Klaus Iohannis a promulgat noul Cod fiscal si noul Cod de procedura fiscala

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 31 decembrie 2015, 17:12 Economie | Finanţe

Presedintele Klaus Iohannis a semnat, joi, decretul de promulgare a noilor reglementari privind Codul Fiscal si Codul de procedura fiscala, informeaza Administratia Prezidentiala. Cele doua coduri au fost votate de Camera Deputatilor in ultima sedinta din 22 decembrie si vor intra in vigoare la 1 ianuarie 2016.

Presedintele a promulgat Legea privind aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului 50/2015 pentru modificarea si completarea Legii 227/2015 privind Codul fiscal si a Legii 207/2015 privind Codul de procedura fiscala, arata Presedintia.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
3469 vizualizari
  • +1 (5 voturi)    
    Cat e de bun codul ni s-a tot spus (Joi, 31 decembrie 2015, 17:41)

    ty [utilizator]

    Acu sa vedem surprizele neplacute care ne asteapta.
  • +4 (4 voturi)    
    Bine (Joi, 31 decembrie 2015, 18:24)

    ac [utilizator]

    Acum vrem sa fim informati in fiecare zi daca KJ si-a vindut sau cumparat vreo casa. Asta asa, ca sa vada si el cum ne simtim cind stim ca daca imi deschid un cont ajung in luneta unui Dorel. Care, daca a racnit nevasta-sa la el in ziua aia, poate sa imi popreasca toti banii. Ca doar nu pateste nimic.
  • +3 (5 voturi)    
    Fulgerica (Joi, 31 decembrie 2015, 18:41)

    Sase case [anonim]

    Wow, ce rapid a fost my presidente!
    Chiar si dupa mari si tari a ,,depasit'' viteza luminii!
    Deci, se poate cand vrea!
    Dar nu vrea tot timpul ca, asa vrea muschii lui!
    E dupa cum se umfla/dezumfla pipota marinimiei sale!
    • 0 (2 voturi)    
      Pe cine prostești? (Vineri, 1 ianuarie 2016, 12:21)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Sase case

      Îmi amintesc că Johannis a trimis odată Codul Fiscal la reexaminare.Cât a fost Ponta era bun și acum nu mai este?Atunci îl acuzai pe Johannis că nu la promulgat,acum că la promulgat.Ia vezi,avea dreptul legal să mai amâne?Cred-că,dacă vrei să-i tragi cuiva niște perdafuri,acela este Ponta și gașca lui.Cod fiscal,legi cu salarii și pensii mari pentru ei,întradevăr nu este de bine,dar să fim corecți să spunem cine a făcut răul.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce harnici sunt astia (Joi, 31 decembrie 2015, 18:50)

    CititorulComentator [utilizator]

    In perioada asta cand lumea e ocupata cu sarbatorile :) E clar ce dihanii se ascund in codurile astea.
  • 0 (2 voturi)    
    PE BUNE, PRESEDINTELE E IN ROMANIA ? (Joi, 31 decembrie 2015, 19:31)

    Susufler0 [utilizator]

    Felicitari, D-le Presedinte, aveti consilieri buni. Si-au adus aminte in al doisprezecelea ceas de coduri si vi le-au trimis la semnat. Nu de alta, dar era pacat de agentii economici care au schimbat softuri, preturi, etichete si politici financiare si se trezeau maine ca n-au cod fiscal. Chiar mi-ati dat emotii d-le Presedinte, cu semnatura aceasta pe ultimii metri ai lui 2016. Va doresc LA MULTI ANI ! Impliniri pe plan personal si numai succese in activitate in anul2017 , succese care sa se vada si sa se "simta". Sa auzim numai de bine !
  • +1 (1 vot)    
    ??? (Joi, 31 decembrie 2015, 19:48)

    Observer [anonim]

    Eu credeam ca e in USA.