Fiscul, amendat cu 16.000 de lei pentru ca a incalcat legea prin publicarea "listei rusinii" cu datornicii

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2016, 11:07 Economie | Finanţe

Dragos Doros, seful ANAF
Foto: Captura Digi 24
Fiscul a primit doua amenzi in valoare totala de 16.000 de lei de la o alta autoritate a statului pentru ca a incalcat legea atunci cand a publicat pe internet listele rusinii cu datornicii persoane - fizice. Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal  (ANSPDCP) a sanctionat doua incalcarii ale legii de catre Fisc: publicarea datelor si pe alt site decat cel al ANAF si neinformarea completa a persoanelor vizate.

Reamintim ca ANAF a publicat pe 16 mai lista cu datornicii persoane fizice cu restante de peste 1.500 lei la 31 martie. Lista a fost contestata pentru ca a continut date inexacte despre mai multi contribuabili care isi platisera restantele la Fisc.

Iata comunicatul oficial al Autoritatii Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal  (ANSPDCP) - sursa:

 Începând cu data de 17 mai 2016, Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal a dispus efectuarea unei investigaţii din oficiu la Agenția Națională de Administrare Fiscală – A.N.A.F., ca urmare a publicării în 16 mai 2016, pe Internet, a listei cu 187.230 contribuabili - persoane fizice cu restanțe fiscale mai mari de 1.500 lei la 31 martie 2016.

 În urma finalizării controlului, la data de 23 mai 2016, Autoritatea națională de supraveghere a constatat săvârşirea următoarelor fapte:

1. ”Prelucrarea nelegală a datelor cu caracter personal”, prevăzută de art. 32 din Legea nr. 677/2001, prin încălcarea art. 4 alin. (1) li. a) și d) din această lege, întrucât Agenția Națională de Administrare Fiscală, cu sediul de mai sus, a prelucrat și publicat pe alt site de Internet, decât pe propria pagină de Internet, contrar prevederilor Codului de procedură fiscală și Ordinului A.N.A.F. nr. 558/2016, cu modificările ulterioare, o listă a persoanelor fizice care nu și-au achitat obligațiile fiscale restante, organizată în funcție de cuantumul cel mai mare al datoriilor, datele nefiind exacte și actualizate la data publicării (16 mai 2016), în conformitate cu situația reală a achitării debitelor de către anumite persoane fizice din respectiva listă;

2. ”Prelucrarea nelegală a datelor cu caracter personal”, prevăzută de art. 32 din Legea nr. 677/2001, prin încălcarea art. 12 alin. (1) din această lege, întrucât Agenția Națională de Administrare Fiscală, cu sediul de mai sus, nu a asigurat informare completă a persoanelor ale căror date personale au fost publicate la data de 16 mai 2016, nici prin notificările prealabile trimise prin poștă, nici în cadrul informațiilor publicate pe site-ul ANAF, conform constatărilor.

 Pentru faptele constatate, au fost aplicate următoarele sancţiuni:
1. Amendă în cuantum de 11.000  lei, în baza art. 32, raportat la art. 4 din Legea nr. 677/2001, coroborat cu art. 5, art. 6 și art. 8 din O.G. nr. 2/2001;
2. Amendă în cuantum de 5.000 lei, în baza art. 32, raportat la art. 12 din Legea nr. 677/2001, coroborat cu art. 5, art. 6 și art. 8 din O.G. nr. 2/2001;

 În consecinţă, Autoritatea naţională de supraveghere a sancţionat Agenția Națională de Administrare Fiscală cu amendă contravenţională în cuantum total de 16.000 RON, pentru încălcări ale prevederilor Legii nr. 677/2001.










8337 vizualizari
  • +13 (17 voturi)    
    Ce imi place (Marţi, 24 mai 2016, 11:11)

    V. Veroiu [utilizator]

    Pot sa ma amendez si eu pe mine insumi?
    • +2 (14 voturi)    
      Pentru ce? (Marţi, 24 mai 2016, 11:38)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Tu nu esti profund incompetent ca astia de la ANAF.
      • +4 (10 voturi)    
        :) (Marţi, 24 mai 2016, 11:49)

        midumi [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        Oameni buni..... va convine la nebunie ca ANAF-ul a inceput sa colecteze mai mult si tot mai multe sanse (a se vedea declaratia ministrului de finante, care spunea ca incasarile sunt peste estimari).


        Am putea sa nu mai fim fatalisti? Sa nu mai sarim la ORICE chestie?

        Chiar asa sunt toti niste profund incompetenti?

        Va respect enorm dle ProLibertate-AntiMerkel pentru faptul ca dvs sunteti fara greseaka!

        O zi buna,
        Mihai


        P.S.: V-ati gandit ca poate cineva a observat ca in Romania se misca putin lucrurile, DOAR cand se creaza putina presiune publica?
        A se vedea scandalul Hexipharma :)
        • +3 (5 voturi)    
          lucrurile au o ordine si aceasta... (Marţi, 24 mai 2016, 12:21)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui midumi

          Nu a fost respectata de catre ANAF.

          Daca vrem sa facem ordine putem sa o facem prin a pune in miscare reguli dupa ce ele sunt agreate - poate iti este cunoscut faptul ca legile sunt postate pentru a fi discutate/amendate de catre public.

          Am fost dintre putinii care am spus ca ANAFul isi depaseste atributiile prin publicarea datelor referitoare la persoanele datorincice. Mai mult, pot sa intreb ce face statul când are un asa mare personaj care are o asa de mare datorie si NU INTREPRINDE NICI O MASURA pentru a recupera o suma imensa?

          Ce face statul pentru a recupera prejudiciile de la cei care au fost comdamnati???

          daca adunam toate prejudiciile s-ar putea sa constatam ca lista cu datorincii la ANAF este asa...

          Deci sa nu plangem statul care nu face o prioritate din încasarea sumelor de bani de la cei dovezi a fi jefuitori!!!!!
        • +2 (2 voturi)    
          Inca astept colectarea de la Voiculescu (Marţi, 24 mai 2016, 13:12)

          Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui midumi

          60 de milioane de euro, tinuti pe loc, fiindca ANAF nu stie cum sa faca ce ar trebui sa stie sa faca.
      • +5 (9 voturi)    
        Bravo ANAF! Datornicii aia au banii spitalelor (Marţi, 24 mai 2016, 11:51)

        zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        E un cerc vicios: smecherii nu vor sa plateasca impozite pe averile lor uriase, saracii sunt privati de sanatate si educatie si voteaza pe reprezentantii bogatilor care ii mint ca le dau si lor ceva.

        Bani datorati statului = bani furati de la stat si implicit de la noi.
        • +1 (3 voturi)    
          asa am scris si io (Marţi, 24 mai 2016, 12:22)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

          inainte de a va citi comentariul!

          Nu am pus chestiunea cu votul care mi se pare ca trebuie notata cu 10+!
        • -1 (1 vot)    
          ipocrizie... (Marţi, 24 mai 2016, 14:02)

          AdrianRafail1 [anonim] i-a raspuns lui zzztop

          Felicitari! Tocmai ai fost de acord cu incalcarea unei legi pentru ca apoi sa blamezi pe ce care incalca alta lege. Se numeste ipocrizie.
  • +6 (10 voturi)    
    Bumerangul rusinii (Marţi, 24 mai 2016, 11:25)

    marsur [utilizator]

    Politicienii romanii si matrozii lor s-au simtit lezati ca au aparut pe o lista dupa ce ani de zile ne-au hacuit ? Compatriotii mei NU VOTATI MAINE PARLAMANTARII DE AZI . AJUNGE ! NCIUN CANDIDAT NOU NU POATE FI MAI RAU DECAT ACESTE HIENE !
  • +3 (7 voturi)    
    ? (Marţi, 24 mai 2016, 11:26)

    Chulalongkorn [utilizator]

    presupun ca o sa fie luati din salarul celui care a hotarat sa publice lista nu-i asa ?
    • +3 (5 voturi)    
      Sper ca nu (Marţi, 24 mai 2016, 12:02)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Chulalongkorn

      Dar daca o sa fie ala amendat, il rog sa isi publice contul sa contribuim noi.
  • +4 (8 voturi)    
    De unde se recupereaza amenda ? (Marţi, 24 mai 2016, 11:26)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    Sunt totusi bani publici. Cineva trebuie sa-si asume greseala si sa plateasca.
    • +2 (4 voturi)    
      Unde e greseala? (Marţi, 24 mai 2016, 12:04)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui TanarFrumosSiLiber

      Daca e o amenda nu inseamna neaparat ca e o "greseala", ci ca a deranjat pe cineva (pe multi) si s-a aplicat litera, nu spiritul unei legi.

      Bine ca eu si tu ii platim ca sa se cocoate in fruntea statului si sa moara cu datorii de milioane.

      Altii se aleg cu conturile blocate pt 1 leu!!!
  • +4 (6 voturi)    
    si unde merge amenda? (Marţi, 24 mai 2016, 11:30)

    Codruta N [utilizator]

    Banii or sa fie virati in contul ANAF? >:)
  • +4 (8 voturi)    
    pt agentia lui peste prajjit, ANSPDCP (Marţi, 24 mai 2016, 11:30)

    mnicku [utilizator]

    de ce apar pe net baze de date de la ONRC ale persoanelor, actionarilor de firme cu CNP, str, data nasterii,...etc , acei oameni nu si-au dat acordul sa le fie publicate adresele pe net si mai mult adresele lor sa fie vindute de ONRC ca si catofii la kg.

    sau inteveniti doar la comenzi politice.?
  • +2 (6 voturi)    
    ANAF-ul stia ca incalca regulile (Marţi, 24 mai 2016, 11:33)

    ..13 [utilizator]

    Dar a continuat.

    Daca decizia ramane definitiva rog ca aia distepti care au decis sa opereze asa sa suporte consecintele - amenzile care sun contraventionale - si toate costurile asociate consumului inutil de resurse (umane, financiare)...
  • +5 (9 voturi)    
    Lol (Marţi, 24 mai 2016, 11:42)

    Ricochet [utilizator]

    Asta cu amendarea institutiilor statului de catre stat e ca in filmele cu prosti.
    Pardon, ca in filmele pentru prosti.
    Se amendeaza fiscul pe sine, iar de platit platim tot noi.
  • +4 (6 voturi)    
    unii da si altii nu ..... (Marţi, 24 mai 2016, 11:55)

    TRABI [utilizator]

    Guvernul si Presidintia .....
    Cand se face o investigatie mai cu amanuntu si in asa zisele autoritati nationale . A venit vremea sa se mai termine cu aceste autoritati care au un aparat imens de personal , nu sunt productive si mai contin si tot felul de indivizi care nu prea cunosc realitatea -pur teoreticieni .
    Eu om simplu , cred ca si altii , am contribui financiar la plata amenzii , dar sa se continue expunerea si somarea celor care au datorii la stat . Eu nu am ramas dator cu ceva la stat niciodata timp de 40 de ani . De ce marilor datornici li se ia apararea , in loc sa-i execute imediat ? c-apoi vile au , motoare mari au , salupe au , case de vacanta unii au , bani ascunsi in particular au , evaziunea este in floare . Si din aceasta cauza Romania este ultima in Europa la orice .
    • +2 (4 voturi)    
      Corect (Marţi, 24 mai 2016, 12:08)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      Ce-ar fi sa vedem lucrurile realistic?

      Confidentialitatea e un serviciu pe care statul ar trebui sa il presteze pentru cetatenii onesti, care isi platesc darile, asa cum 90% dintre romani o fac.

      Odata ce ai ramas restant in mod repetat/continuu, ar trebui sa fii automat "dezabonat" de la acest serviciu. Si poate de la mai multe.

      E normal sa ai milioane restante la stat si sa faci pe lupul moralist? Cum e posibil asa ceva?
  • -1 (3 voturi)    
    din (Marţi, 24 mai 2016, 12:16)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ciclul celor peste doua sute de agentii infiintate de tariceanu.
  • +3 (3 voturi)    
    Daca asta e pretul (Marţi, 24 mai 2016, 12:21)

    Adri4n [utilizator]

    pentru ca unele lucruri sa fie puse in miscare, fie.
    Oricum mai mult au costat salariile celor care s-au ocupat de lista aia decat amenda.

    Stupid oricum ca statul sa se amendeze singur, bani platiti fiind platiti de catre stat (adica noi toti) catre stat. Ca-n natura, nimic nu se pierde, nimic nu se castiga.

    Iar faptul ca ANAF va plati si va si colecta amenda e cireasa de pe tort intr-un stat absurd cu care ne-am obisnuit din pacate.
  • +3 (3 voturi)    
    DIFERENTA (Marţi, 24 mai 2016, 13:03)

    jidanul [utilizator]

    Este o mare diferenta, intre contribuabilii care au cu ce sa plateasca dar, dau dovada de reacredinta si reavointa si nu platesc si/sau isi ascund banii prin off-shore-uri si contribuabilii care nu au cu ce sa plateasca si pe pentru care conducerea statului roman ar trebui sa implementeze programe/planuri de recapacitare financiara, cum sunt si in alte tari civilizate din Europa si din lume. "(Ne)Rusinatii" din aceasta lista sunt cei care au cu ce sa plateasca dar, nu vor. Nu este o greseala prea mare ca ANAF-ul a publicat "lista rusinii", dar este o mare greseala modul in care a facut-o, mentionand datele de identificare ale persoanelor. Iar greselile se platesc si ar trebui, neconditionat, platite de persoanele care au aprobat publicarea acestei liste in acest mod.
    • 0 (0 voturi)    
      pai eu n-am vazut... (Marţi, 24 mai 2016, 13:56)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      ... "date de identificare" - n-am vazut CNP sau / si adresa samd. Pur si simplu, nu inteleg CUM anume a incalcat ANAF legea privind "protectia datelor personale"!

      Cred ca faza cu "amenda" e o presiune pusa de ciumetzii care s-au vazut dati in gat! BINE le-a facut ãlora pe care i-a pus pe net - parerea mea! Datoriile de milioane NU se aduna intr-o zi - doua, nici in 1 - 2 - 3 ani! >:
  • +1 (1 vot)    
    Unai una, unai alta! (Marţi, 24 mai 2016, 14:06)

    SpiruHaret [utilizator]

    Vedeti , dle Doros , ca a fi consultant fiscal in privat nu inseamna ca sunteti si competent ca sef ANAF ? Nu va spun cu rautate. E o constatare si o lectie pe care nu ati fi invata-o daca nu erati in Sistem.