Un consilier al lui Donald Trump acuza Germania ca se foloseste de un euro puternic subevaluat pentru a-si exploata partenerii comerciali

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:16 Economie | Finanţe

moneda euro
Foto: Comisia Europeana
Germania se foloseste de un euro "puternic subevaluat" pentru a-si "exploata" principalii sau parteneri comerciali, inclusiv Statele Unite, a acuzat marti un consilier al presedintelui american Donald Trump, scrie AFP.

"Este complicat sa consideram TTIP (proiectul acordului de liber-schimb transatlantic aflat in prezent la punctul mort) drept un acord bilateral din cauza Germaniei, care continua sa exploateze alte tari din UE precum si SUA cu o 'deutsche mark' implicita care este puternic subevaluata'", a declarat, intr-un interviu pentru Financial Times, Peter Navarro, numit recent in fruntea unui nou Consiliu pentru Comert la Casa Alba.

"Dezechilibrul comercial structural pe care Germania il intretine cu restul UE si cu Statele Unite subliniaza eterogenitatea economica din cadrul UE, si deci (TTIP) este un acord multilateral deghizat in acord bilateral", a apreciat Navarro.

Intrebata intr-o conferinta de presa la Stockholm cum comenteaza aceste afirmatii, Angela Merkel a respins orice ingerinta a Berlinului in politica monetara a Bancii Centrale Europene.

"In ceea ce priveste chestiunea euro si a valorii sale, Germania este o tara care a pledat intotdeauna pentru ca Banca Centrala Europeana sa duca o politica independenta, la fel cum a procedat Bundesbank cand nu exista inca euro", a spus cancelarul german.

Euro, care se afla in usoara crestere fata de dolar, si-a accelerat ritmul la putin timp dupa publicarea articolului de catre FT.

In jurul orei 12,10 GMT, euro era cotat la 1,0763 dolari (fata de 1,0695 luni seara), in conditiile in care evolua la circa 1,0710 dolari inainte de aceste declaratii. Euro evolua la circa 1,0772 dolari in jurul orei 14,30 GMT, dupa declaratiile lui Merkel.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2471 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    No bravo (Marţi, 31 ianuarie 2017, 19:19)

    mitg [utilizator]

    Cu atitudini d-astea de genul "vreau si eu banii lu ala, ia sa-i dau in cap pentru asta" vom ajunge destul de repede la probleme serioase.
  • -5 (13 voturi)    
    Despre "alte țări din UE exploatate de Germania” (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:00)

    Harald [utilizator]

    scriu și eu de vreo 2-3 ani, dar nu prea pare dispus nimeni să înțeleagă.

    Sunt bune investițiile străine până la un anumit punct. Dar dincolo de acel punct, când producția nu este vândută în țara-gazdă, ci expediată integral către firma-mamă din Germania, țara-gazdă devine doar o colonie cu forță de muncă ieftină.

    În urma activităților firmelor germane, România se alege doar cu niște salarii modeste și plata unor utilități publice și impozite locale. Soluția ar fi ca dpdv contabil vânzările să se deruleze din România, acolo unde este obținută producția.

    Altfel România o să aibă tot 400 de euro salariul mediu și peste 20 de ani, iar produsele germane se vor vinde și atunci către clientul real la de 3 ori sau de 5 ori prețul cu care pleacă din România către firma-mamă din Germania.
    • +3 (3 voturi)    
      Si a oprit cineva cRRestini veRRzi si oRRtodocsi.. (Marţi, 31 ianuarie 2017, 22:19)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      ...sa voteze pe unii care sa faca legi bune pt RO?
      Noi votam pomana de 30 de ani si ne miram ca tot la coada Europei suntem... :((
  • +4 (10 voturi)    
    Dictatori cauta mereu "dusmanii!!!"... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:16)

    UnOarecare [utilizator]

    ...doar ca in realitate calca pe grebla...
  • +4 (10 voturi)    
    sagetile astea... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:37)

    g01an [utilizator]

    europa isi urmareste interesele proprii...

    care este problema boss? nu ziceati voi Europe first? pardon, America first? te pomenesti ca nu va convine.

    inteleg alte substraturi la mijloc. pana acum atat SUA cat si UE au dus politici similare, tine valuta scazuta sa poti sa fii competitiv cu produsele ieftine de import din lumea a treia, ca sa mentii un nivel ridicat de exporturi. dar criza s-a terminat de mult si niste baieti destepti vor din nou valuta forte de pe cele 2 maluri ale Atlanticului. aici bat ei aluzii de fapt. dar in europa unde exporturile de produse de lux au un procent foarte mare, un euro puternic poate insemna dezastru in industria occidentala.

    SUA nu poate lua aceasta masura pana nu iau si europenii masuri similare. Dar in UE se dau lupte grele pentru curatirea finantelor publice. Masurile prudente au dublu rol, in afara de crearea unei balante sanatoase intre venituri si cheltuieli se vrea si sufocarea sistematica a coruptiei din partea sudica a continentului si din tarile proaspat aderate. "austeritatea" impusa de la Berlin si Bruxelles asta viza si de aceea erau atacate. altfel cine naiba ar fi impotriva eficientizarii cheltuielii banului public? se dorea evitarea cresterii pe consum si substituirea prin cresteri venite din investitii... cum poate fi un lucru rau? sa fim seriosi.

    oricare ar fi motivatiile reale din spatele acestor jocuri politice si chit ca lupta anti-coruptie din UE nu si-a atins toate obiectivele, dupa o perioada de austeritate trebuie sa vina si o perioada de optimism in cheltuieli. sa vedem "contra-oferta" de la Bruxelles mai intai de toate.
  • -3 (15 voturi)    
    Adevarat... (Marţi, 31 ianuarie 2017, 20:49)

    OvidiuStoica [anonim]

    Asta stie toata lumea, nu nici un secret, Germania are o economie puternic dezechilibrata, bazata masiv pe export, si are nevoie de o moneda subevaluata care sa ii faciliteze exporturile.
    Problema e ca in felul asta sufoca economiile restului tarilor EU si le impiedica sa isi dezvolte propria industrie.
    Exista reguli EU in aceasta privinta dar Germania pur si simplu le-a ignorat totdeauna si si-a promovat interesul propriu.
    Merkel bate campii, minte fara sa clipeasca gem Ponta.
    • +2 (10 voturi)    
      Fals (Marţi, 31 ianuarie 2017, 22:10)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Spui neadevaruri in genul lui Trump. Acum dupa China, Germania a devenit dusmnul SUA. Sa fie intamplator ca Germania este unul din pilonii grei ai UE ? Ca daca vrei sa dezbini si sa cuceresti trebuie sa dobori liderul ? Asta face Trump acum. Acest individ destrama intreaga arhitectura de relatii economice internationale, doar ca sa-si puna in aplicare planurile lui utopice.

      Isi ostilizeaza aliatii si se apropie periculos de mult de dusmanii SUA si ai UE, adica de Rusia. Individul asta uita cine-i sunt adevaratii aliati, in schimb se arunca in bratele dusmanilor UE. SUA si tarile din Europa au o istorie comuna si principii economice, politice si democratice castigate cu greutate si aparate chiar cu vieti omenesti. De ce vrea Trump sa distuga toate astea ?

      Si apropo ai macar idee cu cat contribuie Germania la bugetul UE ? Cu ce impiedica Germania alte economii sa produca si sa exporte ? Doar fiindca produce produse de calitate superioara pe care altii le prefera ? Stii cate economii s-au dezvoltat cu banii Germaniei ? Stii cat de usor i-ar fi sa zica populist, ca si Trump, ca banii contribuabililor sai sunt furati prin Europa de Est, ca de ce muncitorii germanii sa-i sustina pe "lenesii din Est", care pe deasupra mai vin si in tara lor comit infractiuni si le fura si locurile de munca ?

      Asta e o politica populista si distructiva. Trump in loc sa construiasca, distruge. In loc sa se apropie de aliatii sai traditionali, ii indeparteaza, ii acuza,ii scoate tapi ispasitori, contribuie la disolutia UE, lauda Brexit-ul, il lauda pe Putin.

      Ale cui jocuri le face Trump ? E in folosul SUA ca sa ramana fara aliatii din UE ? E in folosul UE sa se destrame si sa ramana fara aliatul SUA ? Sau toate astea folosesc doar Rusiei ?
      • -3 (7 voturi)    
        hop (Marţi, 31 ianuarie 2017, 23:42)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        si trollul lombrozian, pardon, obozian.