Lia Olguta Vasilescu confirma ca trecerea contributiilor de la angajator la angajat va duce la scaderea salariilor nete. In mediul privat, patronii vor decide daca pastreaza castigul sau il impart cu angajatii

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 31 august 2017, 16:48 Economie | Finanţe

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Lia Olguta Vasilescu a declarat joi ca a discutat cu sindicatele despre trecerea contributiilor de la angajator la salariat din ianuarie 2018 si a confirmat indirect ca aceasta trecere va insemna scaderea salariilor nete. Ea a anuntat ca guvernul va creste salariul brut al profesorilor cu 25% din ianuarie, iar cand a fost intrebata care va fi cresterea salariului net, a spus ca va fi de 4%.

"A fost si o discutie inclusiv daca vor trece contributiile pe angajat, au fost si ei de acord ca este cea mai buna varianta sa treaca aceste contributii pe angajat, pentru ca le creste pensia automat. Sunt situatii, nu e cazul la stat, dar sunt unii angajati care nu pot sa beneficieze, din pacate, de drepturi de pensie sau asigurari medicale pentru ca firmele la care sunt angajati nu platesc aceste contributii in numele lor", a declarat Lia Olguta Vasilescu, citata de Antena 3.

Reamintim ca Ministerul de Finante a anuntat in 27 iulie printr-un comunicat ca, incepand de la 1 ianuarie 2018, taxele CAS si CASS vor fi platite de angajat. "Nivelul contributiilor sociale obligatorii urmeaza sa se diminueze cu 4,25 puncte procentuale, respectiv de la 39,25% la 35%. De asemenea, cu aceeasi data de 1 ianuarie 2018, se are in vedere si reducerea cotei impozitului pe venit de la 16% la 10%. Aceste contributii vor fi datorate de catre angajat, insa obligatia stabilirii, retinerii si platii acestora catre bugetele de asigurari sociale va reveni, in continuare, angajatorului", se arata in comunciatul Ministerului Finantelor.

La acel moment, compania de consultanta PwC Romania a avertizat intr-un comunicat de presa ca in urma trecerii contributiile sociale exclusiv in sarcina angajatului de la 1 ianuarie 2018 e posibil ca salariile din mediul privat sa scada. "Pentru ca angajatii sa nu fie afectati de aceasta crestere a poverii fiscale in sarcina lor, angajatorul ar trebui sa le creasca salariile brute, potrivit programului anuntat de Guvern cu 22,75%".

Lia Olguta Vasilescu a dat tot azi exemplul salarizarii profesorilor. Ea a anuntat ca salariile brute din educatie vor creste cu 25% de la 1 ianuarie 2018, dar, cand a fost intrebata cat va fi cresterea salariului net, a spus ca va fi de 4%. De unde aceasta diferenta? Tocmai din faptul ca, exact de la 1 decembrie, contributiile vor trece in sarcina angajatilor, ceea ce duce la scaderea veniturilor minime.

"In ceea ce priveste aceasta salarizare, de la 1 ianuarie vor creste toate salariile pe brut cu 25%. In ceea ce priveste educatia si sanatatea, din martie vor mai avea cresteri, la educatie inca 20%, iar sanatatea urca direct in grila pana in 2022.... Vorbim despre brut. Pe net [salariatii din educatie - n.red.] vor avea o crestere de 4% de la 1 ian, iar de la 1 martie vor avea o crestere, cumulata cu prima de la 1 ianuarie, de aproximativ 30% pe net", a declarat ministrul Muncii, potrivit imaginilor difuzate de Antena 3.

Trebuie spus insa ca dupa eventuala mutare a contributiilor poate fi compensata, salariul net poate fi intregit de angajator pana la nivelul initial fara o crestere a cheltuielilor totale ale angajatorului. Cu alte cuvinte, ramane la latitudinea angajatorului daca va vrea sa pastreze pentru sine castigul provenit din mutarea contributiilor catre angajat sau daca va fi de acord sa mareasca salariul brut al angajatului, astfel incat acesta sa ramana cu salariul net neschimbat.













VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

32346 vizualizari

  • +76 (78 voturi)    
    Ca la Radio Erevan (Joi, 31 august 2017, 16:52)

    IancuJianu [utilizator]

    Se auzea ca se dau bani, dar de fapt se iau...
    • +37 (37 voturi)    
      exact (Joi, 31 august 2017, 18:48)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      si nu erau bani, erau bonuri de masa

      Oricum, asta e o masura buna. Sa vada toata lumea cat plateste lunar pentru servicii mizere, pentru un stat corupt.

      Zero sanatate, zero educatie, minus 2 infrastructura.
      • +18 (18 voturi)    
        sau bonuri de biciclete (Joi, 31 august 2017, 23:38)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        ca tot e vorba de Volga
        Oricum e o gluma super-proasta a PSD-ului.
        • +6 (6 voturi)    
          Eu am zis și repet (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:57)

          Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Un sistem bolnav și corupt , că și cancerul, nu se resetează decât prin înfometare completă. Cat timp munciți și plătiți taxe și impozite, asta nu se întâmplă.
    • +31 (31 voturi)    
      Mi-e sila (Joi, 31 august 2017, 19:06)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      de Olguta, Dragnea & Co. Atatea minciuni intr-un timp atat de scurt n-am vazut niciodata. Au mintit , mint si vor minti fara jena. In mod normal datorita faptului ca au mintit , ar trebui sa fie inlaturati de la guvernare. Pentru ca practic au castigat alegerile necinstit, prin minciuna, alterand competitia electorala.
      • +6 (6 voturi)    
        si de ce ii mai suportati? (Vineri, 1 septembrie 2017, 8:42)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        nu va e jena de copiii vostri sa lasati asemenea creaturi sa va conduca? Dragnea, Firea si Volguta?
        • +6 (6 voturi)    
          Eu nu-i suport (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:52)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

          Poate pe Firea cel mai mult dar se pare ca sunt multi naivi in tara asta care sunt usor de pacalit.
    • +29 (29 voturi)    
      Buahahahahahaha (Joi, 31 august 2017, 19:27)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Culmea cum nimeni nu s-a autosesizat nu? Firme pe domeniu, firme de audit, angajatori, atatea analize de la experti care ii spuneau ca vor plonja salariile, atatea taxe adaugate, modificari fiscale, dar nu, ea contrazicea pe toti ca "vor creste".
      Acum zice opusul.

      Lumea tot nu invata ! Cum zicea Firea? Ca se mareste tariful la Radet, dar nu vor creste costurile. Dar subventiile si deducerile de cine-s platite? Nu de prostii de noi care stam in tara asta si muncim ca sa platim parazitii care stau cu mana intinsa la pomana?

      Nu stiu cum reusesc sa prosteasca atatia oameni.
      • +6 (6 voturi)    
        cred ca tuturor le convine situatia.. (Vineri, 1 septembrie 2017, 9:13)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        .iar angajatii nu prea isi bat capul oricum, asa ca..
    • +24 (26 voturi)    
      impotenta fiscala (Joi, 31 august 2017, 20:58)

      rockdani [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Cea mai tampita decizie pe care o poate lua un guivern, la nivel salarial. Intr-o tara cu o legislatie si fiscalitate normala, cum e Germania, contributiile se impart intre angajat si angajator. Banuiesc ca si in alte tari UE e la fel. Prin trecerea toturor contributiilor in carca angajatului, guvernul isi recunoaste neputinta de a controla fiscal tara. Bine ca trompetele sale flutura pe la TV scheme si calcule la tabla, sub sloganul "programul de guvernare", un leitmotiv care se apropie de suprasaturatie.
    • +21 (21 voturi)    
      Ce mai asteptam? (Joi, 31 august 2017, 22:51)

      Calin02 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      In strada.
      Demisia guvernului si anticipate.
  • +72 (74 voturi)    
    e clar. (Joi, 31 august 2017, 16:53)

    bancher [utilizator]

    Acesta e cel mai prost guvern de dupa revolutie. Punct
    • +50 (50 voturi)    
      Prostii nu sunt ticalosi (Joi, 31 august 2017, 17:58)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Hotii negri pana si in albul ochilor precum demonii sunt.

      Nu sunt prosti deloc , totul e premeditat .
      • +3 (3 voturi)    
        stiu ce vor sa faca... (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:51)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

        dar sunt prosti pentru ca o fac foarte vizibil (sau se bazeaza pe faptul ca votantii lor sunt muuuult prea idioti si/sau usor de mintit/manipulat) si in materie de economie sunt praf!!!!

        singura modalitate in care as accepta acest guvern si acest parlament stie economie ar fi daca cineva mi-ar dovedi ca ei sunt pusi cu singurul scop de a distruge Romania dpdv economie, social si juridic
    • +14 (14 voturi)    
      e clar. (Joi, 31 august 2017, 21:42)

      Cocut [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Nu este nici prostie si nici hotie. Este rea-vointa!
      Trebuie sa intelegem ca acesti ...sa le zicem "agenti" sunt hotarati sa distruga tot ceea ce a mai ramas din Romania. Acesta le este madatul.
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru votacii psd (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:44)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Ați înfrânt !
    • +2 (2 voturi)    
      corectie... (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:49)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      cel mai prost, cel mai hot si cel mai nesimtit....

      parerea mea e ca vor sa fura, vor sa distruga justitia, nu le pasa de nimic, dar sun t si extrem de incompetenti in a conduce tara

      din punctul meu de vedere este efectiv cea mai proasta combinatie posibila!
  • +42 (44 voturi)    
    mda (Joi, 31 august 2017, 16:57)

    SoulSearcher [utilizator]

    eu chiar as fi curios sa stau de vorba cu un votant din asta PSD care a fost pacalit din nou de promisiunile electorale din toamna trecuta...

    as fi curios daca chiar a realizat ca a fost pacalit (in acest caz vorbim de cadre didactice, deci oameni cu creier)

    si as fi curios daca mai voteaza cu PSD-ul la urmatoarele alegeri cand iar i se promite salarii marite...
    • +40 (40 voturi)    
      voteaza..voteaza (Joi, 31 august 2017, 18:14)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Un proverb indian spune asa" Daca ai murit asta este pentru mult timp, daca esti prost asta este pentru totdeauna"
      • +14 (14 voturi)    
        Parca era altfel: (Joi, 31 august 2017, 20:37)

        calexe [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        Cand esti mort nu stii ca esti mort. E greu doar pentru ceilalti. La fel si cand esti prost!
    • +23 (23 voturi)    
      aaaa (Joi, 31 august 2017, 18:20)

      JijiK [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      daca dupa revolutie si pana acum au votat PSD. or sa voteze PSD>
      • +2 (2 voturi)    
        mda (Vineri, 1 septembrie 2017, 8:51)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui JijiK

        da.. dar totusi acum si-au luat-o rau in freza, fata de cand a venit ponta la guvernare si le-au mai dat cat de cat niste mariri, niste beneficii... etc

        adica in afara de maririle din iulie la unii bugetari, medicii, profesorii, si alte categorii nu prea au primit nimic din ce le-au promis liviu anu` trecut

        ba mai rau, s-a scumpit energia, gazele, benzina in curand, si vor aparea alte taxe, deci vor ramane cu bani mai putini.

        pensionarii la fel, sunt 5.5 milioane de pensionari din care numai aia 160.000 cu pensii speciale (care incaseaza cat restul de 5.3 milioane) au motive sa fie fericiti ca liviu le-a dat ceva... pentru restul nici macar scutiri de impozite nu s-au votat
    • +4 (4 voturi)    
      pai un profesor (Vineri, 1 septembrie 2017, 8:49)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      nu va fi afectat... ca e bugetar... statul ii mareste concomitent cu masura asta si brutul.. ba chiar cu mai mult... va ramane si cu 4% marire (dupa cum se pare)... ii va arde pe cei de la privat pe care oricum bugetarii ii urasc... deci de ce sa nu voteze PSD?!
    • +5 (5 voturi)    
      Buna dimineata! (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:00)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Desigur, poti sa iti satisfaci curiozitatea, insa eu pot sa iti spun deja rezultatul: voatntii pedesere NU realizeza ca au fost pacaliti, iar daca cumva sunt deranjati de cresterile de preturi si taxe, in comparatie cu de infimele cresteri de salarii, fii sigur ca vor zice doar :
      "basescu e de vina!
      Sorosh!
      Multinationalele care suge sangele poporului! tehnocaratii care a fugit cu gaura de zece miliarde!"

      Fii sigur ca si la urmatoarele alegeri tot Partidul lui Ilici or sa voteze ...

      iar "oameni cu creier" mi se pare impropriu spun cand vorbesti despre pedeserei, nu zbierau ei in primavara lui 1990 celebrul slogan:
      "noi nu gadim!" ?
    • +4 (4 voturi)    
      prietene, (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:51)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      ori de cate ori merg la tara, stau de vorba cu simptizanti si votanti PSD. Ei nu platesc taxe si impozite, nu au job-uri, traiesc strict din agricultura (pentru care nu platesc impozite) si multi traiesc din ajutorul social de 700 ron/luna.
      Crede-ma, pe ei nu ii afecteaza deloc faptul ca angajatul isi va plati singur toate contributiile, pentru ca ei nu sunt angajati. Nu ii afecteaza cu nimic ca se impune o taxa de 0.5% pe activele bancare ptr ca nu sunt clienti bancari. Nu ii afecteaza cu nimic faptul ca se impune o taxa de solidaritate pentru salariile mari ptr ca ei nu au salarii mari. Nu ii afecteaza cu nimic faptul ca se plafoneaza indemnizatia de crestere copil ptr ca ei oricum sunt pe minim la aceasta indemnizatie.
      Dimpotriva, toate aceste masuri ii bucura enorm, pentru ca inseamna mai multi bani la bugeti, bani din care li se vor plati in continuare ajutoarele sociale (la mine la tara e de 700 ron/luna).
      Asa ca votantii psd ies bine, de cei angajati cu acte in regula va fi mai rau.
  • +43 (45 voturi)    
    Olguta-tramvai (Joi, 31 august 2017, 17:01)

    omezu [utilizator]

    Mai e ceva de comentat? Si hoti si incompetenti. Combinatia letala pentru Romania. Cel mai trist este ca, daca sunt alegeri maine, P$D-ul ia minim 40%. Un popor de oameni cinstiti si muncitori n-ar avea cum sa voteze asemenea specimene.
    • +5 (5 voturi)    
      LOV-e nu tramvaie (Joi, 31 august 2017, 19:48)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      votează poporul.
  • +24 (26 voturi)    
    mariri salariale ... (Joi, 31 august 2017, 17:03)

    vorbeste lumea [utilizator]

    o sa ne iasa prin cap maririle salariale si pensionale atat de re-amintite si des dezbatute pe peste tot de madam ex-primareasa din foto ...
  • +31 (33 voturi)    
    voi nu stiti (Joi, 31 august 2017, 17:04)

    zigot [utilizator]

    decat sa mintiti?
    toti politicienii ocolesc adevarul dar calitatea de psd ist
    se confunda cu mincinos, de la inceputuri si pina
    in prezent
  • +35 (37 voturi)    
    Pai si in privat? (Joi, 31 august 2017, 17:06)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Eu muncesc la privat, ce fac? Nu am cum sa-l oblig pe patron sa-mi mareasca salariul. Si de ce sa dau mai multi bani la stat? Daca le dau foc (banilor) macar nu dau coruptilor.
    • -41 (49 voturi)    
      lol (Joi, 31 august 2017, 17:53)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui DanielSurpateanu

      Si in privat, ce ? Nu trebuie sa-ti mareasca salariul, totul ramane exact la fel. Aceleasi impozite, chiar mai mici, pe care le va plati angajatorul in locul tau, ca pana acum.

      Netul tau va ramane la fel, de fapt va creste usor, pentru ca impozitul va fi de 10% in loc de 16%.

      Astia de pe la PNL sunt in opozitie, normal ca vor sa te sperie. Intreaba un contabil, iti va spune ca astia abereaza.
      • +10 (12 voturi)    
        Ea o tine de coada si tu zici ca-i bearca... (Joi, 31 august 2017, 18:39)

        crackporta [utilizator] i-a raspuns lui HP

        "Sunt situatii, nu e cazul la stat, dar sunt unii angajati care nu pot sa beneficieze, din pacate, de drepturi de pensie sau asigurari medicale pentru ca firmele la care sunt angajati nu platesc aceste contributii in numele lor"
        • +1 (3 voturi)    
          ca si completare.. (Vineri, 1 septembrie 2017, 9:43)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui crackporta

          ..sunt foarte putine acele situatii pomenite de ministresa asta , ca sa ii incomodeze cu ceva pe actualii guvernanti.. adica nu vor iesi acei oameni in strada, si daca vor iesi, nu vor conta..
      • +9 (11 voturi)    
        Și cu cei 15.8% cum rămâne? (Joi, 31 august 2017, 18:45)

        Ionut_DO [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Draga HP și cu cei 15.8% pe care acum ii plătește angajatorul și care nu sunt incluși in brut, cum rămâne. Va dați cu părerea așa cum și votați fără sa știți despre ce e vorba.
        Aceasta trecere a contribuțiilor sociale de la angajator la angajat tocmai la asta se referă, la partea pe care angajatul acum nici măcar nu o vede și nu e inclusă in salariul brut ( in contractul de munca).
        Deci înainte sa îți dai cu părerea și chiar înainte sa votezi (și alții ca tine) documentează-te sau măcar întreabă pe cineva. Așa poate ar mai avea țara asta o șansa.
        "Prosti, dar mulți"
        • -17 (19 voturi)    
          Praf (Joi, 31 august 2017, 22:40)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui Ionut_DO

          Cei 15.8% vor fi platiti ca pana acum, tot de catre angajator.

          Ce n-ai inteles ? Nu se schimba nimic. Angajatorul plateste in continuare aceiasi bani, doar ca in loc sa fie in sarcina lui, pe hartie vor fi datorati de catre angajat.

          E aceeasi marie, cu alta palarie.

          Iar la toata suma aia ii va spune "salariul brut", nu doar ce era pana acum.
          • +11 (13 voturi)    
            HP esti putin pe langa subiect (Vineri, 1 septembrie 2017, 1:57)

            PaulX [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Incerc sa raspund ca vad ca nu prea ai constintele minime legate de contabilitate, contracte etc. In cazul in care esti platit la negru ca sa postezi pe aici aberatii:
            1. In contract cand se semneaza este trecut salariul brut (e.g. 2000)
            2. Angajatorul retine taxele angajatului (e.g. 550)
            3. Ii plateste angajatului netul
            Daca toate taxele cad acum in spinarea angajatului, angajatorul nu are NICIO obligatie sa iti mareasca tie salariul ca sa ajungi la acelasi NET (sau mai mare).
            TREBUIE SA RETII CA ACUM TU NU VEZI NIMIC DIN TAXELE PLATITE PESTE SALARIUL BRUT DE ANGAJATOR.
            Aici nu se vorbeste de matematica si ca toata suma platita de angajator se va numi Salariul brut! Cine il obliga sa faca asta?
            Daca as fi angajator poate mi-ar trece si mie prin cap sa profit si sa reduc un pic cheltuielile cu personalul. Exemplu: Salariu brut - 2000; cheltuieli totale - 2450; salariu net - 1450 (sau cat o insemna). Dupa modificari vin si ii spun angajatului: m-am hotarat sa iti maresc salariul brut la 2200 dar taxele sunt mai mari acum deci salariul tau net va fi mai mic de 1450. Inca o data - NU SUNT OBLIGAT SA ITI TREC TIE LA SALARIU SI TAXELE PE CARE LE PLATESC CA ANGAJATOR.
            • -2 (6 voturi)    
              ??? (Vineri, 1 septembrie 2017, 7:40)

              Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui PaulX

              Ar putea cred prin lege sa specifice ca incepand cu 1 ianuarie pentru toate contractele de munca contributiile angajatorului se adauga la salariul brut a angajatului.

              Nu stiu cat este de legal, dar pot incerca.
            • -3 (5 voturi)    
              lol (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:26)

              HP [utilizator] i-a raspuns lui PaulX

              Nu stiu care dintre noi nu are cunostinte minime de contabilitate sau economie in general.

              O tot tineti langa cu "privatul nu e obligat sa creasca brutul".

              a) nu va creste brutul, in sensul in care privatul nu va plati niciun cent in plus fata de cat plateste astazi

              b) conceptul de salariu brut se schimba, in sensul in care va cuprinde toate cheltuielile suportate de catre angajator, inclusiv cele pe numele angajatului

              c) toate astea se vor implementa prin normative legale - adica da, esti obligat, si o vei face. Dar e doar scriptic, asa ca vrajeala opozitiei nu tine.
              • +3 (5 voturi)    
                Raspuns (Vineri, 1 septembrie 2017, 12:00)

                DanielSurpateanu [utilizator] i-a raspuns lui HP

                HP, va inselati.
                Ceea ce platea doar angajatorul si nu era pus in brut acum se aduna la brut. Asta e cazul ideal, in care angajatorul vrea sa puna acei bani in brut (nu e obligat). Dar cum CAS/CASS/somaj/impozit pe salariu sunt procent din brut.
                Asa ca va creste si valoarea contributiilor - cu 22.7%.
                Ipotetic, daca plateai 1000 lei pe CAS/CASS/somaj/impozit pe salariu, acum platesti 1227 lei.
                Acesti 227 trebuie sa vina de undeva - de la angajat (micsorare de salariu) sau de la angajator (plata mai mare a salariilor). Deci salariul trebuie marit cam cu 21% ca sa se produca urmatoarele efecte - statul sa primeasca mai multi bani prin CAS/CASS/somaj/impozit pe salariu, angajatoru plateste cu 21% mai mult, angajatul primeste exact cat primea inainte (net).
                Rezultat - Romania devine mai neatractiva pentru sectorul privat (investitori), statul ia mai multi bani, angajatului din privat i se cere mai multa munca/mai de calitate pe fix aceiasi bani.
                Somaj - 0.5% din brut, CAS 10.5%, CASS - 5.5% - dupa ce se aplica astea se aplica o deducere si apoi se ia un 16% (cred ca se va transforma in 10%) impozit salariu.

                Concluzie - munca a devenit mai scumpa, statul mai rapace, desi adiministreaza f prost, mediul privat mai putin competitiv.
              • +1 (1 vot)    
                Macar daca citeai titlul articlului (Luni, 4 septembrie 2017, 0:45)

                PaulX [utilizator] i-a raspuns lui HP

                Inainte sa raspunzi ai grija sa citesti cu atentie articolul, titlul.
                Uite ce scrie in titlu: "patronii vor decide daca pastreaza castigul sau il impart cu angajatii ". Deci cine te obliga sa ii pasezi angajatului castigul? Tu nu mai platesti contributiile de angajator!!!!! Deci poti sa nu pasezi nimic inapoi la anagajat ci doar sa-i retii taxele mai mari.
                Mai pune maine si citeste in economie despre salarii, contributii. Vad ca esti putin confuz cu terminologia etc. Sau au venit ordinele de sus/PSD? Stiu ca cei de la PSD stau mai prost cu matematica si pentru ei 1+1 = 3
          • -1 (5 voturi)    
            sincer, te sfatuiesc.. (Vineri, 1 septembrie 2017, 9:46)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui HP

            ..sa mia citesti odata articolul, proiectul propus de guvern si sa analizezi mai atent...
            Logic, eu te intreb, daca intr-un castron am 15,8 mere si in altul 15 mere, si mut merele din primul castron in al doilea, cate mere raman in primul castron si cate mere am in al doilea castron?!?!?
            poate doar intr-un univers quantic cu mere care au comportamentul particuleleor quantice, sa fie valabila afirmatia ta!!!
      • +7 (9 voturi)    
        ... (Joi, 31 august 2017, 21:29)

        VictorasTractoras [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Mai bine taceai.
      • +17 (17 voturi)    
        Nu prea intelegi.... (Joi, 31 august 2017, 21:41)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui HP

        E adevarat ca la aceeasi cheltuiala a angajatorului cu salariul, prin scaderea impozitului si cas-ului netul alar iesi marginal mai mare.

        Doar ca in contractul de munca,conform legii, e trecut salariul brut. Iar daca patronul n-are chef aa creasca salariul brut, net-ul sxade semnificativ. Iar cei afectati nu vor fi cei cu salariu mare, ca aia au marja de negociere, ci amaritul cu salariul minim, si asa crescut artificial. Acolo prevad ca anumiti patroni, scapati de obligatia de a creste salariul minim pina la limita neprofitabilitatii vor fi tentati sa nu pastreze net-ul.
        • -20 (22 voturi)    
          Nici tu (Joi, 31 august 2017, 22:42)

          HP [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Conform legii, va fi trecut tot conceptul de salariu brut, doar ca el va fi totalul cheltuielilor cu angajatul, nu doar ce era pana acum.

          Deci nu va trebui sa creasca nimic in mod efectiv.

          Schimbarea asta de denumire, de fapt cuantumul total al cheltuielilor, va fi noul brut.
          • +17 (17 voturi)    
            Habar n-ai ce vorbesti amice (Vineri, 1 septembrie 2017, 0:28)

            kokos [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Exemplu simplu:la un salar de 2000 lei brut , net-ul e acum 1435 lei.De la 1 ianuarie , prin trecerea contributiilor la angajat si reducerea impozitului de la 16% la 10%(asta nici macar nu e sigur) net-ul va fi 1.190 lei.Deci, despre ce vorbesti? Daca patronul nu vrea sa mareasca brutul de 2000 lei la 2500 lei(nu-l poate oblige nimeni) atunci castigul net scade.Ai inteles sau trebuie sa-ti si desenez?
            • +2 (4 voturi)    
              acelasi lucru a fost spus mai sus.. (Vineri, 1 septembrie 2017, 9:50)

              akillies [utilizator] i-a raspuns lui kokos

              ..acelasi exemplu, dar nu a inteles.. fa un desen.. si pentur cei care inteleg mai bine pozele!
            • -2 (4 voturi)    
              lol (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:29)

              HP [utilizator] i-a raspuns lui kokos

              Bai prafetule, pune mana pe carte si fa cunostinta cu un contabil.

              "Daca patronul nu vrea sa mareasca brutul".

              Nu-l intreaba nimeni pe patron ce vrea. Se va face prin normative legale.

              Patronul vietii nu va plati nimic extra, se schimba doar structura brutului.

              Du-te smiorcaie-te in piata.
              • -2 (2 voturi)    
                Pe bune (Vineri, 1 septembrie 2017, 12:49)

                Encounter [utilizator] i-a raspuns lui HP

                Dar ai citit tu undeva în lege că așa va fi? dacă da, e ok, bravo lor. Dar dacă nu, eu nu mi-aș pune prea multe speranțe...
              • +1 (3 voturi)    
                Era pe vremuri o vorba: (Vineri, 1 septembrie 2017, 15:28)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui HP

                "Ori sunt prost, ori sunt prost"! Se pare ca ti se potriveste. Arata unde in lege se spune ca patronii sunt obligati sa modifice salarul brut pentru a reflecta aceste schimbari, si imi cer mii de scuze si chiar iti mai ridic si statuie.
              • +3 (3 voturi)    
                Continuare (Vineri, 1 septembrie 2017, 16:32)

                LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui HP

                Mai mult, statul NU POATE OBLIGA un patron, o firma particulara sa stabileasca anumite salarii. Asa cum nici statul nu e obligat sa creasca salariile daca la privat ar fi mai mari. Este impotriva liberei concurente de ex. Nici nu poate stabili salarii minime in functie de firma, ca sa fie mai clar (sper). Asa ca poti tu sa speri mult si bine ca legea va spune ca patronii sunt obligati sa mareasca salariile ca sa acopere pierderile suferite de angajati. Ca unii o vor face, poate, dar asta pentru ca vor ei, nu ca vor fi obligati.
                • -1 (3 voturi)    
                  Pff (Vineri, 1 septembrie 2017, 17:20)

                  HP [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

                  Tot nu ai inteles - patronul nu va trebui sa plateasca nimic extra, pur si simplu ceea ce plateste azi, va plati si atunci.

                  Daca ai un salariu brut de 1450, cu 1100 net si totalitatea cheltuielilor patronului de 1800 - de la 1 ianuarie patronul va plati tot 1800, doar ca i se va spune brut.

                  In teoria opozitiei asta se numeste "cresterea brutului", dar in bani e aceeasi suma.

                  Hai sa spunem lucrurilor pe nume, problema nu vine ca nu va vrea patronul sa "creasca brutul", ci ca daca cheltuielile alea extra (intre 1450 si 1800) erau pe numele patronului pana acum, de la anul vor fi pe numele angajatului, deci unii patroni vor vrea sa ramana cu un PROFIT nejustificat, neplatindu-le.

                  Dar asta nu inseamna ca "creste brutul", ci ca sunt ei hoti, deci e fix invers.
                  • +1 (3 voturi)    
                    Oare cine nu a inteles? (Vineri, 1 septembrie 2017, 20:43)

                    LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui HP

                    Pentru a-i da aceeasi bani angajatului, patronul trebuie sa creasca brutul din contractul de munca. Ori asta NU POATE FI OBLIGAT SA O FACA! Clar?
                  • +2 (2 voturi)    
                    P.S. Si nu mi-ai spus unde in lege se spune asta!! (Vineri, 1 septembrie 2017, 20:45)

                    LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui HP

                    Sau te faci ca ai uitat sau ca nu are importanta... Dar de, cand nu ai argumente, doar vorbesti prostii....
              • +3 (5 voturi)    
                Fraiere , las-o balta (Vineri, 1 septembrie 2017, 23:45)

                kokos [utilizator] i-a raspuns lui HP

                ca nu suntem in dictatura sa dea statul o lege care sa-l oblige pe patron sa mareasca salariile!Intelege o data ce-ti spun toti cei care scriu pe aici:daca patronii nu vor mari salariile brute , atunci salariile nete vor scadea.
                • -1 (1 vot)    
                  lol (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 23:37)

                  HP [utilizator] i-a raspuns lui kokos

                  a) are tot dreptul sa schimbe structura brutului prin lege, si o va face, la fel ca in cazul cu cresterea minimului pe economie

                  b) nu creste brutul, e vorba despre patronii care se vor trezi cu niste taxe pe care in teorie nu ar mai fi obligati sa le plateasca, pentru ca nu mai sunt pe numele lor, ci ale angajatilor.

                  De fapt aici e problema, ca privatii vor vrea sa ramana cu niste bani nemeritati, ceea ce nu inseamna crestere a brutului.

                  Niste ordinari, noroc ca o sa ii capseze bine de tot cu defalcarea TVA, si asa ciordesc de rup, de avem evaziunea la cer.
          • +4 (6 voturi)    
            ai facut matematica la fara frecventa? (Vineri, 1 septembrie 2017, 8:11)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui HP

            Serios acu, daca esti la furat in privinta asta, de ce tii neaparat sa te faci de ris? Inteleg ca nu pricepi conceptele de salariu brut/net, etc. Dar pina si Olguta, cu matematica ei facuta tot pe la ff a zis ca e posibil sa scada salariile in privat. Nici macar asta nu-ti ridica vrun semn de intrebare?

            Oare acum, ca firma nu mai are nici o taxa de platit desi costul e acelasi, n-ar trebui ca salariul brut sa creasca la nivelul costului cu salarizarea angajatului ca sa iei la fel de mult in mina?!?
            • -5 (5 voturi)    
              Nu (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:32)

              HP [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              Nu, nu ar trebui, pentru ca angajatorul plateste aceiasi bani pentru salarizare, indiferent ca o parte dintre ei sunt in sarcina angajatului sau nu.

              Toate cheltuielile cu salariile se vor numi "brut". Deci intr-un sens "creste", dar e doar o denumire contabila.

              Si nu, nu e optionala. Se va modifica prin lege.
              • +3 (5 voturi)    
                e clar, tu ai doar convingeri (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:40)

                bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui HP

                Deja nu are sens sa mai incerc sa-ti explic, ca e pierdere de vreme. Vei vedea dupa 1 ianuarie cum va sta treaba, mai ales la cei cu salariul minim.
              • +4 (4 voturi)    
                Stai prost cu matematica, HP (Vineri, 1 septembrie 2017, 12:08)

                DanielSurpateanu [utilizator] i-a raspuns lui HP

                HP, intelege ca desi pare scriptic nu e.
                1. Patronul nu poate fi obligat sa transfere acel cost, pe care il platea inainte, sa il bage in brut. Dar sa presupunem ca ai dreptate si e obligat sa o faca. Ajungem la punctul
                2. CAS/CASS/somaj sunt procent 16.5% care e aplicat la brut. Cum brut-ul s-a marit, se mareste si contributia asta. Cam cu 32.22%. Reducerea impozitului pe salarii de la 16% la 10%, in caz ca se va aplica, NU POATE COMPENSA marirea brut-ului cu 32.22%. Deci angajatorul TREBUIE sa mareasca si NOUL BRUT cam cu 20%. Evident, angajatul va plati SI MAI MULT la stat.
    • +10 (12 voturi)    
      depinde ... (Joi, 31 august 2017, 21:46)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui DanielSurpateanu

      Folositi orice site care calculeaza salariu net din brut.
      Acesta de exemplu:

      http://www.calculator-salarii.ro/2000-brut-calcul-salariu-net/

      Pentru 2000 brut, netul este de 1435. Iar cheltuielile angajatorului sunt de 2455 lei.

      In mod normal dupa 1 ianuarie, brutul ar trebui sa fie de 2455 iar netul de 1435.

      Problema este ca unii patroni s-ar putea sa ne vrea sa modifice contractele si sa mareasca brutul. Si nu cred ca se pot modifica contractele de munca prin lege.
      • +1 (3 voturi)    
        corect (Vineri, 1 septembrie 2017, 14:04)

        pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        dupa 1 ianuarie o sa ia hp de la dragnea in loc de 1435 si 2 bonuri de masa ca e trol psdist, 975 si 2 pungi goale cu sigla psd. atunci o sa simta calculul pe propriile buzunare. in general astia fsnisti de 30 de ani nu cred politicile socialdemocrate si cu toate ca le simt in nivelul de trai mai bine pun botul la antene si viseaza vechi colaje de lozinci comuniste cu fatza umana: sarac dar cinstit si o sa rasara soarele si pe strada noastra...
  • +36 (36 voturi)    
    de ce nu iese dragnea sa spuna (Joi, 31 august 2017, 17:07)

    zigot [utilizator]

    acesta este programul de guvernare facut de mine 100%?
    e la pescuit?
    • +25 (25 voturi)    
      una din doua (Joi, 31 august 2017, 18:26)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Ar trebui sa adauge una din urmatoarele doua variante:
      A. Am fost destept, v-am mintit si imbrobodit pana ati votat banda mea de escroci, si acum nu-mi mai pasa de parerea voastra!
      B. Sunt un idiot, nu ma pricep la macroeconomie, iar programul de guvernare mult laudat este de fapt o prostie care poate fi aruncata la cos!
  • -20 (28 voturi)    
    Efectul pervers al acestei cresterii a salariului (Joi, 31 august 2017, 17:07)

    xrogo [utilizator]

    brut face ca punctul de pensie sa scada, asta pentru cei aflati in lucru!
    • +14 (16 voturi)    
      vai de capul tau (Joi, 31 august 2017, 18:19)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ...... acum nu mai comentezi?! o dai in diverse?
  • +37 (39 voturi)    
    problema cu socialismul... (Joi, 31 august 2017, 17:07)

    banatul e fruncea [utilizator]

    e ca eventual se termina banii altora...
  • +33 (35 voturi)    
    A doua veste buna ! (Joi, 31 august 2017, 17:08)

    gogu1234567890 [utilizator]

    Iar mi-a facut ziua PSD-ul.

    Bravo. Foarte bine.

    Acum vine intrebarea, la categoriile unde NU creste salariul brut va scadea salariul net cu 23% ?

    Daca DA, BRAVO PSD, SARACIE LA VOTANTI !!!!!
    • +20 (20 voturi)    
      nu prea (Joi, 31 august 2017, 18:16)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui gogu1234567890

      PSD nu (prea) are votanti care lucreza la privat
      • +2 (2 voturi)    
        efectul e asemanator si la stat.. (Vineri, 1 septembrie 2017, 9:55)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        ..doar ca, acum e pe principiul sa moara si capra vecinului (adica salariul la privat) ..
        Adica, in loc sa mareasca salariile bugetarilor, le scad pe ale privatilor prin artificii fiscale, si apoi creaza impresia bugetarilor ca le-au crescut salariile..

        Nu inteleg cum de sunt atat de multi oameni prosti in aceasta tara, care se cred destepti doar pentruca au un loc de munca!
        Oamenii destepti sunt cei care nu au sef si au de toate, nu au loc de munca si au bani!
      • +4 (4 voturi)    
        nici in general! (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:04)

        un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

        "PSD nu (prea) are votanti care lucreaza la privat"

        in general, nu prea are votanti care LUCREAZA!

        Sigur, sunt ceva bugetari care voteaza cu Partidul lui Ilici. Insa majoritatea votantilor pedesere o reprezinta cei care NU muncesc!
  • +25 (27 voturi)    
    Si a spus-o fara sa clipeasca? (Joi, 31 august 2017, 17:08)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Banui ca da, doar e Olguta.
  • +26 (28 voturi)    
    Show (Joi, 31 august 2017, 17:11)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sa va tineti de scaune cand se apropie alegerile. Promisiunile mafiei vor face loopinguri artistice prin aer, care mai de care mai spectaculoase. Multa siguranta de sine. Salariile vor creste de 3,1415 ori. Sigur? Absolut! Dar netul? Netul creste de minim 7 virgula sprezece ori. Minim, da?! Ne-am inteles? Dar spitalele? 20 de spitale infiintam. Dar scolile? Scoli nu. Numai manuale de sport.
    • +29 (29 voturi)    
      Huh? (Joi, 31 august 2017, 17:47)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Ce alegeri? Alea de peste 3 ani si ceva? Pai astia au pus Romania pe butuci dupa 9 luni. N-or sa mai fie bani nici macar de organizat alegeri. P$D partid stat pentru totdeauna, Dragnea baron peste Romania, asta e viitorul.
    • +1 (1 vot)    
      acolo ai vrut sa spui.. (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:37)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ..ca salarille foir creste de (3,1415)^2 , nu?
  • +33 (33 voturi)    
    Ciocanitoarea asta ne crede prosti? (Joi, 31 august 2017, 17:19)

    vio7 [utilizator]

    Ne invata ea acum aritmetica de clasele primare!Cand zice ea ca-ti da ceva ...sa fugi...sigur iti ea ceva din casa!!Ciuma rosie!
    • +4 (4 voturi)    
      nu "crede" (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:05)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      NU doar crede, ar certitudinea ca electoratul este prost, si inghit toate, dar absolut toate minciunile!
  • +27 (31 voturi)    
    Un guvern de ratardati ! (Joi, 31 august 2017, 17:21)

    Ozmo [utilizator]

    In guvern de ratardati ! Daca cresti brutul oamenilor pentru a lua acelasi net, de unde banii ca sa dai la stat pe taxe si contributii ????

    Doamne, dar astia de la guvernare chiar sunt retardati ? Inteleg ca LD este handicapat mintal, dar restul chiar il pupa in cur si vor sa puna Romania pe butuci cu split TVA, cu suportarea de angajat a contributiilor angajatorului, cu introducerea de inpozit pe activele bancii, cu faptul ca 2doze ia salariul cash ca el nu are cont bancar ca ii iau bancile comision, cu Tudorel cu aberatii de modificari pe legile justitiei, cu etc, etc.

    Trist este ca romanii stau si privesc aberatiile astora, noi romanii avem o problema cu Dragnea, DAR NU VEDEM IMBECILITATEA CELOR CARE IL INCONJOARA !!!

    Ne meritam soarta de MAMALIGARI !!!
  • +15 (15 voturi)    
    Da dar... (Joi, 31 august 2017, 17:23)

    Casargoz [utilizator]

    Odata cu asta creste pensia, pentru ca erau angajatori care nu plateau darile :)
    Si fiind vorba de pilonul 1 creste si randamentul, creste vertiginos...
  • -26 (28 voturi)    
    Nu inteleg de ce ar scadea salariile nete? (Joi, 31 august 2017, 17:24)

    AndreeaK [utilizator]

    Daca salariul brut (ala pe care il discuti cu angajatorul la angajare) este, sa zicem, 2000 RON, atunci in momentul asta in mana se primeste 1435 RON. Ceea ce plateste angajatorul catre bugetul de stat din salariul brut este doar contributia angajatului. Contributia angajatorului catre bugetul de stat nu este niciodata discutata cu angajatul, si este calculata de angajator in functie de cu cat este dispus sa plateasca angajatul, si in functie de asta stabileste oferta salariala.
    Daca contributia angajatului trece in sarcina sa (si nu a angajatorului), atunci salariatul primeste in mana salariul brut din care este obligat sa plateasca contributia sa catre buget (care este aceeasi cu ceea ce ii retragea angajatorul cand era insarcina lui aceasta plata) si la final ramane cu aceeasi suma de bani.
    Contributia angajatorului se calculeaza la valoarea salarului brut dar ea nu este niciodata luata din valuarea salariului discutat cu angajatul. Examplu de calcul se poate gasii pe: http://www.calculatorsalariu.ro/?action=calcs2&suma=2000
    • +20 (22 voturi)    
      calculul tau e gresit (Joi, 31 august 2017, 17:58)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaK

      daca tu ti-ai negociat brutul 2000 (ca in exemplul din link) pina acum angajatorul cheltuia cu tine 2460 RON. Ei, acum diferenta respectiva dintre cheltuiala lui si brut o sa fie suportata de tine. Practic, cheltuiala angajatorului va fi 2000, brutul tau va fi tot 2000 si din asta scazi tot ce se mai scadea pina acum, iar ca bonus de la olguta, mai scazi si cei 460 RON pe care inainte ii platea angajatorul. olguta cica ti-a marit salariul si tocmai ti-a luat 460 RON din portofel :))
      • -20 (22 voturi)    
        Gresit (Joi, 31 august 2017, 18:45)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

        Si tu, si cei de mai jos.

        Daca ai brut 2000, si cheltuielile totale ale angajatorului sunt 2460, atunci de la 1 ianuarie, brutul va deveni 2460, IN ACTE.

        Adica totalitatii cheltuielilor cu salariile i se va spune brut.

        E doar o schimbare de denumire, se va face prin lege.

        Angajatorul nu va plati nimic extra, de fapt va plati mai putin, ca scade CAS si impozitul pe profit.

        "diferenta va fi suportata de tine" - FALS.

        Angajatorul va plati acesti bani, ca pana acum, scrie clar si in articol.

        Practic nu va mai exista conceptul de "diferenta de la brut la cheltuielile totale", acei 460 de lei.

        Acei 2460 se vor numi brut, de la 1 ianuarie.

        Netul va ramane 1435, de fapt va fi vreo 1550-1600, ca scade si impozitul, si CAS.
        • +17 (17 voturi)    
          Brutul va devenit 2460 IN ACTE (Joi, 31 august 2017, 23:10)

          averageJoe [utilizator] i-a raspuns lui HP

          ca asa vrei tu ? Eu am un contract hombre.. cu un patron. Cine ii impune patronului sa-mi refaca contractul individual si mai mult de atat sa-mi treaca in contract noua suma de 2460 ?
          • -2 (4 voturi)    
            Legea (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:33)

            HP [utilizator] i-a raspuns lui averageJoe

            Normativele legale, de anul viitor.
        • 0 (2 voturi)    
          Notiuni elementare (Duminică, 3 septembrie 2017, 17:01)

          Sorin_970 [utilizator] i-a raspuns lui HP

          HP, nu ai notiuni elementare de legislatie, contabilitate, topica, sintaxa si logica. Singurul salariu din mediu privat pe care-l poate reglementa statul, este salariul minim pe economie. Atat. Tot ce depaseste salariul minim pe economie in mediul privat cade doar in sarcina angajatorului. Tu iti construiesti (abstract, rupt de realitate si articol, in mintea ta) conceptul ca statul va modifica salariul ,,brut'' prin legislatie, nimic mai fals! Salariul brut este si va ramane acelasi, reglementat clar in Codul Fiscal. In articol se vorbeste de TRECEREA tuturor contributiilor de la angajator la angajat. Asta inseamna ca, angajatorul NU MAI ARE obligatia de a plati anumite contributii (care nu intra in salariul BRUT), ci aceste contributii vor fi platite de acum incolo de catre angajat. Pentru acest lucru, statul va CRESTE - VA MARI - salariile brute (pricepi? VA CRESTE!) in sistemul bugetar, acolo unde are dreptul sa faca lucrul asta. Repet, poate intelegi, VA CRESTE SALARIUL BRUT cu 25%! Nu se va redenumi, nu se va schimba intelesul si conceptul de salariu brut, ci va creste. In sistemul se stat/bugetar, acolo va creste salariul brut, doar acolo se poate face legislativ lucrul asta. In sistemul privat, statul nu poate lua nici o masura asupra salariilor brute. Legal, juridic, cum vrei tu, nu poate. Ma indoiesc ca ai capacitatea de a asimila informatia, da' nu-i problema, ne intorcem peste cateva luni si-ti explicam cu legea si cifrele in fata, poate o sa intelegi atunci. Cel mai sigur lucru este ca NU ai muncit o zi in viata ta in privat, altfel ai fi inteles ce ti-au explicat cat se poate de clar o gramada de oameni care inteleg fenomenul.
    • +12 (16 voturi)    
      explicatie (Joi, 31 august 2017, 18:00)

      atreides [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaK

      Pentru ca acum din brutul pe care l-ai negociat cu angajatorul plateai catre stat numai contributia angajatului si aveai un salariu net. Trecerea contributiilor de la angajator la angajat creste povara care va apasa pe brut, cu indulcirea produsa de reducerea impozitului pe venit de la 16% la 10%.
    • +12 (14 voturi)    
      pe bune? (Joi, 31 august 2017, 18:07)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaK

      Of, lucrurile stau asa. Exista contributiile angajatului si contributiile angajatorului. Daca aveti un salariu brut de 2,000 de RON vi se retine din salariu cum ati spus si primiti net 1450 sau ceva pe acolo. Dar, pe langa salariul brut exista niste contributii care se platesc pentru fiecare angajat de catre angajator. Aceste contributii NU intra in salariul brut. In salariul brut intra contributiile angajatului, nu conteaza ca ele sunt platite de angajator, sunt retinute din salariul dumneavoastra. Asa, contributiile angajatorului care sunt, sa zicem, inca vreo 400 de lei nu intrau pana acum in salariul brut. Cheltuiala totala a angajatorului cu dumneavoastra era 2000 RON (salariu brut) + 400 (contributiile angajatorului) = 2400. Dar acum, daca cei 400 trec la dumneavoastra, ca sa va ramana acelasi salariu angajatorul este obligat sa va creasca salariul brut cu 400 de RON. Probabil majoritatea o vor face dar unii nu, nu exista nicio obligatie si daca anumite firme doresc sa scada costurile cu forta de munca este o sansa pentru ele. In fine, sper ca am fost clar, imi pare rau, nu e foarte simplu de explicat dar conceptul din spate este chiar banal. Inca ceva, este o neintelegere legata de cine plateste efectiv. Nu o sa primiti salariul brut. O sa vi se retina tot de catre angajator care va vira banii catre stat. "Cine plateste" se refera la cine este cel din banii caruia se ia taxa respectiva angajatul sau angajatorul.
      • -18 (20 voturi)    
        lol (Joi, 31 august 2017, 18:50)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Arlecchino

        "nu conteaza ca ele sunt platite de angajator" - fals, pe angajat nu-l intereseaza cine plateste in locul lui, il intereseaza doar netul.

        De la anul, angajatorul va plati exact aceiasi bani pe langa net, doar ca i se va spune brut sumei integrale, nu doar celei care include si contributiile la pensii, impozit, etc.

        "Dar acum, daca cei 400 trec la dumneavoastra, ca sa va ramana acelasi salariu angajatorul este obligat sa va creasca salariul brut cu 400 de RON."

        Fals. Vor fi platiti tot de catre angajator, ca pana acum, deci netul ramane acelasi. Pot sa ii zica brut, pe foaie.

        Privatii nu vor fi obligati sa creasca brutul, va fi crescut prin lege in sensul in care toate cheltuielile angajatorului se vor numi brut, nu doar netul+contributiile angajatului.

        Ceea ce e de fapt si logic.
        • +10 (12 voturi)    
          fals si manipulator (Joi, 31 august 2017, 23:25)

          Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Asa cum am scris e posibil ca angajatorul sa fie generos si sa creasca salariul brut. E posibil. Dar el nu are nicio o obligatie in acest sens. Ma bucur sa vad ca sunteti atat de optimist si credeti ca toti angajatorii din Romania vor creste salariul brut. Eu cred ca se va stabili un echilibru si castigul angajatorului va fi impartit de acesta cu angajatul undeva la medie. Dar nu avem mult de asteptat si ne lamurim. Eu chiar nu voi mai raspunde la asemenea argumente nefundamentate dar m-as bucura daca peste 4 luni veti recunoaste macar fata de dumneavoastra ca ati scris prostii. Asta, desigur, daca se mentine legea in aceasta forma.
        • +2 (4 voturi)    
          daca ai fluturas de salariu.. (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:42)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui HP

          ..arunca o privire pe el..dar daca nu iti spune in el si cheltuielile angajatorului, da-i foc si da-ti demisia!
          Inseaman ca esti la un angajator care te fura!
        • +2 (4 voturi)    
          Ti-au explicat cel putin 10 persoane (Vineri, 1 septembrie 2017, 12:04)

          lp [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Te prefaci ca nu intelegi, sau esti efectiv cretin ?
        • +2 (4 voturi)    
          Băi omule (Vineri, 1 septembrie 2017, 13:05)

          Encounter [utilizator] i-a raspuns lui HP

          holguța zice că după creșterea cu 25% a salariilor profesorilor aceștia vor rămâne cu 3%. Dacă ăștia ar modifica și legea așa cum trâmbițezi tu creșterea ar fi muuuult mai mare. QED!
    • +3 (3 voturi)    
      angajatorul nu plateste din salariul brut!!! (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:39)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui AndreeaK

      Cum sa plateasca angajatorul din salariul tau brut la stat?!?! cine ti-a spus tie aceasta aberatie?!?! daca ti-a spus-o angajatorul, da-ti demisia si mergi la un angajator corect!
  • -31 (33 voturi)    
    lol (Joi, 31 august 2017, 17:27)

    HP [utilizator]

    Cum scade daca creste cu 3% ?

    Cat despre brut, tot nu e nicio problema. Totalitatea taxelor platite de catre firme acum pentru un angajat va primi denumirea de brut.

    Nu trebuie sa creasca firmele nimic. Vor plati fix ca pana acum, de fapt mai putin unpic, si i se va spune brut.

    E vorba de o schimbare a denumirii brutului, nici macar in contabilitate nu se va reflecta.
    • +16 (18 voturi)    
      aoleu (Joi, 31 august 2017, 18:11)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Hotnews face o matematica destul de aproximativa dar, oricum, mai apropiata de adevar decat ce spuneti dumneavoastra acolo. Scrie ca in invatamant efectul net este de 3% crestere dar in privat vor scadea. Nu e, desigur, cea mai fericita exprimare dar pe mine, salariat in privat, ma afecteaza mai mult scaderea potentiala de aproximativ 20% a salariului... Bine, vad ca multi nici macar nu inteleg ce se intampla asa incat nu te mai poti mira ca o persoana fara un cont in banca a ajuns premierul Romaniei, oamenii voteaza la nivelul lor de intelegere.
    • +19 (21 voturi)    
      esti bun..LOL! (Joi, 31 august 2017, 18:19)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Locul tau e in Guvern langa Liviu Pop.
      As paria ca votezi PSD
    • +19 (21 voturi)    
      esti noaptea mintii (Joi, 31 august 2017, 18:24)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui HP

      de asta sa te iei de mana cu mazeta si xrogo si alti pacalici care cred ca sunt ei smecheri daca le tin servietele pesedeilor.
      Dupa astfel de comentarii iti dai seama ca habar nu aveti ce se intampla cu voi si cu societatea in general si ca toate comentariile voastre sunt deja redactate
      • -15 (17 voturi)    
        lol (Joi, 31 august 2017, 18:41)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui gogu_milogu

        Pai explica tu, bai contabile, cum scade netul in privat.
        • +5 (7 voturi)    
          Bai HP lasa-ne tata ! (Vineri, 1 septembrie 2017, 9:00)

          Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Ori esti prost ori PSD-ist !
          • +5 (5 voturi)    
            Greșești (Vineri, 1 septembrie 2017, 13:00)

            Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

            Felul cum pui problema e greșit. Nu e ”Ori Ori”. Ești prost deci P$D-ist .
        • +4 (6 voturi)    
          calcul (Vineri, 1 septembrie 2017, 9:33)

          aaragn [utilizator] i-a raspuns lui HP

          http://www.calculatorsalariu.ro

          Fie un salariu brut de 10000 lei. Salariul este impozabil.
          Cheltuieli cu salariul = 12300
          Salariul net = 7014

          DACA angajatorul imi creste salariul brut:
          Noul salariu brut = 12300
          CAS = 3075 (25%)
          CASS = 1230 (10%)
          Impozit salariu = 1230 (10%)
          Noul salariu net = 6765
          • +3 (3 voturi)    
            ai gresit calculele (Vineri, 1 septembrie 2017, 15:08)

            omul.bun [utilizator] i-a raspuns lui aaragn

            Sa zicem ca acum ai 10000 salariul brut.
            Salariul net este 7014.
            Cheltuielile totale angajatorului cu tine = 12275

            Daca
            - impozitul pe salariu va scadea de la 16% la 10%
            - contributiile sociale vor scadea de la 39.25% la 35%
            - angajatorul accepta sa iti mareasca brutul la 12275 (angajatorul nu castiga si nu pierde nimic in aceasta situatie)
            atunci
            tu vei primi net: 7181 (deci o mica crestere)

            PS: impozitul pe salariu se aplica la brut MINUS contributiile sociale adica (12275 - 4296) * 10% (aici e gresit calculul tau)

            PS2: Nimeni nu obliga angajatorul sa mareasca brutul in special la cei cu salariul minim pe economie (brut 1450).
            • +1 (1 vot)    
              OK (Vineri, 1 septembrie 2017, 15:27)

              aaragn [utilizator] i-a raspuns lui omul.bun

              Inseamna ca vor pierde doar categoriile scutite de impozit pe salariu (gen IT).
            • +1 (1 vot)    
              Ai trei de .... daca ...... (Vineri, 1 septembrie 2017, 16:10)

              cartofil [utilizator] i-a raspuns lui omul.bun

              daca un singur daca nu se indeplineste, calculul tau pica.
    • +12 (14 voturi)    
      Mai HP, (Joi, 31 august 2017, 18:51)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Neuronul tau nu a priceput nimic,
      Din totdeauna ai fost greu de cap in a intelege lucrurile simple?!
      • +1 (5 voturi)    
        da..la toate comentariile lu HP.. (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:44)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        ..s-a raspuns cu super explicatii, care de care mai simpla si mia usor de inteles.
        Dar HP tot nu a inteles.. ori se face ca nu intelege , ca sa afle explicatii cat mai simple, ori chiar nu pricepe..
    • 0 (2 voturi)    
      Creste sau nu creste (Duminică, 3 septembrie 2017, 17:52)

      Sorin_970 [utilizator] i-a raspuns lui HP

      ,,Lia Olguta Vasilescu a dat tot azi exemplul salarizarii profesorilor. Ea a anuntat ca salariile brute din educatie vor creste cu 25% de la 1 ianuarie 2018, dar, cand a fost intrebata cat va fi cresterea salariului net, a spus ca va fi de 4%. De unde aceasta diferenta? Tocmai din faptul ca, exact de la 1 decembrie, contributiile vor trece in sarcina angajatilor, ceea ce duce la scaderea veniturilor minime.'' Omule, intelegi limba romana? SALARIILE BRUTE VOR CRESTE! Noapte mintii, ai citit Legea unica a salarizarii din 2017 (cea din 2010 nu s-a aplicat)? Acolo scrie negru pe alb ca salariile BRUTE ale bugetarilor vor creste cu 25% de la 01.01.2018. Nu se redefineste salariul brut, nu fantasmagorii inchipuite de pesedisti buetari. Pentru angajatii de la stat, creste salariul brut, noaptea mintii, asta se precizeaza in articol, asta intelege pana si un copil. Tu, nu! Batman, batman, se redefineste brutul si fimele nu trebuie sa creasca nimic. Te-au spalat pe creier cu propaganda. Creste brutul, la bugetari, legal - statul nu are dreptul si posibilitatea sa faca lucrul asta si in mediul privat. ,,Totalitatea taxelor platite de catre firme acum pentru un angajat va primi denumirea de brut.'' Asta ii inca o dovada clara ca nu ai minime notiuni. Salariul brut a fost, este si va fi ALTCEVA DECAT ,,Totalitatea taxelor platite de catre firme acum pentru un angajat''. Cum poti sa vii cu asemenea ineptii? Poftim ,,Salariul brut -cuprinde suma veniturilor realizate de salariat pe fiecare loc de realizare a venitului.''
  • +21 (21 voturi)    
    Cincinalul in 4 ani jumate (Joi, 31 august 2017, 17:44)

    ACP [utilizator]

    P$D a reusit sa mareasca salariile dand angajatilor ceva ce oricum nu le revine. Asa ca ei de fapt au dat la profesori 4% in timp ce la alte categorii le-au dat pe vechea lege, tipic P$D. Pe de alta parte si Macron e multumit ca vor creste salariile asa ca au mai rezolvat o treaba si cu asta. Deci toti indicatorii o iau in sus. S-au marit toate salariile brute cu 25% in tara in primul an... Pe card, sau in buzunar, vorba premierului, nu se schimba nimic in bine, ba dimpotriva...
  • -22 (22 voturi)    
    Eu nu cred stirea asta (Joi, 31 august 2017, 17:45)

    Anonym [utilizator]

    Doar nu sunt asa prosti sa se iimpuste in picior pt zero beneficii. Mai ales la stat
    La privat va fi f ineresant intr-adevar asa cum a subliniat PWC
    Aveti grija cu stirile grabite. Stiu ca nu iubiti PSD dar sa nu lasati garda deontologica in jos ;)
    Succes!
    • +12 (12 voturi)    
      Nu e o știre pe care sa o crezi sau nu (Joi, 31 august 2017, 22:01)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      E un fapt, recunoscut chiar si de olguta.

      E matematica, daca si matematica ne apucam sa o interpretam...
    • 0 (0 voturi)    
      pai in curand, nu o sa mai fie o .. (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:47)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      ..chestie de superstitii ci ceva real, tangibil, cu efecte asupra ta:)

      Poti sa astepti pana atunci, sau ptoi sa iti faci o idee despre cum o sa fie, si sa iei masuri!
    • +1 (1 vot)    
      nu-s de loc zero! (Vineri, 1 septembrie 2017, 11:10)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      "sa se impuste in picior pt zero beneficii"

      afirmatia este perfect corecta, insa ignora un detaliu esential: electoratul pedesere va resimti, desigur, scaderea salariilor si cresterile de preturi, insa va afla de la Latrina 3 motivul, care-i cauza tuturor necazurilor: Basescu, multinationalele, bancile care fura mai rau ca banditul Terente, etc.
  • -39 (41 voturi)    
    Hotnews ziar de can can (Joi, 31 august 2017, 17:52)

    galeo [utilizator]

    Cum adica scaderea salariilor nete daca va fi o crestere a salariilor nete cu 4%.

    Voi intelegeti ceva din ce scrieti ?

    Ati devenit ziar de can can ?
    • +27 (29 voturi)    
      Tu (Joi, 31 august 2017, 17:58)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Cum ai citit articolul? Cu spatele?
    • +23 (25 voturi)    
      ia sa facem un calcul (Joi, 31 august 2017, 18:00)

      stupidu [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      va fi o crestere a netului cu 4% pentru cei carorea le-a crescut brutul cu 25%. Toti ceilalti vor da marunt din buze, pentru ca va fi o scadere drastica a salariului :))
      • +1 (1 vot)    
        25% la stat.. la bugetari.. (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:48)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui stupidu

        ..la privat, nu se stie daca va aparea aceste crestere..dar ce privat mareste brutul peste noapte la 25%? si pentru ca angajatul sa faca fata unor masuri dereglate dpdv fiscal ale unui guvern?!?!

        Foarte rar asa ceva..
    • +21 (23 voturi)    
      Galeo (Joi, 31 august 2017, 18:01)

      silmix [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Lupta galeo, lupta
      Ca pe softpedia isi bat toti pixu de tine
    • +16 (18 voturi)    
      Mai condimente... (Joi, 31 august 2017, 18:12)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Noi stim,din pacate,unde traim...tu nu stii nici cum te cheama cu buletinul in mana!!De cand luam de bun ce zice onor ciocanitoarea rosie?Ai primit ceva de la acest guvern,in afara de haos??In cazul tau...cred ca da...sa ghicesc...pensionar...asistat social...persoana cu dizabilitati????Am ghicit...postac PSD!
    • +19 (21 voturi)    
      greu cu cititu' (Joi, 31 august 2017, 18:20)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Mai citeste si articolu' nu numai titlurile.
      Exersatul cu "burtiera" de la A3 nu ajuta ! :)
    • +3 (3 voturi)    
      pe la curs si preturi te-ai mai uitat? (Vineri, 1 septembrie 2017, 7:16)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      acum vine si taxa pe benzina care va creste preturile cu macar 5% deci cresterea va fi scadere in puterea reala de cumparare fatza de ianuarie 2017!
  • +15 (15 voturi)    
    Am crezut ca nu se poate mai jos (Joi, 31 august 2017, 19:35)

    Wanheda [utilizator]

    Decat a fost Guvernul Pisic aka Pontalaul Mitoman. Specimenele din guvernul actual ma lasa fara replica.
  • +16 (16 voturi)    
    Ced ca fac antremanente in secret (Joi, 31 august 2017, 19:59)

    lasa [utilizator]

    Pentru ca ce a fost asta iarna, a fost o gluma fata de ce se va intampla cand se va aduna milionul de oameni in Piata Victoriei.
  • +16 (16 voturi)    
    Prima cerinta a poporului:DEMISIA GUVERNULUI (Joi, 31 august 2017, 20:29)

    lasa [utilizator]

    si dupa ei, toti hotii si borfasii (nu scapati de pedepse, puscaria e cea mai frumoasa varianta)sa se autoexileze intr-o tara , va spune tov Dragnea unde a facut cuibusorul. de refugiu.
    NU E GLUMA, PLECATI pana nu vizitati garnizoana de lla Targoviste!!!! Si suntem cu ochii pe voi . Si nu scapati fara sa platiti furturile si sa spalati rusinea asta de guvernare.
  • +13 (13 voturi)    
    Singurul efect palpabil ... (Joi, 31 august 2017, 21:51)

    bogdan1477 [utilizator]

    Singurul efect palpabil e scaderea salariului minim net cu 20%. Si fix acolo estimez ca patronii vor refuza sa-si asume diferenta de salariu brut. La unul care cistiga 1000 de euro nu vor fi probleme, acolo angajatorul se chinuie sa nu piarda angajatul. Dar la salariul minim, tocmai crescut ca fat frumos, svor fi scaderi semnificative de net.
    • +7 (7 voturi)    
      Cred ca tara va fi un pic ofticata (Vineri, 1 septembrie 2017, 0:03)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Rezultatul se va vedea ori in strada, ori deloc.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Vineri, 1 septembrie 2017, 15:17)

      omul.bun [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      dar cred ca vor mari salariul minim in 2018 ca sa anuleze scaderea asta
    • +1 (1 vot)    
      Tare chestie...... (Vineri, 1 septembrie 2017, 16:20)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Statul va lua de la angajati practic tot atatea taxe, dar angajatii la privat (80% din populatia Romaniei) vor avea salariile micsorate cu 20 % . Diferenta la salariu mediu stat - privat creste iar milionul de angajati de la stat, in semn de recunostiinta, va lupta ca P$D-ul sa ramana la conducere 1000 de ani. Nu mai vorbim ca toate institutiile de forta sunt in mana statului. Patronii vor fi foarte fericiti, sa vedeti ce eficiente vor deveni firmele, cresterea industriala va spori neincetat iar infractorul condamnat definitiv Dragnea se va impauna la Latrina 3 cu realizarile guvernului sau. Si va avea la dispozitie 1000 de ani de furt din banul public, el si toti urmasii lui.
  • +13 (13 voturi)    
    Programul de guvernare PSD (Joi, 31 august 2017, 22:02)

    EU_e_cu_noi [utilizator]

    Cu o adunatura de incompetenti (penali si rau intentionati) rezultatul guvernarii era previzibil. Doar ca intrarea in criza ar putea sa vina mult mai repede decat cei mai pesimisti analisti anticipeaza.
    In fiecare zi incearca sa repare ceea ce au stricat in ziua precedenta, daramand in demersul lor tot ce mai este functional.
  • +10 (12 voturi)    
    ne vedem in strada (Joi, 31 august 2017, 22:14)

    Ciprian2020 [utilizator]

    deci programul de guvernare si miliardele pt inarmare nu se fac din recuperare de prejudicii - bani furati - lupta anticoruptie, ci din impozitarea la sange a salariilor si a benzinei si vinderea tuturor resurselor naturale
    sa traiti bine !!!
  • +10 (10 voturi)    
    .. (Joi, 31 august 2017, 22:27)

    Claudiu0908 [utilizator]

    Cand simitim si noi cresterea aia economica? Pe vremea lu boc se taiau salarii se bagau taxe dar macar era criza... Acum si cu crestere economica si cu taxe, salarii micsorate, ma rog crescute doar la parlamentari si administratie, bun asa. E mult de furat ahh?
  • +9 (11 voturi)    
    Dam la stat ca sa luam de la privati (Vineri, 1 septembrie 2017, 0:13)

    eu_sunt [utilizator]

    Sa zicem ca am un salariu brut de 2000 lei. Pentru simplificare 20% din contributii le plateste angajatorul si 20% angajatul, in total 40% .
    Pentru 2000 lei angajatorul plateste 400 lei si angajatul 400, in total 800 lei.
    Acuma patronul muta contributia lui de 400 lei in noul meu salariu brut de 2400.
    Iar eu voi plati 40% din 2400 in loc de 2000 adica 960 lei fata de 800 cit era inainte.
    Slariul meu net inainte era 1600 si dupa va fi 2400-960=1440.
    O scadere de aproape 10% , bani care se duc in buzunarul statului adica al hotilor.
  • +9 (9 voturi)    
    Cat si de ce (Vineri, 1 septembrie 2017, 1:58)

    florin_stro [utilizator]

    Sunt 2 aspecte diferite importante legate de aceasta trecere:
    1) Scad salariile?
    2) De ce se face?

    1) Intr-o tara in care patronii si companiile respecta angajatul si pretuiesc forta de munca, ele nu incearca sa profite de portite de acest gen pentru a micsora costurile. In mod normal, o companie ar trebui sa isi asume in continuare acelasi cost ca si pana acum, nescazand astfel salariul net. In practica insa, multe vor alege sa salveze bani in defavoare angajatului. In plus, este de asteptat ca multi angajati sa nu fie informati si deci sa nu solicite aceasta 'marire'

    2) ca motive, vad 2 'mari si late'. a) se amortizeaza asa zisele marire promise. "ne-am tinut de cuvant", nu conteaza ca in realitate promisiunile din campanie ajung de la 25% la 4%. "lasa mama sunt buni si aia. sunt luati, nu dati". b) !!! se trece responsabilitatea de a asigura plata datoriilor in seama angajatului. Practic, cum ANAF nu reuseste sa puna presiune pe companii, ci doar pe indivizii 'slabi', acum va fi in totalitate obligatia angajatului sa se asigure ca angajatorul ii plateste darile. toate darile, nu doar unele. Practic toti angajatii vor avea datorii enorme, care nu tin de ei spre plata.
    • +1 (1 vot)    
      Bravo mai... (Vineri, 1 septembrie 2017, 12:19)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui florin_stro

      Dom' Florica!
      Ca bine le-ai spus!
      Poate aude si gasca lui Dragnea!
  • +9 (9 voturi)    
    ce se-ntampla ...??? (Vineri, 1 septembrie 2017, 3:24)

    vorbeste lumea [utilizator]

    ce ramane deocamdata cert si de neatins e ca parlamentarii si auxiliarii lor s-au aranjat.
    magistratii s-au aranjat. administratiile locale s-au aranjat.numitii prin sinecurile de partid s-au aranjat .
    restu' ...da-i in pistilu' ma-sii...cui ii pasa, nu...????
    astia 'restu' trebuie sa munceasca sa le dea banii alora care-am zis ca sunt aranjati... aia sunt premianti,astia nu... aia sunt alesi, astia nu ...
    c-asa e-n tenis ...
    • +3 (3 voturi)    
      stii cui sa-i fi recunoscator? (Vineri, 1 septembrie 2017, 7:52)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui vorbeste lumea

      Partidului - PSD
      Marelui Carmaci - Liviu Dragnea
      Celor care i-au votat
      (eventual) celor din alte partide care fac blat cu Dragnea & Co
  • +5 (5 voturi)    
    Romania..mereu surprinzatoare (Vineri, 1 septembrie 2017, 7:50)

    Crisstyano [utilizator]

    Sa le dam credit in continuare acestui minunat partid l votat de multi senili pt un kil de ulei si zahar ....si sa nu ne mai suparam daca ne lasa maine pe drumuri sau in pielea goala prin reformele anului 2017. Un singur lucru ma incalzeste...dupa ce crapa ultima reduta a generatiei din 60- 70 ...nu mai au nicio sansa la guvernare.
    • +5 (5 voturi)    
      cei care i-au votat.. (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:54)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Crisstyano

      ..nu inteleg nici macar cum primesc salariul, ce cheltuieli sunt cu salariul (pentur angajator, nu doar pentru angajat) si nici cum functioneaza sistemul de pensii! nu inteleg, ca nu au cum..e greu pentru cei scoliti sa priceapa, dar apoi cei care nu prea au avut treaba cu cartea!
      E de inteles pentru ei sa doreasca sa le fie bine, dar cati ne dam seama ca bine pentru unii e rau pentru altii!?!?
  • +6 (6 voturi)    
    Nu iesitul in strada, ci GREVA FISCALA (Vineri, 1 septembrie 2017, 9:44)

    lasa [utilizator]

    ia sa vedem ce masuri ar mai lua guvernul Tudose-Dragnea, dac nu ar mai avea niciun ban in Trezorerie.
    Avem o problema de coeziune la nivel de natie, dar mamaliga mai explodeaza.
    Serviciile sunt aservite politicului si de aceea nu iesitul in strada, nu violentele ar fi o posibila solutie.
    Presedintele nu are atributii in politica economica, dar ar putea reactiona la dezastrul national care se prefigureaza prin reduceri de salarii. mariri de preturi, taxe suplimentare, investitii zero.......
    Problemele se inlantuie si ar putea genera o stare grava de fapt a natiunii, unde ar putea interveni presedintele.Daca vrea .
    Pana atunci, plebea poate sa dea un avertisment politicului, prin greva fiscala , dar aici un factor esential ar fi ori toti, ori niciunul!
    • +4 (4 voturi)    
      si una si alta.. (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:52)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      ..ca asa e mai frumos!
  • +7 (7 voturi)    
    Puie M.S.D.!!! (Vineri, 1 septembrie 2017, 10:04)

    AKM [utilizator]

    .
  • +2 (2 voturi)    
    psd, m (Vineri, 1 septembrie 2017, 12:19)

    gopo2016 [utilizator]

    ie psd, hoti abjecti, buni de pusi la lopata si tirnacop sa sape canale si autostrazi in Romania, lasati fara un ban, golite conturile din banca de bani furati, si cu toata familia la munca silnica in folosul comunitati, daca nu le place la ocna cu ei, gunoaie jegoase ce sint
  • 0 (0 voturi)    
    .... cu melcii vostri ! (Vineri, 1 septembrie 2017, 13:17)

    KTerinca [utilizator]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    Justitie sociala (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 11:17)

    Validela [utilizator]

    MONOLOG REVIZUIT SI COMPLETAT

    D-na ministru al muncii Olguta Vasilesu,
    Am sa va scriu despre cateva lucruri pe care desigur, le stiti!
    Am sa va scriu, ferm convins ca nu vor avea niciun ecou, asa cum n-au avut nici cand, o scrisoare pe aceeasi tema am trimis-o, - inainte de a se comite marea pomana nationala pentru deputatimea Romaniei si marea pomana pentru cei care au transformat Justitia in Injustitie, - respectiv, institutiilor: presedintiei Romaniei, Avocatului poporului, presedintilor de atunci ai Camerei Deputatilor si Senatului.
    Doamna ministru,
     E timpul sa anulati legea pensiilor speciale pe care parlamentarii PSD au initiat-o si au votat-o la doua maini in parlamentul Romaniei, cu nerusinarea (scuzati-ma!) unor oameni fara caracter si onoare, punandu-se pe ei inaintea poporului care i-a trimis in parlament! Este inadmisibil, - decat, doar daca, clasa politica isi bate joc pur si simplu de acest popor fara nicio retinere, - ca un parlamentar (indiferent ca unul a iesit la tribuna de 10 ori intr-un mandat si altul deloc, sau ca unul a initiat 10 proiecte si altul niciunul, etc.), - sa primeasca (progresiv!) incepand de la un mandat, o pensie mai mare decat primeste un om simplu pentru munca de-o viata! Cu ce unitati de masura s-a cantarit si s-a ajuns la concluzia ca 4 ani de mandat de parlamentar, echivaleaza, sau chiar face mai putin decat 40 de ani de munca indiferent in ce domeniu? In fond, asta este munca lor, pentru asta sunt platiti – si inca cu SUTE DE MILIOANE!! – iar efortul unora, intr-un procent aproape majoritar, nu merita nici macar salariul mediu brut pe economie, - criteriu care sta la baza tuturor calculelor pentru drepturile restului de populatie!
    O pensie speciala se poate atribui unui om de stiinta, unui artist, unui sportiv, unui scriitor, etc., care prin munca si creatia sa a relizat un produs special pentru tara si poporul lui, si NICIDECUM pentru soamnele profunde in fotoliul de parlamentar, pentru incasarea de sume forfetare,
  • 0 (0 voturi)    
    m-am uitat simplu (Duminică, 3 septembrie 2017, 15:58)

    MoemBius [utilizator]

    la calculatorul salariului meu acuma
    si vad ca statul azi imi ia ~55% din bani
    daca se muta taxele de la angajator tot la mine o sa am de dat la stat ~ 75% din salariul meu
    adica statul imi da voie sa ma duc la munca dar pentru ca imi da voie trebuie sa i platesc 75% din banii pe care ii iau
    adica ma duc la munca si la sfarsitul lunii statul imi da voie sa ma duc acasa cu 25% din banii mei din salariu
    daca pentru voi asta se pare a fi ceva normal pentru mine e ca si o taxa MAFIOTA
    statul imi ia 75% din bani ca sa ...ce?
    ati vazut voi ceva bun facut din banii aia?
    daca mi dati voie poate mi spuneti si ce anume
    e de super mare kk
    Sa ....traiasca P$D ....u ....ca morcovu'n pamant asa pe la 2 m
  • +1 (1 vot)    
    Saraca Olgutza, (Duminică, 3 septembrie 2017, 17:02)

    John M. [utilizator]

    Visul ei era sa mearga la coafor in fiecare zi si sa deconteze asta de la stat ca asa a auzit ea ca e in America.