Restrictionarea creditarii in valuta. Ce spun bancherii si cu cat scade suma ce poate fi imprumutata de clienti?

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2011, 12:00 Economie | Finanţe & Bănci

Radu Ghetea
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Proiectul BNR de restrictionare a creditarii in valuta a populatiei ar putea suferi modificari, o serie de banci urmand sa trimita propriile propuneri de amendamente, sustin surse din piata bancara. Cei mai multi vorbesc despre eliminarea uniformizarii avansului (30% in actualul proiect). Desi au existat consultari intre BNR si Asociatia Romana a Bancilor, reprezentantii bancherilor comerciali spun ca proiectul mai poate fi modificat. Oficial, nimeni nu comenteaza nimic, pana cand varianta finala a proiectului va fi disponibila. Surse din BNR spun ca nu se asteapta la proiecte similare si pentru companii. "Deocamdata e vorba despre persoanele fizice. In cazul companiilor nu cred sa asistam la proiecte similare", spun sursele noastre.

  • Ce "reproseaza" bancherii actualului proiect
“Pana acum,  bancile percepeau avansuri diferite la creditul de consum.  Daca demonstrai ca ai NPL-uri  (credite neperformante- n.red) intr-un procentaj rezonabil, puteai sa ai si avans de 5%. Depindea de la banca la banca. Acum, acest avans se “universalizeaza” si toate bancile sunt puse pe picior de egalitate. Pe de o parte e corect, dar pe de alta parte sunt banci puternice care isi permit sa “tina” un avans mai mic pentru a castiga cota de piata sau volume de vanzari. Probabil ca unele banci vor veni cu propuneri in aceasta directive”, spune reprezentantul unei banci comerciale de top.

Inainte de a fi publicat de BNR, Proiectul a fost discutat cu reprezentantii ARB, insa nu punctual. “Au existat discutii- de un an de zile incoace- intre noi si BNR. Unele de principiu, altele punctuale. Ceea ce s-a publicat tine mai degraba de prudentialitate decat de restrictionarea pe cale administrative a creditarii in valuta”, a declarat miercuri pentru HotNews.ro Radu Ghetea, seful ARB  si CEO al CEC Bank.
  • Efectul noului regulament: in conditii egale de venit, accesezi mai putin de jumatate din suma pe care o puteai imprumuta astazi
“Noi am facut o simulare pe parametrii indicate de BNR. La un venit de 1000 de euro, fara alte credite, un solicitant de imprumut
 
E nevoie de masuri de limitare a creditarii in valuta concomitent cu masuri de stimulare a creditarii in lei, dar momentul de restrictionare a creditarii este inoportun avand in vedere dinamica lenta a creditarii de pana acum.
 
 
Nicolaie Chidesciuc, ec.sef ING
in valuta – in cazul unui  credit de 50.000 de euro- ar putea sa acceseze cu pana la 60% mai putin dupa noile reguli. O echipa din banca va veni cu propuneri concrete pe care sa le discutam cu reprezentantii BNR”, spune si directorul de retail al unei alte institutii de credit locale.
Despre limitarea creditarii in valuta s-a mai pomenit prin 2008, dar in termeni mai duri, daca nu chiar extremisti. Existase o  propunere venita din partea ARB, de interzicere a creditarii in valuta. Atunci, propunerea sefului ARB starnise valuri. Economistul sef al BRD spunea pe buna dreptate ca nu poti impune omului in ce moneda sa se imprumute. Insusi Isarescu iesise sa combata ideea.
Brusc, lucrurile capata tendinte exact opuse. Sa limitam creditul in valuta, sustine astazi Guvernatorul. Ce s-a intamplat intre timp?
  • BNR a mai incercat limitarea creditarii in valuta si in trecut
BNR a mai incercat sa limiteze creditarea in valuta si, contrar opiniilor exprimate de unii apropiati ai bancii de emisiune, tentativa nu le-a reusit.  Concret, iata ce masuri a luat in trecut BNR:

August 2004- Martie 2006
Majorarea RMO pentru pasivele în valută diferenţiat după scadenţă. Pentru pasivele în valută cu o scadenţă mai mare de 2 ani este majorată de la 0% până la valoarea de 40%. Pentru pasivele cu o scadenţă mai mică de 2 ani, RMO a fost majorat de la 25% la 40%;
Februarie 2004 -August 2005
Reglementări pentru descurajarea creditării (lei şi valută): limitarea gradului de îndatorare (30/35/40%) şi a nivelului valorii garanţii în total credit (75%).
Septembrie 2005
- Limitarea expunerilor instituţiilor de credit (persoane juridice române) reprezentând credite în valută acordate persoanelor fizice şi companiilor la maximum 300% faţă de fondurile proprii (după deducerea provizioanelor specifice de risc de credit);
- Clienţii persoane fizice care nu dispun de venituri certe în aceeaşi monedă cu împrumutul contractat nu pot fi încadraţi de instituţiile de credit decât în cel mult categoria de performanţă financiară B;
Februarie 2008
Stabilirea în mod diferenţiat a coeficienţilor de provizionare pentru creditele acordate în valută sau indexate la cursul unei valute acordate persoanelor fizice expuse la riscul valutar;
August 2008
Luarea în considerare a riscului de rată a dobânzii şi a riscului de curs de schimb pentru stabilirea gradului maxim de îndatorare (stabilit la nivel individual prin folosirea modelelor interne de risc).


Citeste mai multe despre   










5066 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    foarte bine! (Miercuri, 7 septembrie 2011, 12:20)

    gigel [anonim]

    acum este momentul sa intraduca domnul isareascu aceste stricte reglementari! nu vedeti ca romanii rup usile bancilor si se calca in picioare sa ia imprumuturi ? cat sa permita BNR acest dezmat? asa cum a luat cele mai bune decizii de relaxare a imprumuturilor in euro,lei si franci elvetieni in 2005-2008 pentru a nu inflama o bula imobiliara acum va lua cele mai bune masuri pentru relansarea economiei!
    • +1 (1 vot)    
      just (Miercuri, 7 septembrie 2011, 13:00)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui gigel

      Guvernantii nostri intotdeauna au stiut sa actioneze anticiclic si sa protejeze economia nationala. Imi amintesc si acum atmosfera de sarbatoare in care, la BNR, Sebastian Vladescu, pe atunci membru in guvernul presupus liberal al lui Tariceanu, anunta ruperea acordului cu FMI-ul. Desigur, a urmat o relaxare totala, recomandata de toti expertii in ani de crestere economica. Lasand gluma la o parte, tot ce va face acest proiect va fi sa-i transforme pe clienti in prizonierii bancilor de la care s-au imprumutat. In momentul de fata, concurenta pe refinantari e acerba dar, din momentul in care se va implementa noul proiect, s-a terminat cu refinantarile. Ia sa nu te mai duci tu la alta banca pentru ca are oferta mai buna! Fiecare banca ramane sa treaca prin criza cu portofoliul existent de credite, prost sau bun.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Miercuri, 7 septembrie 2011, 13:54)

        Marcu [anonim] i-a raspuns lui Arlecchino

        Voi, de ce sunteti carcotasi? Dl. Isarescu se pregateste pentru cresterea economica de 5-6% anual din urmatorii 10 ani. Optimismul pietelor revine, economia mondiala este in revenire, consumul intern creste, etc... este normal sa ne protejam de un nou exces al consumului.
  • +1 (3 voturi)    
    Euro vs Ron (Miercuri, 7 septembrie 2011, 12:22)

    Maria [anonim]

    Sa se dea credite doar in RON ! Intrebarea este daca o banca va putea da credit in ron echivalentul a 70.000 euro. Pana acum nu o faceau.Vroiai suma mare te trimiteau instant sa-ti iei creditul in Euro.Apoi euro a crescut , euribor-ul a crescut...si am ajuns in sapa de lemn ajutati de bancile creditoare care pe langa cele 2 cresteri au venit si ei cu un plus nejustificat la rata (sa-i spunem "risc").La ora actuala bancile (camatari cu acte in regula) continua sa-si faca de cap cu clientii, fara sa tina cont de legile in viguare ale tarii. Doar procesele de la tribunal au pus stop acestei distractii , dar doar pentru un numar mic de clienti care au inceput razboiul impotriva bancilor in urma cu 2 ani. Restul clientilor isi cauta dreptatea in instanta si probabil ca se vor termina inca cateva mii de procese in urmatorii 2 ani. Si totusi raman o buna parte din clienti care nu merg in justitie .....si continua sa fie subjugati de bancile care calculeaza ratele variabile dupa bunul plac . Unii clienti au incercat sa refinanteze si li s-a pus sub nas un contract la fel de plin de nereguli si ilegalitati ,similar cu banca de la care atat de mult isi doreau sa plece ....concluzia este ca bancile nu vor sa respecte legea iar BNR-ul le permite asta. DESTEAPTA-TE ROMANE !!!!
    • +1 (1 vot)    
      re (Miercuri, 7 septembrie 2011, 12:32)

      laurentiu [anonim] i-a raspuns lui Maria

      multe baliverne scrise in mesajul tau...putine lucruri sustenabile..

      si cand faci referire la cresterea EURIBOR, la ce perioade faci referire?
      • +1 (1 vot)    
        Baliverne zici ? (Miercuri, 7 septembrie 2011, 13:47)

        Maria [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

        Euribor a crescut pana la criza dar daca vrei sa stii , eu platesc actualmente rata la nivelul euribor 12M din 2007....ce zici de asta ? ! ?Uite ca se poate , iar ce am zis mai sus nu sunt baliverne, sunt lucruri pe care le-am trait de cand am luat credit din 2007 . Banca la care sunt se numeste RBS (fosta ABN)....o banca de toata jena.Multumesc pe aceasta cale ARB-ului care ii tine in brate pe acesti infractori si BNR-ului care a aprobat produsele lor bancare.Ma voi vedea cu RBS in instanta , asta e clar. Esti angajat al unei banci ?
        • 0 (0 voturi)    
          eu te cred ca esti sclava RBS (Joi, 8 septembrie 2011, 10:32)

          bancher [anonim] i-a raspuns lui Maria

          dar sa stii ca ei nu prea lucreaza cu persoane fizice, fiind profilati pe companii. Din acest motiv au comisioane simtitor mai mari decat alte altor banci, la creditele acordate populatiei. In aceeasi situatie este si Citibank. Acum sa nu crezi ca iti fac observatie, dar poate era cazul sa arunci o privire mai serioasa si la ofertele altor banci.
          In rest iti spun ca RBS este una dintre cele mai profesioniste din Romania.
          • 0 (0 voturi)    
            ha ha ha !!! (Joi, 8 septembrie 2011, 18:33)

            danarad [anonim] i-a raspuns lui bancher

            in Romania, camatarii sunt de multe ori,mai profesionisti ca bancile !
          • 0 (0 voturi)    
            sa fim seriosi ! (Vineri, 9 septembrie 2011, 13:06)

            Maria [anonim] i-a raspuns lui bancher

            RBS , atat de "profesionista" incat la schimbarea ratei , desi scrie in contract ca trebuie sa te anunte si sa-ti trimita si un nou grafic de rambursare , la insistenta mea dupa 6 luni am reusit sa intru in posesia noului rafic.Mi-a crescut rata si practic eu nu stiam cu cat.Eu doar plateam ce-mi spuneau aia de la casierie . Toti clientii au fost tratati astfel, nu doar eu. Deci scuteste-ma de "profesionalismul" lor ! In afara de asta achitam 5 ron cand mergeam la casierie....nici o banca nu mai facea asa ceva. Sunt lucruri care le-au patat imaginea !
      • 0 (0 voturi)    
        laurentiu, n-ai spus NIMIC interesant (Joi, 8 septembrie 2011, 10:20)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

        ...dar dai impresia ca esti foarte dotat in domeniu. Maria a pus punctul pe i in ceea ce priveste relatia actuala client-banca si banca-BNR. tu nu ai adaugat NICI O INFORMATIE, doar te marginestio sa o contrazici pe Maria fara sa motivezi de ce o faci. eu zic sa te mai documentezi sau sau nu mai fi partinitor.
  • +1 (1 vot)    
    masura tardiva (Miercuri, 7 septembrie 2011, 12:58)

    gimini [utilizator]

    Treaba asta avea sens in 2007, in 2009 (cand cu Prima Carcasa) dar nu acum. Nu ca n-ar fi o masura buna, e buna, dar deja nu mai poate repara nimic, poate doar sa previna, ca romanii e multi si pro... uita repede.
  • +1 (1 vot)    
    Lei (Miercuri, 7 septembrie 2011, 14:57)

    edy [anonim]

    Daca deja la nevoi personale creditele la lei sunt sub cele la euro ,iar la ipotecar diferenta exista (cam 2% dar se va diminua prin scaderea robor in viitorul apropiat )ce rost mai au creditele in euro?Sa te supui la risc valutar,risc de dobanda,risc de depreciere a valorii activului cumparat doar ca sa ai o rata un pic mai mica pret de cateva luni?Daca nu erau atatia imprumutati in valuta BNR putea sa scada dobanda din 2009 iar Romania acum era a doua Polonie.Dar asa ca sa protejeze cursul a facut scamatorii foarte costisitoare pt economie cu dobanzile.Deci mizati pe lei cel putin la imprumuturi.
  • 0 (0 voturi)    
    Prima Casa (Miercuri, 7 septembrie 2011, 15:55)

    iou [anonim]

    Foarte buna masura! Prima Casa 4 nu si-a atuns scopul, hai sa omoram concurenta! Acum toti creditacii prieteni la catarama cu bancile or sa dea buzna pe PC ca are conditiile cele mai bune. Si uite asa pretul la imobiliare ramane 60.000 EUR. Intradevar, subtili oamenii astia.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar asa (Miercuri, 7 septembrie 2011, 16:10)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui iou

      valoarea medie a sumei imprumutate PC4 e sub 40.000 EUR. Oricum cred ca se va introduce peste tot regula. Pana acum au dreptu sa dea cu 5% avans bancile care au permis un minim de 10%. Probabil ca la 30% si avansul minim la PC va fi la 15%. Sper sa nu vorbesc prostii :)
      • 0 (0 voturi)    
        regula ar trebui sa se aplice pentru toti (Joi, 8 septembrie 2011, 10:42)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Dar mai mult ca sigur va fi o derogare la programul Prima Casa. Nu va mai ramane avans de 5%, dar nici 30% nu cred ca va mai fi. Probabil undeva intre 10-20%.
        Iar despre inghetarea preturilor la 60 000 EUR la imobiliare e o speculatie. Pretul e dat de raportul intre cererea si oferta solvabila, nu neaparat de dobanda de la prima casa. O marire a avansului la Prima Casa, ar putea avea efect de usoara scadere a preturilor la imobiliare (pt ca sunt mai putini cei care isi permit acest avans ridicat). Insa o revenire usoara a economiei, va creste imediat preturile. In tarile baltice preturile deja au crescut la imobiliare, deci dupa trecerea crizei o sa creasca din nou si la noi.
  • +1 (1 vot)    
    atentie! (Vineri, 9 septembrie 2011, 14:40)

    sir [anonim]

    bancherii sunt principalii vinovati de recesiunea economica si criza financiara.in cazul nostru ,cel mai mare vinovat este isarescu si ala cu ranjetul pe fata ,vasilescu.ei au premis acordarea de credite neperformante,cu buletinul si cele mai bizare conditii ca sa-i indatoreze pe oameni.bnr tine cursul de schimb pentru unii ,ei permit tranzactii interne in euro desi moneda nationala este leul.sa nu-l mai vedem pe isarescu drept un erou national,nici pe departe.detasarea pe care o arata cand iese pe tv e o siguranta de sine si o superioritate ca doar el hotaraste ce si cum in finantele si bancile din ro!