Valentin Lazea, BNR: Bancile din Romania si clientii acestora au uitat deja lectiile crizei

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 16 septembrie 2011, 13:36 Economie | Finanţe & Bănci

Bancile din Romania si clientii acestora au uitat deja lectiile crizei si au inceput in ultimele luni sa acorde credite tot in euro, a declarat vineri economistul sef al BNR, Valentin Lazea, citat de Mediafax.

"Se pare ca lectiile crizei au fost foarte usor uitate atat de catre banci, cat si de catre persoanele care cer credite", a spus Lazea.

El a aratat ca in ultimele luni s-a observat o discrepanta din ce in ce mai accentuata intre trendul imprumuturilor in euro, care este crescator, si cel al creditelor acordate in lei, care urmeaza o tendinta usor descrescatoare.

"Aceasta tendinta, care favorizeaza creditele in euro, demonstreaza ca exista o memorie foarte scurta, atat din partea bancilor, cat si a clientilor", a afirmat oficialul BNR.

Pe de alta parte, Lazea este increzator ca, odata cu economia, isi va reveni si creditarea iar avansul imprumuturilor neperformante va fi stopat pana la finele anului.

BNR a pregatit un regulament prin care va limita, printre altele, accesul populatiei la creditele in alta moneda decat leul. Soldul creditelor in lei angajate de populatie a scazut usor in acest an, de la 35,9 miliarde lei la 35,4 miliarde lei, in timp ce imprumuturile in euro au avansat cu 1,4%, de la echivalentul a 51,9 miliarde lei la 52,7 miliarde lei. Exprimat in euro, cresterea este mai mare intrucat leul s-a apreciat in prmele sapte luni cu 0,7%.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1904 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    dupa razboi multi viteji se arata (Vineri, 16 septembrie 2011, 14:58)

    dan [anonim]

    hop si lupul moralist...
    pai a relaxat creditarea cand nu era cazul?
    cine ne indemna sa pariem pe leu?
    cine a tinut un curs de 3,5 lei/euro?
    cine a restrans creditarea cand nu era cazul?
    lupul moralist de bnr... care dupa ce a vazut rezultatele politicii monetare duse da vina pe populatie si banci... pai cine era "arbitrul" ?
  • 0 (0 voturi)    
    povesti (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:19)

    Dan Coe [anonim]

    Valentine lasa povestile astea ca le-am fumat de mult, mai bune spune-ne in care cincinal crezi tu ca-si va reveni economia?
  • +1 (1 vot)    
    Vrajeli pentru copii (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:29)

    Dragos [anonim]

    Discrepanta este din cauza BNR si nu a clientilor. Ne cred prosti? Cand veti lua masuri reale atunci si creditarea va fi in regula. Si nu cu prostiile de norme care se vor baga si vor nenoroci clientii existenti ( nu vor putea sa refinanteze pe costuri mai mici ) si vor taia orice posibilitate de credit nou.
    O singura regula ar fi de ajuns: orice rata sa aiba soldul mai mare sau egal cu dobanda. In felul acesta se rezolva tot - si cu perioada si cu gradul de indatorare dar mai ales cu datoriile catre banci pentru ca vei rambursa repede din credit iar dobanda va fi minima.
  • 0 (0 voturi)    
    creditele (Vineri, 16 septembrie 2011, 15:43)

    cuchi [anonim]

    Dintr-o analiza recenta pentru un credit de investitii pe 3 ani a reiesit clar ca este mult mai avantajos ( cel putin la conditiile actuale impuse de banca) se te imprumuti in euro decat in lei ( asta daca euro nu se duce undeva peste 5,5 lei ceea ce pare un scenariu SF. Gresesc?
  • +1 (1 vot)    
    simtul practic al romanului (Vineri, 16 septembrie 2011, 16:18)

    ANONIM [anonim]

    semnul cel mai convingator ca credite in lei nu sunt atractive pt clienti
  • +1 (1 vot)    
    un calcul simplu... (Vineri, 16 septembrie 2011, 16:26)

    ciubex [utilizator]

    Sa spunem ca doresc sa achizitionez o masina noua si am nevoie de fix 8000 eu.
    Astazi, cursul oficial este de 4,27 lei / 1 eu.
    Iau in calcul urmatoarele variante, cu un calcul facut la aceeasi banca:

    1. credit auto euro: 8000 eu / 5 ani = 169.14 eu / luna (722.40 lei) in 5 ani: Total de plata 43343.82 Lei (10148.40 eu)

    2. credit auto lei: 34168 lei / 5 ani = 178.64 eu / luna (762.64 lei) in 5 ani: Total de plata 45758.40 Lei (10713.74 eu)

    In final diferenta e de: 565.34 eu

    Atata timp cat euro nu depaseste 4,5 lei / 1 eu, e mai avantajos sa iau un credit in euro, decat in lei.

    Nu iau in calcul posibilele variatii ale dobanzilor in viitor, pentru ca ar fi prea multe de scris aici.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare ... (Vineri, 16 septembrie 2011, 17:24)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... de baraj pentru dl Lazea. Ce moneda din regiune (alaturi de zlotul polonez, Polonia neavand in anul respectiv recesiune) era foarte stabila in 2009 in timp ce altele se devalorizau intens?