Ionut Simion, AMCHAM: Ca sa prinzi zece hoti, omori 1.000 de contribuabili cu comportament normal

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:18 Economie | Finanţe & Bănci

"Noi, la ora actuala, avem o pondere a veniturilor bugetare in total PIB de maximum 33%. Media europeana este intre 42% si 44%. Este, dintr-o data, un ecart de 10 puncte procentuale intre cat colectam noi si cat colecteaza un stat modern care are un sistem de colectare si administrare a veniturilor la buget modern. La un PIB de 125 de miliarde de euro, 10% inseamna 12 miliarde de euro. Daca am avea un sistem modern de colectare a veniturilor la buget am avea 6-7 miliarde de euro la buget in plus. Abia atunci, daca nu-ti ajung banii, du-te si modifica impozitele", explica vicepresedintele AMCHAM Ionut Simion, intr-un interviu acordat Cursdeguvernare.ro,

"Noi ne-am oferit expertiza. Si le-am spus (celor de la ANAF- n.n): Cei din Polonia au luat 80 de milioane de euro de la UE, au mai pus si ei 15 milioane si au inceput un proiect in 2008 si il termina in 2013. Bulgaria a luat fonduri de la Banca Mondiala in 2003, in 2008 au terminat modernizarea, care are trei componente principale si, ca urmare a acestei modernizari, in Bulgaria a crescut gradul de colectare cu 5-6%. Si de aceea, Bulgaria are cote mai mici, dar un grad mai mare de colectare. Ei au 10% impozit, nu 16% ca la noi, dar ei colecteaza mai multi bani", mai spune vicepresedintele AMCHAM.

Citeste intreg interviul pe Cursdeguvernare.ro


Citeste mai multe despre   










2773 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    de gandire (Miercuri, 21 septembrie 2011, 13:42)

    gaga pensionarul [anonim]

    Poate citesc si ce-i care vad doar in pensionari cauza deficitului bugetar !. Unde se duc cele 12 miliarde de euro? Cine sunt asistatii ? Si asta-i doar o mica parte din hotie....
    • +4 (4 voturi)    
      esti idealist (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:10)

      MitikaP [utilizator] i-a raspuns lui gaga pensionarul

      Pai n-o sa intample asta prea curand ca ar trebui ca EI sa plateasca mai mult, n-or fi fraieri sa isi faca singuri probleme!
      Sistemul trebuie lasat sa mearga asa, gaunos, ca prin fisurile alea sa scape cine trebuie!
    • +1 (1 vot)    
      contributii la pensii (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:34)

      omucu [anonim] i-a raspuns lui gaga pensionarul

      pai problema e ca pensiile inca nu sunt legate de perioada si valoare contributiilor, si parte din problema e ca statul nu stie cat am contribuit eu. daca merg sa ma inscriu ca somer, ma trimite la plimbare dupa adeverinta de la finante, nu stiu ei daca am contribuit sau nu, un sistem centralizat e singura solutie, totul sa se invarta in jurul CNP-ului, cam cum e la americani cu social security number. Asa poti sa vezi pe loc daca ai contributi sau nu, daca meriti somaj sau nu, daca meriti sanatate sau nu, daca meriti pensie sau nu. Si trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca cine nu se adapteaza, trebuie lasat sa moara. Nu te poti adapta la faptul ca munca e obligatorie ca sa traiesti? foarte bine, MORI! Eu ca stat te ajut 1 an cu somaj, 2 ani cu ajutoare sociale(timp in care te trimit la curatenie prin oras si la ingrijit batrani la azil) dar dupa perioada asta, daca nu esti in stare sa gasesti un loc de munca, te las sa mori. Asa ar trebui sa fie, minciuna ca nu sunt locuri de munca e rasuflata de mult. Nu gasesti un loc de munca la tine in satul fara curent? ok, muta-te! in toate orasele se angajeaza maturatori si muncitori necalificati, sigur gasesti un loc de munca. daca esti mai bun si meriti mai mult, demonstreaz-o, 3 ani statul te ajuta ( te sustine cu o suma minima supravietuirii), dar dupa 3 ani, esti pe cont propriu, adapteaza-te sau mori, nu ne mai sta noua pe cap
  • +1 (1 vot)    
    12 md care nu se incaseaza, nu ca se pierd (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:27)

    cineva [anonim]

    s-ar duce daca s-ar incasa mai incasa, nu e o problema unde se scurg, ar fi simplu , e chiar mai grav faptul ca nu apuca sa fie incasati;

    reforma asta a incasarilor, ...are nevoie solida de o implementare moderna a proceselor de incasari, ...a mijloacelor de urmarire si colectare a banilor, a punctelor, a personalului, a infrastructurii, dar in primul rand o reforma a administratiei

    practic reorganizarea aceea administrativa ar fi fost punctul de start !!! mai putine noduri centrale, mai multa responsabilitare, mai multa simplitate, dar pe arii extinse; trasee mai scurte si mai clare; mai multa functionalitate intre organismele responsabil si conlucrare

    asa, e mult prea complicata functionarea

    in plus, nu poti sa eficientizezi infrastructura de incasari si sa o modernizezi, daca mai intai nu iti pui la punct situatia in teritoriu si schema de functionare; pur si simplu asa cum arata lucrurile acum in teriotoriu ....e o strutz-o-camila

    dar aceiasi oameni care nu sunt in stare sa patrunda esenta nevoii de reorganizare sunt cei care au blocat-o !
    in opinia lor, mai bine sa nu se faca decat pentru ca nu stim cum va fi si pare cam complicat, ne pune la treaba ....schimbarea naste panica !
  • +1 (3 voturi)    
    SITUATIE (Miercuri, 21 septembrie 2011, 14:32)

    Stefan Nicolescu [anonim]

    Inainte de toate a sosit momentul ca reprezentantii Statului Roman sa-si trateze contribuabilii in mod echitabil si pe baza reciprocitatii, adica, inainte de a cere contribuabililor sa-si achite taxele si impozitele, STATUL ROMAN TREBUIE SA-SI ACHITE TOATE DATORIILE si OBLIGATIILE FINANCIARE CATRE CONTRIBUABILI, atat PERSOANE FIZICE cat si PERSOANE JURIDICE, impunandu-se si niste intrebari: Ce fac conducatorii Statului Roman, de peste 20 de ani, pt. ca manelistii pt. "recitalurile" prestate sa platesca impozit ? Ce fac conducatorii Statului Roman, de peste 20 de ani, ca tiganii (romii) sa platesca impozite pt. palatele hidoase cu tunulete si limuzine sa platesca impozit pe aceste constructii si sa nu mai primesca venitul minim garantat ? Ce fac conducatorii Statului Roman, de 20 de ani, pt. ca marii datornici sa-si achite impozitele si taxele, fara a li se mai anula datoriile ? Ce fac conducatorii Statului Roman, de 20 de ani, pt. ca fiecare persoana fizica si juridica sa-si achite impozitele si taxele catre STATUL ROMAN ?
  • 0 (0 voturi)    
    corectie (Miercuri, 21 septembrie 2011, 15:58)

    qwe [anonim]

    realitatea e alta: ca sa intretii 10 hoti (care au "legaturile" potrivite sau cotizeaza unde trebuie), omori 1000 de oameni cinstiti. in plus, toata lumea stie de "comisioanele" cerute chiar de cei care "impart" legea...
  • 0 (0 voturi)    
    Nici mie nu-mi ajung banii (Miercuri, 21 septembrie 2011, 21:39)

    xan [utilizator]

    Pot sa ma duc sa modific impozitele?
  • 0 (0 voturi)    
    Colectare slaba sau PIB supra estimat? (Joi, 22 septembrie 2011, 1:05)

    Dan [anonim]

    Eu asta intreb.