Mugur Isarescu: Prognoza de 5 lei/euro sufera, ca sa fiu delicat. Sufera chiar mult pentru ca nu ia in calcul schimbarile din Europa

de DP     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2012, 14:08 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: Agerpres
"Exista o oarecare dificultate in comunicarea cu publicul. Pe langa asta, mai apare si riscul ca mass media sa preia ceea ce pentru noi e cel mai putin important iar pentru public este cel mai periculor- chestiunea cursului de schimb. Nu se va lua din tot acest efort al nostru de comunicare decat o cifra care se va plimba pe burtierele televiziunilor. Exemplul lui Eugen Radulescu este notoriu, dar vedeti ca este viu si nu l-am excomunicat. N-o sa va dau cifre pentru ca asta ar fi singurul lucru pe care l-ati prelua din toata aceasta discutie", a declarat Mugur Isarescu la un colocviu de politica monetara.

  • Isarescu, despre rezerva BNR
Guvernatorul Bancii Nationale, Mugur Isarescu, a mai asigurat in discursul sau ca stam bine la capitolul "acoperirea din rezerva Bancii Centrale a importurilor", ca element care trebuie luat in calcul atunci cand se vorbeste despre evolutia rezervei valutare a tarii. "Din punctul de vedere al indicatorilor relativi, adica al raportului dintre rezerva internationala si importurile tarii, importurile prospective, nu cele trecute, cele prevazute in viitor, de bunuri si servicii stam inca bine de tot. Optimul de acoperire este intre 4 si sase luni, iar noi avem peste sase luni, chiar pana la sapte luni, chiar si dupa aceasta scadere a rezervei, de la sfarsitul lunii mai"a explicat Isarescu.El a admis ca evolutia crizei din Grecia nu a fost prevazuta, dar ca deteriorarea situatiei nu va afecta rezerva Romaniei. "N-am prevazut ce se intampla in Grecia, dar vremurile sunt tulburi. Stiam ca dupa ce te imprumuti mai trebuie sa dai si banii inapoi. Anul acesta este un an in care avem de platit vreo doua miliarde de euro, daca nu ma insel, din ratele scadente si de aceea noi consideram ca am tinut o rezerva la un nivelul optim", a mai aratat Guvernatorul BNR.

  • Despre cursul de schimb al leului
"Ce ne deosebeste de prognozele Romaniei din prezent versus 2007-2008? In 2007-2008 euro se intarea fata de dolar, dolarul scadea, in 2011-2012 este de-a-ndoaselea. Atunci se ducea spre 1,5 dolari/euro acum se duce spre 1,2 dolari/euro poate chiar 1,1 dolari/euro. Eu cred ca risca cei care vorbesc despre o progonza aproape fireasca a cursului spre 5 lei pentru un euro daca se intampla ceva in Grecia. Pai daca se intampla ceva in Grecia sa ma scuzati, se duce cursul spre 1,1 dolari/euro poate chair spre un dolar pentru un euro. Credeti ca aici la Banca Nationala ochii nu sunt atintiti la raportul intre leu si dolar?  As spune ca o asemenea prognoza sufera, ca sa fiu delicat. Daca nu as fi delicat as spune ca sufera rau pentru ca nu intoduce un element esential: deosebirea clara intre 2007-2008 fata de 2011-2012 ",a mai spus Isarescu

  • Ce l-a facut pe Mugur Isarescu sa iasa public cu atata vehementa in apararea leului?

Cu numai doua zile inainte de discursul Guvernatorului BNR, presedintele ING Bank, Misu Negritoiu, declara la un post de televiziune ca leul "s-ar putea îndrepta uşor spre nivelul de 5 lei/euro, indiferent dacă Grecia iese sau nu din zona euro, iar presiunile pe euro şi monedele din regiune vor continua în următorii ani". 

E drept ca nu intotdeauna iesirile publice ale Guvernatorului au dus la eliberarea presiunilor pe curs (in sensul aprecierii sau dimpotriva, al deprecierii leului) decat pe termen scurt. Motivul e simplu: presiunile nu vin doar din fundamentele economiei romanesti, ci din evolutiile externe, pe care BNR nu le poate influenta sau un asemenea gest ar fi extrem de costisitor.  ING sau Danske Bank au mai facut prognoze considerate nerealiste in privinta cursului de oficiali ai BNR, dar in timp ele s-au confirmat.

E drept, o parte dintre banci au expuneri pe moneda romaneasca si au interese in privinta unei anumite directii pe care o ia cursul, iar momentul octombrie 2008 a demonstrat ca BNR poate sa le traga presul de sub picioare celor care speculeaza pe leu. Nu demult, chiar si directorul directiei de audit a BNR si fost sef de banca comerciala, Eugen Radulescu, a vorbit despre posibilitatea ca leul "sa se duca in balarii", lucru nepermis pentru statutul unui bancher central. Marti, Isarescu a taxat pentru a n-a oara declaratiile de atunci ale fostului presedinte CEC Bank. "Exemplul lui Eugen Radulescu este notoriu, dar vedeti ca este viu si nu l-am excomunicat", a spus marti, Isarescu.

Guvernatorul considera ca pericolul unor declaratii privind cursul posibil al leului este periculoasa prin "trivializarea"lor de catre media si prin efectul de auto-implinire a profetiilor. "Daca scapa prognoza si apare in presa o cifra din scenariile noastre- care uneori iau in calcul si cel mai rau scenariu- acesta e considerat apoi nu un scenariu ci o prognoza, ceea ce nu e corect. Pui pe masa ipoteza cea mai putin plauzibila, in care chiar nu crezi dar care poate fi probabila. Sa vezi ce  discutie frumoasa apare (in presa-n.red), a mai spus Isarescu.

  • Castiga cineva din deprecierea monedei?
Un curs depreciat al leului afecteaza atat populatia si companiile imprumutate in valuta, cat si bancile, ale caror bilanturi cresc (activele denominate in euro cresc) si poate aparea necesitatea unei suplimentari de capital. O moneda depreciata aduce avantaje exportatorilor, insa nici aici Romania nu se poate lauda prea tare, cata vreme multe dintre exporturi sunt bazate pe importuri incorporate, ceea ce diminueaza sensibil castigul potential din depreciere.

  • Care e probabilitatea ca euro sa atinga pragul de 5 lei?
Probabilitatea ca euro sa atinga nivelul de 5 lei este ridicata. Pana cand alegerile din Grecia nu vor clarifica drumul pe care acestia (grecii) il vor urma in Eurozona, investitorii se comporta cu prudenta maxima. Se fac pariuri mari pe iesirea Greciei din zona euro, pariuri in sensul deprecierii euro in fata dolarului. Combinat cu o retragere a capitalurilor nerezidentilor care vor sa isi conserve banii plasandu-i in active mai sigure (franci elvetieni, aur etc), leul are de pierdut.
Ceea ce ar putea intari moneda nationala ar fi intrari de valuta in tara, fie din investitii straine, fie absorbtia de fonduri europene. Adica exact unde suferim cel mai tare.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

17197 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Mai multa atentie (Marţi, 5 iunie 2012, 14:21)

    alina [anonim]

    Evident ca toata lumea vrea sa comunice cat mai rapid si mai ales cu muuuulta viteza... dar.... mai multa atentie la corectitudinea mesajului pentru a putea fi descifrat ... altfel graba strica treaba :)
    • +11 (11 voturi)    
      Sufera? (Marţi, 5 iunie 2012, 14:52)

      aristotel [anonim] i-a raspuns lui alina

      Poate ne explicati cum anume sufera?
      Este prea optimista sau prea pesimista?
      Sufera adjustari negative sau pozitive?
      Hai sa o zicem pe sleau, sunt sanse plauzibile/reale ca euro sa depaseasca 5lei pana la sfarsitul anului?
      Cei care vor sa ma abureasca cu exportul si ce bine o sa faca acest curs economiei, sa ma scuteasca, cand o sa ii vad cu o rata la casa, care reprezenta 40% din salariu si acum reprezinta 60% o sa le desenez eu cum este cu exportul si cand vad ca incep sa cumpar din ce in ce mai putin cu cei 40% care imi raman, o sa le explic si cum este cu importul a peste 60% din produsele de consum.
      • +8 (8 voturi)    
        Prognoză (Marţi, 5 iunie 2012, 15:23)

        gussy [anonim] i-a raspuns lui aristotel

        Guvernatorul ne sugerează faptul că ar trebui să ne comportăm ca şi în timpul unui cutremur nu intrati în panică şi, mai ales, nu o luaţi la fugă pe scări (nu retrageţi lei pentru a cumpăra euro sau dolari, că şi aici trebuie să dăm cu presupusul ce monedă este mai sigură).
        În fond, panica poate duce la pagube mult mai mari, ca şi în cazul evacuării unei săli de spectacol în flăcări, când mulţi mor călcaţi în picioare.
        Îmi cer scuze pentru comparaţii, dar cred că situaţia este chiar mai gravă.
        • +7 (13 voturi)    
          5 lei (Marţi, 5 iunie 2012, 16:12)

          :) [anonim] i-a raspuns lui gussy

          Corect dar te intreb eu de ce as pierde economiile din cauza devalorizarii leului??Pai cand o maimuta de gen PM numit ponta vine si spune ca leul sa devalorizat prea putin fata de valutele din zona oare asta o fi de bine??O declaratie mai tampita cred ca nu putea sa scoata, rezultatul, mi-au schimbat lei in euro si asa ar face orice om normal.In plus eu prefer taieri de salarii la bugetari decat devalorizarea leului ceea ce in guvernarea USL nu o sa se intample niciodata.Asa ca cel mai indicat lucru e sa schimbi lei cat inca se mai poate.
          • -2 (6 voturi)    
            USD (Marţi, 5 iunie 2012, 16:27)

            Vlad [anonim] i-a raspuns lui :)

            Inteleg, Eu as cumpara USD in locul tau, nu EURO. EURO e urmarit indeaproape de RON si in plus nu se stie daca va mai exista in 5 ani. Interesant e ca obligatiunile germane au ajuns sa aiba randament negativ pe 10 ani, adica cei care le cumpara acum, vor primi mai putin inapoi, tocmai pentru ca spera sa nu primeasca EURO ci sa fie denominate in MARCI, Germanen, care vor fi mult mai puternice. Euro va disparea
            • +3 (3 voturi)    
              corect USD (Marţi, 5 iunie 2012, 16:45)

              :) [anonim] i-a raspuns lui Vlad

              M-am gandit si eu la USD dar avand un credit in EURO am zis sa ma asigur in partea asta mai ales ca , comisioanele percepute de banci sunt destul de mari la tranzactii intre valute, daca nu aveam creditul in euro nici nu se punea problema sa nu fie USD.Europa se clatina din ce in ce mai tare si e clar ca in viitorul apropiat o sa avem o paritate euro dolar.Nu cred ca euro o sa dispara dar asta e o parere strict personala , consider ca sunt interese prea mari ca euro sa dispara
          • +3 (3 voturi)    
            foarte OK. (Marţi, 5 iunie 2012, 16:35)

            foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui :)

            nu te contrazic, ci adaug: A. cand nu-ti creste PIB, nu faci cheltuieli si nu renunti la venituri (amnistiile lui Ponta). B. ce faci are mica pondere fata de perceptia a ce faci: asa ca un investitor cu bani nu se asteapta la o rambursare imediata ci in timp, ori pt. 2013 etc el vede doar o devandada bugetara adica promisiuni de cheltuieli fara venituri. C. in vest, oamanii nu tin bani la saltea, nu tin bani in banci (peste nivelul curent). Banii se investesc la bursa (fie si in fonduri de obligatiuni, cu risc mai mic).
        • 0 (0 voturi)    
          sau francul? (Marţi, 5 iunie 2012, 16:34)

          gadjodillo [anonim] i-a raspuns lui gussy

          cine a zis ca astea ar fi monedele sigure?!
          • +1 (1 vot)    
            da.... (Marţi, 5 iunie 2012, 16:51)

            :) [anonim] i-a raspuns lui gadjodillo

            Merge si francul dar pe acolo din cate retin a mai intervenit banca lor sa nu se aprecieze prea tare pt ca o valuta prea puternica franeaza exporturile, dolarul a plecat de la paritate cu euro si s-a devalorizat destul de mult o perioada, acum se pare ca euro e pe curba asta.
        • 0 (0 voturi)    
          Ce linistitor (Miercuri, 6 iunie 2012, 8:34)

          aristotel [anonim] i-a raspuns lui gussy

          Sti cum suna asta, stai calm ca vine sfarsitul si nu are rost sa te zbati ca oricum mori.
          Cum adica sa nu-mi scot/transform banii(munciti de mine) care azi reprezinta cat de cat ceva, iar maine e posibil sa ii folosesc pe post de tapet?
          Eventual atunci cand o sa vad cozile la banci sa stau linistit si sa am incredere in Isaresc, mi-a zis el ca o sa fie bine.
          Ce mentalitate de kkt, daca leul o ia la vale si aici ma refer la o devalorizare brusca nu treptata, nu o sa stau sa vad daca a avut sau nu Isarescu dreptate, o sa reactionez si o sa incerc sa pierd cat mai putin.
          Vb de banii mei nu de bugetul statului.
          Apropo de bugetul statului si tescalaul de bani pe care sta BNR, banii veniti de la FMI puteau fi folositi pentru stimularea economiei nu pentru mentinerea cursului, bancile ii dau bancile ii iau, poporul ramane cu datoria.
          Cati bani au fost dati pana in prezent pentru mentinerea cursului?
      • 0 (0 voturi)    
        Sufera este o...suferinta! (Marţi, 5 iunie 2012, 18:54)

        Alberta [utilizator] i-a raspuns lui aristotel

        Suferinta este un termen de ceva ce nu este in regula,ceva ce are o manifestare nu buna..adica sufera! Dar cat sufera,ar fi interesant de stiut!
      • +1 (1 vot)    
        Aristotel, nu te enerva! (Miercuri, 6 iunie 2012, 11:12)

        mary [anonim] i-a raspuns lui aristotel

        Secretul este in balanta de plati externe unde RO nu inregistreaza plus.

        Economia se citeste si prin cifre dar si prin ochii consumatorilor.

        Asadar, opinia exprimata de Misu Negritoiu cu adevarat sufera - cum delicat s-a exprimat Isarescu - pentru ca trebuie sa impinga ceva inainte acest curs pana la acolo, si cred ca trebuie sa ai o suferinta pentru a te inhama constient la aceea valoare.

        Misu poate nu a inteles inca parghiile care floteaza cursul ron in raport cu euro. Nu este o problema, mai are timp, este inca tanar si activ
  • +3 (17 voturi)    
    Domnul Mugur.... (Marţi, 5 iunie 2012, 14:35)

    Nemesis [anonim]

    ....nu trebuia excomunicat ci doar...pensionat! Ce, ati uitat ca a falimentat practic Banca Agricola? De ce il tineti atat in brate pe dnul Radulescu? Ia sa vedem daca ghicesc. Este si el un slujbas umil pe-acolo, prin comuna Bilderberg?
  • +3 (3 voturi)    
    ? (Marţi, 5 iunie 2012, 14:40)

    Andrea14 [anonim]

    Dar in ce sens sufera prognoza asta? Va fi mai mare de 5 lei /euro sau mai mic?
    • +5 (7 voturi)    
      cum spunea cineva (Marţi, 5 iunie 2012, 15:33)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Andrea14

      nu spun cine, ''este o ghicitoare, înfăşurata într-un mister, în interiorul unei enigme''.
  • +3 (5 voturi)    
    Ne traduce si noua cineva aceasta stire? (Marţi, 5 iunie 2012, 14:45)

    LinKNews [anonim]

    Care este concluzia cu care ar trebui sa ramanem dupa acest articol?
    • 0 (0 voturi)    
      concluzia (Marţi, 5 iunie 2012, 18:05)

      altul [anonim] i-a raspuns lui LinKNews

      concluzia mi se pare la urma urmei ca este despre suferinta ...
    • +1 (1 vot)    
      Ca va tine cursul.. (Miercuri, 6 iunie 2012, 9:32)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui LinKNews

      .. cat de cat sub ccontrol pana platim alea 2 miliarde E scadente anul asta; dupa aia, Dumnezeu cu mila... O fi si asta un motiv ca cineva vrea alegeri in octombrie, nu mai tarziu? ca in buget trebuie sa te bazezi si pe un curs leu/euro de referinta..
  • +23 (25 voturi)    
    parere (Marţi, 5 iunie 2012, 14:50)

    jj [anonim]

    Daca s-ar duce cursul euro spre 5 lei din cauza grecilor ar insemna ca Romania sa fie mai afectata de criza din Grecia decat Franta sau Germania. Vestul are de recuperat sute de miliarde de euro de la greci. Cum ar putea fi Romania mai afectata de neplata datoriilor decat cei care nu-si primesc banii, incat moneda noastra sa se devalorizeze fatza de a lor ? Daca creste cursul euro, e din cauza schimbarii de putere din Romania. A adus incertitudine iar cresterea salariilor cu un procent spectaculos pentru tarile vestice, a generat probabil panica in randul investitorilor si cresterea cursului.
    • +3 (3 voturi)    
      Ce expunere are piata financiara (Marţi, 5 iunie 2012, 15:08)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui jj

      .. din Romania la bancile grecesti? Acolo se afla raspunsul...
    • -9 (17 voturi)    
      parere (Marţi, 5 iunie 2012, 15:26)

      ioan_strainul [utilizator] i-a raspuns lui jj

      abureli cu schimbarile de guverne ori suntei orbi ori sunteti dusi cu capul +++ voi nu vedeti ca voi In Romania sunteti condusi de o oculta mondiala care IncurInd o sa va puna lanturi la gIt ca si la animale si o sa va dicteze ce aveti voie sa mIncati si ce sa faceti *+++ TREZITIVA si votati cu o schimbare care nu poate fi mai rea ca si cei care vau condus de 22 de ani sau veti muri cu medicamente si mIncari pline se chimicale ori nu Intelegeti ca sunteti cobai ocultei care va otravesc pe voi si pe copii vostri si o sa va ia tot ce mai aveti biologic si natural si nu veti mai semana seminte nemodificate genetic IncurInd vai vai voua care locuiti Romania ca veti plInge amarnic voi plIngeti pe Spanioli dar veniti sa vedeti cum se traieste aici ca un pensionar poate plati pe o romanca sa Il spele si sa ii faca curat si mIncare si daca mai vrea si In pat si tot mai ii ramine bani dar pensionari vostri ce pot sa fac afara de cei cu prnsii date pe nedrept si pe functia care a avuto sa pregatit pensiile cu o lege sau un decret de o zi pentru nu hot si tIlhar Trezitiva oameni buni pIna nu este prea tIrziu pt. voi si copii vostri amin amin amin
      • +5 (5 voturi)    
        limba ta materna nu este româna, just? (Marţi, 5 iunie 2012, 15:40)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui ioan_strainul

        amin.
        • -12 (12 voturi)    
          parere (Marţi, 5 iunie 2012, 15:58)

          ioan_strainul [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          Limba mea ete foarte materna si romana Insa uni ca voi tare de cap si inculti care vati tavalt In pat cu uni din care au jefuit Tara sau vati curvasarit pe romaneste mai bine zis vreti sa tineti poporul acesta In Intuneric ca sa puteti curvi In continuare insa acum se apropie vremea voastra si acei care au plecat In surghium si pribegie din cauza unora ca voi sre vor Intoarce si se vor uni si vor rasturna clica voastra cicoista amin
      • +8 (8 voturi)    
        Esti strain... (Marţi, 5 iunie 2012, 15:42)

        Damocles [anonim] i-a raspuns lui ioan_strainul

        ...intr-adevar! De limba romana in primul rand. Ce ai in al doilea rand e mai greu de tratat!
        • -10 (10 voturi)    
          parere (Marţi, 5 iunie 2012, 15:49)

          ioan_strainul [utilizator] i-a raspuns lui Damocles

          multumesc ( anonim ) Insa sa nu uiti ca tu vei trai gru daca nu cumva eti unul din acei care ati jegmanit poporul Roman
      • +7 (11 voturi)    
        dar nu USL (Marţi, 5 iunie 2012, 15:48)

        GoPo [anonim] i-a raspuns lui ioan_strainul

        Sa nu spui ca schimbarea e PSD sau USL ca te scuip ....
        • +3 (3 voturi)    
          hei, ioane (Marţi, 5 iunie 2012, 16:32)

          mareanvan [anonim] i-a raspuns lui GoPo

          raspunde lui GoPo...
    • -5 (7 voturi)    
      crezi tu? (Marţi, 5 iunie 2012, 15:40)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui jj

      Crezi tu ca scade leul din cauza cresterii salariilor bugetarilor?
      Oare in restul Europei de ce scad monedele locale (vezi Cehia, Polonia)? Au si aia vreun Ponta care sperie investitorii?

      N-ar fi logic sa crezi ca perioada de incertitudine prin care trece UE afecteaza cu mult mai mult monede locale, mai slabe in comparatie cu Euro?
      Corect, la prima vedere n-ar trebui sa ne intereseze pe noi daca isi recupereaza francezii sau nemtii banii de la greci, dar pune-te in pozitia unui investitor care nu mai are certitudini nici in tari puternice din Vest. Ce crezi c-o sa faca aunci, sa vina sa bage bani in Romania? :))

      Cand constructii d-astea mamut gen UE au de suferit si ies la suprafata mizeriile de sub pres (de exemplu cum au fost acceptate la aderare unele tari, cat de eficiente sunt altele sau la ce nivel de evaziune inchid ochii guvernele, etc), nu va asteptati ca tarisoare mici gen Romania sa fie oaze de normalitate si echilibru!
      • +5 (5 voturi)    
        e complicat? (Marţi, 5 iunie 2012, 16:40)

        foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

        cand vezi ca vecinul de bloc se indatoreaza si se indatoreaza (pt. kestii care in OPINIA ta nu sunt neaparat necesare) ii dai bani cu imprumut? mai ales ca nu vezi cum ti-i da inapoi? Iar un investitor prefera deseori sa dea bani cu dobanda mai mica unuia care-i da banii inapoi decat unuia care -chiar la o dobanda mai mare- da cu banii de-a azvarlita!
        • -5 (5 voturi)    
          complicat (Marţi, 5 iunie 2012, 20:31)

          ioan_strainul [utilizator] i-a raspuns lui foarte-curios

          da pai daca vecinu meu are o casa care valoreaza de 100 de ori cit creditul dat este valabil pentru ca asa au facut si cei din banca mondiala si din F M I cu saraca Rmanica noastra , iar acum vin cu pretentii si nu numai cu odine la lingai de guvernati , vindeti aceia si aceia si pe rInd toate cIte sunt de valaore strategica iar la urma dupa cum am mai spus aici unor orbi care sunt romani si stiu limba romana la perfectie vor ajunge sa le recolteze si organele din ei ca sa plateasaca datoriile pe care leau facut uni pe sinarea prostilor
          • +1 (1 vot)    
            Auzi, da' vecinu tau.. (Miercuri, 6 iunie 2012, 9:40)

            Dianora [utilizator] i-a raspuns lui ioan_strainul

            de ce a cumparat o casa de 100 de ori mai scumpa decat face?
            Stiu ca in perioada de boom imobiliar se cumparau case si terenuri nu de o suta, dar de cateva ori pretul pietii. Multi au crezut ca pretul va creste in continuare si vor face o mica sau mai mare afacere. Ei, s-au pacalit!
      • +10 (10 voturi)    
        pai (Marţi, 5 iunie 2012, 17:13)

        jj [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

        Spune-i tu unui economist din vest daca a auzit pana acum de crestestere de salariu de 15% la un sfert din angajatii unei tari cu probleme. Si tocmai la cei platiti din taxe. La un 5% mai intelegeau si ei, dar la 15% deja se uita cu uimire la noi. Se intreaba daca suntem atat de inteligenti de am reinventat economia sau suntem retardati. In cursurile de macroeconomie de prin vest nu exista cifre de 15%. Normal ca moneda s-a devalorizat din cauza asta. Problema e doar cu cat din cauza asta si cu cat din cauza grecilor ?
        • -6 (6 voturi)    
          pai da (Marţi, 5 iunie 2012, 17:20)

          pai da [anonim] i-a raspuns lui jj

          Initial salariile au fost scazute abuziv.
          • +9 (9 voturi)    
            pai de ce au scazut salariile cu 15% (Marţi, 5 iunie 2012, 18:00)

            jj [anonim] i-a raspuns lui pai da

            Pentru ca mai intai au crescut salariile tot cu procente fabuloase, gen 20%, 30%, chiar 50%. Nu ca as avea ceva cu bugetarii, si ei muncesc...Dar salariul de anul trecut e ce-si permitea Romania.
        • -2 (2 voturi)    
          cum ramane pana la urma? (Marţi, 5 iunie 2012, 22:51)

          Claws [anonim] i-a raspuns lui jj

          OK, la noi cresc salariile bugetarilor cu 15%. In Cehia si Polonia ce se mai intampla de se apreciaza Euro?
          Poate sa-mi explice si mie vreun basist?
          • +3 (3 voturi)    
            Pentru un admirator a lui Voiculescu, (Miercuri, 6 iunie 2012, 1:55)

            eugeni [anonim] i-a raspuns lui Claws

            Ba a lu' ghiara
            Pai se ne uitam la situatia Poloniei, care a facut reducerile bugetarilor cand a trebuit.(de salariu si de numar) :
            In ianuarie anul curent zlotul a urcat, apoi a coborat dar tot este mai bine ca acum 5 luni. Acum incepe sa urce din nou.
            Leul, coborat relativ incet din ianuarie pana acum o luna, cand incepe sa se prabuseasca.

            Ma intreb daca pontacii poa' sa'neleaga grafice sau iei ie (sic) numa' procorori, adica procura texte la grupa de postaci.
            Am un Haiku pentru tine:
            Cum miroase basina lui voiculescu(in direct la A3 :) )
            Cand trebuie sa spui ca este parfum?
        • +2 (2 voturi)    
          Stai, n-au crescut cu 15 procente (Miercuri, 6 iunie 2012, 9:44)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui jj

          .. ci doar cu 8. Crezi ca sunt multe sanse sa se dea si restul de 7? Eu nu....cel putin in viitorul previzibil. Poate daca iesim din UE si se reporneste inflatia ca in anii '90. Ca atunci nu mai conteaza! Da' unii sunt multumiti sa vada hartia, nu conteaza care e valoarea ei reala.
    • +2 (4 voturi)    
      ai dreptate... (Marţi, 5 iunie 2012, 16:01)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui jj

      dar nu tine cont nimeni de doleantele romaniei si de obicei, in capitalism, saracii sunt cei care trag ponoasele...
  • +8 (8 voturi)    
    ... (Marţi, 5 iunie 2012, 15:39)

    Aph [anonim]

    Tanti de la stiri a spus ca analistii economici "prognozeaza ca euro ar putea atinge 5 lei" in toamna. Pai sa prognozez ca SE POATE intampla ceva pot face si eu, in orice domeniu vreti voi. Astept sa fiu contactat, sa-mi dau cu parerea...
  • +18 (24 voturi)    
    Fraieri (Marţi, 5 iunie 2012, 15:40)

    e [anonim]

    Nu intelegeti ca evolutia leu/euro nu are nici o legatura cu Grecia???? Va este bagata aceasta idee pe gat si nimeni nu sesizeaza un aspect de minim bun simt: daca ar fi avut o legatura cu Grecia, euro nu ar fi trebuit sa creasca cat a crescut fata de leu, ci dolarul trebuia sa creasca mult mai mult.
    Evolutia leu/euro este data in principal de politica interna. De unde credeti ca se vor da diferentele salariale la bugetari si la pensionari? Pentru ca bani nu sunt alocati pentru asta? Promisiunea lui Ponta contine o poanta: din inflatie!!!
    E simplu: "v-am dat inapoi salariile, v-am dat inapoi cassul, asa ca votati-ne, fraierilor. ca nu sunteti in stare sa vedeti ca v-am dat inapoi 25% dar platiti cu 50% mai mult decat inainte!
    Votati-ne!
    Fraierilor!
    • -4 (14 voturi)    
      corect (Marţi, 5 iunie 2012, 16:06)

      tepes [anonim] i-a raspuns lui e

      Nu au bani la buget si atunci se mizeaza pe inflatie. Euro scade fata de dolar si fata de restul valutelor numai la noi creste fata de leu. Minciuni . E o politica si a bancilor de a plasa greul pe cei care mai platesc ratele. Domnul Isarescu sa puna mina si sa aduca la BNR cele 100 miliarde de euro datoria istorica a Germaniei. Asa ca decat sa deranjeze pe nemti mai bine sa plateasca romani atat prin rate cat si produsle de import.
    • +4 (6 voturi)    
      corect (Marţi, 5 iunie 2012, 18:31)

      corect [anonim] i-a raspuns lui e

      foarte corect! bravo!
  • +5 (5 voturi)    
    avea dreptate (Marţi, 5 iunie 2012, 15:51)

    Protoss [utilizator]

    si voi ati pus titlu cu cifra :))
  • +7 (7 voturi)    
    Cam alambicata formulare (Marţi, 5 iunie 2012, 17:44)

    Cristian Bologa [anonim]

    "Prognoza de 5 lei sufera ca nu ia in calcul schimbarile din Europa"? Adica cum?
    Se pare ca Isarescu incepe sa nu mai aiba argumente in sustinerea leului. Nu mai auzim povesti de genul "mizati pe leu". Poate sa se tot uite la raportul eur/usd, cu atat ramane, cu uitatul. Cum crede ca va reusi sa tina dolarul jos daca euro ajunge la paritate cu dolarul? In acel moment, majoritatea vor fugi cu banii din tara, vor schimba leii pe euro sau usd si vor pleca cu ei in Elvetia. Vreau sa-l vad cum tine atunci eur chiar si la cursul actual. Ma indoiesc ca doreste golirea rezervelor BNR.
    Iar masurile populiste ale lui Ponta nu fac altceva decat sa conduca la inflatie si la cresterea cursului. Asta este.
  • -3 (5 voturi)    
    alo, hotnews? Isarescule... (Marţi, 5 iunie 2012, 19:11)

    lasa-ma [anonim]

    n-am mai ras de mult asa:
    "a declarat Mugur Isarescu la un colocviu de politica monetara" PUNCT. OK?
    "pentru public este cel mai periculor- chestiunea cursului de schimb"
    "e considerat nu un scenariu ci o progniza"
    " ipoteza cea mai putin plauzibile"
    "scimbi tinta de inflatie "
    "care ii ii spune lui cezar Botel "
    "Si atunci Daca se intampla "
    "Pai credeti ca noi aici la BNR nu suntem atintiti asupra cursului euro/dolar" - un semn de intrebare se poate? Ca sa nu mancam toate floricelele asteptand continuarea...

    nici cu Isarescu nu-mi e rusine...sau cel putin din ceea ce a citat aici hautorul, macara-r literele...
    " N-o sa va dau cifre pentru ca asta ar fi singurul lucru pe care l-ati prelua din toata aceasta discutie"
    pentru ca apoi sa zica
    "Prognoza de 5 lei/euro sufera"

    confuzia continua
    "Daca scapa prognoza si apare o cifra din scenariile noastre- care uneori iau in calcule si cel mai rau scenariu- asta e considerat nu un scenariu ci o progniza, ceea ce nu e corect. El devine foarte periculos prin faptul ca se trivializeaza"
    deci scenariile care iau in calcul si cel mai rau scenariu... EL devine periculos...

    " Cand in 1970 se spunea ca in viitor China va deveni o mare putere, se radea in barba"
    lol, ce gluma buna.

    "las-o la 3,1 ca o sa sara iar presa ca am schimbat tinta"
    pai cu calculele cum ramane? Sau inflatia e determinata de relatia cu presa?
  • -4 (4 voturi)    
    Redactia? (Marţi, 5 iunie 2012, 21:46)

    Cetateanu [anonim]

    citeste cineva ce screti?
    sau e scris automat de ceva tool?
    ce moneda e doarul?
  • 0 (0 voturi)    
    varza (Miercuri, 6 iunie 2012, 2:57)

    behemot [utilizator]

    nu se intelege nimic din ce a zis isarescu, e o balmajeala totala. e bine, e rau, de ce, si ce anume vrea sa faca? sper ca nu e asa in capul lui, are doar dificultati in exprimare.
  • 0 (0 voturi)    
    adevar (Miercuri, 6 iunie 2012, 10:41)

    sambure [anonim]

    Mugure, ceva adevar ar exista in felul in care o intorci insa nu spui nimic despre blocajele din arierate,proasta performanta si pierderile firmelor de stat ( inclusiv mamutii care nu platesc taxe) si nici ce s-a facut din recomandarile alora de la FMI.
    Este?