​Programul de guvernare USL. Ce propune Uniunea la capitolul Economie: Reducerea CAS cu 5 pp la angajator pana in 2016,cresterea salariului minim pana la 1200 de lei si impozit diferentiat pe venit

de DP     HotNews.ro
Joi, 8 noiembrie 2012, 19:42 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(08 Nov 2012) PDF, 18MB
Programul de guvernare al USL lansat joi seara cuprinde 159 de masuri, unele fiind deja agreate cu FMI din cate au declarat pentru HotNews lideri ai Aliantei, in vreme ce pentru altele nu e nevoie de acordul finantatorilor internationali.  In linii mari, USL promite reduceri de taxe si mariri salariale. Aparent, aceste masuri ar pune presiune pe buget, dar liderii USL sustin ca promisiunile sunt realizabile.
Sa le luam pe rand.

  • Politica fiscala
  • Reducerea treptata în următorii 4 ani, CAS‐UL DATORAT DE ANGAJATOR cu 5 puncte procentuale, concomitent cu creșterea progresivă, până în anul 2016, a salariului minim pe economie până la 1.200 RON.
  • Reducerea TVA LA PRODUCĂTORII AGRICOLI de la 24% la 9%, iar 15% se întoarce la producător în momentul în care prezintă factura. Măsura va fi valabilă doar pentru producție și nu pe lanțul de prelucrare. Stimulăm astfel producătorii interni și reducem evaziunea fiscală din agricultură.
  • După 4 ani de mandat al guvernului USL, TVA VA REVENI LA NIVELUL DE  19%.
  • Păstrăm plafon 16% și introducem, pe parcursul mandatului, IMPOZITUL DIFERENȚIAT PE VENITUL SALARIAL CU DEDUCTIBILITĂȚI FISCALE: cote de 8%, 12% și 16%, ce vor fi stabilite pe grile de venit.
  • CONSOLIDAREA CEC ȘI EXIMBANK, împreună cu specializarea obiectivului de activitate: Eximbank ‐ pentru exporturi și industrie; CEC ‐pentru IMM‐uri, mici întrepinzători, agricultură și activități independente.
  • CREŞTEM DEDUCTIBILITATEA CHELTUIELILOR în cercetare și dezvoltare de la 20% la 50%.
Nota: Intrebati de reporterul HotNews de unde vor fi asigurate fondurile pentru aceste masuri, unul din liderii Uniunii a explicat ca la o crestere economica medie de  2% si o inflatie de 3%, PIB-ul nominal creste cu 6% si se elibereaza astfel circa 3 miliarde de euro suplimentari din care pot fi facute aceste cheltuieli

Investitii in infrastructura

  • FINALIZĂM AUTOSTRADA BUCUREȘTI‐ARAD, pentru a lega România de Europa
  • FINALIZĂM AUTOSTRADA TRANSILVANIA.
  • FINALIZĂM AUTOSTRADA BUCUREȘTI‐PLOIEȘTI‐BRAȘOV (tronsonul Brașov‐Predeal‐Comarnic).
  • DEMARĂM PROIECTUL AUTOSTRĂZII DE SUD București ‐ Alexandria‐Craiova‐Drobeta‐Tr. Severin‐Timișoara.
  • DEMARĂM PROIECTUL AUTOSTRĂZII VEST‐EST TG. MUREȘ‐IAȘI (UNGHENI).
  • FINALIZĂM CENTURA BUCUREȘTI, la profil de autostradă (nord și sud).
  • REALIZĂM CORIDORUL IX PANEUROPEAN ‐ București‐Focșani
  • Reluăm oferta pentru REALIZAREA REACTOARELOR 3 ȘI 4 DE LA CERNAVODĂ.
  • REALIZĂM CENTRALELE HIDROELECTRICE TARNIȚA‐LĂPUȘ‐TEȘTI ȘI ISLAZ.
  • Implicarea activă a statului român în REALIZAREA PROIECTULUI EUROPEAN DE TRANSPORT AL GAZELOR NATURALE ‐ Nabucco și AGRI ‐ și a conductei de petrol Constanța‐Trieste.
  • REVITALIZĂM PROIECTUL CANALULUI DUNĂRE ‐ BUCUREȘTI (parteneriat public ‐ privat).
  • DEMARĂM CONSTRUCȚIA CANALULUI SIRET‐BĂRĂGAN, prin care rezolvăm problema sistemului de irigații din Moldova și Muntenia

Nota: Intrebati de reporterul HotNews de unde vor fi asigurate fondurile pentru aceste masuri, unul din liderii Uniunii a explicat ca cea mai mare parte a acestora vor fi facute prin concesiuni. Probabil, partenerilor din China.


Agricultura

  • FINALIZĂM CAMERELE AGRICOLE şi asigurăm transformarea lor în furnizori de consultanţă pentru fermieri şi tineri întreprinzători în mediul rural.
  • Sprijinim TRANSFORMAREA EXPLOATAȚIILOR MICI ȘI DE SUBZISTENȚĂ ÎN FERME MEDII FAMILIALE. Stimularea formelor asociative.
  • Susținem DUBLAREA PRIMEI PENTRU VÂNZAREA TERENURILOR AGRICOLE, la 400 euro/ha (sau circa 20% din valoarea de piață) și actualizarea periodică a acesteia, astfel încât să reflecte modificările survenite în valoarea de piață a terenului.
  • Implementăm un PROGRAM NAȚIONAL PENTRU ÎNFIINȚAREA DE MICRO FABRICI locale de procesare care să deservească producătorii de legume și fructe din zona respectivă.
  • Implementăm PROGRAME NAȚIONALE PENTRU SECTORUL LEGUMEFRUCTE (construirea a 40 de depozite a 500 de tone fiecare, puse la dispoziția asociațiilor profesionale, cu restituirea investițiilor în 10 ani).
  • CREDITUL ÎN AGRICULTURĂ. Implementăm programul „START ÎN AGRICULTURĂ”: Linii de credit speciale pentru investiții realizate de fermieri; 60% înființare microfermă și 40% capital de lucru în primul an; Garanția: FGCR (max.50%) și garanția FNGCIMM (max.50%)

Nota: Intrebati de reporterul HotNews de unde vor fi asigurate fondurile pentru aceste masuri, unul din liderii Uniunii a explicat ca banii vor veni printr-o mai buna colectare a veniturilor bugetare, fonduri europene  si o mai  mare eficientizare a cheltuielilor publice.

Energie

  • Asigurăm TRANZACŢIONAREA PRODUSELOR ENERGETICE în mod transparent, în condiţii de piaţă  concurenţială.
  • CONTINUĂM PRIVATIZĂRILE ÎN SISTEMUL ENERGETIC, prin majorarea capitalului social ‐ sumele obținute vor fi utilizate pentru retehnologizare și investiții de mediu.
  • IMPLEMENTĂM UN PROGRAM PENTRU DIVERSIFICAREA SURSELOR ŞI RUTELOR DE APROVIZIONARE şi limitarea dependenţei de aprovizionare cu resurse energetice din import.
  • ASIGURĂM SECURITATEA INFRASTRUCTURII ENERGETICE CRITICE, a capacităţilor de depozitare, inclusiv a instalaţiilor nucleare.
  • PROMOVĂM INVESTIŢIILE PENTRU CREŞTEREA CAPACITĂŢII DE PRODUCŢIE A ENERGIEI ELECTRICE, necesară pentru securitatea energetică a ţării.
  • Sporim EFICIENȚA APROVIZIONĂRII CU ENERGIE (susținerea producției descentralizate de energie și a cogenerării de înaltă eficiență ca o soluție pentru CET‐uri; soluții urbane de încălzire și răcire).
  • Creștem capacitatea de ÎNMAGAZINARE SUBTERANĂ A GAZELOR NATURALE a terminalului LNG Constanța.

Politici sociale

  • INDEXĂM PENSILE CU RATA INFLAȚIEI, conform prevederilor legii și în limitele bugetului.
  • CREȘTEM RESPONSABILITATEA INDIVIDUALĂ PRIVIND PENSIILE: introducem sistemul conturilor individuale de economisire pentru pensia publică (Pilon I).
  • MULTIPLICĂM RESURSELE DE VENIT PENTRU BĂTRÂNEȚE prin introducerea sistemului facultativ de pensii ocupaționale. Susținem veniturile pentru stimularea pe termen lung a profesiilor cu grad mai mare de uzură.
  • MODERNIZĂM SISTEMUL ASISTENȚEI SOCIALE prin transformarea acestuia dintr‐un sistem pasiv în unul proactiv de susținere a familiei prin schimbarea accentului de pe asistența acordată individului pe construirea măsurilor de protecție socială în jurul protecției familiei.
  • ÎNTĂRIM COEZIUNEA ȘI INCLUZIUNEA SOCIALĂ prin politici de reducere a sărăciei, pentru 580.000 persoane, până în anul 2020.
  • APLICĂM CONCEPTUL EUROPEAN DE “ECONOMIE SOCIALĂ” pentru creșterea ratei de ocupare a persoanelor provenind din grupurile defavorizate, inclusiv a minorității rome.

Nota: Intrebati de reporterul HotNews de unde vor fi asigurate fondurile pentru aceste masuri, unul din liderii Uniunii a explicat ca la o crestere economica medie de  2% si o inflatie de 3%, PIB-ul nominal creste cu 6% si se elibereaza astfel circa 3 miliarde de euro suplimentari din care pot fi facute aceste cheltuieli. Reducerea CAS a fost discutata cu FMI, spun liderii USL, dar masurile care se vor finaliza in 2016 nu au de ce fi discutate.


Vezi in atasament programul complet al USL





Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8208 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Cevasilea...... (Joi, 8 noiembrie 2012, 21:06)

    blackbik [utilizator]

    ... despre justitie ?!
    Vreo arestare a coruptilor indiferent din ce partid fac parte ?!
    Vreo stopare a mismasurilor intre zona politica si aia economica ?!
    Ceva pedepse pentru furt (inclusiv plagiate) ?!
    Niscaiva pedepse pentru risipirea banului public ?!
    Oaresce egalitate constitutionala reala intre parlamentari si omul din poporul alegator?!
    Ceva pedepse penale pentru cei care promit in campanie si apoi nu se tin de cuvant ( declaratii false) ?!
    Ei ?
    Ceva-ceva acolo ?
    • -13 (13 voturi)    
      bravo (Vineri, 9 noiembrie 2012, 0:41)

      razvanus [utilizator] i-a raspuns lui blackbik

      Daca mareste salariul minim la 850 lei va fii foarte bine. Patroni sa de-a mai mult catre angajatii (slugile lor).
    • +8 (10 voturi)    
      Sa va fie rusine!!! Nu faceti nimic in Moldova? (Vineri, 9 noiembrie 2012, 6:50)

      Entiu [utilizator] i-a raspuns lui blackbik

      Se vede ca la voi in SUD construiti! Totdeauna Miticii au avut grija lor! Noi, Moldova, ar trebui sa mergem la rusi!?
  • +7 (11 voturi)    
    ..................................... (Joi, 8 noiembrie 2012, 21:46)

    Luigi34 [utilizator]

    ... nu stiu, poate sunt eu mai nu stiu cum, dar chestia cu reducerea tva-ului, in 4 ani, mi se pare ca e o frectie la picior de lemn in raport cu asteptarile...bun....se reduce cu 5 %...si?...gata?...ne-am scos din foame?... ce draq... dupa mintea mea ( asa cum e ea) firesc mi s-ar parea ca accentul principal sa se puna pe masurile de crestere economica, pt ca doar asa veniturile oamenilor ar putea creste la un nivel la care, marimea tva-ului sa nu mai sperie....adica oamenii traiesc doar pt mancare?... si ce mancare : parizerul nu mai e DIN carne ci (si) CU carne ( are si avertisment: atentie, poate contine urme de carne ), salata nu mai e DIN icre, ci (si) CU icre, iar exemplele pot continua....adica, dupa ce ca nu au bani, mai manca si toate porcariile ... ce vreau sa punctez e ca mancarea buna costa, iar o simpla reducere a tva-ului nu e suficienta....;-)
    ....1200 salariu minim in 2016?... =))....alooooo, suntem inca in 2012....=))....asa pot si eu promite ca pana in 2400 mai adaug 5 zerouri la salarii....votati-ma acum... ;-)
    • +5 (5 voturi)    
      nu imi place PDL-ul, (Vineri, 9 noiembrie 2012, 10:37)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Luigi34

      dar programul USL-ului e fantasmagoreic....vai de cei care pot sa creada un asa program.
      Parca si Ceausescu mai avea masura cand punea 100 lei vechi la salariu, sau cand mai facea un canal.
      Nu a reusit Ceausescu sa faca canalul Dunare-Dambovita si il fac Ponta si Sorin Oprescu???....daca nu ar fi de plans, ar fi de ras.
      Mai vad canalul Siret-Baragan....hopa...asta ce-o mai fi??
      Mai vad autostrada Buc-Pitesti-Sibiu-Arad....ha, ha, ha, pai cand o sa ne cucereasca americanii facem noi autostrada prin munti..
      Trecand la partea financiara, vad ca iar se iau dupa mentorul CEausescu si mai pun 100 lei la salariu. Pai, daca o sa creasca inflatia din cauza cheltuielor exagerate ale statului, degeaba pun ei 100 lei la salariu, ca salariul real (corectat cu inflatia) va scadea.
      ma rog, nu au program.
  • +6 (8 voturi)    
    din ciclul "cat e halatul" (Joi, 8 noiembrie 2012, 21:55)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Nu cred ca-i va face cineva sa declare , cum vede usl modificarea Constitutiei .Desi a fost declarat ca si obiectiv , nu apare aici .Garantez ca nu pot spune decat ceva general sau cu caracter minor .
    • +4 (6 voturi)    
      inflatie??? (Vineri, 9 noiembrie 2012, 7:54)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui fosta zoezoe

      poate ne explica geniul neinteles (Voinea, Socol, Ponta etc) cum NU creste inflatia daca creste costul manoperei (salariu minim marit cu 50%)????? Nu arunca in aer TOATA scara de salarizare la bugetari? Ceva reduceri de efective la buegtari?
  • -4 (12 voturi)    
    F E D E R A L I Z A R E (Joi, 8 noiembrie 2012, 22:11)

    0m [utilizator]

    Think globally, act locally!
  • +10 (14 voturi)    
    guvern condus de un Plagiator (Vineri, 9 noiembrie 2012, 0:25)

    DlGoe [utilizator]

    Pe cine mai intereseaza ce zice plagiatorul Ponta.
    Ponta nici acum nu intelege ce se intampla cu el, ca a fost prins (dovedit) la FURAT.
  • +7 (9 voturi)    
    Puterea de cumparare (Vineri, 9 noiembrie 2012, 0:40)

    Trosc Pleosc [utilizator]

    Toate aceste 159 de masuri n-au nici o relevanta daca USL nu ne spune cu cat se va devaloriza leul....1.200 lei salariul minim la ce curs EUR/RON? 8-9 lei / Euro?.... in mod sigur nu la cursul de acum 4,5....Ne-am convins ca USL-ul nu iubeste moneda nationala, puterea de cumparare a romanilor va ramane aceeasi, daca nu va scade....USL-ul a latrat la PDL c-au scazut salariile bugetarilor cu 15 %. Au dat inapoi 8%, dar au devalorizat leu cu tot atat; dupa alegeri mai dau restul de 7%, dar si Euro va creste cu inca 7%...deci puterea de cumparare va ramane aceeasi. Si astfel, alegatorii vor vota USL-ul doar pentru o iluzie...
  • +4 (4 voturi)    
    Asa, asaa... (Vineri, 9 noiembrie 2012, 1:44)

    Clop [utilizator]

    Consolidarea CEC si EXIMBANK, de mare traditie: spate lat, PCR ( pile, cunostinte,relatii) :D
    *Mai bine invatati-l pe romanul fara orizont larg cum se citeste un contract la orice banca din Romania.

    APLICĂM CONCEPTUL EUROPEAN DE “ECONOMIE SOCIALĂ” pentru creșterea ratei de ocupare a persoanelor provenind din grupurile defavorizate, inclusiv a minorității rome.

    **Grupurile defavorizate = inadaptare pe termen lung la economia reala, de piata si asistenta de la Stat la punga = multa puturosesie, lentoare.
    In ceea ce priveste tiganii, ei sunt noul elixir al tineretii fara batranete si viata fara de moarte al politicilor de trend si fara numar!

    ***Singurul grup defavorizat valabil din punctul meu de vedere, il constituie persoanele cu dizabilitati (reale).

    ÎNTĂRIM COEZIUNEA ȘI INCLUZIUNEA SOCIALĂ prin politici de reducere a sărăciei, pentru 580.000 persoane, până în anul 2020.

    *****Pana in 2020?! Ma intereseaza ce rata de supravietuire s-a calculat pana in 2020 pentru cei 580.000 de saraci declarati, ( vor mai veni si altii) de unde, ce suma se aloca din PIB pentru sanatate/ Ministerul Sanatatii in viziunea uselista. (dincolo de reducerea procentuala a CAS la angajator).

    P.S. In orice guvernare, ar mai trebui elaborate niste legi cu privire la problema alcoolismului in spatiul rural, unde se bea mult si bine si pe datorie - pana vine pensia sau ajutorul social!
  • +9 (11 voturi)    
    Abureala pentru cei sraci cu duhul care-i voteaza. (Vineri, 9 noiembrie 2012, 4:28)

    Cujba Ion [utilizator]

    Nu se vor realiza nici un sfert din promisiunile acestui program ,mai ales ca are in cuprins minciuni sfruntate,caracteristice junilor din USL.Iata cateva exemple : "DEMARĂM PROIECTUL AUTOSTRĂZII VEST‐EST TG. MUREȘ‐IAȘI (UNGHENI)." -este demarat ;REALIZĂM CORIDORUL IX PANEUROPEAN ‐ București‐Focșani " - numai pana la Focsani tine coridorul IX ? ;"DEMARĂM CONSTRUCȚIA CANALULUI SIRET‐BĂRĂGAN, prin care rezolvăm problema sistemului de irigații din Moldova și Muntenia" -a demara-o Ceausescu ,cat despre ce problema a irigatiilor rezolvata in Modova (maxim 25 mii ha,nuami atata-i Moldova ) si chiar Muntenia ca-i mare si baniesc ca nu v-a ajunge apa din Siret la Rosiorii de Vede ????;"ÎNTĂRIM COEZIUNEA ȘI INCLUZIUNEA SOCIALĂ prin politici de reducere a sărăciei, pentru 580.000 persoane, până în anul 2020"-pe ce criterii i-or alege din cei vreo 14-15 milioane de saraci? :" INDEXĂM PENSILE CU RATA INFLAȚIEI, conform prevederilor legii și în limitele bugetului"- abureala pentru pensionari sa-i voteze,sigur bugetul nu v-a permite, mai sunt si altele in acest program de guvernare asemanator pna la amanunt cu programele pcr ,diferenta o face perioada de timp 4 ani in loc de 5 ani si faptul ca din ale ale pcr se mai realiza cate ceva. Promit sa merg taras ,ca in armata, pe tronsoanele de autostrada Pitesti-Sibiu si Comarnic-Brasov ,daca sunt gata in 4 ani , ca sa nu mai vorbesc de alte autastrazi ce se vor termina numai in tartacutele uselistilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Minciuni adevarate. (Vineri, 9 noiembrie 2012, 20:05)

      DoruLucian [anonim] i-a raspuns lui Cujba Ion

      Multe le-a luat de la PP-DD.Pai atunci cand ati fost la guvernare sase luni de ce nu ati plagiat din cele 100 de masuri ale lu PP-DD?Cum spunea si PDL in 2009 cu Base si Tariceanu in frunte ca va dam 850 euro la salariu si 650 euro pensie .UNDE SANT BANII CARE IA-TI PROMIS ?La fel si astia .
  • +1 (1 vot)    
    mi-ati cenzurat comentariul (Vineri, 9 noiembrie 2012, 6:47)

    bogatu [utilizator]

    stiu ca dati numai ce va convine la stirile hot,o sa inceapa sa-mi para rau ca ma uit la stirile voastre,am crezut ca sunteti democrati!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    fara rautate (Vineri, 9 noiembrie 2012, 8:53)

    UnuAltu [utilizator]

    Fara niciun pic de rautate as vrea sa remarc niste chestii. 1. Cresterea salariului minim. In conditiile in care in Romania sunt aproximativ 3,5 milioane de angajati in privat, majoritatea muncind "oficial" cu un salar mic pt. a face fata situatiei economice actuale, aceasta masura nu face altceva decat sa creasca cota pe care cei 3,5 milioane o platesc pentru restul de aproximativ 16 milioane de bugetari, someri, asistati social etc. Cred ca este ilogic ca intr-un "razboi" in care esti depasit de "adversar" la toate capitolele sa hranesti bine "soldatii" raniti si sa infometezi "trupele de elita". 2. Impozit diferentiat. Si mai multi din cei 3,5 milioane vor munci pe minim sau mai putin (2,4,6 ore pe zi) sau chiar la negru intrucat niciun om normal nu concepe ca daca munceste mai mult sa plateasca mai mult ci daca munceste mai mult sa primeasca mai mult. Si in fine 3. "finalizam", "finalizam", "finalizam". Romania se chinuie de 23 de ani sa munceasca. Nu o face pt. ca nu stie, nu are bani, nu vrea, etc. Si acum dintr-o data, vine o mana de oameni politici, care taie investitiile sa "finalizeze" nu stiu ce lucrare. Pai cum? O sa il vad pe Ponta cu roaba si lopata in mana? Nu cred. In schimb o sa apara declaratii conform carora coruptia portocalie generalizata ii impiedica sa "finalizeze". Cu parere de rau, aceste considerente sunt valabile pt. intreaga clasa politica, nu doar pt. USL. Si tot cu parere de rau, in stilul actual al politicii nu vom putea sa mergem spre normalitate.
    • +1 (1 vot)    
      de toate. (Vineri, 9 noiembrie 2012, 20:11)

      DoruLucian [anonim] i-a raspuns lui UnuAltu

      Cresterea salariului minim e economie s-a facut de 8 % nu ?Dar toate majorarile la alimente , benzina s.a.m.d ne trage mai mult in jos de 8 % cat ne dau ei.Unde vor sa cat vor sa scumpeasca ?Cand toate produsele zboara in sus ca viteza OZN-ului ?
  • +4 (4 voturi)    
    voi reveni (Vineri, 9 noiembrie 2012, 9:09)

    SRA [utilizator]

    Programul USL este o promisiune si incepe cu daca nu amelioreaza productivitatea, competenta si concurenta !!!

    Se reduce TVA la producator si va creste la procesator, deci unde este avantajul pentru client.

    In rest niste generalitati un asemenea program nici un ucenic functionar de birou nu-si poate permite a prezenta.

    voi reveni si cu cel de la ARD, care este mult mai precis cu date exacte a obiectivelor si agendat in urmatorii 4 ani.

    NU TREBUIE acceptat MUTUALELE in sistemul de sanatate, se inlocuiesc niste HOTI cu aceiasi HOTI !!!

    Voi reveni si poe acest subiect !!!
  • +2 (2 voturi)    
    modificarea constitutiei (Vineri, 9 noiembrie 2012, 10:33)

    Analfabet [utilizator]

    La nr 88 nu e corect ca doar in momentul in care un parlamentar paraseste GRUPUL din care face parte, ci sa se extinda pentru orice situatie in care electoratul si-a pierdut increderea in parlamentar. Asa cum e acum genereaza doar circul executiilor politice care au loc in partide.
    Punctul 89 eliminati-l. Sunteti penibili!
    La punctul 90 nu cumva ati facut vreo greseala? Nu scrie nicaieri in Constitutie de vreo alianta politica!!!! Mai mult, noi nu vrem sa se scrie "alianta" in Constitutie pentru ca aliantele se fac si se desfac, generand instabilitate politica.
  • +3 (3 voturi)    
    continuare (Vineri, 9 noiembrie 2012, 10:40)

    Analfabet [utilizator]

    La punctul 91 se elimina practic independenta justitiei si se trece in subordinea cuiva.
    La punctul 92, sunt curios ce va trece prin cap: va fi tragere la sorti? Sau mai infiintati o comisie?
    Lipseste tocmai actul de suveranitate poporului: 300 de parlamentari si parlament unicameral.

    Pana proiectul privind modificarea Constitutiei nu e perfect ma sterg la fund cu el si cu USL.
  • +3 (3 voturi)    
    aaaaaa... m-am luminat acum.. (Vineri, 9 noiembrie 2012, 10:43)

    Inna100 [utilizator]

    dar cu constitutia, cu statul de drept, cu coruptia pe care a-ti nascut-o si ati crescut-o la sanul vostru dolofan, de nimeni nu o mai poate starpi, cum este tovarasilor??? cum este cu educatia, cum este cu dezvoltarea economica reala, cu investitii si nu bum-uri a unora cu nume indescifrabil si cu sediul prin una din insulele mici si nestiute ale planetei???

    Pozati acum pentru naivii , semialfabetizati vesnic dependenti de ajutorul social, dar buni votanti.. Va prefaceti niste ingerasi care v-ati nascut ieri, si care nici nu ati trecut vreodata pe la carma acestei tari si ati indreptat-o direct spre unde este acum.
    Nu cred ca stiti ce este rusinea, insa sa va fie rusine . Nu este deranjanta orientarea socialista ( ma rog, asa ziceti) , insa este dezastruoasa, incompetenta, lacomia si apararea derbedeilor care se ascund sub fusta voastra, si lipsa de interes pentru progresul real al Romaniei si al romanilor..
  • +1 (1 vot)    
    continuare (Vineri, 9 noiembrie 2012, 10:50)

    Analfabet [utilizator]

    La punctul 136, cum naiba s-or fi nimerit fix centrele unde au afaceri oameni din USL: China, Rusia, Brazilia, India. De ce nu Korea de Sud, Canada, Arabia Saudita, Germania?
    La punctul 145, de ce strategia anti-coruptie e a guvernului USL? E ca si cum ati spune "facem cum stim noi, pentru noi" ceea ce inseamna fix coruptie. Strategia anti-coruptie trebuie sa fie a Romaniei si trebuie sa va consultati cu toate partidele si fiecare partid sa trimita in justitiei 100 de oameni pornind de la varful ierarhiei din partid. In program nu vad nicaieri suplimentarea locurilor din penitenciare. Pai o campanie anti-coruptie eficienta se lasa cu intratul la puscarie a unor oameni. Deci e praf in ochi.
  • +2 (2 voturi)    
    continuare (Vineri, 9 noiembrie 2012, 10:55)

    Analfabet [utilizator]

    La punctul 146, demascam coruptia din guvernul PDL. Gresit, vreau sa scrie "demascam coruptia din toate partidele" Actiunile de audit au scos la iveala nereguli si dupa ce ati guvernat voi deci cu asta suntem resemnati, trebuie doar sa aruncati peste bord niste oameni din toate partidele. Eu am zis 100, dar voi puteti veni cu un numar mai mare daca vreti sa fiti credibili.
    La punctul 148, iar se elimina independenta justitiei. Suna a "daca nu faceti cum vrem noi, ati incurcat-o"
    Punctul 150, puteti sa-l scoateti deja...exista si asa se intampla si din prezent. Nice try, slick!
    La punctul 151 se infiinteaza o justitie parlalela pentru smecheri.
  • +2 (2 voturi)    
    Mda (Vineri, 9 noiembrie 2012, 10:58)

    electron [utilizator]

    Atata timp cat in ultimele luni cand declara Ponta ceva mintea de inghetau apele, cine il mai crede cu programul lui peste?
  • +1 (1 vot)    
    Ref. program de guvernare USL (Vineri, 9 noiembrie 2012, 17:51)

    titburi [utilizator]

    Numai lapte si miere - promisiuni electorale.

    P.S.: Desteptul promite, prostul crede / trage speranta !!!
  • 0 (0 voturi)    
    CAS mai mic la angajator (Duminică, 11 noiembrie 2012, 10:12)

    Wladislav [utilizator]

    Daca nu gresesc, guvernul MRU a propus acest lucru cu ocazia discursului de investire, in parlament. Isi mai aminteste cineva cum l-au luat in tarbaca pe Ungureanu Ponta si USL? Au zis ca e nepriceput, ca a incurcat borcanele, ca de fapt trebuie redus CAS la angajat! Ungureanu a cazut in plasa si si-a rectificat afirmatia...