VIDEO Victor Ponta: Actul normativ privind modificarea salarizarii bugetarilor trebuie sa stea la baza viitoarei legi a bugetului

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 10 iulie 2013, 13:22 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul Victor Ponta le-a cerut ministrului administratiei, ministrului muncii si ministrului finantelor sa pregateasca pana in toamna "principiile cu ce vrem sa modificam in mod radical la salarizarea administratiei publice centrale si locale". Noul act normativ privind salarizarea bugetarilor va sta la baza viitoarei legi a bugetului, a precizat Ponta in cadrul sedintei Guvernului de miercuri. Acesta a mai spus ca fiecare dintre institutiile publice trebuie sa elaboreze criterii de performanta in vederea salarizarii bugetarilor. Premierul mai afirma ca modificarile vor fi facute in asa fel incat anvelopa salariala sa ramana aceeasi: 7% din PIB.

"Important e ca in aceiasi bani fiecare dintre institutiile publice sa aiba mai mare flexibilitate si sa poata sa introduca criterii de performanta. In acest moment, fie ca lucrezi de dimineata pana seara, fie ca nu faci nimic, primesti acelasi salariu. Vreti sa sanctionati pe cineva, mai usor schimbam un presedinte, decat sa schimbam vreun functionar public de undeva. Toata lumea e nemultumita de administratia publica centrala si locala, responsabili suntem doar noi", a precizat Ponta.



"Ca toate marile reforme ale guvernului Boc, legea precedenta nu s-a aplicat niciodata. Avem in continuare un aparat administrativ care nu performeaza din mai multe motive. E bine sa castige doar ce-i care-si fac treaba. Foarte multi sefi de directii sau servicii aveau in subordine numai posturi vacante. Ramasesem cu sefii si nu mai aveam angajati. Am desfiintat toate posturile vacante si am reusit sa desfiintam acel sistem 7 la 1, mai putin in Sanatate si Educatie. Conform intelegerii cu FMI trebuie sa avem salarii in valoare de 7% din PIB, ca toate statele moderne", a declarat Victor Ponta, marti, la RTV.


Citeste mai multe despre   










4421 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    INS ce zice ? (Miercuri, 10 iulie 2013, 13:38)

    STEFAN A. [utilizator]

    Tovarasul Ponta .
    Nu uitati sa dati sarcina de servici la INS sa creasca constant PIB national .
  • +6 (6 voturi)    
    Cum se va finaliza oare în educaţie? (Miercuri, 10 iulie 2013, 14:13)

    felis_tigris [utilizator]

    În Statele Unite au fost dezbateri ani de-a rândul în legătură cu plata diferenţiată, după performanţă, a cadrelor didactice plătite de la buget. Aceste dezbateri au eşuat.
  • +6 (6 voturi)    
    avind in vedere ca mai tot timpul.. (Miercuri, 10 iulie 2013, 15:13)

    exilatul [utilizator]

    acest individ e mai mult pe la tv si prin conferinte de presa , ma intreb daca nu ar fi mai bun ca purtator de cuvint al guvernului decit prim ministru....
  • +8 (8 voturi)    
    premierul televorbitor da dovada de oportunism (Miercuri, 10 iulie 2013, 15:33)

    dragsor [utilizator]

    stau si ma intreb daca stie ce e "aia" criteriu de performanta" unul care nu a reusit in perioada cat a fost procuror sa dovedeasca ca-si merita salariul? iar acum cand este premier se face remarcat doar in sedinte de guvern televizate unde infiereaza cu manie proletara tot ce nu-i zgarie lui in mod placut urechea
    doamne fereste de vre-o calamitate naturala ca murim nevinovati cu incompetentii astia pe cap!
    de mai bine de 20 de ani toti care ajung pa putere nu au altceva de facut deact sa taie salarii sa dea afara si sa se certe la televizor in fata prostilor care din 4 in 4 ani se inghesuie sa-i schimbe prin vot pe niste incompetenti si hoti cu alti incompetenti si hoti
    Criteriul asta al performantei se va aplica si cu ocazia salarizarii spre exemplu a ministrului marilor proiecte? domnul acela inganfat si somnoros care exceleaza prin lipsa oricarei activitati!
  • +5 (9 voturi)    
    CIne pune botu' la minciunile lui Ponta? (Miercuri, 10 iulie 2013, 16:08)

    Nasty69 [utilizator]

    Acum, pe bune, mai pune cineva botul la minciunile plagiatorului? Mitomanul constatator lanseaza zilnic doar petarde ca sa tina in priza prostimea votanta USL. Orvoar si gudbai ;-))
  • +2 (6 voturi)    
    Efectul pozitiv al BAC-ului... (Miercuri, 10 iulie 2013, 16:57)

    Mihail_AD [utilizator]

    ...si al caricaturii de NUP in cazul plagiatului este ca guvernul se va concentra pe economie, pentru a distrage atentia opiniei publice (atata cata este) de la cele doua scandaluri.
    Din pacate, masurile economice sunt tot la nivel declarativ.
  • +4 (6 voturi)    
    Ce conteaza ordinea logica? (Miercuri, 10 iulie 2013, 17:11)

    Mihail_AD [utilizator]

    Regula "1 la 7" a lui Emil Boc - o angajare la 7 eliberari din functie -i-a permis actualului guvern sa desfiinteze posturile ramase vacante. Apoi, a renuntat la aceasta regula.

    Dupa logica premierului, desfiintarea posturilor vacante i-a permis sa renunte la sistemul "7 la 1", sistem care insusi a creat aceste "vacantari".

    Pentru cei care in loc sa spuna bogdaproste continua sa se planga, Ion Creanga a lansat o intrebare: "da' muieti's posmagii?"

    In Sanatate si Educatie, ramane cum am vorbit. Pardon, despre Educatie mai putina vorba, sa nu ne amintim de Bolintineanu.
  • +3 (3 voturi)    
    Ca sa inteleg..se dau sau se iau bani? (Miercuri, 10 iulie 2013, 19:03)

    bigbrother [utilizator]

    Cred ca orice bugetar este acum in fibrilatii si se asteapta sa i se mai ia din bani.

    Ce trebuie sa inteleaga gusterul asta de Ponta: investitiile, absorbtia de fonduri europene (se roaga aia de noi sa de nea bani!!), crearea de locuri de munca in mediul privat, automatizarea proceselor si implicit reducerea birocratiei ar trebui sa fie modalitatile in care sa rezolve situatia angajatilor bugetari.

    S-a vazut foarte clar ca nu salariul a fost si este problema angajatilor. La cate prime si sporuri au, salariul putea fi si de 1 leu.

    Evident, nu vreau ca acei oameni sa ajunga in strada sau sa nu mai aiba cu ce sa isi plateasca ratele, sa nu aiba cu ce sa cumpere mancare copiilor. Dar nu mai vreau nici eu sa-mi omor nervii si sa-mi pierd timpul pentru orice cerere pentru ca un lucru care poate fi facut de un program este facut de 10 oameni. Este exasperanta orice interactiune cu mediul de stat, parca sunt incremeniti in epoca de piatra.

    Pe bune, nu trebuie reinventata apa calda. Au facut-o altii si le merge bine, e suficient sa-i intrebam ce trebuie sa facem, dar mai ales, sa vrem sa facem ceva sa ne fie bine.