Prima reactie oficiala a Comisiei Europene dupa anuntul presedintelui Basescu: Romania decide daca va continua programul de asistenta, dar, indiferent de alegere, e esential ca tara sa ia masurile fiscale pentru obiectivele bugetare

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Marţi, 3 decembrie 2013, 1:50 Economie | Finanţe & Bănci

Simon O'Connor, purtator de cuvant pentru politici economice si monetare din Comisia Europeana
Foto: Twitter
Romania trebuie sa decida daca va continua programul de precautie cu Comisia Europeana si FMI, insa indiferent de alegere este esential ca tara sa ia masurile fiscale pentru atingerea obiectivelor bugetare si sa realizeze amplele reforme structurale convenite la nivel european, a declarat marti, pentru HotNews.ro, Simon O'Connor, purtatorul de cuvant al comisarului european pentru politici economice si monetare Olli Rehn. 

"Romania a fost cea care a solicitat un program de precautie si Romania este cea care trebuie sa decida daca doreste sa continue cu programul care a fost convenit", a afirmat oficialul din Comisia Europeana, intr-o declaratie transmisa HotNews.ro.

El a subliniat, insa, ca indiferent de decizia Romaniei, este esential ca tara sa continue aplicarea recomandarilor Consiliului Uniunii Europene din iulie.

"Indiferent ce alegere face Romania, este esential ca tara sa continue punerea in aplicare a recomandarilor emise de catre Consiliul Uniunii Europene in iulie. Acestea includ masuri fiscale pentru a asigura atingerea obiectivelor bugetare convenite si ample reforme structurale pentru imbunatatirea capacitatii administrative a Romaniei si pentru a ii ridica potentialul de crestere economca", a mai declarat purtatorul de cuvant pentru afaceri economice si monetare din Comisia Europeana.

In acordul de precautie pentru Romania 2013-2015, Comisia Europeana contribuie cu 2 miliarde de euro, asistenta fiind aprobata in Consiliul Uniunii Europene din 22 octombrie 2013.

Presedintele Traian Basescu a declarat luni seara la Palatul Cotroceni ca a decis sa nu aprobe memorandumul trimis de Guvern pentru aprobarea negocierilor cu FMI din cauza introducerii unei taxe la carburanti, de 7 eurocenti pe litru.

"Nu imi voi asuma aceasta masura antieconomica, impotriva intereselor Romaniei si a sanselor de relansare a economiei", a spus Traian Basescu.

"Guvernul isi poate asuma sa trimita fara semnatura mea, dar eu nu semnez o crestere de accize la combustibil", a adaugat seful statului.

"Eu am informat FMI cu privire la pozitia mea, in ianuarie vine din nou delegatia, se poate renegocia acest punct si se poate intra in bordul din feburarie sau martie", a mai precizat Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5527 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Bine face ! (Marţi, 3 decembrie 2013, 2:56)

    banateanul. [utilizator]

    Aceasta Institutie Internationala este o Institutie care se intereseaza doar de interesele Banesti a lor ,ca ei sa aiba srlarii cat mai MARI !
    • -4 (4 voturi)    
      Ce bine făcea (Marţi, 3 decembrie 2013, 19:00)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      Dacă se opunea și la celălalt acord. Ăla cu împrumutul de 20 miliarde.( Poate ne spune și unde s-au dus banii.)
      Cât despre taxa pe stâlp, e de pus la stâlpul infamiei ( se taxează?). Despre acciză, ce să mai zicem. Doar că e echivalentă cu „ AICI SUNT BANII DUMNEAVOASTRĂ”.
      Adevărata problemă nu e aceea că rămânem fără buget. Potrivit Constituției, Președintele poate retrimite o lege la Parlament O SINGURĂ DATĂ. În cazul în care Parlamentul o trimite nemodificată , președintele este OBLIGAT să o promulge. Că o va ataca la CCR, după ce a promulgat-o, este altă problemă.
      Ceea ce vor constata românii și europenii este că, pentru prima dată, OFICIAL se VĂDEȘTE că România se află în disoluție politică.
      Atât Primul ministru cât și Președintele vor să arate cine este mai mușchiulos, neținând seama de necazurile pe care le provoacă„ supușilor”.
      Europa va regreta, poate, că a ținut partea unui personaj, la un referendum.
      Chestiunea cu acciza este doar un pretext. Motivele reale le știu doar ei.
      Ambele personaje sunt duplicitare.
      Când îl aud pe domnul Ponta vorbind despre„ independența energetică”, de exemplu, nu pot să nu-mi amintesc de faptul că în campania electorală se declara împotriva gazelor de șist.
      Pe de altă parte, când îl aud pe domnul Băsescu profețind, cu suspine, că acciza conduce la scăderea veniturilor celor săraci, creșterea prețurilor, etc, nu pot să uit că „premierul ” Băsescu a DICTAT creșterea TVA la 24%, reducerea salariilor, închiderea spitalelor, impozitul forfetar și altele asemenea.
      PS
      În timp ce scriu acest mesaj, văd că, la televizor , cineva amenință formal, dar, de fapt, caută să dea înapoi un pic.
      Nu mai contează.
      • +1 (3 voturi)    
        Sa traiasca si sa infloreasca (Miercuri, 4 decembrie 2013, 3:23)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui ionv

        scumpa noastra patrie ,cu partidul iubit in frunte !
        PSD !PSD PSD !
        • 0 (0 voturi)    
          Dacă asta doriți, (Miercuri, 4 decembrie 2013, 19:31)

          ionv [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

          e problema dumneavoastră.
          Atâta timp cât o spuneți politicos, fără violență, atâta timp cât nu deranjați pe nimeni , puteți striga liniștit să trăiască.
          Cred că, din grabă, nu ați citit și ultima parte a mesajului. Dacă o citeați ați fi văzut care este părerea mea despre toși politicienii actuali. Pe scurt, nu există partide politice, există doar găști care au interese.
          • +1 (1 vot)    
            Bine bine! (Joi, 5 decembrie 2013, 8:48)

            banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui ionv

            am citit tot comentariu ! Inclusiv unde specificti ca la TV, (dar nu a-ti specificat si postul )cineva Ameninta..... dar ce si pe cine ameninta ,a ramas un semn de intrebare.
  • +12 (18 voturi)    
    putini gandesc... (Marţi, 3 decembrie 2013, 6:22)

    neaos [utilizator]

    Nu pot sa cred cata lipsa de reactie din partea celor afectati de taxa de 7 centi. Eu voi plati in plus cam 600-700 lei pe an. La serviciu patromul va plati cam 30000 de lei in plus pentru fiecare camion. Sunt 8 camioane....
    Pt o cursa CT-CJ se dau 60 de lei in plus
    De unde?
    • -10 (18 voturi)    
      Hmmm (Marţi, 3 decembrie 2013, 11:02)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui neaos

      Soferule, soferule....dar cand a crescut TVA?
      Dar cand au scazut salariile cu 40%?
      Vai de voi...postacilor.
      • +5 (9 voturi)    
        putoare (Marţi, 3 decembrie 2013, 11:47)

        /./ [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Atata timp cat ala de la privat te plateste pe tine stii vorba aia???Ciocu mic.
        Nu iti convine salarul de la stat nu te tine nimeni acolo cu forta.DAr unde mai gasesti un asa job caldut ca la stat, nu??Nu ai u grija de maine , salarul salar la timp, spaga merge.
        • -5 (5 voturi)    
          Hmmm (Marţi, 3 decembrie 2013, 13:10)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui /./

          Nu trebuie sa te semnezi in titlu...vad ca nu poti gandi dar arunci cu laturi (ca si stapanul tau) in altii.
          Faptul ca =privatul ma plateste= :))) ma faci sa mor de ras...deci eu ma platesc nu-i asa?
          Faptul ca sunt privat( nu angajat la privat ca tine) nu inseamna ca trebuie sa nu recunosc rolul medicilor, profesorilor, pompierilor, etc in tara.
          Tu nu vezi asta pentru ca nu vrei...
        • -4 (6 voturi)    
          Hmmm (Marţi, 3 decembrie 2013, 13:14)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui /./

          PS.Poate daca nu ai fi urat atat de mult profesorii...poate ai fi invatat si tu corect limba romana.:))
          • +3 (3 voturi)    
            nu o mai da cotita! (Marţi, 3 decembrie 2013, 17:09)

            Gugulan [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

            dezinformezi cu buna stiinta. E vorba despre aparatul functionaresc, primarii, consilii jud, guvern si parlament. Toti vrem invatamant si sanatate de calitate. Dar degeaba platim contributii si accize la stat ca acum se duc la Dragnea.
        • -1 (3 voturi)    
          "privatule"! (Marţi, 3 decembrie 2013, 22:54)

          GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui /./

          Ai ajuns sa-i invidiezi pe bugetari privatule?! Asa iti trebuie daca "colaborezi" cu patronul tau la evaziunea fiscata si accepti sa ti se dea, in acte, doar salariul minim, iar restul il primesti pe sub masa zicand ca faci o mare afacere! De fapt patronul tau, privatule, te pacaleste pe tine, pentru ca iti plateste contributia pentru fondul de pensii si CAS-ul doar la salariul minim! Si atunci cand o sa imbatranesti si o sa fi bolnav, privatule, o sa constati ca ai o pensie de handicapat, iar spitalul o sa te puna sa platesti "coplata", iar tu privatule o sa injuri, evident, statul ca nu-ti da si nu-ti face mai mult! Si pentru ca ai inselat zeci de ani statul, fiul sau fiica ta o sa trebuiasca sa iasa la pensie la 70 de ani, pentru ca tu, privatule, ti-ai furat singur caciula!
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns neaos (Miercuri, 4 decembrie 2013, 7:54)

      LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui neaos

      Ai dreptate dar mi este o problema cre atinge pe toti romanii indiferent daca u masini sau nu-scumpirea in lant la tpate produsele deoarece orce se transporta , scumpiri care va inghiti cresterea penibila a pensiilor cu 3,7% pe cre tot a trambiteraza Ponta -Dragnea si in final nivelul de trai va scadea dramatic ( sa nu uitam si de alte taxe si impozite noi )
      Felicitari guvernului Ponta pentru super guvernare
  • +11 (17 voturi)    
    cum sa ne unim? (Marţi, 3 decembrie 2013, 6:28)

    neaos [utilizator]

    Si eu si alti 10 mil de oameni suntem impotriva taxei.
    Dar suntem prea obositi si putin cam orbi...
    Guvernul ne face pe fata dar noi...
    Neam de lasi si impotenti, incapabili sa ne protejam casa, familia, serviciul.
    Fara taxa, nu protestam. Cu taxa,nu
    • +4 (10 voturi)    
      asociatii profesionale (Marţi, 3 decembrie 2013, 10:24)

      brita [utilizator] i-a raspuns lui neaos

      din cite deduc activati in domeniul transporturilor. aveti cunostinta de vreun soi de asociatie profesionala in domeniu? chiar si internationala, sigur sint filiale peste tot. sau un sindicat?
      se poate face oricind ceva. mult succes.
  • +1 (15 voturi)    
    Este cat se poate de clar! (Marţi, 3 decembrie 2013, 8:34)

    GRANDFATHER [anonim]

    IN CONCLUZIE: indiferent ce spune presedintele vostru, va trebui sa faceti ceea ce v-am spus noi sa faceti!
    "Indiferent ce alegere face Romania, este esential ca tara sa continue punerea in aplicare a recomandarilor emise de catre Consiliul Uniunii Europene in iulie."
    Cu o datorie externa de cca. 100 de miliarde de euro, cu un "calendar in cascada" de termene de rambursare a ratelor si dobanzilor scadente si cu o situatie economica abea-abea echilibrata, Romania nu cred ca isi poate permite sa blocheze, sa ignore si/sau sa ceara (re)negocierea unor termene si conditii din acordul cu FMI si Comisia Europeana!
    Politicienii damboviteni pot avea puseuri de orgoliu patriotic, pot avea hachite principiale, pot sa se dea cu fundul de pamant in numele interesului national, dar in cele din urma vor trebui sa accepte spasiti "sugestiile" creditorilor Romaniei! Asa merg lucrurile pe lumea asta: cine plateste, comanda si muzica!
    • -6 (6 voturi)    
      Bravo !!!! Raspuns corect ! (Marţi, 3 decembrie 2013, 13:18)

      Bambina [utilizator] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      Ce vreti voi postacilor pro-Basescu??? Sunteti datori vanduti din cauza lui Basescu care a deschis cu manuta lui cutia Pandorei la imprumuturi. Auzi! Platim imprumuturile lui Basescu la FMI si UE cu dobanzi mari si voi postacilor tineti coada sus ??? Va faceti ca nu intelegeti in ce ne-a bagat Basescu??? Acum suntem COLONIE fratilor! Facem ce zice UE si FMI, iar ce zice Basescu nu mai conteaza...sigur stie el, dar se da acum, in ceasul al 12-lea, cu poporul la acciza de 0,07 centi! Ce nerusinare !!!!
      • +1 (1 vot)    
        nu ai minte deloc (Marţi, 3 decembrie 2013, 19:57)

        luciaS [utilizator] i-a raspuns lui Bambina

        si nu ai habar de micro si macro economiue asa ca mai bine pune mana pe o carte sau intreaba pe cineva care se pricepe
        • -1 (1 vot)    
          Daca tu ai habar explicane si noua! (Marţi, 3 decembrie 2013, 23:01)

          GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui luciaS

          Sa intelegem si noi cum sta treaba in realitate! Poate ca Basescu are dreptate si il reevaluam!
          Haide, nu fi timida, lumineaza-i pe cei nestiutori!
  • +10 (14 voturi)    
    Păi nu ne dau "chineji" bani? (Marţi, 3 decembrie 2013, 9:14)

    AdrianCalin [anonim]

    Că doar fură pe acilea pe la noi acu' o săptămână. Ne gudurarăm cu ei, ne băturăm pă burtă ... dintr-o dată avem nevoie de banii Europei. Acum 2 - 3 ani Victor Ponta lătra la finanțele mondiale că vor să ucidă România, acum are nevoie de banii lor. Io cu mașina oricum nu mai merg, am o bicicletă, ung lanțul și gata. E adevărat că în loc de accize ar fi putut să-l roage pe Năstase să mai scoată de la ciorap niște bani sau Dragnea ... sau poate chiar să o roage pe Nuți Udrea că și ea are. Ăștia au furat toți cât au fost miniștrii cât ne dă nouă FMI-ul în 10 ani.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu te face ca nu intelegi AdrianCalin! (Marţi, 3 decembrie 2013, 10:37)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui AdrianCalin

      "Chinejii" daca vin nu ne dau bani ci finanteaza niste obiective precise: reactoarele 3&4 de la Cernavoda(au si semnat un memorandum cu canadienii de la CANDU), autostrazi si agricultura! Ei "baga banii" in aceste "afaceri" si evident ca doresc sa-si recupereaza in timp investitiile si sa obtina si un oarecare profit! Un lucru trebuie sa-ti fie clar: romanii nu sunt "pomanagii", iar "chinejii" nu ne dau nimic de pomana! La fel ca si "partenerii" nostri din UE!
  • +2 (8 voturi)    
    Cred ca Simon O'Connor, (Marţi, 3 decembrie 2013, 9:15)

    Ponta [utilizator]

    este un copy paste al lui Liviu Voinea de Romania.
    Daca asta a inteles el din toata aceasta tevatura, nu se distanteaza prea mult de "PSD-ul nostru,drag si iubit de melteni".
    Mai, deficitul bugetar nu se reduce prin marirea taxelor ci prin promovarea unor politici economice adecvate. Degeaba maresc taxele pentru muritori, distrugand astfel consumul fara de care nu vor rezulta venituri dar, cumparam diverse pentru parlamentari si le deschidem robinetul cheltuielilor.
    Domnule O"Connor semanati cu Dottore al nostru la zambet
  • +8 (10 voturi)    
    Celor "70%" de fesenisti ... (Marţi, 3 decembrie 2013, 11:43)

    FlorinVr [utilizator]

    de ce naiba nu iesiti in strada, fesenistilor sa-l dati jos pe basescu pentru ca nu vrea sa vi se mareasca taxele, cu pancarde de genul " vrem sa ne mariti taxele" , "vrem benzina majorata !" , "vrem sa cotizam baronilor psd"
  • 0 (4 voturi)    
    Cleptocratia delapideaza Romania (Marţi, 3 decembrie 2013, 12:28)

    Anti-cleptocratia [utilizator]

    Motivul principal al lui Basescu este unul Politic, si anume scaderea popularitatii USL-ului.
    Pe de alta parte USL-ul trebuie sa alimenteze uriasul mecanism de consum al banilor publici, administrat de baronii locali (vezi ultimul caz al lui Cosma in Prahova). Administrat este un termen tehnic, mai correct ar fi delapidat sau pe romaneste, furat.
    Problema este insa a platitorilor de taxe...
    Trebuie neaparat sa iesim in strada fratilor. Si nu cu lozinci inventate de PDL, ci cu maciuci, sa vedem unde mai sunt arogantele lui Basescu si Ponta atunci...
    • +6 (6 voturi)    
      Fasole cu ciolan? (Marţi, 3 decembrie 2013, 14:02)

      Vasilena [utilizator] i-a raspuns lui Anti-cleptocratia

      Istoria recentă a demonstrat că românii ies masiv în stradă când "se dă" fasole cu ciolan, sarmale şi mici cu bere.
      Altfel, ies mânaţi de "specialişti", aşa cum a fost în decembrie 1989, sau cum au venit minerii spontan la Bucureşti să planteze panseluţe sau cum au ieşit televizat în iarna lui 2012. Era să uit protestul spontan al "minerilor" de la Roşia Montană, acolo unde şi stomatologul s-a transformat în miner cu lămpaş, să dea bine la prostime...
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine ! (Marţi, 3 decembrie 2013, 16:11)

    Alistar44 [utilizator]

    În sfârşit, Băsescu a văzut cam ce este UE şi FMI şi cam ce urmăresc ele : Nimic bun pentru România.
    De acord cu Băsescu !