Ghetea (ARB): Conversia in lei a creditelor, indiferent din care valuta, ar putea fi neconstitutionala

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 28 ianuarie 2015, 11:41 Economie | Finanţe & Bănci

Radu Ghetea
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Conversia creditelor in lei, indiferent din care valuta, reglementata printr-un act normativ, ar crea un dezechilibru si ar putea fi neconstitutionala, a declarat, miercuri, presedintele Asociatiei Romane a Bancilor /ARB/ si presedintele CEC Bank, Radu Gratian Ghetea, intr-o conferinta de specialitate, scrie Agerpres. Aceasta opinie a bancherilor privind posibila neconstitutionalitate fusese anuntata inca de acum o saptamana de seful Supravegherii din BNR, Nicolae Cinteza, care a spus in cadrul Comisiei de specialitate din Camera Deputatilor ca "perceptia bancilor este ca solutia de a face conversia la alt curs ar fi neconstitutionala"


"In ceea ce priveste propunerile de conversie a creditelor din valuta in lei, ARB a facut apel la BNR inca de anul trecut. Am primit sprijinul BNR sa se faca un studiu de impact pe acest subiect. Studiul nu e deloc incurajator in ceea ce priveste efectul asupra sistemului bancar. Rezultatele nu sunt publice, iar noi, ARB, le-am trimis la Parlament. Cred ca edificator este raspunsul domnului Cinteza, care spunea ca impactul ar fi destul de neplacut, iar bancile ar putea avea probleme destul de serioase. Problema este deosebit de delicata. Se vorbeste de exemple ale altor tari din Comunitatea Europeana, aflate in situatii oarecum similare. Vreau sa spun ca nu sunt situatii similare, totusi. In Ungaria, de exemplu, nu s-a vorbit de faptul ca cel mai afectat este sectorul IMM, nu cel al populatiei. Conversia nu s-a facut la un curs istoric, ci la cel din 7 noiembrie 2014. Cert este ca, in opinia noastra, reglementarea conversiei indiferent din care valuta in lei printr-un act normativ ar crea un dezechilibru, ar putea fi chiar anti-constitutionala. De ce numai pentru cei in franci elvetieni? Daca ne gandim, in 2006, cursul euro ajunsese la 3,9, dupa aceea a scazut 3,2, iar acum a ajuns la 4,5. De ce nu am auzit atunci 'Je suis euro', si doar acum 'Je suis franc'? Bine, Doamne fereste sa auzim si 'Je suis euro'!", a afirmat Ghetea.

Oficialul ARB a facut referire si la romanii care s-au imprumutat in lei si care au platit mai mult la un moment dat, dar si la faptul ca, in opinia sa, autoritatile elvetiene vor lua masuri pentru a calma situatia.

"Se uita ca cel care a luat credit in lei a platit mai mult, iar acum plateste mai putin. Cel cu lei a ramas cu o garsoniera sau cu un apartament cu doua camere, iar cel care a imprumutat 240.000 de franci ramane cu vila pe care nu mai poate sa o plateasca. Noi consideram ca este ilegala o astfel de abordare (conversia creditelor la un curs istoric ¬ n. r.) si se creeaza un hazard moral. Pozitia ARB a fost exprimata zilele trecute si facea referire la faptul ca bancile care au dat credite in franci elvetieni, impreuna cu clientii, sa gaseasca solutii de comun acord. Nu trebuie sa facem legi pentru asta. Bancile sunt dispuse sa negocieze. Probabil ca pentru cel cu vila de 240.000 de euro negocierea va fi altfel. Cei care au credite pe termen lung sunt convins ca vor avea ocazia ca, in 20 de ani de acum inainte, sa vada ca euro si francul o sa aiba si o alta evolutie. Sunt convins ca se vor gasi niste parghii, masuri, care sa aduca inapoi atat euro, cat si dolarul. De asemenea, sunt convins ca autoritatile elvetiene vor face tot posibilul sa calmeze francul. Noi nu ne putem permite sa aplicam altfel conversia creditelor decat ne recomanda Uniunea Europeana printr-o Directiva, respectiv conversia creditelor sa se faca din februarie 2016. Nu ar trebui sa ne grabim', a explicat Radu Gratian Ghetea.

Academia de Studii Economice (ASE) si Asociatia Romana a Bancilor (ARB) au parafat, miercuri, un protocol de colaborare in cadrul seminarului "Impactul educatiei financiare in dezvoltarea economica a Romaniei".

Protocolul, semnat de presedintele ARB, Radu Gratian Ghetea, si rectorul ASE, Pavel Nastase, prevede o serie de obiective, ce se refera la educatia studentilor Academiei, in special cei ai Facultatii de Finante, Asigurari, Banci si Burse de Valori, in domeniul financiar-bancar. Practic, ASE va organiza pentru proprii studenti o serie de conferinte de specialitate ce vor fi sustinute de catre reprezentanti ai sistemului bancar din Romania.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3638 vizualizari

  • +1 (15 voturi)    
    Ghetea (ARB): Conversia in lei a creditelor, indif (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 12:03)

    Sile V. [anonim]

    Din nou se confirma unitatea ciocoilor din scaune impotriva celor multi si asupriti ! Folosind cuvinte mari, invocand dupa bunul plac principii si teze, apara profitul . Cetatenii tarii unde traiesti Ghetea, este constitutional sa fie aparati ? In nici un caz de tine; probabil esti mult prea mic pentru a intelege asta !
    • +2 (6 voturi)    
      In ce tara (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 12:40)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui Sile V.

      "asupritii" iau credite de zeci sau sute de mii de euro si platesc rata lunara egala cu salariul meu ?
  • +7 (15 voturi)    
    Asa zici tu? (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 12:10)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Despre constitutionalitate in Ro se poate pronunta doar CCR. Vezi ca s-a mai pus unul stramb cu CCR-ul si a fost demis, indirect, normal. Sa inventezi comisioane aiurea, asta-i constitutional, nu?
  • +3 (9 voturi)    
    Doar tarile Rusiei au ajutat lenesii! (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 12:26)

    Miky60 [utilizator]

    De ce trebuie sa facem ce au facut Rusia si statele subordonate si sa nu facem ce fac tarile din Vest ! Rusia a ajutat lenesii care s-au plans ca statul sa le plateasca creditele in timp ce tarile din vest nu au facut nimic! Chiar daca ponta si iliescu vor sa fim supusi ciumei rosii, noi trebuie sa luptam!
    • +3 (9 voturi)    
      avocatul bancilor. (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 12:43)

      horia [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      Domnule "Miky", deja pozitia de aparator al bancilor te depaseste. Poezia invatata de la banci cu lenesii, pe care va tot pune s-o repetati prin comentarii si pe forumuri, e rasuflata rau. Romanii cu credite in CHF sunt oameni care muncesc si care de 8 ani le plateste patronilor dvs. sume imense. Romania este un ElDorado al bancilor venite aici sa jegmaneasca. Se folosesc de relatiile de la BNR pentru a se proteja dar odata si odata trebuie sa li se termine. Prea mult putregai in sistem.
      Cat despre Ghetea, hai sa fim seriosi, punctul lui de vedere are valoarea unei cepe degerate. El isi apara interesul sau propriu. Vezi imprumuturile date asa cum au fost date catre anumiti lideri politici. asta ce denumire juridica poarta. Sanatate.
    • 0 (4 voturi)    
      desigur (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 13:12)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      trebuie sa luptam, pentru profitul bancilor.
    • +1 (3 voturi)    
      ciuma albastra (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 14:51)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Miky60

      E frumos sa fii "de dreapta", sa tii cu multinationalele, cu bancile, etc. Totul e ok pana ajungi sa "negociezi individual" cu o multinationala si sa constati ca statul ii tine ei partea. Ai un contract, apare o pierdere neasteptata, multinationala declara ca tu platesti, altfel pierzi casa, mergi la autoritati sa ceri ajutorul si ti se raspunde ca e "curat constitutional".
      Oare n-ar trebui luptat impotriva acestei ciume?
    • +3 (3 voturi)    
      in loc sa le confiste averile (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 18:45)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      celor care au devalorizat si falimentat Bancorex,guvernanatii au introdus o taxa care este inclusa in pretul benzinei si pe care o platim si astazi.
  • +1 (3 voturi)    
    Mult zgomot pentru nimic. (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 12:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cu banii confiscati de la securistii si acolitii lor care au jefuit Bnacorex, s-ar putea acoperi toate pierderile pentru francii elvetieni.
  • +2 (2 voturi)    
    sa vedem intai legea (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 12:35)

    goto [anonim]

    dupa ce apare legea se poate pronunta doar crr. domnul ghetea pe ce se bazeaza cand spune dinainte ca macar sa apara legea?
    pacat de renumele pe care si l-a facut pina acum. dar cred ca asta e printre primele situatii cand bancile sunt puse mai serios la zid de catre cetateni, pentru ca autoritatile nu au luat masuri cand trebuia.
    si apoi nu ar fi prima lege neconstitutionala care nu ar fi contestata la ccr. o oug si se rezolva problema, ca de exemplu in cazul celei privind doctoratul lui ponta.
  • +1 (1 vot)    
    Deci (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 12:36)

    Un cititor [utilizator]

    Dl. Ghetea stie ce e constitutionla si ce nu e. Cum asa?
  • +1 (5 voturi)    
    solutii (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 12:49)

    thebblack [anonim]

    nu stiu exact ce solutii exista, dar stiu ca nu trebuie sa ia nici jumatate de ban de la cei fara credite sau de la cei care le-au platit integral. mai mult, aceste solutii ar trebui gasite individual, si aici statul ar trebui sa se implice, aceste solutii sa nu afecteze in nici un fel ceilalti clienti ai bancii.
    • -1 (3 voturi)    
      stapanirea romana (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 14:57)

      marius [anonim] i-a raspuns lui thebblack

      Ma bucur de acest mod latin "divide et impera" in care succesul e maxim cand tu, clientul Gheorghe ce cu greu poti platii 1000 lunar, ai ceva restante, risti sa pierzi casa, te duci sa tratezi de la egal la egal cu o banca cu active cat jumatate tara, ce plateste milioane pe reclama la TV, ziare, panouri, etc si are sefi platiti lunar cam cu un apartament, plus zeci de avocati. Ghici cine castiga????
  • 0 (2 voturi)    
    HAHA (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 12:50)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Poate au patit cum am patit eu cu o banca - am luat credit de nevoi personale in euro - ei practic mi-au platit un PC luat de la Emag - in lei. Deci euro nu a existat niciodata, dar eu am platit inapoi EURO.
    Nu ma prind de ce nu au facut asa - imi plateau leii, dar intre timp ii mai treceau si prin lire, franci elvetieni, dolari - nu?
  • 0 (4 voturi)    
    Toți își dau cu părerea (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 12:51)

    codru [anonim]

    Dacă nu vorbea acest om nu era bine. Care a fost rolul acestui om că s-a intitulat Președintele băncilor și toți șmecherii străini au făcut ce au vrut!
    Când a dat credite la Domn Băsescu a fost totul corect!
    Bine că alte țări tin la populația lor!!!!.
  • -2 (4 voturi)    
    GHETEA (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 12:51)

    GIGI [anonim]

    D-ul GHETEA este neconstitutional, pentru toti romanii cu credite. " Nu ar trebui sa ne grabim', a explicat Radu Gratian Ghetea." Domnule Ghetea noi nu mai avem timp, si v-am ascultat de prea multa vreme.
  • +6 (6 voturi)    
    Conversia valutelor !!! (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 13:13)

    ionita [anonim]

    Cind o cer amararastenii conversia e necostitutionala,dar cind cursul BNR este unul si o serie de accize sunt calculate la 4,73 lei/euro cum este .
    Cum vine chestia asta -ar pute fi neconstitutionala ???.
    Ce are a face Constitutia cu un contract individual semnat intre o persoana fizica si o banca,contract pur comercial ???.
    Se pare ca vedem diferit problema :eu va vad pe voi bancherii ca pe o haita de lupi flaminzi !,iar voi ii vedeti pe romani ca pe o turma de oi bune de belit inainte sa le devorati.
  • 0 (2 voturi)    
    Cateva ganduri despre CHF (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 13:31)

    Radu B. [utilizator]

    Chiar nu pot sa inteleg cum alte tari din zona, Croatia de exemplu, pot gasi solutii reale de protectie impotriva aprecierii francului elvetian... Iar noi stam si pasam problema de la unul la altul, de la o institutie la alta... Rezolvarea nu are cum sa vina din partea bancilor, toate ofertele vehiculate de acestea mi se par a fi neserioase si in nici un caz in favoarea clientilor sau cel putin nu in profunzime, desi poate asa par... Cum sa spui ca banca ca analizezi periodic posibilitatea de conversie a acestor imprumuturi in moneda nationala, cand stii foarte bine ca imobilele finantate s-au devalorizat enorm si foarte probabil clientul respectiv nu are cu ce suplini minusul de garantie. Puterea de negociere sta categoric tot la noi si trebuie sa mizam in special pe faptul ca in nici un caz bancile nu sunt interesate sa devina proprietari de apartamente. Argumentele sunt insa multe altele... Mult succes tuturor celor care au de platit rate in CHF si care isi doresc, la fel de mult ca mine, ca aceasta problema sa se rezolve! Intr-un fel sau altul...
  • 0 (2 voturi)    
    la limita... (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 13:36)

    demaGOGU [utilizator]

    ...si existenta lui GHETEA ar putea fi declarata neconstitutionala
  • 0 (0 voturi)    
    De ce e inca seful CEC? (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 13:56)

    M.aura [anonim]

    Nu era vorba sa fie schimbat de la conducerea CEC-ului? Clar, e si asta in servicii de n-a putut nici Ponta sa-l schimbe.
  • +1 (3 voturi)    
    lege (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 15:03)

    narcis [anonim]

    Si mie mi se pare neconstitutionala si profund neliberala si anticapitalista. Si eu am avut credit in lei, nu in valuta. Si poate creditul meu a fost mai scump decat cel in unele valute. Sigur creditul in CHF a fost mai avantajos. Deci fiecare trebuie sa-si asume ce semneaza. Asa si eu, daca tot vrea lumea egalitate, as putea sa cer bani (nu stiu de unde) ca sa am acelasi cost al creditului precum au avut cei din alt tipuri de credit! Daca nu sunt clauze abuzive sau fraude, statul nu are voie si drept sa intervina. Iar instantele ar trebui sa judece drept, dar si unii judecatori sunt neobiectivi, fiind si eu imprumutati la banci. Acum sa nu credeti ca lucrez intro banca, am un salariu mediu, deci sunt opinii neinteresate. Dar in final, cei care au ales gresit, vor ca altcineva sa plateasca: bancile si/sau statul (adica si eu si tu). Mai utila ar putea fi o lege a falimentului personal. Mai utila si poate si legala, chiar daca si ea intervine in contractul intre parti. Dar macar o face generalizat si e oarecum similara procedurii de insolventa aplicata societatilor comerciale.
  • 0 (2 voturi)    
    Bancile ar avea probleme. (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 17:47)

    Anonim [anonim]

    Daca se face conversia in lei la cursul istoric, bancile ar avea probleme.
    Daca NU se face conversia in lei la cursul istoric, clientii au probleme. Deci singura problema care se pune este pe cine salvam?
    De ce bancile nu arata ce profit au avut cu aceste credite in anii acestia?
    In fapt a fost o mare escrocherie, un mare grup infractional transfrontalier, iar oameni din instituțiile statului si multe din instituțiile statului care trebuiau sa vegheze la respectarea statului au fost complici. Iar BNR are principala vina. El a fost cel care a pazit hotii ca sa nu fie prinsi.
    Cititi si va veti convinge singuri de pe site-ul BNR: http://www.bnro.ro/Reglementari-%C8%99i-masuri-ale-BNR-in-privin%C8%9Ba-creditarii-incepand-cu-anul-2003-11932.aspx
  • -1 (3 voturi)    
    Ghetea (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 21:58)

    vagonu [utilizator]

    Lasa-ne, Gheteo, lasa-ne, nu te cauta nimeni pe acasa?
    Chiar nu avem oameni tineri cu pregatire in fruntea BNR? Nu scapam de comunistii astia cei ii conduc bancile?
    Studiul de impact il veti face bineinteles in favoarea bancilor unde aveti actiuni..nu veti fi impartial, pentru ca fiecare are vina lui si trebuie sa plateasca, inclusiv BNR-ul ca nu a monitorizat sistemul de acordare a creditelor in valuta ale bancilor..din contra le-a incurajat pentru ca nu s-a realizat niciun control nicio monitorizare a activitatii acestora