Pana miercuri 4.245 de persoane au depus cereri de revendicare a premiului oferit de Loteria bonurilor

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2015, 15:23 Economie | Finanţe & Bănci

bonuri fiscale
Foto: sxc.hu
Marti si miercuri (pana la ora 10 dimineata)  4.245 de persoane au depus cereri de revendicare a premiului oferit de Loteria bonurilor fiscale, la sediile teritoriale ale administratiei fiscale, a transmis joi ANAF. Cele mai multe cereri vin din Iasi (709 persoane), urmate de Brasov (651 persoane), Galati (568 persoane), Bucuresti (548 persoane), Ploiesti (496 persoane), Cluj (490 persoane), Timisoara (413 persoane) si Craiova (370 persoane).

Loteria bonurilor fiscale consta in extragerea aleatorie de numere, in vederea acordarii de premii in bani, persoanelor fizice rezidente si nerezidente in Romania, detinatoare de bonuri fiscale care atesta cumpararea de bunuri sau servicii pe teritoriul Romaniei.

Loteria bonurilor fiscale se organizeaza lunar si consta in extragerea aleatorie de numere, astfel:
a) un numar cuprins in intervalul dintre 1 si 999 inclusiv, reprezentand valoarea totala a bonului fiscal fara subdiviziunile leului, inclusiv taxa pe valoarea adaugata. Numarul reprezentand valoarea totala a bonului fiscal rezulta in urma extragerii succesive a trei serii de cifre, cuprinse intre 0 si 9;
b) un numar reprezentand ziua emiterii bonului fiscal aferenta lunii sau intervalului calendaristic, dupa caz, pentru care se organizeaza Loteria bonurilor fiscale.
Loteria bonurilor fiscale poate fi organizata si ocazional dupa cum urmeaza:
a) cu ocazia sarbatorilor legale;
b) in situatiile in care la extragerile lunare nu exista castigatori doua luni consecutive;
c) in alte situatii stabilite prin ordin al ministrului finantelor publice.

La extragerile lunare participa bonurile fiscale emise in luna calendaristica anterioara organizarii extragerii.
Extragerea se realizeaza in prima duminica dupa data de 15 a fiecarei luni, pentru luna anterioara.
La extragerile ocazionale participa bonurile fiscale emise in intervalul calendaristic anterior organizarii extragerii, stabilit prin ordin al ministrului finantelor publice. Extragerea se realizeaza dupa minimum 15 zile de la sfarsitul intervalului calendaristic pentru care se organizeaza Loteria bonurilor fiscale.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9771 vizualizari
  • +8 (12 voturi)    
    235,57 si mai scade :) (Miercuri, 15 aprilie 2015, 15:38)

    falcoind [utilizator]

    probabil ca la final nici nu o sa merite sa mai mergi sa ridici premiul . Naspa pt "fraieri" care au crezut ca nu o sa fie masluita extragerea .
    • +3 (5 voturi)    
      ! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 18:20)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Mai taie din 235 si un 16% ca doar statul trebuie sa-ti impoziteze castigul :)))))))))))))))))))))))! Incredibil ce fiasco!
      • 0 (2 voturi)    
        mai citeste (Miercuri, 15 aprilie 2015, 18:57)

        mai citeste [anonim] i-a raspuns lui tudorr

        Daca ai deschide un codul fiscal poate ti-ai da seama ca veniturile din jocurile de noroc sub 600 lei nu se impoziteaza. Si in legea "loteriei bonurilor" spune clar ca acesta se supune legii in vigoare a jocurilor de noroc.
        Numai bine!
        • +1 (1 vot)    
          impozit (Miercuri, 15 aprilie 2015, 20:24)

          strutul [utilizator] i-a raspuns lui mai citeste

          Aceste reglementari intra in vigoare la data de 13.02.2015 iar principalele modificari si completari aduse de acest act normativ in ceea ce priveste modalitatea de calcul a impozitului retinut la sursa pe veniturile obtinute din jocurile de noroc sunt urmatoarele:

          Conform articolului 77 alineatul (2) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal: „Veniturile din jocuri de noroc se impun, prin retinerea la sursa, cu o cota de 1% aplicata asupra tuturor sumelor incasate de un participant de la un organizator de jocuri de noroc.

          Veniturile din jocuri de noroc care depasesc echivalentul a 15.000 euro se impoziteaza cu 16%, iar veniturile care depasesc echivalentul a 100.000 euro se impoziteaza cu 25%.”

          In consecinta, a fost abrogata atat prevederea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, referitoare la venitul obtinut din jocuri de noroc neimpozabil la sursa (in cuantum de 600 lei), cat si cea referitoare la impozitarea cumulata a veniturilor obtinute din jocuri de noroc (deoarece procentele de impozitare se aplica la intreaga valoare a castigurilor).

          sursa: lotoria romana
          http://www.loto.ro/media-comunicate/media2/1598-lege-impozitare.html
        • +1 (1 vot)    
          Si la sanatate , cei 5.5%?Peste 10 ani, (Miercuri, 15 aprilie 2015, 23:29)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui mai citeste

          cand o sa-i "prinda" fiscul si cand o sa aiba 1000 de lei de plata ? Daca sunt -de fapt-ghinionisti si nu au alte venituri vor avea de plata suma minima de asigurare anuala :975 lei...
  • +7 (9 voturi)    
    ...Nasol (Miercuri, 15 aprilie 2015, 17:05)

    valy_74 [utilizator]

    Ma asteptam sa vad Teleorman si Mehedinti in frunte. Dar se pare ca nu au gasit case de marcat pe acolo...
    Romanii au o noua preocupare. Oare ce spectacol aduce luna viitoare :)
    • +4 (6 voturi)    
      :) (Miercuri, 15 aprilie 2015, 17:34)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui valy_74

      Asa apare un sport nou, cautatul in tomberoanele de langa magazine!
  • +8 (8 voturi)    
    Si inca nu e tot! (Miercuri, 15 aprilie 2015, 17:45)

    Sthelian [utilizator]

    Zice-se ca la reglement scrie ca ANAF trebuie sa se deplaseze la magazine, sa le caute in memoria caselor ca sa le valideze!!!!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 15 aprilie 2015, 18:20)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui Sthelian

      ...si dupa ce le cauta, le violeaza:):):):
  • +8 (8 voturi)    
    Eficienta (Miercuri, 15 aprilie 2015, 18:27)

    Andrei [anonim]

    1 000 000 premiu si 2 000 000 cheltuieli! Dar cate voturi am atras, asta este intrebarea! ca bani de la buget d-asta sunt buni, sa dam de treaba la bugetari si d ece mai ramane cumparam voturi.
    • 0 (0 voturi)    
      Daca ne-am deranja si noi la o plimbare, (Joi, 16 aprilie 2015, 6:31)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      pe la guvern , pe la parlament - cu ocazia pensiilor speciale, sa salutam actiunile DNA- sunt in stare (pana la alegeri) sa ne dea impozite in loc sa ne ia !!!!!!!!!!