Valentin Lazea: Acest pachet fiscal, probabil, va obliga BNR sa faca un salt de 180 de grade pe dobanda de politica monetara

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 iulie 2015, 19:18 Economie | Finanţe & Bănci

Valentin Lazea
Foto: Rompres
Adoptarea pachetului fiscal va obliga, probabil, Banca Nationala a Romaniei (BNR) sa faca un salt de 180 de grade si sa creasca dobanda de politica monetara pentru a corecta excesele care se intampla in economie, a explicat, miercuri, economistul-sef al Bancii Nationale a Romaniei, Valentin Lazea, la o conferinta de specialitate, precizand ca vorbeste in nume propriu, potrivit Agerpres.

"Acest pachet fiscal, probabil, va obliga BNR sa faca un salt actual de 180 de grade si sa devina o banca aciclica. Daca, pana acum, au tot fost scaderi de dobanzi si asa mai departe este foarte posibil, pentru a corecta acele excese care se vor intampla in economie, sa creasca dobanda de politica monetara.

"Si va dau numai un exemplu, ca sa inteleaga toata lumea: pe acest trend de consum care vedem ca se intampla, nu trebuie foarte mult ca preturile imobiliare sa inceapa sa creasca, nu cu 20%, cu 8% sau cu 10% pe an. Ce credeti ca vor face oamenii care au acum dobanzile de 2% in banca, care de abia le acopera inflatia? Vom asista iarasi la un "bubble", la o goana spre imobiliare si acesta este numai un exemplu, o clasa de active. Deci, va fi nevoita Banca Nationala sa reactioneze pentru ca se creeaza bule de aceasta natura", a spus Lazea.

Economistul-sef al BNR a spus ca scaderea TVA si a accizelor reprezinta o masura puternic prociclica pentru o economie care deja creste peste potential. Potrivit lui Lazea, cresterea potentiala a Romaniei este de 3%, iar "daca avem o crestere de 4% sau 5% ne situam peste cresterea potentiala si ne aflam in situatia unui sofer care merge cu masina la vale si apasa pe pedala de acceleratie".

Acesta a afirmat ca un deficit de 3%, care ar putea fi generat de noul Cod Fiscal, este unul normal pentru o vreme de criza, dar in vremuri normale o tara ar trebui sa aiba deficit de 1% sau aproape de zero pentru ca "atunci cand vine o criza sa se poata duce pana la 3%".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9026 vizualizari
  • +13 (13 voturi)    
    Pertinente opinii, dar n-ai cu cine,"dr"WcP = O! (Miercuri, 22 iulie 2015, 19:42)

    Plagarus [utilizator]

    Corolarul : "Principalul motiv pentru care România nu se poate dezvolta este educaţia. Românii au cea mai proastă educaţie din Europa. Educaţia trage economia în jos"---Valentin Lazea !
    Datoria privata in RO este ingrijoratoare ,nu atat datoria statului roman :
    - datoria privata in 2012 era de 72,9 % din PIB ;
    - datoria publica in 2013 era de 38,4 % din PIB !
    O majorare a dobânzii de politică monetară (necesara datorita "guvernarii " pompieristice ) va duce la o creştere a poverii de rambursare, atat a celei publice cat si a celei private.
    Costul mojmondirii actiunii din partea "cabinetului " care nu a luat măsuri de reducere a datoriei publice şi private prin măsuri de restructurare în sectorul real al economiei va deveni dureros si evident.
    • +1 (1 vot)    
      apropo (Joi, 23 iulie 2015, 7:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      de educatie (nu ca n-ar avea dreptate) :"Acest pachet fiscal, probabil, va obliga BNR sa faca un salt de 180 de grade pe dobanda de politica monetara ."
      poate o sa faca o rasucire de 180 grade, ca mai greu cu un salt.
  • +7 (7 voturi)    
    Ne asteapta vremuri grele! (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:10)

    a4 [anonim]

    Persistenta, decaderea morala, extinderea la "la famiglia", ..., societatea va avea de suferit, ca efect al degradarii stabilitatii financiare, al comertului exterior, al cresterii economice, s.a.!
  • +4 (6 voturi)    
    Saraca tara bogata, (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:16)

    a4 [anonim]

    unde iti sunt valorile!!!?
  • -7 (25 voturi)    
    limba de lemn (Miercuri, 22 iulie 2015, 20:42)

    emi [anonim]

    Cum o fi sa faci un salt de 180 de grade? E plina tara asta de prosti.
    • +1 (9 voturi)    
      Ești pe raza unui cerc (Miercuri, 22 iulie 2015, 21:16)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui emi

      și sari peste diametrul lui.
      • +3 (3 voturi)    
        What ? (Joi, 23 iulie 2015, 11:48)

        JohnnyBoy [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Te rog incearca sa desenezi ceea ce ai explicat sa vezi ce prostie ai spus. Cum adica esti pe raza unui cerc ? Adica esti in interiorul cercului. Diametrul este de doua ori raza. Daca sari peste diametru (iarasi fortand explimarea), in orice directie, ai sarit in afara cercului. Asta ai vrut sa spui ? Esti amuzant.
    • -3 (11 voturi)    
      Limbă de prost (Miercuri, 22 iulie 2015, 21:31)

      Furnicuta [utilizator] i-a raspuns lui emi

      A vorbit când era cu capul în jos. La 180 grade.
    • +1 (7 voturi)    
      Ne confirmi (Joi, 23 iulie 2015, 8:30)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui emi

      Incapacitatea de a intelege dovedeste prostia ta nu a celui ce a facut afirmatia
      • +4 (6 voturi)    
        da' tu, postacule (Joi, 23 iulie 2015, 10:36)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Tu ce-ai inteles din:

        "Adoptarea pachetului fiscal va obliga, PROBABIL"

        respectiv

        "precizand ca vorbeste in NUME PROPRIU"

        sau

        "o tara ar trebui sa aiba deficit de 1% sau aproape de zero" -> adica fara creditare... venind de la un bancher. Asta cand media EU este de 2.9% data de tari precum Belgia (3.2%), Irlanda (4.1%), Spania (5.8%), Franta (4%), UK(5.7%). La ei daca "vine criza" la cat urca oare deficitul?

        iar concluzia e simpla:

        "daca avem o crestere de 4% sau 5% ne situam peste cresterea potentiala si ne aflam in situatia unui sofer care merge cu masina la vale si apasa pe pedala de acceleratie"

        Adica e de rau ca economia o duce bine.

        Asta nu e economist. Asta e loaza.
    • -1 (5 voturi)    
      Dl Lazea este o somitate, (Joi, 23 iulie 2015, 10:34)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui emi

      este un economist de mare valoare. Dar, vorbind repede si fiind atent la mesaj, i-a scapat putin forma.
      Insa acesta nu e motiv sa spui ca ,,e plina tara asta de prosti". In Romania prostii sunt altii, nu dl Lazea.
  • +5 (11 voturi)    
    Romania violata de pontalaci (Miercuri, 22 iulie 2015, 21:25)

    D_Poroineanu [utilizator]

    Cati pot intelege ce inseamna "overheated growth"?
    Cum sa cresti deficitul in upswing?
    De ce sa nu platesti din datorie daca ai bani in plus?
    Toata povestea cred ca s-a jucat pentru acei 5% taxa pe dividente. Marii smekeri nu puteau sa-si scoata usor banii din companii. Un 20% ii obliga sa mai investeasca.
    Canada:
    TVA pe alimente: 0%
    TVA pe produse si servicii: 5-14% depinde de provincie
    Pentru produse integrate in fabricarea altora nu se mai plateste TVA intermediar
    Pentru produse de export: zero TVA din start.
    Taxe pe dividente: 21%
    Taxe pe venit: pana la 48%
    • +4 (4 voturi)    
      Web site-ul violat de D_Poroineanu (Joi, 23 iulie 2015, 10:24)

      Tristul [utilizator] i-a raspuns lui D_Poroineanu

      D-ta esti foaaarte sigur de ce inseamna overheated growth! Noi astialalti, care nu facem parte din cei ,,cati pot intelege", constatam ca problema ta sunt ,,dividentele"...
  • +1 (15 voturi)    
    Vorbe pentru public (Miercuri, 22 iulie 2015, 23:39)

    gigle [anonim]

    Domnu' Lazea? Si cum a actionat BNR la ultima bula emobiliara? Ce a facut? Concret si pe puncte?
    Cine si de ce sa mai aiba incredere in vreo banca?
    Pe ce lume traiti?
    • -2 (2 voturi)    
      pai (Joi, 23 iulie 2015, 10:42)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui gigle

      putem presupune ca au invatat ceva... iar acum sunt mai prudenti. Mie asa imi pare.
  • +4 (10 voturi)    
    Ha? (Joi, 23 iulie 2015, 0:14)

    The Real Sasha [utilizator]

    Acum a grait bufonul, paralel cu orice realitate. Regele s-a ars cu codul fiscal si se drege cu un vin de Dragasani.
  • +2 (4 voturi)    
    Mai voi astia de la BNR (Joi, 23 iulie 2015, 9:46)

    OrlyOpinions1 [anonim]

    Sunteti cumva redusi mintal? Pareti ca faceti parte dintr-un cult obscur, pentru ca nimeni nu intelege ce spuneti voi acolo.
    Pe banci nu le mai intereseaza depunerile amarastenilor, de cand a devenit obligatoriu ca totul sa fie tranzactionat prin conturi bancare, practic au access la sume imense disponibile si traiesc bine mersi din comisioane, de aici si dobanzile penibile oferite deponentilor.
    Romanii isi mai tin banii prin banci, pentru ca din nefericire suntem o tara mica si din lumea a 3-a, si nici un fond de investitii puternic nu a venit in romania cu priza la public si disponibil tuturor.
    Oricum oamenii cu bani care au access la consultanta financiara de calitate nu isi tin banii in bancile romanesti.
    Problema cu criza imobiliara se rezolva foarte simplu in lumea civilizata, taxe notariale enorme la vanzare-cumparare, pui o taxa standard de 20-30.000 de euro, iar la credite, nu acorzi credit decat pentru sume gen 1000euro/mp * 20%, in rest nu intereseaza cati bani dai tu pe imobiliara aia, credit mai mare nu vezi de la banci. Si la revedere specula cu imobiliare.
    Repet, singurul motiv pentru damblaua cu imobiliarele, este ca romanii cu ceva banuti nu au ce sa faca cu ei si unde sa ii investeasca.
    • -1 (1 vot)    
      fals (Joi, 23 iulie 2015, 10:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui OrlyOpinions1

      Toate bancile din lume sunt interesate de depunerile populatiei...nu ai tu idee cum se monitorizeaza depunerile si retragerile zilnice de bani, in bancile din Romania.
      Nici o banca nu poate rezista unei retrageri masive de bani din partea deponentilor. In 3-5 zile intra in insolventa. Asa ca toti se feresc de acest fenomen.
      • 0 (0 voturi)    
        SCUZATI-MA (Joi, 23 iulie 2015, 12:49)

        jidanul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Sa ma scuze cei care au depozite in banci pentru ce am sa spun dar, eu doar il citez pe un amic care lucreaza intr-o banca si care mi-a spus urmatoarele la o discutie legata de un depozit personal dintr-o banca: "Baa, scoateti banii, ca trebuie sa fi tampit sa-ti mai tii banii in banca, ca o sa ajungi sa aduci bani de acasa ca sa poti sa-ti scoti banii" ... mai tarziu i-am multumit.
  • 0 (0 voturi)    
    privitor cod fiscal (Vineri, 24 iulie 2015, 11:37)

    vasilica-economist sef, colt de strada [anonim]

    asa cum spunea marele economist muciu fuciu ciuciu "caroseria non importa esentziale e il motore", deci prevad ca bnr se va da peste cap adica de-a berbeleacu de 3 ori si va face o "treaba mare", ca si pina acu, si nu un salt de 180 de grade, (de unde stie el poate o fi de 179 de grade si 13 secunde), dobinda de 2 % cine o face? marele ciuciu muciu fuciu zice ca tot mugurel, si atunci oamenii cu bani unde o sa investeasca ? in tara sau afara, atentie la fisc ca astia cauta si in bora bora, in lei sau valuta, in aur , sau in case, in orice aduce bani, in actiuni ? nu, ca avem meduze-suzete care manipuleaza piata si ramai fara banishori, unde au fost economistii astia in 2008-2009-2011 cind criza aparea, de ce nu au citit ei in freamatul frunzei de plop ca o sa fie nasolo ? daca atunci au dat chix, cum dau ei cu previziunile pe curs valutar, atunci de ce sa ii mai cred eu azi cu prezicerile lor nostradamusiene ...
  • 0 (0 voturi)