Zamfir, initiatorul legii darii in plata: Vedeti ipocrizia BNR? Au spus ca vor ca legea sa ii ajute pe cei in dificultate, dar sa se aplice doar din viitor. Pai  atunci cum ii mai ajuti?

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 16 februarie 2016, 16:58 Economie | Finanţe & Bănci

Daniel Zamfir, initiatorul legii
Foto: cdep.ro
"​S-a discutat (in Comisia de buget-n.red) de plafoane de credite de 150.000 de euro. Pai bine, putem gandi acum ca cei cu credite de peste 150.000 de euro nu sunt si ei supusi abuzurilor bancilor ? Adica pana in 150.000 de euro e ok, ii iertam de datorii, iar pentru cei cu credite de peste le spunem:asta-i viata? Foarte multi oameni au ajuns in situatia nefericita de a nu-si putea plati ratele. Vedeti, de aici pleaca ipocrizia BNR. Au spus tot timpul ca doresc ca legea sa ii ajute pe cei care nu pot plati, pe cei ajunsi in dificultate, dar pe de alta parte vor ca aceasta lege sa se aplice doar din viitor. Pai cum ii mai ajuti atunci?", a declarat initiatorul legii, Daniel Zamfir, la iesirea de la lucrarile comisiei.

"Stiti ce face acum BNR? BNR, care avea rolul sa supravegheze modul in care au dat bancile credit, deci BNR a inchis ochii cand bancile au marit plafonul spre 70% . Acum, BNR vine si ne cere noua sa legiferam un prag (cel de 65%- n.dred). Ne cer adica noua sa bagam sub pres mizeria lor. Hazardul acela s-a facut sub ochii BNR, iar sa vrei acum sa ne ceri noua sa legiferam masuri pe care BNR ori n-a vrut ori n-a putut sa le aplice...ma scuzati, dar....”. a mai spus Zamfir.

Reamintim ca marti s-au discutat cele 25 de pagini cu privire la propunerile BNR vizand imbunatatirea legii, in lumina scrisorii prin care presedintele Iohannis a retrimis in Parlament proiectul. Cu o singura modificare (vizand clarificarea notiunii de consumator), toate propunerile BNR au fost respinse.

 Senatorii au respins miercuri propunerile BNR de a se introduce în proiectul legii dării în plată un plafon de 150.000 euro la valoara creditului cu garanţii imobiliare, precum şi ca rata să reprezinte peste 65% din veniturile debitorilor.

De asemenea, banca centrală a vrut un criteriu potrivit căruia rata aferentă creditului să fie de peste 65% din venituri.

"Potrivit datelor statistice, o familie cheltuieşte o treime din venituri pe utilităţi, cheltuieli necesare traiului, astfel că, dacă rata la credit ar depăşi două treimi din venituri, înseamnă că omul nu îşi mai poate susţine cheltuielile lunare, de aici vine propunerea noastră. Noi (BNR - n.r.) vrem să protejăm omul care şi-a luat o locuinţă şi a ajuns în dificultate de plată, nu să vizeze terenul, a doua, a treia casă, proiecte imobiliare", a afirmat viceguvernatorul BNR Liviu Voinea.

La rândul său, viceguvernatorul Bogdan Olteanu a subliniat, răspunzând unei întrebări a jurnaliştilor, că cei care au bunuri de lux achiziţionate sau construite prin credit bancar trebuie să-şi asume riscul şi obligaţia de plată, nu să beneficieze de darea în plată.

Guvernatorul BNR Mugur Isarescu declara, la inceputul lunii ianuarie, ca senatorii si deputatii trebuie sa aiba in vedere, la reexaminarea legii darii in plata, recomandarile primite, inclusiv de la Banca Central Europeana, astfel incat legea sa ii protejeze pe cei care au credite pentru locuinte si nu alte persoane.

"Parlamentul hotaraste legile. Asteptam sa aiba in vedere aceste recomandari, ca si recomandarile Bancii Centrale Europene si sa iasa o lege mai buna. O lege care sa puna in concordanta scopul declarat al legii - protejarea celor care au credite pentru locuinte, nu a altora - cu textul legii", a declarat Isarescu intr-o conferinta de presa, in ianuarie, raspunzand la o intrebare despre asteptarile pe care le are de la legislativ in urma retrimiterii legii de catre presedinte.

Legea darii in plata va fi discutata, initial, in Comisia de Buget a Senatului, va fi transmisa Comisiei Economica si celei Juridice (miercuri) si va fi apoi inaintata plenului Senatului pentru dezbatere si vot. Camera Deputatilor este insa for decizional in ceea ce priveste legea.


Citeste mai multe despre   









7683 vizualizari
  • +2 (26 voturi)    
    n-aveam iluzii (Marţi, 16 februarie 2016, 17:03)

    dan.c [utilizator]

    in ceea ce-i priveste pe cele doua fete ale aceleiasi monede: Isarescu si Olteanu.
    • -5 (11 voturi)    
      Ambii sunt angajati ai BNR (Marţi, 16 februarie 2016, 22:49)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

      Olteanu a fost pus la BNR de catre PNL si PSD unite in cuget si simtiri in USL. Dar sa vedem padurea si sa uitam copacii.

      Cine e acest Zamfir si de ce vine el astazi, subit cu aceasta lege? Imi aduc aminte ca acum cateva zile am vazut un anunt al ANAF despre scoaterea la licitatie a unor IMOBILE (blocuri de locuinte) care apartin lui Robert Negoita (PSD) construite cu...ai ghicit din prima: CREDITE BANCARE

      acum intrebarea e: de ce nu vrea Zamfir o limita pt cei care au luat credite??? 250.000 euro nu e o limita suficienta? ceva nu e in regula cu baiatul asta iar SRI si DNA ar trebui sa se autosesizeze

      PS de ce intreaba Zamfir un reprezentant al BNR despre Udrea??? Udrea a luat credit de la BNR sau de la o banca comerciala? Antena 3 e aici?
  • 0 (30 voturi)    
    adica (Marţi, 16 februarie 2016, 17:09)

    moka [utilizator]

    dumnealui nu e ipocrit asa cum e benereu'.
    dumnealui vrea sa ajute multimea. pe cei saraci si nevoiasi.
    Dar inteleg ca nu pe banii dumnealui ci pe banii bancilor.
    Pai asa, si eu as tot putea ajuta si initia legi prin care sa cer ca unii (putini) sa plateasca pentru altii (multi).

    Eee, haiducie, nu?
    • -6 (8 voturi)    
      pai ceva a incercat si (Marţi, 16 februarie 2016, 20:29)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      fostul Ministru de Finante in Grecia, si nu prea i-a iesit

      Rai gretzii aia cu bietul om, care intre timp a si demisionat sau a fost chemat la demisie...
    • +7 (7 voturi)    
      deja (Marţi, 16 februarie 2016, 20:31)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Deja unii platesc pentru altii prin sistemul de impozitare. Toti platesc 16%, dar una e sa platesti 16% din 12,000 si alta e sa platesti 16% din 120,000.
    • 0 (0 voturi)    
      desi lucrez la banca, (Miercuri, 17 februarie 2016, 14:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui moka

      persoana fizice (familii) normale care sa ia credit 150 000 euro nu am gasit prea des...cei mai multi debitori isi cumpara apartamente cu 1, 2 sau 3 camere, care sa se incadreze in programul prima casa. Marea majoritate a creditelor sunt sub 100 000 euro, pt ca, daa vrei un credit mare, iti trebuie salariu f mare(ceva la genul 5000 euro/luna). Astfel de salarii au doar managerii, cei cu functii f mari, sau asa zisii ,,anteprenori"" (gen Robert Negoita) pe care dl Zamfir vrea sa ii apere. Daca nu se instituie niciun plafon maximal, de lege vor beneficia mai mult smecherii care si-au construit cu credit ditamai blocul sau vila, si nu oamenii cu credite mici, care chiar stau in locuinta respectiva.
      Repet, ca numar, marea majoritate a creditelor sunt sub 100 000 euro, si sunt pt aparamente de 1, 2 si 3 camere.
  • -2 (26 voturi)    
    Și cine greșește? (Marţi, 16 februarie 2016, 17:13)

    asavreau [utilizator]

    Nu am auzit de lege care se aplică retroactiv.Nu știu ce calificare are d-l Zamfir,dar se încadrează în linia generală a acestui Parlament. Borfași, incompetenți, mofturoși, înfumurați.Și nu spun asta pentru a da dreptate BNR,pe care o consider vinovată pentru modul neprudențial în care sau acordat creditele.Cum legea nu se poate aplica retroactiv,nu înțeleg pe cine ajută legea dării în plată.Cred-că sa făcut mult zgomot pentru nimic.
    • -6 (8 voturi)    
      are alta perspectiva asupra dreptului... (Marţi, 16 februarie 2016, 20:30)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      In general si in particular asupra acestei legi.
    • -2 (10 voturi)    
      Zamfir pe cine reprezinta de fapt? (Marţi, 16 februarie 2016, 22:53)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      sunt multe intrebari pt acest Zamfir pe care presa ar trebui sa le puna.

      1. de ce vrea Zamfir ca legea sa se aplice si pt cei care au 6 case ca Nastase???

      2. de ce Zamfir nu vrea sa fie o limita pt credit, sa zicem un 250.000 EURO ??? creditele pt care vrea el legea asta sunt mai mari ???

      3. de ce nu a facut un studiu de impact, ii e frica de rezultat sau pur si simplu nu il intereseaza pt ca are un plan, are o tinta clara, are o misiune?
  • -1 (31 voturi)    
    Tupeu porcesc (Marţi, 16 februarie 2016, 17:17)

    muciflenduri [utilizator]

    Uluitor tupeul lui Zamfir, incearca sa se /// in gura mea, in timp ce imi povesteste ce naspa e vecinul de la etajul 3 si cum n-ar trebui sa-l ascult.
    Asadar licheaua asta sustine ca bancile sunt de vina pentru ca 'nu imi mai pot plati' a doua casa de vacanta de la Predeal.
    Zamfir nu crede in responsabilitatea proprie, el nu crede ca fiecare e dator sa se gandeasca inainte de a-si amaneta viitorul.
    Da' nene, am vrut sa fac un smen imobiliar, dar am fost tepuit, asa ca la randul meu vreau ca bancile sa plateasca. Eu nu am nicio responsabilitate, bancile au experti, ele sa plateasca pentru ca eu sunt si prost si hot. Nu vreau sa imi vand casa de vacanta de la Mamaia pentru a o achita pe cea din Predeal. Vreau doar s-o dau inapoi pe cea din Predeal, pentru ca mi-ar placea una in Innsbruck.
  • +7 (29 voturi)    
    Corect (Marţi, 16 februarie 2016, 17:22)

    zambara [utilizator]

    corect,
    Mor bancile de grija consumatorilor, ce sa spun.
    Lobby-ul asta agresiv al bancilor e o dovada suficienta ca legea trebuie sa treaca.
    Argumentul (invocat constant de catre banci) ca vor da navala consumatorii sa renunte la casa si sa o dea bancii e atat de pueril ca nici nu merita discutat.
    Pai cine, dupa ce s-a mutat de cativa ani in noua casa, a facut amenajari, investitii si mai mult de atat, a platit cativa ani rate la casa, va alerga fericit si in cea mai mare viteza la banca sa se scape de casa?.
    • -3 (25 voturi)    
      Lol (Marţi, 16 februarie 2016, 18:06)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      N-ai priceput nimic bre, dar asta nu e o surpriza.

      Problema nu e ca vor fi 100 sau 10.000 de dari in plata.

      Problema e ca de lege vor putea beneficia si cei care si-au luat case de sute de mii, si samsarii, si cei care au 3 sau 4 case.
      • +2 (22 voturi)    
        Cum ar fi chiar frate-su (Marţi, 16 februarie 2016, 18:16)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Nu mai putea gogomanul asta de grija altora. Ar fi primul parlamentar care ar suferi de asa ceva.
      • -3 (3 voturi)    
        n-ai inteles.....nici mataluta (Miercuri, 17 februarie 2016, 9:44)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui HP

        ...au fost exclusi cei pe care ii pomenesti, .......samsarii, respectiv diversi afaceristi imobiliari.
    • -6 (12 voturi)    
      legea (Marţi, 16 februarie 2016, 20:38)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      Legea asta e o mare tampenie.
      Sunt numeroase cazuri de ipoteci pe proprietati (inclusiv terenuri vacante) a caror valoare a scazut in 2009 de la, sa zicem, RON 200,000 la RON 20,000. Evident pentru debitor nu mai e rentabil sa plateasca ipoteca. Dar nici bancii nu-i convine sa ia inapoi un bun cu mult sub valoarea imprumutului. Legea asta nu rezolva problema asta pentru ca nici o lege nu ar putea sa o rezolve. E doar pura demagogie menita sa cumpere voturi.
  • +5 (29 voturi)    
    Minti domnule Zamfir !!! (Marţi, 16 februarie 2016, 17:23)

    Necredinciosul [utilizator]

    Ne "ajuti" pe noi domnule Zamfir, ca nu le dai unora o parghie sa sifoneze bani din munca nostra cand vom face un credit. Pe dumneavoastra sigur nu va intereseaza de noi, sunt sigur ca nu stati in chirie si nu puneti ban pe ban ca sa nu va indatorati familia pentru achizitia unei case. De ce refuzi orice propunere a BNR prin care sa nu fim impovarati pe viitor noi cei fara credite? Uitati ce circula pe net, oricine poate gasi, despre averile celor care sustin legea si va faceau galeria plangand azi.

    Catalin Voivozeanu-vila in Bragadiru + Range Rover

    Ilie Hadarean-3 case(dintre care doua la vanzare) si terenuri(unul la vanzare)

    Andreea Cristoforidis- proprietar de vila, fosta bancherita

    Familia Bejan-proprietari de vila

    Daniel Zamfir-3 case si mai multe credite+12 miliarde de lei vechi sifonati din bani publici impreuna cu mafiotii bulgari

    Gheorghe Piperea-mai multe case si un credit de 800.000 de euro de care vrea sa scape. Isi face imagine de "sustinator al amaratilor" pentru ca vrea sa intre in politica si sa adune voturi

    Theodor Zamfir(fratele initiatorului)-samsar de terenuri cu un credit de 720.000 euro de care vrea sa scape.

    Arpad-vila + pensiune
    • +2 (12 voturi)    
      creditac prima casa (Marţi, 16 februarie 2016, 20:02)

      cezarjipa [utilizator] i-a raspuns lui Necredinciosul

      Ia-ti gandul de la prima casa... nu e sustenabil si va fi scos din iunie. Stai in chirie, astfel incat sa fi scos afara usor cand ramai restant la intretinere, nu greu ca atunci cand esti proprietar.
      • -6 (8 voturi)    
        Mda (Marţi, 16 februarie 2016, 22:43)

        Necredinciosul [utilizator] i-a raspuns lui cezarjipa

        Desi nu e bine sa dam atentie unor factori perturbatori, unor organisme diforme si lipsite de logica ce nu sunt in stare nici de cea mai mica urma de buna crestere si care urmaresc vadit un interes, totusi am sa raspund de data asta.
        Prietenare cu credit in franci, daca ne punem alaturi fluturasii de salariu s-ar putea sa ai surpriza ca eu sa fiu mai bine platit decat tine. Daca pot sustine o chirie, intretinere+misc. cheltuieli si sa fac si economii, clar nu o sa ajung in situatia descrisa de tine. Mai degraba cred ca tu esti in aceasta situatia cu intretinerea, stii...gura pacatosului. La Prima Casa nu mi-am pus niciodata sperante. Nu sunt nebun sa ma bazez pe un program care cu sau fara legea asta e nesigur.
        @Iomen. Hai sa nu venim cu comparatii si cu lectii de cultura financiara. Sunt sigur ca am mult mai multa decat voi, eu nu am nicio datorie si nici nu ma duc plangand ca voi prin parlament. Sa imi vorbesti de chirie cand o sa existe chirie in Ro. Acum e doar o mica bisnita care iti ofera 0 siguranta. Sa mai vorbim "modernule" ca la vreme de batranete daca nu ai macar o garsoniera ajungi intr-un azil de batrani laolalta cu toti boschetarii? Da-mi exemple raportate la Ro, nu din carti. Cat despre schimbarea data de tineret, cred ca la 25 de ani nu sunt batran, am vazut mai multe reactii contra-lege pe net din partea tinerilor, iti dau si link-uri daca vrei ca sa te edifici. Problema nu este daca eu ma calific sau nu, ci cand. Si nu are dreptul nimeni sa vina sa dea o lege prin care mie sa mi se taie dreptul de a dispune cum vreau de munca mea. Intelegi? Daca eu am facut eforturi ca sa ma "calific" in vara, de ex., atunci nu poate veni nimeni care sa imi spuna STOP. Problema cu statul in chirie, deci, este ca se da o lege care ma forteaza sa fac asta desi nu vreau si care imi pune mana in buzunar ca sa dea din banii mei altora. Nu am de ce sa astept inca 3,4 ani ca sa va ajustati voi ratele dupa care sa dau un avans mai mare ca sa acopar pierderile voastre.
    • +1 (11 voturi)    
      Care-i problema cu a sta in chirie? (Marţi, 16 februarie 2016, 20:30)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Necredinciosul

      Romania e tara cu cel mai mare % de proprietari ai caselor din UE, 96%, in timp ce Germania se afla la polul celalalt, cu 52%.
      Cu siguranta procentele nu arata bunastarea din Romania fata de Germania, ci lipsa de cultura investitionala, incurajata de banci.
      Daca oamenii nu au bani de un avans consistent atunci poate nu sint pregatiti de o casa. E o falsa impresie ca daca ai o casa pe credit ai bunastare. Dovada cea mai buna sint oamenii care acum ar face orice sa scape de credit.
      Oricum tinerii, ca de obicei, dau semnalul schimbarilor. Mai zilele trecute citeam o analiza ca tot mai multi prefera chiria unui angajament pe termen lung la un credit.
    • -3 (3 voturi)    
      Esti varza... (Miercuri, 17 februarie 2016, 9:51)

      dice [utilizator] i-a raspuns lui Necredinciosul

      Asta te framanta pe tine...cate case are Piperea...
      Legea repune in drepturi cetateanul in relatiile cu Bancile, atat.
      Pana acum am fost ca-n Congo, bananieri, Bancile au avut dobanzi uriase, oamenii au fost mintiti cand si-au luat credite.
      Totul sub atenta supraveghere a BNR.
      Cum de-a fost posibil?
  • -2 (26 voturi)    
    BNR ....nu e banca nationala !!!!! (Marţi, 16 februarie 2016, 17:27)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ....e banca vanzatorilor de tara, a tradarii....nationale.
  • +1 (21 voturi)    
    pai cu fratiorul lui cum ramane?? (Marţi, 16 februarie 2016, 17:34)

    ilex2013 [utilizator]

    S-ar parea ca fratiorul lui Zamfir are un credit de 750000 E iar limita de 150000 e prea mica pentru el.
    • -5 (9 voturi)    
      pai (Marţi, 16 februarie 2016, 20:21)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

      Sa se ridice limita la 750000, ca sunt o gramada de romani care au credite de aproape un milion de euro, si toti au fost pacaliti de catre bancheri, care le-au dat euroii cu forta.
      Aceasta ///numita Zamfir nu are nicio jena. El este un democrat autentic, nu vrea nicio limita pentru ca milionarii si samsarii imobiliari sa nu se simta discriminati. In definitiv e o lege sociala, se aplica si la un credit de 40000 de euro si la unul de 4 milioane.
  • +1 (21 voturi)    
    Politicienii vorbesc despre "ipocrizie"GLUMA? (Marţi, 16 februarie 2016, 17:49)

    Plagarus [utilizator]

    Mostra de moralitate din Nunta Zamfir(ei) :
    Theodor Cosmin Zamfir, în vârstă de 44 de ani, fratele deputatului PNL Daniel Zamfir, iniţiatorul legii „Dai casa băncii și scapi de datorii”, are un credit de nevoi personale de 720.000 de Euro, garantat cu o serie de bunuri, la Credite Europe Bank, conform documentului din arhiva electronică de garanţii mobiliare.!!!!!!!!!!!!!!!?
  • -4 (18 voturi)    
    faptul ca e in Parlament.. (Marţi, 16 februarie 2016, 17:51)

    akillies [utilizator]

    ..nu il face mai destept sau mai priceput in Economie sinici automat un geniu al Economiei.

    Faptul ca a dat o lege proasta nu poate fi contestat: cu cat legea e mai proasta, cu atat reactia institutiilor de stat si a societatii civile e mai puternica!

    In acest caz, societatea civila nu se manifesta(desi ar trebui): sau nu e lasata sa se manifeste(cenzura), sau inca e prea naiva sa creada ca in Parlament sunt oameni capabili si in toate mintile..
  • +8 (20 voturi)    
    conteaza mai putin (Marţi, 16 februarie 2016, 18:15)

    mircea321 [utilizator]

    ma intereseaza mai putin daca zamfir are frate sau nu, cu teren sau nu. legea scoate din foame multi, foarte multi datornici vanduti si pune BNRul la respect alaturi de restul bancilor care-au facut pasalac din romani.
    • -8 (10 voturi)    
      frate, (Marţi, 16 februarie 2016, 19:19)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui mircea321

      daca taceai ,filozof ramaneai.

      Astia,datornici vanduti ,au fost siliti cu pusca de la spate sa ia credite ??

      Daca nu esti in stare sa-ti gestionezi veniturile si implicit viata personala,muta-te intrun cort la marginea orasului si nu intro casa pe care nu esti in stare sa o platesti !!

      Ar trebui sa intelegi vremurile in care traiesti daca vrei sa nu ai probleme.
      • +7 (11 voturi)    
        ha (Marţi, 16 februarie 2016, 20:43)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        E drept ca daca tu ai ipotecat casa pe 100,000 si valoarea ei a scazut in timpul crizei la 20,000 trebuie sa fii nebun sa continui sa platesti. In USA, toata lumea care a patit asa ceva, a plecat din case sau au fost evacuati, caci acolo bancile nu vin dupa tine ci isi asuma pierderile.
    • -7 (11 voturi)    
      ha (Marţi, 16 februarie 2016, 20:40)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui mircea321

      Pe romanii aia nu i-a obligat nimeni sa ia vreun imprumut de la vreo banca. Nu le-a pus nimeni pistolul la tampla. Fiecare isi asuma riscul deciziilor pe care le ia in viata.
  • -7 (9 voturi)    
    Zamfir - un alt parlamentar care ne crede tampiti (Marţi, 16 februarie 2016, 21:22)

    cadian [utilizator]

    Alta lege in interesul parlamentarilor sau ale rudelor si prietenilor lor. Suma de 150.000 eur e mai mult decat suficienta. Fiti mai responsabili. Ganditi-va de zece ori inainte sa cereti credite.
  • +3 (3 voturi)    
    daca as face credit, mi-ar placea sa stiu (Miercuri, 17 februarie 2016, 8:41)

    dan2016 [utilizator]

    daca as face un credit pe 30 de ani,
    mi-ar placea sa stiu ca garantia depusa,
    impreuna cu avansul
    si cu toate ratele pe care le voi fi platit vreo 25 de ani,
    ar stinge datoria,
    salvandu-mi pensia de poprire
    ;)
  • +1 (1 vot)    
    si daca nu am facut credit (Miercuri, 17 februarie 2016, 10:09)

    CristianLungu [anonim]

    Si pe cei care nu au facut credit nu ii discriminati? Daca la momentul respectiv (cand un credit mi se parea foarte scump) as fi stiut ca o sa apara niste legi care sa ma ajute cu plata datoriei poate as fi gandit altfel....acum o sa fie mai greu sa mai iau aceeasi suma ca atunci si eventual o sa mi se ceara si avans mai mare.