DOCUMENT Comisia Europeana avertizeaza Romania: Majorarea salariilor bugetarilor in an electoral si Legea darii in plata - riscuri asupra economiei

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Marţi, 3 mai 2016, 13:29 Economie | Finanţe & Bănci

Cresterea economica in UE 2016 (clic pt a extinde)
Foto: Comisia Europeana
Legea darii in plata, adoptata recent de Parlament, si posibile majorari salariale pentru bugetari in contextul alegerilor locale si legislative din anul 2016 reprezinta riscuri asupra economiei Romaniei, avertizeaza marti Comisia Europeana, in Prognoza de primavara 2016.

"Riscurile asupra perspectivelor economice au crescut semnificativ din cauza incertitudinii cauzate de adoptarea unei legi de descarcare de datorii, de catre Parlamentul Romaniei, in 13 aprilie. Aceasta lege ar putea avea un impact negativ substantial asupra increderii investitorilor si a pespectivei de creditare, pe orizontul de prognozare (pana in 2017 - n.r.) si mai departe" - sustine Comisia Europeana, in analiza sa.
 
documente
(3 Mai 2016) PDF, 36KB
Este a doua oara cand Comisia avertizeaza, in prognoza sa periodica, asupra legii darii in plata.

Reamintim ca in 13 aprilie Camera Deputatilor, ca for decizional, a adoptat Legea darii in plata, prin care persoanele care si-au cumparat locuinte pe credit ipotecar pot sa cedeze bancii imobilele respective, fiind astfel exonerate de datorie. In lege s-a introdus un plafon de de pana la 250.000 de euro pentru creditele carora li se aplica facilitatea. Legea a fost promulgata de presedintele Iohannis si publicata in Monitorul Oficial, in ciuda protestelor bancherilor.
 
Executivul comunitar avertizeaza si asupra riscului majorarilor de cheltuieli bugetare in an electoral, care sa se adauge cresterilor salariale in sectorul public si scaderilor de taxe adoptate anterior.

"Principalul risc asupra perspectivelor fiscale rezida in initiative legislative suplimentare" de majorare a cheltuielilor bugetare "inainte de alegerile locale si parlamentare din anul 2016, inclusiv politica salariala in sectorul public", se mai arata in raportul CE.

De asemenea, dinamica salariala in ansamblu, incluzand majorarile din sectorul bugetar si cresterea salariului minim brut pe economie (la 1.250 de lei din 1 mai 2016) ar putea "eroda competitivitatea" Romaniei sin in sectorul privat.

"Majorarile salariale din sectorul bugetar si cea a salariului minim pe economie probabil vor cantari negativ asupra competitivitatii si vor domoli crearea de locuri de munca", sustine Comisia Europeana, care se asteapta la cresterea costului muncii in Romania.

In aceste conditii, rata somajului este astepata sa scada foarte lent, de la 6,8% in anul 2015 la 6,7% in 2017.


(Clic pentru a extinde)
Principalii indicatori macroeconomici pentru Romania

Inflatia a ajuns la un minim istoric in martie 2016, de -2,4% fata de aceeasi perioada a anului 2015, ca urmare a reducerii TVA standard de la 24% la 20%. Comisia prevede ca inflatia din Romania va ramane in teritoriu negativ pana la jumatatea anului 2016, dar apoi va reveni la valori pozitive. In ansamblu, media anului 2016 ar urma sa fie de -0,6%, pentru ca inflatia medie in anul 2017 sa creasca la 2,5%, in ciuda taierii suplimentare a TVA standard cu inca 1 punct procentual din anul 2017.

In aceste conditii, deficitul bugetar al tarii ar urma sa creasca la 2,8% in anul 2016, potrivit progozei de la Bruxelles. Acest nivel depaseste tinta de 1,1% asumata de Romania prin MTO (medium term objectives - obiectivele pe termne mediu) la care sa se adauge o marja usoara, de 0,25 puncte procentuale, pentru cofinatarea proiectelor europene. Totusi, deficitul prognozat se inscrie in tinta asumata de Guvernul Ciolos prin legea bugetului de stat pe anul 2016, unde se prevede 2,95% din PIB (pe ESA).  

In schimb, in anul 2017, deficitul ar rma sa creasca la 3,4% din PIB, peste limita de 3%, prevazuta de criteriile de la Maastricht, peste care se declanseaza procedura europeana de deficit excesiv.

Totusi, Comisia a imbunatatit extimarile privind deficitul bugetar al Romaniei, comparativ cu Prognoza de iarna 2016, emisa in luna februarie, in care estima un minus de 3% pe anul 2016 si 3,8% pe 2017.

In schimb, Romania se va bucura de a doua cea mai mare crestere economica procentuala din UE in anul 2016, de 4,2%, conform Prognozei de primavara a Comisiei Europene. Irlanda va avea cea mai mare crestere ecoomica procentuala: 4,9%.

In anul 2017, economia Romaniei ar urma sa cresca cu 3,7% fata de 2016.

In ansamblu, Economia Uniunii Europene este asteptata sa creasca cu 1,8% in anul 2016 si cu 1,9% in anul 2017.


Citeste mai multe despre   









5763 vizualizari
  • -3 (11 voturi)    
    risc? (Marţi, 3 mai 2016, 13:42)

    vodatepes [utilizator]

    Ba mai bine va vedeti de Anglia ca daca aia pleaca sa vedeti voi riscuri la fundul vostru.
    • +4 (8 voturi)    
      ei iti spun (Marţi, 3 mai 2016, 14:30)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      care sunt riscurile pt tine... nu pt ei. cine are urechi poate sa auda si sa inteleaga .. cine nu, nu.
      • -1 (1 vot)    
        Comisia europeană? (Marţi, 3 mai 2016, 19:02)

        andreitr [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        europa e dispusă oricând să ne facă fifty- fifty cu rușii așa cum obișnuiesc ei o dată la 50 de ani. Dacă n-ar fi US, rușii ar ajunge de mult la bruxel...Cat vor mai fi dispuși americanii să ajute nevolnica Europa care nu face nimic pentru securitatea sa? Hai US! Hai Romania!
        • +1 (3 voturi)    
          Tipic comunist (Miercuri, 4 mai 2016, 12:07)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

          Cind nu te duce capul cit sa comentezi continutul unui mesaj, arunci cu noroi in cel care emite mesajul. Ca de, asha ati invatat voi la scoala de partid....

          Ce daca europa e cum e... Nu are dreptul la opinii pertinente? Da' asha e prostul cel fudul. Nu ne dau noua lectii altii, ca noi stim mai bine ce si cum. Pina ajungem iar intr-o criza ca aia din 2010 si ne uintam ca prostii cum se taie salariile ca sa se acopere deficitul.
          • 0 (0 voturi)    
            Comunismul vine de la eu (Miercuri, 4 mai 2016, 18:05)

            andreitr [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            nu de la US. Așa că laudă matale eu în altă parte ca io nu înghit așa ceva. Americanii ne vor ca prieteni nu ca slugi așa cum ne vor prietenii tăi din eu. Hai US! Hai Romania!
            • 0 (2 voturi)    
              nivelul broastei (Joi, 5 mai 2016, 10:40)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

              Cind vei creste mai mare, vei vedea ca lumea nu e in alb si negru. Realitatea nu se imparte clar in fat-frumos si smeul cel rau. E adevarat ca UE e mai dispusa la compromis cu rusii decit SUA, dar noi geografic suntem aici, in UE.

              Si oricum, asta n-are legatura cu subiectul. Ceea ce zice CE e adevarat. Chiar Vocea Rusiei daca ar fi zis chestia asta, tot adevarat era. A creste salarii pe criterii electorale marind deficitul bugetar are ca efect pe de o parte cresterea preturilor, pe de alta parte scaderea competitivitatii. Salariile nu se cresc din pix, ci prin imbunatatirea infrastructurii de toate felurile. Altfel, in citiva ani ne vom trezi ca toate fabricile facute de straini se vor muta prin tarile din jur iar noi vom ramane sa taiem frunze la ciini.
  • +6 (14 voturi)    
    niste (Marţi, 3 mai 2016, 13:45)

    eu sunt [utilizator]

    prosti astai de la CE. nu e asa dragi sustinatori ai legii darii in plata?!
    • -1 (1 vot)    
      Vaz.. (Marţi, 3 mai 2016, 23:49)

      Grexit [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      ca iti prieste varza de Bruxelles. Si iti place sa fii condus si de habarnisti. Nu-i mai bine sa te muti la ei? Astia...supercorectii politic...hipstereala...din categoria...tineri si frumosi...etc...etc.
      Mai lasa-ne amice...daca o sa iasa Trump, va lasa din brate iar himera asta de UE va fi istorie.
  • +1 (3 voturi)    
    O sursa de crestere a veniturilor: (Marţi, 3 mai 2016, 14:22)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    In timp ce se mentine legea darii in plata, am putea sa acordam libertate economica mai mare si sa incercam echilibrarea platii taxelor, astfel incat un gigant sa plateasca acelasi impozit pe profit cu buticarul si brutarul din coltul strazii! Pai aia mici dau 70% taxe si cei mari dau 1%? Ce concurenta mai e asta? Si in Bucuresti vad taximetristi care pleaca in Munchen si alte orase mari sa lucreze ca taximetristi pentru ca acolo au voie, in Bucuresti sau orase din Romania nu este voie la initiativa privata!
    • 0 (2 voturi)    
      Fix de grija taximetristilor mor eu (Marţi, 3 mai 2016, 15:51)

      MalutanCosmin1 [anonim] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Ca la ce calitate e in transportul cu taxiul in Bucuresti ar putea linistiti sa plece toti in Munchen. Nu de alta da sa vada si ei cum se lucreaza in o tara civilizata si apoi sa se intoarca in Ro sa faca si aici ca acolo.

      Cat despre taxe de 70% vs 1% ori esti rau intentionat ori habarnist.
  • +1 (7 voturi)    
    Iarasi un document-din seria manipularilor bancilo (Marţi, 3 mai 2016, 15:31)

    Ochiana [utilizator]

    Cine citeste atent documentul care este iarasi nesemnat va vedea ca principalele riscuri provin din combinatia "uluitoare" de mariri de salarii cu reduceri de taxe propusa de guvernul Ponta si preluta din voleu de guvernul Ciolos.
    Legea darii in plata da, adauga incertitudine dar cand a fost certitudine vreodata in mediul economic din Romania ?!
    Nu aceasta lege e cauza tutor relelor din Romania.
    Cine va trebui sa se asigure se va asigura, stati fara grija ca sa nu-si piarda banii.
    Nu de acolo provin probelemele economiei.

    Si incetati cu propaganda asta cu asa zis - Comisia Europeana cere ...etc.
    Nu mai sutem asa de prosti.

    Bancile vor sa faca tot posibilul sa declare aceasta lege neconstitutionala.