Piata imobiliara din Danemarca risca sa scape de sub control din cauza dobanzilor negative practicate de patru ani de banca centrala

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 22 iulie 2016, 11:28 Economie | Finanţe & Bănci

Piata imobiliara din Danemarca risca sa scape de sub control, in special in jurul oraselor mari, din cauza dobanzilor negative care ii fac pe imprumutati sa fie neglijenti, avertizeaza cea mai mare banca daneza specializata in credite ipotecare, Nykredit, transmite Bloomberg, citat de News.ro.

"Exista pericolul ca danezii sa nu mai ia in considerare riscul ca dobanzile sa revina la crestere. Acest fapt amplifica riscul unui declin major al preturilor imobiliare, atunci cand dobanzile vor incepe sa creasca", afirma Tore Stramer, analist sef la Nykredit in Copenhaga.  

Banca centrala din Danemarca practica dobanzi negative de patru ani.  

Directorul general al Danske Bank, Thomas Borgen, a declarat ca managerii bancii estimeaza ca dobanzile nu vor deveni pozitive cel putin pana in 2018, iar decizia Marii Britanii de iesire din Uniunea Europeana amplifica riscul ca perioada sa se prelungeasca.  

Nicio alta tara nu a inregistrat o perioada mai lunga cu dobanzi negative, iar distorsiunile provocate in piata imobiliara de aceasta politica pot oferi o imagine a ceea ce ar putea avea loc si in alte economii care vor urma acest model. 

Danezii pot obtine imprumuturi ipotecare pe termen scurt cu dobanzi negative si sa plateasca mai putin pentru banii imprumutati pe 30 de ani decat guvernul american. 

Preturile apartamentelor din Danemarca sunt in prezent cu 5% peste un maxim atins in 2006. Atunci, bula imobiliara s-a spart, iar preturile apartamentelor au scazut cu circa 30% pana in 2009.  

Dobanzile negative sunt rezultatul politicii bancii centrale de a apara cotatia coroanei in raport cu euro.  

Dobanda de referinta s-a aflat la nivelul de -0,75% cea mai mare parte a anului 2015, chiar daca institutia a majorat-o cu 0,1 puncte procentuale in ianuarie, intr-un efort de normalizare a politicii.


Citeste mai multe despre   











[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
3680 vizualizari
  • -4 (8 voturi)    
    Nu va faceti griji! (Vineri, 22 iulie 2016, 11:50)

    Spirt [utilizator]

    Pe termen lung nu dobanzile pozitive urmeaza dupa dobanzi negative! Poate asa, un doi, trei hai cinci ani. dar pe termen lung urmeaza colapsul dupa dobanzi negative.
    Bancile au proliferat pe prosperitate economica in secolul 20 pentru ca aplicau dobanzi pozitive unei lumi care avea unde, de unde si cu ce sa creasca: avea petrol, deci energie, avea de unde, erau doar 1 miliard de oameni, avea unde mai erau spatii locuibile necucerite. De aceea banca dand imprumut era imposibil sa greseasca, sau rareori o facea, in general isi lua dobanda pozitiva. Acum s-au schimbat datele problemei: lumea nu mai are energie la discretie, petrolul este aproape exponat de muzeu, suntem aproape 8 miliarde pe Pamant, si ne simtim agasati de prezenta altora, ne putem hrani doar daca chimizam si hormonizam hrana, altfel murim. Nu va mai exista crestere. Dobanzile negative sunt gongul colapsului! Dupa apocalipsa poate da!
    • +4 (8 voturi)    
      apocalipsa in viiziunea unui roman sadea (Vineri, 22 iulie 2016, 12:48)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      cel care pare a se bucura de tot raul din lumea din prezent.
      Nene, petrolul e departe de a se termina, pana si pt cel clasic mai sunt multe rezerve, nu mai vb de cel obtinut prin fractionare. Ba mai mult, consumul de petrol scade accelerat in asa hal incat pana si sauditii isi fac planuri de urgenta sa reorienteze economia pe alte baze decat petrol! Asta si din cauza avansului regenerabilelor, masinilor electrice si hibride, a eficientizarii consumurilor, samd. In ce priveste suprapopularea, daca s-ar gestiona inteligent resursele Terra poate suporta si o populatie dubla, fara sa colapseze. Deci loc de inovare si de crestere este. Ca sa nu mai pun ca oamenii se pot indrepta si spre spatiu, daca nu le mai ajunge Terra, deci e loc suficient de expansiune demografica, economica etc.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu-i de mirare ca viseaza apocalipse... (Vineri, 22 iulie 2016, 12:53)

        seb_h [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Prea mult spirt...
        • +1 (1 vot)    
          Si prea putin spirit (Vineri, 22 iulie 2016, 16:28)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

          :-)))
      • -3 (3 voturi)    
        Nu ma bucur. Asta este adevarul! (Vineri, 22 iulie 2016, 13:46)

        Spirt [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Sauditii nu de frica celor 23 de masini electrice vanduite in ultimii 6 ani pe toata planeta fac planuri de viata fara petrol, ci , ghici ce: pentru ca nu mai au ei petrol! Si da, petrol amestecat cu nisip mai este dar este neeconomic sa-l exploatezi. In 30 de ani ti se va spune in muzeu sa nu atingi fiola de petrol ca te aresteaza!
        "Daca s-ar gestiona inteligent ..." Eu propun sa-ti gestionezi tu inteligent creierul si sa lasi propaganda MSM si sa calculezi de unul singur: Acum, cand suntem 8 miliarde de oameni daca ne-am aduna unul langa altul am ocupa o suprafata achivalenta cu suprafata Frantei. Acum mai pune 1000 mp pentru fiecare: ai avea nevoie de 1000 Frante doar sa ai spatiu sa respiri, nu sa-ti cultivi mancarea! Asta e lumea in care traiesti! Gandeste tu! Lasa propaganda! Unde mai dublezi populatia? Pe alte planete sa se duca aia care dezinformeaza! Lasa visele desarte! Pregateste-te de zombie apocalipse sau SHTF!
        • +2 (2 voturi)    
          Nu chiar (Vineri, 22 iulie 2016, 15:57)

          horatiu09 [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

          Suprafata Frantei, cf. Wikipedia, este de 644000 km2, adica 644 miliarde de m2.

          Daca alocam un m2 pentru fiecare persoana(era ipoteza dvs de a-i pune unul langa celalalt) ar incapea in Franta, evident, 643 de miliarde de persoane.

          Ar incapea, deci, putin mai multe decat cele 8 care exista.
        • +2 (2 voturi)    
          Sauditii au rezerve uriase de classic oil (Duminică, 24 iulie 2016, 18:42)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

          Si de unde ai auzit tu expresia aia de pterol amestecat cu nisip? Ai auzit de petrolul care este cantonat in porii dintr-un strat de nisip? Si este foarte economic de exploatat deoarece e doar la vre 200m de suprafata. Se dau doua gauri, in aia de sus se injecteaza abur fierbinte, heavy oil-ul devine fluid si cade gravitational in gaura de mai jos de unde este extras. SAGD se cheama metoda si e o metoda care ecologizeaza zona de fapt, o curata de petrol. Mai nou se introduc electrozi in pamant care infierbanta zona, nu se mai utilizeaza apa.
          Si FYI, sunt zacaminte de petrol enorme care nici macar nu-s prosp[ectate. Iti dau un singur exemplu, Yukon, o concluzie logica poti sa tragi si tu daca te uiti pe o harta. O sa vezi salba de zone petroliere incepand din Caraibe, continuand cu Texas si in sus catre Alberta si BC. Toate is in afara orogenului si o sa vezi Yukon-ul, taram virgin cu aceleasi atribute ca zonele de mai jos. Do your home work before spreading bullshit propaganda.