Diferenta dintre veniturile angajatilor la Stat si cele din privat: circa 400 de lei lunar in favoarea bugetarilor (studiu INS)

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2016, 9:41 Economie | Finanţe & Bănci

Salariile medii la Stat sunt mai mari. Si vor creste in continuare
Foto: sxc.hu
Salariul mediu al unui bugetar depaseste cu circa 284 lei media pe economie, iar cel al unui angajat in sectorul privat e cu 118 lei sub medie. Diferenta dintre ei la 402 lei lunar, reiese dintr-o cercetare a Institutului National de Statistica (INS). Datele sunt valabile pentru 2014 si nu prind maririle de salarii la stat din 2015 si 2016.

Datele sunt valabile pentru 2014 si au fost publicate vineri. Femeile au in medie cu 5% mai putin decat barbatii, dar sunt si domenii in care barbatii sunt depasiti la capitoluri venituri de catre femei: servicii administrative si activitati de servicii suport (29,1%), constructii (19,9%), transport si depozitare (7,0%), industrie extractiva (6,6%), distributia apei, salubritate(2,7%), administratie publica (0,9%).Vezi in text 5 mici detalii despre salariile romanilor


  • Salariatii cu studii superioare au avut o pondere de 31,7%, iar circa 60% erau absolventi ai invatamantului mediu (liceal, profesional si postliceal de specialitate).
  • Cresterea progresiva a salariilor odata cu inaintarea in varsta este confirmata de INS: cele mai mari salarii sunt realizate de romanii in varsta de 55-64 ani (2569 lei lunar/persoana in expresie bruta, respectiv 1843 lei lunar/persoana in expresie neta).
  • Salariile medii lunare ale romanilor cu un nivel de educatie superior sunt mai mari de circa 2,7 ori decat ale celor cu nivel de educatie inferior, respectiv de 2,2 ori decat ale celor cu nivel mediu de educatie.
  • Cel mai mare salariu mediu brut anual revine barbatilor din intreprinderile foarte mari (cu peste 1000 salariati) care realizeaza 37990 lei/an, reprezentand 135,3% fata de castigul mediu anual pe economie
  • Romanii cu mai putin de un an vechime castiga in medie 15535 lei anual, cu peste 12500 lei mai mic decat media pe tara.
Citeste si: Salarii la Stat vs salarii in privat. Din 58 de sectoare economice in 32 Statul plateste mai bine. Mult mai bine.

Ca idee, in Romania anului 2014, capitalul public era de 17% iar cel privat de 83% (43% autohton vs 40% strain).

Sectorul privat absorbea in 2014 cea mai mare parte a salariatilor- mai mult de doua treimi lucrau in firme cu capital privat (72,5%).


Citeste mai multe despre   









7642 vizualizari
  • +40 (48 voturi)    
    Propun sa nationalizam... (Vineri, 30 septembrie 2016, 9:53)

    Io1234 [utilizator]

    ...toate firmele straine...si atunci si noi de la privat vom avea salariile marite de fiecare data cand vin alegerile!

    p.s. paradox...toate firmele de stat sunt pe minus, dar la salar stau mai bine ca cei din privat! Multumim celor 600 de derbedei...
    • +27 (33 voturi)    
      pai... (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:27)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      daca toti salariatii de la privat ar iesi la vot, poate n-ar exista discrepanta asta... Asha.. politicienii tind sa satisfaca cerintele votantilor: pensionari, bugetari si asistati social.
      • 0 (2 voturi)    
        Cand te gandesti ca marile noastr partide (Vineri, 30 septembrie 2016, 22:25)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        nu au fost in stare sa faca o lege unica de salarizare pentru bugetari. Au avut loc cresteri importante doar pentru cei sus pusi. Cand vor face si legea unica de salarizare diferenta dintre bugetari si privati va fi si mai mare.
        • 0 (0 voturi)    
          e greu (Luni, 3 octombrie 2016, 15:49)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ty

          O lege unica de salarizare ar presupune costuri politice majore. E extrem de dificil sa multumesti pe toata lumea. Asha ceva poate fi facut fie de o majoritate larga, fie de un guvern tehnocrat care sa fie dispus sa plateasca pretul politic. Cind vei creste salariile la profesori so doctori, vor sari plotistii sa explice cit de grea e meseria lor. Cind vei creste salariile la politisti, vor sari judecatorii si procurorii in sus. Si tot asha.
          • 0 (0 voturi)    
            Basescu a promulgat legea salarizarii unitare a (Luni, 3 octombrie 2016, 21:12)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            guvernului Boc in 28 Decembrie 2010.
            "presupune costuri politice majore" Daca politicienii nu sunt in stare as-si asume costurile politice pentru lucrurile bune pe care le fac atunci pentru ce naiba stau acolo? Pentru triplari de salarii si pensii speciale?
    • -13 (23 voturi)    
      propun (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:18)

      Emancipatorul [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      ca anagajatii din privat sa se uneasca si ceara patronatului salarii mai mari.

      Nu propun ca angajatii de la privat sa se uneasca si sa ceara ca doctorilor, profesorilor, judecatorilor etc sa li se micsoreze salariile.

      Aveti mai mult curaj sa cereti micsorarea altor salarii decit sa cereti marirea propriilor voastre salarii?
      Cam jenant.
      • +15 (21 voturi)    
        Tu ai lucrat vrodata la privat? (Vineri, 30 septembrie 2016, 12:27)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        Crezi ca la privat merge la ca la stat? faci oleak de iures inainte de alegeri si gata marirea de salariu?!?
      • +6 (8 voturi)    
        Singura problema e ca banii (Vineri, 30 septembrie 2016, 14:41)

        ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        bugetarilor provin din taxele si impozitelor celor din sectorul privat care muncesc in general mai mult pe bani mai putini ca sa tina in spate toata cleptocratia din parlament si din aparatul administrativ corupt si incompetent. Asta este intr-adevar jenant!
  • -3 (25 voturi)    
    ... (Vineri, 30 septembrie 2016, 9:54)

    a.nonim [utilizator]

    Media e nerelevanta aici. Sa vedem distributia, si pe urma mai vorbim. Mai exact ce procent de salariati au salariu minim pe economie. Mare parte dintre acestia primesc bani sau alte foloase la negru.
    • +6 (14 voturi)    
      Ba e foarte relevanta (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:43)

      muvis [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      in conditiile in care e relevanta si media de bugetari pe cap de locuitor!
      • +1 (13 voturi)    
        ... (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:00)

        a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui muvis

        Vorbesti prostii. Media e relevanta in conditiile unei distributii normale. In conditiile une asimetrii puternice, cum e cea generata de salariul minim pe economie e nerelevanta. Nu ma astept sa stii cu ce se mananca statistica, dar autorul articolului ar trebui sa stie.
        • +12 (12 voturi)    
          n-are importanta distributia (Vineri, 30 septembrie 2016, 12:29)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

          Media poate fi micsorata fix prin reducerea numarului de posturi de conducere atribuite politic la toate amantele si nepotii oligofreni pe mii de euro. N-a zis nimeni ca trebuie taiat salariul la cei cu minimul pe economie.... Si apropos, si la privat exista discrepanta mare intre salariile mari si alea mici...
          • -1 (9 voturi)    
            ... (Vineri, 30 septembrie 2016, 12:39)

            a.nonim [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Statisticienii au o vorba, daca stati cu un picior in apa rece si unul in apa calda, in medie esti bine. Aici e vorba de cat de relevant e un indicator pentru situatia data. Ar fi fost mult mai interesanta o analiza a distributiei. Interpretarea politica e altceva.
            • -4 (4 voturi)    
              In sfarsit (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:21)

              M. G. [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

              Cineva care intelege statistica.
              Din pacate, analiza politica face trafic pe site si genereaza comentarii.
            • +1 (1 vot)    
              exista si asha ceva (Vineri, 30 septembrie 2016, 14:01)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

              Doar ca nu e impartita pe salariati la stat sau la privat.. Ceva, ceva e si aici: http://www.profit.ro/stiri/economie/bugetarii-castiga-in-medie-cu-400-lei-lunar-mai-mult-decat-angajatii-din-sectorul-privat-diferentele-salariale-prezentate-in-detaliu-15579431

              dar gasesti distributia veniturilor pe decile cu o simpla cautare pe net.

              Inafara de asta, salariul mediu fix asta inseamna, salariul mediu. Iar dispersia e similara si la privat, si acolo foarte multi sunt cu aproximativ salariul minim si foarte putini cu peste 1000 de euro.
            • +1 (1 vot)    
              statistica nu e atat de complicata (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 1:48)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

              la stat legile impun niste limite la salarii. ca urmare, stim cu siguranta ca ecartul intre salariul minim si cele mai mari nu este atat de mare ca in privat.
              e adevarat ca salariul median ar fi fost un indicator mai bun, dar insse nu vrea sa-l calculeze (sau nu-l face public) si autorul articolului nu poate face mai mult decat copy&paste, dupa cum ne-a obisnuit.
  • +28 (32 voturi)    
    bugetar să fii (Vineri, 30 septembrie 2016, 9:55)

    falcoind [utilizator]

    - Bulă tu ce vrei să te faci când o să fii mare ?
    - Nu știu, da tata zicea că orice numai să trebuiască să semnez acolo ceva.

    Practic 3 romani cu leafa mica îl susțin pe al patrulea cu o leafa cu 20% mai mare și ala face sau nu face ceva pt ei. Avem un aparat bugetar mult supradimensionat mai ales în administrațiile locale, și îs și angajați pe PCR 90% din ei.
    • -18 (24 voturi)    
      nu e adevarat ce spuneti (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:14)

      Emancipatorul [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      Adevarul e ca 3 romani cu leafa mica abia reusesc sa plateasca un salariu de rahat unui medic roman.

      Iar voi in continuare sugerati ca medicul, profesorul, judecatorul au salarii nesimtite si trebuie micsorate salariile lor.

      In loc sa cereti marirea salariilor voastre, cereti micsorarea salariilor de rahat ale medicilor.

      Chiar nu va dati seama de penibil?
      • +14 (14 voturi)    
        unde (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:54)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        am spus ca medicul , profesorul sau judecătorul au salarii nesimțite ? Dar da, consider ca 30-50% din toate cadrele didactice ar putea fi reduse lejer cu o reforma reala în învățământ, la medici pe unele sectoare e deficit cronic de personal și nu ai cum sa îl modifici mai repede de 10 ani minim și asta doar prin programe și o viziune pe timp lung, iar din administrațiile locale dacă ii dai afara pe 90% și refaci sistemul nu o sa le simtă nimeni lipsa.
        Poate nu va dați dumneavoastră seama de penibilul de a avea o administrație cât pt un stat de 80-120 mil locuitori, profesori la toate nivelurile de învățământ ca și când tu ai avea de 2-3 ori mai multi elevi.
      • +14 (14 voturi)    
        penibil e sa scada productivitatea muncii (Vineri, 30 septembrie 2016, 12:12)

        t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        anul asta, dar salariile bugetarilor sa creasca ca-n povesti.
        La privat, nu se pune problema maririlor fara o crestere a productivitatii, si pe buna dreptate.
        Atunci de unde vrem noi sa fortam majorari de salarii in privat, pentru a tine pasul cu cele ale bugetarilor? Credeti ca e sustenabil? Cati patroni pot face asta fara sa afecteze afacerea?
      • +12 (12 voturi)    
        cine a zis asta? (Vineri, 30 septembrie 2016, 12:33)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        Nu medicul si profesorul au salarii nesimtite (desi la profesori diferenta dintre un asistent universitar si un profesor plin e dincolo de limitele rezonabilului). Vorbim aici de membrii consiliilor de administratie de peste tot, vorbim de soferul ministrului care cistiga cit 2 medici, vorbim de cohortele de plimbatori de hirtii de prin primarii... Si vorbim si de cererile de marire de salariu ale judecatorilor, care deja au salarii mult peste alte categorii cu acelasi nivel de competente.
        • +5 (5 voturi)    
          si, sa nu uitam ... (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:54)

          dagenia [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          .... investitiile in masinile sefilor, sefuletilor si sefutilor .... din toate institutiile/ministerele/DSV/ABC/PL...M ...
          inclusive masinile de teren ale ANAF Antifrauda ... pe bune, fuge contribuabilul in munti cu registrele firmei si ei il urmaresc pe potecile Carpatilor cu Loganul 4WD ?!?!
      • +5 (5 voturi)    
        Ce vorbesti, conasule? (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:49)

        ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        Defapt adevarul e ca 3 romani cu leafa mica, baga spaga unui medic de ii dubleaza salariul. O fi bine, o fi rau? Nu stiu, dar hai sa ne plangem ca poate ne vede cineva si ne da si noua sa roadem ceva.
      • +6 (6 voturi)    
        judecatorule ... (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:51)

        dagenia [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        .... da, chiar ai salariul nesimtit - daca se cumuleaza toate beneficiile .... cum ar fi, de exemplu, DECONTAREA CHIRIEI!
        pentru ca primesti 3-500 eur in plus, pe luna !
  • +19 (27 voturi)    
    Cu alte cuvinte, tetea Base avea dreptate... (Vineri, 30 septembrie 2016, 9:57)

    Spiky [utilizator]

    ... cand compara sectorul privat cu un slabanog care duce un obez(sectorul de stat) in carca.
  • -9 (29 voturi)    
    adica sa inteleg din studiul INS (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:09)

    bancher [utilizator]

    ca salariile la stat sunt mai mari decat la privat, ba chiar cu 402 RON lunar? Este nonsens, afirmatia este o bazaconie. In mediul privat se castiga mai bine decat la stat...daca celor de la INS le-a iesit pe invers, inseamna ca nu au luat in calcul toate veniturile celor de la privati...sau, alta explicatie ar fi in faptul ca la privat esti platit cu salariul minim pe economie, si restul pe sub mana (creandu-se astfel evaziune fiscala)
    • +3 (3 voturi)    
      Ete fs... (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:51)

      ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      De ce boss, la stat nu se face evaziune? O spaga, ceva, domn doctor?
  • -4 (26 voturi)    
    400 ron (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:09)

    Emancipatorul [utilizator]

    Diferenta pentru ca cel mai probabil, in multe cazuri, la privat se plateste minim pe economie, iar diferenta la negru sau pe PFA.
    Ponderea cea mai mare a salariilor la stat o au angajatii in sistemul de invatamant si medical, teoretic forta de munca inalt calificata sau calificata. De asemenea sistemul de justitie necesita munca inalt calificata, politia in mare marte, etc.

    400 de ron nu poate fi dovada ca angajatii la stat au salarii nesimtite. Oricum salariile sint mici in general.
    Sper ca autorul articolului sa nu vrea sa sugereze asa ceva.
    Este dovada ca la privat sa plateste mult la negru.
    • -6 (14 voturi)    
      100% corect (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:27)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

      asa zic si eu: la privat veniturile se platesc la negru. asa se explica ca la banci vin dupa credite tot felul de oameni bine imbracati, cu telefoane scumpe, cu masini scumpe lasate in fata sucursalei, si, cand le ceri adeverinta de venit si fisa fiscala, vezi ca de fapt in ultimii ani ei au avut 1000 RON/luna; abia de 3 luni au salariu de 10 000 RON/luna (de fapt in ultimele 3 luni si-au mai declarat din venituri, ca sa obtina creditul). Dupa ce obtin creditul, trec iarasi pe vechiul salariu, si ratele si le platesc din banii la negru.
      • +1 (3 voturi)    
        mmm (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:13)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Din cite stiu eu INS culege date statistice de la 20.000 de gospodarii. Deci prinde si banii la negru acolo.

        Iar in privat nu toata lumea are masina si salariu de 10.000 de lei pe luna.... Sunt o gramada de muncitori pe salariu apropiat de cel minim.

        iar daca vrei sa vezi unde se cistiga mai bine, intreaba un bugetar daca vrea sa mearga la privat si vei vedea ce-ti raspunde....
      • 0 (0 voturi)    
        macar banii aluia platit la negru (Vineri, 30 septembrie 2016, 22:54)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        raman in tara, da' profiturile bancilor, unde se duc cand se duc... de nu se mai intorc !?
        bancherule, despre asta nu spui nimic?
  • -1 (19 voturi)    
    Inselator (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:12)

    Toni_Romania [utilizator]

    Leafa medie pe tara aparent mare de la sectorul de stat vine din faptul ca sunt acei sefi de regii strategice de stat cu lefuri de 5000-10.000 euro pe luna. In rest 80% din salariati au sub 2000 lei pe luna.
  • +28 (30 voturi)    
    Capitalism la misto (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:16)

    Trojan.H [utilizator]

    Orice copil invata ca privatii cistiga mai mult decit cei de la stat in orice tara capitalista. Sunt multe dovezi chiar sub nasul nostru ca Romania a fost impiedicata sa devina o tara capitalista. Iliescu-KGB si nepotii lui din PSD stiu la ce ma refer.
    • -9 (11 voturi)    
      Te inseli (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:49)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      In clipa asta cam 80% din economia si resursele tarii sunt la multinationalele vest (moca). Adica la capitalisti. Care sunt la butoane. Si tocmai Iliescu "Kgb" a aranjat asta. Ca are un carnet Pcr in noptiera e partea a 2-a.
      • +10 (10 voturi)    
        sigur (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:21)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        au venit imperialistii si ne-au luat tara, de aia avem noi o viata de rahat. Sloganul cel mai drag al asistatului social.
        Daca te uiti la toate firmele detinute de stat, nush daca gasesti una (cu exceptia Antibiotice Iasi, singurul exemplu de firma de stat de succes pe care-l stiu) deci o firma de stat care sa fie pe profit. |Toate-s cu pierderi an de an, cu numar de angajati total disproportionat fata de venituri, cu datorii la bugetele statului sterse an de an.

        Iar un raport de 1.2 mil bugetari la 3 milo salariati in sectorul privat nici in Grecia nu e. Doar la noi trebuie cite 10 plimbatori de hirtii pentru fiecare aprobare de la primarie.
  • +11 (23 voturi)    
    Sau ca sa fie mai indignant... (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:19)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Cele 2 milioane de bugetari iau de pe spinarea celor 3 milioane in privat salarii mai mari cu 25%!!!
    Deci cel care munceste in privat munceste sa-si dea lui de mancare, sa dea patronului , sa dea unui angajat la stat un salariu mai mare decat al lui, sa dea bani statului pentru priescte de infrastructura (bani de furat). Deci ajunge bietul angajat la privat sa fie efectiv sclav! Munceste de zeci de ori mai mult decat primeste! De aici si fenomenul explicat la PROTV cu tineri care refuza sa munceasca! Pentru munca depusa iau atat de putini bani, intrucat atat de mult se duc pe sistemul falimentar de stat incat efectiv este mai rentabil sa nu muncesti!
    • -7 (19 voturi)    
      adica doctorul, profesorul, judecatorul, (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:56)

      Emancipatorul [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      politistul stau (trandavesc ati prit sa spuneti) pe spinarea privatului?

      Nu e adevarat. Pacietul chiar primeste un serviciu de la doctor. E un schimb intermediat de Stat, dar nu "sta" pe spinarea privatului.

      Vreti cumva sa treca in privat toti medicii? Credeti ca va permiteti desfiintarea servicii medical de Stat?

      Vreti sa treaca toti profesorii in privat si sa se desfiinteze sistemul de stat? Sa se desfiinteze astfel invatamantul de Stat?

      Hai sa vedem cati din Romani vor desfiintarea acestor servicii ca sa nu mai "stea / trandaveasca" pe spinare privatilor.
      Nu va mai dati rotunzi ca daca se disfiinteaza sistemele de stat, o sa ajungeti sa va trateze vracii si vrajitoarele.
      • +8 (12 voturi)    
        fmm (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:17)

        gigicel [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        Ai intrat recent intr-un spital, posta, sectie de politie, sau sediu taxe si impozite? Ai vorbit cu cineva de acolo legat de o nevoie de a ta si ai observat cum esti tratat?
        • -5 (5 voturi)    
          si credeti ca solutia are fi (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:53)

          Emancipatorul [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

          micsorarea salariilor medicilor?

          Credeti ca situatia proasta din spitale se datoreaza salariilor nesimtite ale medicilor, asistentelor?
          Daca le-am micsoara salariile am rezolva sistuatia proasta din spitale.

          Haideti mai bine sa vedem cauza reala a decaderii sistemul medical de stat nu sa dam aiurea in medici.
          • +7 (9 voturi)    
            hai sa dam la o parte medicii (Vineri, 30 septembrie 2016, 12:34)

            tibirk [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

            Hai sa dam la o parte medicii ca e un punct sensibil de care va legati voi, bugetarii. Ce ramane? Un politist care trandaveste in boscheti pt o spaga, un profesor care santajeaza elevii pentru meditatii, un milion de acrituri in administratie. Ce zici de asta?
            • +3 (3 voturi)    
              Ulala... (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:54)

              ismail paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui tibirk

              Cum adica sa lasam la o parte medicii? Adica ce, ei sunt mai prejos de colegii din politie, profesori, etc, si nu iau spaga?
          • +4 (6 voturi)    
            daca tot (Vineri, 30 septembrie 2016, 12:45)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

            esti emancipat, vino cu solutii nu cu intrebari retorice de pomana!
            pana una alta, de pe spinarea celor 3 milioane de privati sunt sustinuti atat angajatii bugetari cat si, sa nu uitam, pensionarii.
          • +5 (7 voturi)    
            solutia ar fi concurenta (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:33)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

            Solutia ar fi aia propusa de basescu in 2011 si respinsa de tot sistemul in frunte cu mirificul medic Arafat, speriat de orice reforma care implica un grad cit de cit de concurenta.

            Solutia ar fi ca spitalele sa concureze intre ele pe banii asiguratilor, medicii sa fie platiti de spital in fuctie de citi clienti atrag si de calitatea actului medical prestat. Si in felul asta sa se aleaga griul de neghina. Un chirurg bun sa cistige foarte mult, iar unul prost sa ajunga sa fie dat afara pentru ca nimeni nu vrea sa se opereze la el. Dar bineinteles ca sistemul medical nu dorecte asha ceva. E mult mai fain acu, cind nu exista nici o presiune.

            la profesori la fel, ar trebuyi clasificate scolile dupa performante si platit profesorii in functie de performantele obtinute. In felul asta un profesor bun ar cistiga mult, un analfabet ar muri de foame. A inceput ceva in universitar Funeriu in directia asta, dar a fost demontat rapid de mafia din invatamant.

            Asta ar trebui in sistemul bugetar... presiunea concurentei. Dar bineinteles ca nimeni nu dorecte competitie in locul traiului linistit de acum, cind fiecare isi ia salariul indiferent daca a facut ceva sa-l merite sau nu.
          • +1 (1 vot)    
            Solutia ar fi o reforma structurala (Vineri, 30 septembrie 2016, 14:56)

            ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

            pe care nimeni nu vrea sa o faca sa avem functionari publici mai putini si mai bine platiti. Daca s-ar reduce toti bagatorii de seama din institutiile publice ar fi bani pentru salarii decente ale medicilor si profesorilor si a altor functionari.
        • +2 (2 voturi)    
          Eu am intrat de curand sa-mi platesc (Vineri, 30 septembrie 2016, 14:54)

          ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

          un impozit si erau atat de multi functionari ca nu aveau loc sa-si puna scaunele ..iar ca sa-mi platesc o diferenta de cativa lei am trecut pe la trei ghisee : unul s-a uitat la instiintarea pe care o primisem tot de la ei si mi-a dat un biletel cu care m-a trimis la un alt ghiseu unde am platit si de acolo m-au trimis la al treilea ghiseu care mi-a dat chitanta pentru suma platita. Deci nu ne referim la medici care tot sunt bagati in fata si carora daca nu le e lene sa-si ia trusa cu ei uneori chiar sunt seriosi si te trateaza sau la profesori - ne referim la multimea de functionari care poate nu au salarii mari dar sunt multi si nu fac nimic.
      • +8 (12 voturi)    
        Apropos de sistemul medical: (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:26)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        Decat toti cetatenii asigurati cu toate serviciile care mor mancati de soareci prin spitale mai bine se privatizeaza 90% din spitale si se mai mentin 10 % de stat pentru a ii speria pe cei care mai indraznesc sa le calce pragurile!
        In ceea ce priveste militienii si securistii vezi ca platesc atacuri cu milioane de euro asurpa procurorilor anticoruptie! SI militienii stau in crasme cu interlopii la masa si beau!
        • -7 (7 voturi)    
          problema e ca (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:57)

          Emancipatorul [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Romanii nu isi permit sistem privat medical.
          Altfel nu ar mai calca nimeni pe la stat si ar fi mult mai multe spitale private.

          Mai e un aspect, in multe situatii serviciile medicale private doar capuseaza spitalele de stat.
          In toate spitalele de stat vezi ca iti face RMN, ecografie, analize de singe, etc la un cabinet privat din spitalul de stat. De ce s-au desfiintat cabinetele de stat de RMN, ecografie, etc???
          Mai ales ca am inteles ca multe spitale sint supra dotate cu aparate si nefolosite.
          • -1 (3 voturi)    
            ia ma lasati-ma cu sistemul de asigurari (Vineri, 30 septembrie 2016, 12:40)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

            privat de sanatate...am asigurare la Medlife si vreo 7 ani am avut la Medicover..deci cunosc destul de bine cum te trateaza. Clinicile private sunt pentru oameni tineri, care nu se imbolnavesc, sau se imbolnavesc rar si cu boli minore: mai faci o amigdalita, iti mai scoti cu laser vreo 3 alunite la dermatologie, iti faci un detartraj la MG Dent (ca astia tin de Medicover), iti mai tratezi o otita externa, iti faci setul de analize de sange anual, o ecografie la tiroida....si cam atat. Ei sunt buni ca program de sreening, de monitorizare...dar sa te fereasca cel de sus sa ai vreo urgenta, sau vreo boala complicata...te trimit imediat la Floresca, Municipal sau Militar.
            Imi amintesc ca odata ridicasem o greutate mare, si am ramas intepenit de spate: m-am dus la medicover, m-a vazut medicul ortoped de la spitalul medicover si, conform protocolului, m-a trimis sa ma vada un reumatolog sa fac recuperare fizica....acolo ghinion: priemele locuri libere le aveau peste vreo 3 saptamani (la programare) si la recuperare peste vreo 2 luni.
            asa ca am fost la un spital de stat cu trimitere de la medicul de familie si, dupa numai 2 zile, deja incepeam recuperarea fizica (bine inteles dupa ce am inaintat plicul d-nei doctor)
            • +2 (2 voturi)    
              IHI ....... (Vineri, 30 septembrie 2016, 14:03)

              dagenia [utilizator] i-a raspuns lui bancher

              .... asa patesc sclavii pe plantatie :) stiu, ca am fost si eu ... cand sunam ca abonat la medicover, imi gaseau "liber' la un doctor dupa 2-3 luni. daca suna sotul, ii gaseau azi-maine .... pentru ca abonatii sunt "captivi' ;)

              privatizarea sistemului de sanatate, ca in Germania, este solutia; momentul in care la o interventie dentistul face nota: 1 fasa, 1 seringa, 1 fiola - 7 eur si o preda DIRECT asiguratorului, care o deconteaza la PRETUL PIETEI, asta e momentul adevarului; nu o fasa sterile decontata de spital, prin minister, spre casa de asigurare - printr-un traseu care-I creste pretul de 5 ori!
      • +5 (5 voturi)    
        Verificati (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:42)

        Rdu [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        ca media mai mare la stat se obtine din salariile din administratie (modernizari(?),reabilitari(?), ceasuri aurite, terenuri de sport, piste pt biciclete, borduri, spatii verzi, bete-n roate la orice..pe scurt cei care se ocupa de sifonarea banilor publici...), nu din sistemul medical sau invatamant...
      • +3 (3 voturi)    
        mmm (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:27)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        1. pacientul primeste cam orice serviciu de la doctor contra-cost. Uneori dind banii dupa si de buna-voie, alteori fiindu-i conditionat serviciul medical de plata inainte.
        2. profesorul a cam ajuns sa nu mai faca mare lucru la ore la clasa conditionind practic nota de taxa de protectie numita pregatire suplimentara.

        Nu toti, dar majoritatea asha fac. Si da, as prefera sa nu mai platesc cei 10% din salariul brut taxe la stat si de banii aia sa-mi fac o asigurare privata. Sigur as primi servicii mai de calitate.
        La fel si la invatamant.
        Iar problema acu e ca pe linga banii pe care-i dau la stat pentru serviciile respective tre sa mai dau o tura si direct la doctor sau profesor ca sa obtin niste servicii cit de cit decente.
    • -3 (5 voturi)    
      Spirt, (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:33)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      esti plin de rautate si frustrari: judecatorul, DNA-ul, Laura Codruta Kovesi, medicii toti trebuie platiti din ceva (adica din taxe si impozite)....nu ii platesti cat de cat corect, nu mai muncesc sau pleaca in strainatate.
      In plus, in sistemul de stat nu se platesc salarii la negru. Toti bugetarii isi declara salariile, si platesc pe ele CAS, CASS si impozit de 16%. Asa, poate o sa fii uimit sa afli ca un profesor sau un medic platesc anual la stat mai mult decat un om de afaceri plin de bani, care stie sa faca evaziune fiscala.
      Si tu, si un angajat la stat, procentual platiti aceleasi impozite (pt ca nici ei nu sunt scutiti). Doar ca multi din sectorul privat stiu sa fenteze aceste impozite, sau sa isi bage contabiliceste firma pe profit=0, taman pentru a nu da bani la stat.
      • +3 (3 voturi)    
        hahahahahahaha (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:37)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        In sistemul de stat nu se platesc salarii la negru??? Bine... nu se numesc salarii, se numesc spaga (politie, functionar public), Dreptul, atentia, taxa, (la doctor), pregatirea cu proful de la clasa (in invatamant), spaga data la examene, etc, etc.
  • +9 (9 voturi)    
    Mai putini functionari (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:31)

    animatron [utilizator]

    Scaderea taxelor si impozitelor indirecte pe forta de munca (indiferent ca e vorba de angajator sau angajat) ar trebui sa fie o prioritate. Munca nu trebuie taxata agresiv, iar piata muncii merita sa aiba o legislatie care sa permita maximum de mobilitate.

    Danemarca e pe primele locuri in lume in clasamente de competitivitate sau chiar.."fericire" (exista un "indicator mondial al fericirii", se fac studii serioase in domeniu).
    Si un ingredient al succesului e ceea ce danezii numesc "flexisecuritate", cu accent pe flexibilitatea in piata muncii.

    Din statistica din articol reiese ca peste 90% din salariati ar fi oameni cu studii medii si superioare.

    Ori stim ca sunt totusi foarte multi "necalificati" care muncesc in Romania, concluzia la o prima vedere fiind ca acestia o fac ilegal, fara contracte legale de munca, li se exploateaza vulnerabilitatea saraciei, de catre "micii patroni".

    Nu e neaparat rau ca statul roman creste salariile in sectorul public, asta pune treptat presiune pe salariile sectorului privat.

    Dar cresterile astea sunt nocive daca nu sunt acompaniate de alte masuri: de crestere a productivitatii, de combatere dura a coruptiei, de crestere a eficientei din administratie (unde sunt prea multi functionari cu atributii neclare, instalati pe locuri caldute, cu munca putina sau redundanta), de trecere in legalitate a salariilor "necalificatilor".

    Mai putini functionari (sau o redistribuire inteligenta a locurilor din administratie), mai multe contracte legale de salariati, mai putine taxe pe munca.
    • 0 (0 voturi)    
      mmmm (Vineri, 30 septembrie 2016, 13:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      la partea cu taxele statul roma are o maaaare problema... fiecare angajat trebuie sa plateasca, prin CAS, 1.2 pensionari. La noi cam jumate din ce plateste firma ca impozit pe salariu se duce la fondul de pensii.

      In rest da, ca s-o duci bine in secolul 21, singura slutie e educatia. Tarile cu cetateni care o duc bine nu-s alea care plutesc pe mari de petrol, ci alea cu procent mare de cetateni cu studii superioare.
  • +7 (15 voturi)    
    Da,are dreptate INS (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:37)

    prompt [utilizator]

    Am urmarit de-a lungul anilor evolutia salariilor la stat versus salarii la privat si pot sa afirm ca la aceeasi calificare, nivel de studii, etc. la privat se munceste mai mult si se castiga mai putin(ma refer la salariati obisnuiti nu la patroni sau directori). In Romania daca vrei sa lucrezi la stat si sa castigi bine, trebuie sa ai PCR-ul la baza!
    • -2 (18 voturi)    
      incetati sa mai loviti in angajatii de la stat (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:00)

      Emancipatorul [utilizator] i-a raspuns lui prompt

      Cei mai multi au salarii mizere. Ca si in privat de altfel.

      Acesta e adevarul, ca toate salariile in Romania sint de subzistenta.
      Nu incercati sa incaierati angajatii de la stat cu cei de la privat. Vreti ca doctorii sau profesorii sa aiba salarii si mai mici? E penibil sa susti ca medicii au salarii nesimtite.

      Se incearca o campanie prin care sa se puna presiune pe angajatii de la stat sa accepte salarii si mai mici?
      • +7 (11 voturi)    
        . (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:20)

        gigicel [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        Ideea e si ca bugetarii sunt prea multi si unii sunt total in plus, adica nu au utilitate.
        • +2 (8 voturi)    
          aici sint de acord (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:43)

          Emancipatorul [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

          cu Dvs.

          Sint multi la Stat, in adminstratiile locale (pe langa primarii) sau centrale (in Parlament sau in Guvern) angajti pe relatii, compentente zero. Multi nici nu se prezinta la servici, dar iau salarii mari.
          Acesta e adevarul care trebuie spus clar.

          Aici trebuie intervenit, nu in micsorarea salariilor medicilor, profesorilor, judecatorilor, politistilor, etc.
        • +1 (1 vot)    
          Nu va lasati manipulati (Vineri, 30 septembrie 2016, 17:59)

          andipetre [utilizator] i-a raspuns lui gigicel

          Am vazut si destui "privati" fara utilitate... De exemplu vanzatorii care nu se misca sa te serveasca, mesterii care nu se straduiesc sa curete dupa ei, profesorii din facultatile si scolile private care sunt doar mancatori de bani si tiparitori de diplome etc

          Nu va lasati fraieriti de manipularea asta grosolana care va face sa urati bugetarii ca sa nu ii vedeti pe cei vinovati in realitate! Nu fiti sclavi naivi pe plantatia romaneasca cazand in capcana unor lozinci lansate de un fost presedinte acum penal. Cereti salarii mai mari daca meritati si apreciati-i pe cei, bugetari sau nu, care lucreaza si ei pentru voi.

          Bugetarii ofera si ei servicii, unele vitale in societate, dau valoare adaugata societatii, platesc impozite complete, nu sunt intretinuti de nimeni. De fapt majoritatea sunt platiti mult sub munca pe care o depun: profesorii, medicii, pompierii, politistii, armata, justitia -- ce, ati vrea sa lucreze chiar gratis?!
          • -1 (1 vot)    
            Impozitele platite de bugetari sunt (Vineri, 30 septembrie 2016, 21:47)

            ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

            bani care merg pe orizontal, adica tot din banii publici se platesc. Sunt intretinuti de sectorul privat ca peste tot, numai ca in alte tari banii publici sunt bine gestionati si atent monitorizati, iar sectorul privat este mult mai bine platit decat cel bugetar. Singuranta postului este singurul avantaj pentru bugetari.
            • 0 (0 voturi)    
              deci ca profesorul si medicul nu produc? (Sâmbătă, 1 octombrie 2016, 1:44)

              andipetre [utilizator] i-a raspuns lui ilex2013

              Ce logica e asta? Adica profesorul care il invata pe viitorul angajat si ii da cunostintele pentru a deveni productiv nu e folositor? Nu aduce valoare pentru piata? Daca angajatul era needucat, mai facea privatul bani cu el?

              Sau daca era bolnav, nefiind vindecat de medic, mai facea productie la privat?

              Sa fim seriosi, asta e o logica anacronica, de lege a junglei. Civilizatia a evoluat, iar relatiile in societate sunt mult mai complicate decat cred unii...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu, ar putea avea salarii decente (Vineri, 30 septembrie 2016, 21:41)

        ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

        daca ar fi mai putini, mai competenti si mai eficienti
  • 0 (20 voturi)    
    iarasi propaganda (Vineri, 30 septembrie 2016, 10:50)

    dong [utilizator]

    minciuna asta gogonata distribuita de un un fost intimplator presedinte penal, cu privatul care tine statul ,vine din preistorie
    de parca angajatii statului ar lua leafa doar privind la tv sau facind altceva.cunosc destui angajati la privat care iau dublul salariului de la stat,in buzunar dar in acte au 1400 de lei sau chiar mai putin[impozit si taxe mici,profit maxim+capitalism romanesc]+furaciunea de rigoare a asazisului patron
    chiar,bodyguarzii de peste tot care toaca frunza la caini toata ziua nu se vad?ce plusvaloare produc?unii au iesit la pensie de multi ani si totusi pazesc,ce?ca daca tipi la el moare de frica
    si e doar un exemplu.....privat
    • +7 (9 voturi)    
      Munca le negru (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:07)

      VisaIttu [anonim] i-a raspuns lui dong

      Omul acela este viitorul pensionar care va ieși în stradă pentru că pensia nenorocită pe care o va primi după o viață de muncă nu-i va acoperi nevoile elementare de întreținere (alimentație, medicamente, utilități etc)
      • 0 (0 voturi)    
        Sau se face parlamentar si are pensie (Vineri, 30 septembrie 2016, 21:49)

        ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui VisaIttu

        la care nu a contribuit cu nimic si a fost de folos societatii punandu-si in joc sanatatea dormind pe scaunele ale incomode din parlament si libertatea cand fura din banii nostri si mai este prins cate unul.
  • +7 (11 voturi)    
    Spagile si ciubucurile (Vineri, 30 septembrie 2016, 11:37)

    galeo [utilizator]

    Trebuie adaugate si Spagile si ciubucurile pe care le fac bugetarii
  • +3 (3 voturi)    
    TOATE (Vineri, 30 septembrie 2016, 12:35)

    CalmArius [anonim]

    ...Bune si frumoase!
    Mult adevar..realizati ca salariile politistilor care sunt sut de mii ale celor din justitie....armata...sistemele de securitate...vai pai astia sunt enorm de umflate!!
    Fara sa mai zicem de aparatul din guvern si prefecturi,agentii etc! SI nu uitati chiar medicii care au ajuns sa aiba 1200 de lei pt o zi de munca!?
    Asa ca..iata! Este adevarat!
    Cineva cu 1000 de lei leafa plateste si un pensionar si un politist...care mai si ia pensie la 45....50 de ani!