Steven van Groningen, presedintele Raiffeisen: "Este normal ca bancile sunt mai reticente acum cu creditarea, este un trend"

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Joi, 6 noiembrie 2008, 12:23 Economie | Finanţe & Bănci

Presedintele Raiffeisen Bank, Steven Van Groningen, a declarat pentru HotNews.ro ca este firesc, in contextul actual, sa existe o tendinta a bancilor de a nu mai "cheltui" resurse, in conditiile unei incertitudini generale in ce priveste refinantarea si riscul de credit.

Van Groningen a raspuns, astfel, la intrebarea reporterului HotNews.ro care a semnalat o problema declarata de managerii de companii.

Rep: "Mai multi manageri au spus ca bancile sunt mai reticente la acordarea de credite, este real acest lucru si in cazul dv.?"

Steven Van Groningen: "Acelasi lucru este peste tot.

Daca numarul de incertitudini creste, atunci e clar; ce poti sa faci, incepi sa economisesti, sa nu mai cheltuiesti bani. Spre exemplu, daca e vorba de o familie, aceasta ia decizia de a nu mai cumpara o masina noua, sau a nu mai pleca intr-o vacanta scumpa in strainatate, mai bine merge la mare - si asta e un curent care se vede peste tot.

In sistemul bancar se intampla acelasi lucru, daca nu stim la ce cost avem acces la refinantare, daca nu stim ce se intampla in strainatate, daca nu stim cu cat creste riscul de credit, este normal ca bancile sunt mai reticente acum cu creditarea, cu a cheltui resursele, este un trend si care speram ca nu va dura prea mult.

Dar, v-am spus, mi se pare logic sa echilibram in sistemul bancar cresterea de credite cu cresterea de depozite. Nu putem sa continuam sa ne bazam pe finantarea din strainatate pentru a cheltui mai mult decat economisim".













Articol sustinut de Superbrands

AmCham  - 25 de ani de impact in Romania, prin sustinerea consultarii intre mediul public si privat, pentru dezvoltarea Romaniei

Camera de Comert Americana in Romania (AmCham Romania) este de 25 de ani intre cele mai reprezentative asociatii ale comunitatii de afaceri din Romania, fiind recunoscuta drept un promotor al dialogului public-privat pe teme ce privesc mediul de afaceri, politicile publice cu impact asupra economiei, competitivitatea Romaniei sau dinamica relatiilor comerciale intre SUA si Romania.

1375 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    si dobanzile? (Joi, 6 noiembrie 2008, 13:35)

    ps [anonim]

    si cresterea dobanzilor este tot un trend asa e?
    va inscrieti numai in trenduri care va aduc bani cu nemiluita si cam atat. cred ca va trebui sa cautam alte forme de creditare (cei trecuti de 40 de ani le cunosc mai bine) altfel vom plati triplu la banci banii pe care-i luam.
    • 0 (0 voturi)    
      It's payback time! (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:02)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui ps

      Dragi romani, e simplu: a venit vremea sa ne platim datoriile. Am cheltuit ce nu aveam (banii din strainatate pe care i-am luat pe datorie), acum trebuie sa platim. S-au dus vremurile masinilor scumpe, concediilor in Spania si ale restaurantelor. E timpul pentru Logan, concediu cu cortul pe munte si ciorba facuta la aragaz cu zarzavaturi din piata. Mie personal nu imi suna asa rau ca altora (e drept, nici nu trebuie sa renunt la vreun X5 si la dineuri la restaurante de fitze, desi va trebui sa ma obijnuiesc cu pachetul de-acasa si sa mai termin cu shaorma de la turci, 15 lei, mare, fara ceapa).

      PS: apropo de dobanzile crescande ale bancilor, avea un sef de-ai mei o vorba: "cui nu-i place, nu mananca!".
  • 0 (0 voturi)    
    Dobanzi (Joi, 6 noiembrie 2008, 13:58)

    Client RZB [anonim]

    Am credit de la Raiffeisen de doi ani. Pana acum mi-au marit dobanda de 3 ori fara sa ma anunte in prealabil (prima data dupa doar 8 luni). Creditul e in euro. Au contract beton legat de rambursarea anticipata (cel putin asa era acum 2 ani). Deci am luat teapa mare alegand banca aceasta :(
    • 0 (0 voturi)    
      dar cand l-ai semnat n-ai citit??? (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:07)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Client RZB

      dar cand l-ai semnat n-ai citit???

      sau erai prea extaziat cand vedeai ce suma mare poti imprumuta cu salariul tau
  • -1 (1 vot)    
    nesimtirea cat casa (Joi, 6 noiembrie 2008, 14:14)

    radu [anonim]

    Acu' incerc eu sa ma pun in locul lor:
    1. vrei sa-ti dau credit cu dobanda fixa pe 20 de ani
    2. de unde spanac sa iau eu bani cu dobanda fixa, vere, ca nu da nimeni. si nu dadeau nici inainte. si nu da nimeni pe 20 de ani. dau maxim pe 1 an si se numeste EURIBOR la 12M (12 luni)
    3. iti dau fluctuant EURIBOR 12M + o marja (care nu e castigul meu, desteptule; o parte din ea e cost de finantare ca nici eu nu fac rost de bani la EURIBOR, o parte e cost operational - credeai ca ofiterul de credit si hartia pe care e tiparit contractul dar si electricitatea si locatiile sunt gratuite? - dar si o marja de risc - legata si de alti inteligenti ca tine care uita sa-mi dea banii inapoi si unde imi iau teapa si ceva profit)
    4. creste EURIBOR 12M, iti cresc si eu dobanda si te spargi in figuri ca te jupoi desi marja mea a ramas aceeasi dar riscul sa ramai tu fara job s-a inzecit.

    Si ultima dar nu cea din urma:
    MBA-ul la Oxford este finantat in pounds cu 10% pe an dobanda plus comisioane. Sansa de angajare pe un salariu de 50k pounds anual INAINTE de terminarea studiilor este de 96%.
    PE AIA II JUPOAIE HSBC !!!!!!!!!! LA LONDRA !!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Radu mamii, raduleeeee (Joi, 6 noiembrie 2008, 15:45)

      radu mamii, radule .... [anonim] i-a raspuns lui radu

      Stimate radu, ai dreptate in general, asa e mecanismul bancilor. Si facand abstractie de MBA tau, am totusi o intrebare mai asa .... din popor: Banca MAREEEEEEE, europeanaaaaa, cu filiale in multe tari europene, de ce la noi acel vestit DAE este mai mare? de ce profitul bancilor in RO este urias in comparatie cu surorile din alte tari EU?
      si acum ultima intrebare: nesimtirea cat casa e la voi bancherii sau la noi clientii ??
      • 0 (0 voturi)    
        Se cheama (Joi, 6 noiembrie 2008, 16:25)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui radu mamii, radule ....

        Se cheama... "taxa pe foame", taxa pe care o adauga toti investitorii straini din Romania. E suficient sa te uiti la profiturile hipermarketurilor ca sa intelegi ca romanul cumpara orice in disperare, odata scapat de sub jugul cozilor interminabile de la alimentara. Evident ca ne vom satura sa consumam la un moment dat (sper eu curand) si atunci lucrurile vor intra in normal - inclusiv profiturile bancilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu exista banci in romania (Miercuri, 17 decembrie 2008, 16:17)

    eudoxiu [anonim]

    Mai bine la camatari.
    De fapt bancile asta sunt: camatari cu gulere albe
  • 0 (0 voturi)    
    porco-bancherii (Joi, 6 august 2009, 22:27)

    sandu [anonim]

    am facut un imprumut la raifaisenhot si am dat de cinstea lu steven.desi indicele ROBOR a scazut in ultimile 8 luni olandohotul face pe niznaiu fiindca in colonia romanica banditii fac ce vor ei cu binecuvintarea mafiei politice si a marelui mafiot de la BNR