"Caritasul" american zguduie Europa. Aristocratia financiara a lumii, lovita in plin de scandalul Bernard Madoff  

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 15 decembrie 2008, 6:41 Economie | Finanţe & Bănci

Scandalul Bernard Madoff de pe Wall Street face tot mai multe victime in sectorul financiar european. Potrivit primelor date neoficiale, mai multe banci private europene specializate in administrarea marilor averi si numeroase institutii financiare specializate in investitii de risc ar urma sa piarda miliarde de dolari.  

UPDATE : Frauda ajunge pana in Japonia. Societatea financiara Nomura Holdings anunta, luni, ca ar putea avea o pierdere de circa 225 de milioane de euro, in urma fraudei lui Madoff.


UPDATE 1
: Banca italiana Unciredit anunta ca ar putea avea pierderi de 75 de milioane de euro.

Numeroase banci elvetiene, specializate in gestiunea averilor, au anuntat deja pierderi totale de peste 4 miliarde de dolari dupa ce au intrat in jocul lui Madoff.  

Si Spania pare a fi lovita dur de acest scandal, potrivit cotidianului "El Mundo". Acesta scrie ca Banca Nationala a decis, de urgenta, sa deschida o ancheta pentru a determina gradul de implicare al institutiilor financiare spaniole in acest scandal. Pierderile ar putea fi mai mari decat cele inregistrate in urma falimentului Lehman Brothers. 

Si in Italia, autoritatea bursiera nationala, Consob, a inceput o ancheta pentru a evalua impactul acestui scandal asupra sistemului financiar italian, a anuntat duminica agentia Ansa. 

Gigantul bancar francez BNP Paribas, a admis, duminica seara, intr-un comunicat de presa ca este "expus unui risc indirect", in urma fraudei la scara larga recunoscute de
Bernard Madoff si si-a evaluat pierderea potentiala la 350 milioane de euro.

Institutia a anuntat ca nu a facut nicio investitie pe cont propriu in fondul creat de Madoff, dar ca ar putea fi expusa riscului din cauza imprumuturilor acordate altor fonduri care au intrat in jocul lui Madoff, scrie comunicatul bancii citat de AP.

Fost presedinte al bursei Nasdaq, Benard Madoff, este unul dintre cei mai importanti jucatori de pe piata bursiera americana din ultimele decenii. El este acum acuzat de o frauda de 50 de miliarde de dolari prin infiintarea unei piramide financiare . Practic, el a creat un Fond de investitii si le-a promis investitorilor returnarea de profituri exagerate fara nicio baza reala. 

Madoff, un veteran pe Wall Street, are 70 de ani si isi cultivase imaginea unui investitor ireprosabil. El a fost arestat in seara zilei de 11 decembrie si risca inchisoare pentru urmatorii 20 de ani si o amenda de cinci milioane de dolari.

Potrivit presei internationale, Bernard Madoff le-ar fi marturisit partenerilor de la fond ca "totul nu a fost decat o minciuna uriasa". Cand a fost arestat de FBI a declarat ca "nu exista o explicatie nevinovata" pentru fapta sa.













Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

11912 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    parca ar fi din romania (Luni, 15 decembrie 2008, 7:32)

    lucian [anonim]

    Madoff asta poate a fost invatat de romanii plecati in strainatate :))
    • +3 (3 voturi)    
      nu generaliza (Luni, 15 decembrie 2008, 10:03)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui lucian

      Nu toti cei plecati fura. Vrei sa zici "unii".
      • 0 (0 voturi)    
        te simti cu musca..? :) (Marţi, 16 decembrie 2008, 9:33)

        alin [anonim] i-a raspuns lui outside_the_wall

        nu vi se pare curios ca numai bancile europene raporteaza pierderi? Madoff era de fapt pus de SUA sa mai recupereze din pierderi? :)
    • +6 (6 voturi)    
      GRESIT!!! (Luni, 15 decembrie 2008, 10:16)

      brigantes [anonim] i-a raspuns lui lucian

      nu pare a fi invatat nimic din Romania. Daca ar fi invatat ceva, ar fi sustinut ca nu e decat un dosar politic, si el e complet nevinovat.
      Asa, fraierul spune ca "nu exista o explicatie nevinovata" pentru fapta sa.
    • +1 (1 vot)    
      ar fi interesant si mecanismul (Luni, 15 decembrie 2008, 13:02)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui lucian

      nu ma astept ca un om asa inteligent sa spuna vino la mine si iti dau de 8 ori mai mult...
      Ma astept sa fi facut "jocul" intr-un mod foarte credibil si ar fi interesant.
      Ar fi bine sa stim si noi care e modul, pentru a ne putea proteja de alti hoti.
      doar prin faptul ca oferea randamente mari nu e de foarte mare ajutor... asta ar insemna sa mergem mereu pe un randament mic sau sa fim cum ar zice unii... saraci dar cinstiti.
      si chiar si asa ne-ar pacali multi
      • +1 (1 vot)    
        aha (Luni, 15 decembrie 2008, 16:27)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        o sa se faca un film ...probabil cu anthony hopkins in rolul princial.
  • +2 (2 voturi)    
    Mirajul fondurilor de investitii (Luni, 15 decembrie 2008, 8:27)

    Eneas [anonim]

    Naivii au bani (putini )si cred in miracole financiare participand la fondurile de investitii aliate cu banci ,care promit castiguri uriase!Banii se duc la cativa smecheri. Cei care au investit bani au riscat si au pierdut
    Simplu, principiul jocului piramidal tip Delphin International este : zici ca ai, dai ce nu ai dar, de fapt, nu ai si iei!
    Prostia si lacomia sunt universale ,mama prostilor fiind permanent gravida !Chiar ma intreb ce ar face desteptii care sunt in general comozi daca nu ar fi prostii plini de harnicie sa cotizeze permanent la tot felul de stupizenii finaciare numite fonduri de investitii ?
    • 0 (0 voturi)    
      ma simt un astfel de comod (Luni, 15 decembrie 2008, 11:27)

      desteptu' [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      care si-a tinut agoniseala o viata intreaga pe carnetul de economii; care a fost chiar si prea puturos sa se adapteze dobanzilor crescande din unele perioade; care cu greu dispretuia o tagma profesionala mai adanc decat "sfatuitorii de plasament al banilor" (pe care i-au si interzis prin decret, in sfarsit!).
      Insa n-as putea spune cu ce m-am ales din forfota inutila a hraparetilor, poate cu si mai multa repulsie fata de toti hamesitii acestei lumi.
  • +10 (10 voturi)    
    Traiasca FMI, Standard & Poors si ratingul lor (Luni, 15 decembrie 2008, 8:48)

    Bogdan [anonim]

    Traiasca FMI, S&P si alte E&Y, PWC si alte tzepe create de marii capitalisti americani....campionii nationalizarilor din sec 21...
    Oare ce au zis asa zisii consultanti? ce rating i-or fi dat lu baiatul asta? AAAAAAAA++++++++??

    Eu zic sa ii ofere lu' Madoff un fond de salvare de 100 de miliarde....ca doar Fed-ul mai poate printa niste hartii...
    • +2 (2 voturi)    
      deflatie--> inflatie (Luni, 15 decembrie 2008, 12:47)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      mda... asta se intampla acum... se incearca pastrarea unor preturi ridicate pentru ca acestea au stat la baza cresterii economice din ultima vreme...
      producem mai putin dar traim mult mai bine.

      preturile umflate doar pentru ca "si eu castig bine" se desumfla acum si pierd din nou oameni sarmani care sunt primii sacrificati deoarece nu au o productivitate la fel de mare ca a shefilor lor. Pentru a nu se desumfla, se baga mii de miliarde de $ in piata.

      Sa vedeti insa inflatie atunci cand lucrurile isi vor reveni... asta va fi urmatoarea problema si sunt oameni care o vor specula si pe aceasta...
      Nu-i asa ca va simtiti mai bine stiind ce se va intampla si ca oricum nici eu nici voi nu avem cum sa profitam deoarece suntem mult prea mici intr-o lume in care o persoana da tunuri de 50 miliarde...?
  • 0 (0 voturi)    
    lacomia... (Luni, 15 decembrie 2008, 8:56)

    marius george [anonim]

    unde duce lacomia ! oameni foarte experimentati in finante si-au pierdut mintile si ratiunea din lacomie . cand sunt pe val nu te poti apropia de ei si de aroganta lor iar acum cand au pierdut totul si vor fi luati la rost de investitori ,vor ridica din umeri si vor privi spasiti ca niste caini ploati. mi-aduc aminte de perioada fni-ului de la noi cand smecherul ala promitea la prosti dobanzi de 150%,ca stateam si ma intrebam oare ce s-ar putea face in tarisoara asta asa eficient ca sa dai la lume 150% si sa-ti mai ramana si tie. nu m-am lasat pacalit in viata mea de nici un caritas si nici un fni,pentru ca daca stai si gandesti rational iti dai seama ca este imposibil un randament atat de mare,orice ai face . daca furi ceva ai un profit de 100%,daca aranjezi cu dumnezeu s-ar putea sa faci si 150%. asta este ,lacomia si prostia se platesc.
    • +2 (2 voturi)    
      FNI (Luni, 15 decembrie 2008, 11:39)

      jean valjean [anonim] i-a raspuns lui marius george

      FNI-ul a fost o excrocherie girata de stat, e adevarat, au oferit randamente de 150% numai ca in anul ala inflatia mi-aduc aminte ca era de peste 100%... grosul depunerilor au venit dupa ce au convins CEC-ul sa garanteze depunerile initiale...si cine era CEC-ul pe atunci in constiinta oamenilor..?.insusi statul...
  • +2 (2 voturi)    
    cred si eu (Luni, 15 decembrie 2008, 9:25)

    zeus [anonim]

    la 70 de ani parca recunosti mai usor ca a fost o inselatorie
  • +9 (9 voturi)    
    Si Japonia e lovita (Luni, 15 decembrie 2008, 9:30)

    Nihon Crisis [anonim]

    Societatea de gestiune de capital Nomura a anuntat azi ca a pierdut cel putin 300 de milioane$!

    "isi cultivase imaginea unui investitor ireprosabil":)))

    Cu siguranta, romanii complexati vor continua sa admire prosteste branduri si sisteme bancare "la nivel occidental":)), insa realitatea, foarte clara si limpede recunoscuta chiar de faptasi e asta: sute si sute de baieti cu "diplome de Harvard" si "MBA"-uri in finantate au luat tzeapa ca niste prostanaci la schimbat valuta pe malul Dambovitzei :))

    "Faimosii" bancheri elvetieni, principala referinta pt. orice naiv cu bani de pe planeta, au pierdut zeci de miliarde in goana dupa "produse financiare toxice" si uite ca acum aflam ca jucau si la "caritas"-ul american :))
    La fel bancheri francezi, spanioli, japonezi sau americani. De aia italieni nici n-are rost sa vorbim, Italia e o tara cangrenata de mafie pana la nivel de ministri, nu e cu nimic superioara Romaniei, n-avem lectii de primit de la italieni in nici un domeniu:)

    Bagati-va in cap, romanii sunt la fel de destepti ca cei din vest, insa mult mai creativi si adaptabili. Ar fi o mare eroare sa ii imitam pe cei din tarile vestice in idolatrizarea "expertilor" si mersul cu turma dupa "trend" :))

    Ganditi cu capul, nu cu brandul !
  • +3 (3 voturi)    
    Asta da hotie ! (Luni, 15 decembrie 2008, 9:33)

    Ritzi PItzi [anonim]

    Se vede ca si la alte popoare lacomia reuseste sa intunece minti din cele mai luminate, asa ca sa nu ne mai miram ca la noi Caritas si FNI au fost "succese" continue pana la prabusire...
    O singura deosebire: la ei se demonstreaza (recunoaste) hotia, care mai apoi este si PEDEPSITA CORESPUNZATOR !
    • +1 (1 vot)    
      pedepsita corespunzator (Luni, 15 decembrie 2008, 10:21)

      Inginer [anonim] i-a raspuns lui Ritzi PItzi

      Ooo, da... Pedepsita curat corespunzator. Parca vreo 5 milioane de $, era amenda pe care o risca, plus ceva puscarie. Si asta risca(n)ta.
  • +8 (8 voturi)    
    Ne ingroapa americanii in datorii (Luni, 15 decembrie 2008, 9:46)

    .Marius. [anonim]

    Cum se face, cum nu se face, in anul de gratie 2008, americanii par sa fi avut si ei caritasul lor. Insa pe masura unei tari precum SUA. E trist. Asta a fost cireasa de pe tort, intrucat institutiile financiare ale lumii, deja lovite de aceasta criza, se vor vedea din nou intr-o situatie extrem de dificila. Acest lucru s-ar traduce prin pierderea increderii investitorilor in institutiile financiare = haos. Pe drept cuvant ca aceasta criza a costat si va costa lumea mai mult decat un razboi mondial. Ceva ma face sa cred ca nu suntem departe de un razboi de mare anvergura, care sa implice lumea civilizata. Daca privim putin inapoi in istorie, DE FIECARE DATA dupa astfel de crize, au urmat mari razboaie. Motivul e lesne de inteles: cei care au pierdut sume enorme de bani, nu se vor lasa pana nu vor recupera o parte sau integral aceste pierderi, de unde rezulta mari conflicte de interese...
    • +4 (4 voturi)    
      Ne ingroapa prostia in datorii (Luni, 15 decembrie 2008, 10:55)

      GWB [anonim] i-a raspuns lui .Marius.

      Fie ca sunt americani, elvetieni sau francezi, bancherii nu-ti baga mana in buzunar, tu esti cel care alegi sa investesti in anumite produse, sau iti depui banii la o anumita banca. Prost e cel care da, nu acela care cere (ala e un excroc)!

      Capitalismul de tip financiar-speculativ a condus la criza si acum ne aflam in plina perioada de reajustare pe realitate. Pt. ca pana acum s-a trait vreo cativa ani pe "virtual", cu bule IT, imobiliare sau de credit "dat cu buletinul".

      Acum se revine la un capitalism mult mai sanatos, bazat pe realitati. Unde va conta banul economisit, managementul solid (chiar daca cu un randament de 5% in loc de 15%), proiectele la scara "umana" (si nu mega-speculatii de genul Dubai).

      E o sansa pt. fiecare din cei care cred in responsabilitate si dezvoltare durabila (chiar daca mai lenta).
      Evident ca vor fi multi nemultumiti, insa cei care pierd azi mult in bursa sunt cei care pana nu demult se bucurau de randamente de 80% si isi dadeau coate cu specula imobiliara, ca "uite ma ce dashtept am fost ca am luat teren acolo, acum e dublu"!

      Capitalismul va iesi intarit din criza actuala si cred ca cel putin o buna perioada speculatorii vor fi priviti cu mult scepticism. Ceea ce e bine !
  • +4 (4 voturi)    
    Ce credeti ca..? (Luni, 15 decembrie 2008, 10:39)

    ca mine asea! [anonim]

    Ce credeti ca lacomia, coruptia, birocratia, traficul de influenta etc! a fost inventate la romanica?
    Hahahaha!!!! Noi si la astea suntem ultimii din lume!
    Mai mairii tarii noastre pun botu la loganu de 70.000! Jenant!
    Astia din SUA/GB/FR au viziune si ambitie cand fura! devalizeaza tari intregi exploateaza alte continenete etc. skilluri pe care le practica de ceva 100 de ani (vezi coloniile)!

    Pe la noi ai nostrii sunt meschini doar ciupesc ca pe vremuri cand furau sarma de la intreprindere!

    HAHAHAH!!!
    • +2 (2 voturi)    
      No, insfarsit se intrevad (Luni, 15 decembrie 2008, 11:42)

      desteptu' [anonim] i-a raspuns lui ca mine asea!

      proportiile si meschinaria moralistilor de genul ambasadorului american de pe-acolo (de-altfel, daca mai e pe post, ce comentar pertinent are in rezerva?).
      • +1 (1 vot)    
        Caritasul american zguduie Europa (Luni, 15 decembrie 2008, 12:17)

        pasa [anonim] i-a raspuns lui desteptu'

        Ce buni sunt toti, mai ales americanii ,la facut morala, apropo de ambasadorul lor recent plecat si de urecheala pe care ne-a lasat-o la sfarsitul mandatului sau. Las' ca noi am luat urecheala si /si de la alti oameni, unul si unul veniti pe meleagurile noastre sa ne urecheze si sa ne faca retrograzi. Suntem prea buni . Da' de ce suntem buni, de aia suntem prosti. De ne uitam peste ocean la smecheriile alora si la viata aia haotica si dementa pe care o duc. Tara tuturor posibilitatilor. Se vede! Halal model de urmat!
  • +3 (3 voturi)    
    ce nu inteleg eu (Luni, 15 decembrie 2008, 10:55)

    florin [anonim]

    este de ce toata lumea crede ca hotia a fost inventata de romani...Fals...Romanii nu au facut decat sa isi insuseasca si personalizeze fenomenul
    • +1 (1 vot)    
      Caritasul american (Luni, 15 decembrie 2008, 13:03)

      Malatesta [anonim] i-a raspuns lui florin

      In materie de hotie romanii sunt inca in scoala elementara. Mai au mult de invatatat.
  • +2 (2 voturi)    
    Diferenta mare fata de noi... (Luni, 15 decembrie 2008, 12:00)

    Bogdan [anonim]

    ...este ca la ei, FBI-ul l-a saltat pe asta imediat ce au aflat. Spre comparatie, "Caritasii" nostri sunt bine-mersi, si-au facut televiziuni sau au intrat in politica.
  • +1 (1 vot)    
    USA, USA, USA (Luni, 15 decembrie 2008, 13:53)

    Tantza si Costel [anonim]

    USA, USA, USA tzara "tutulol" posibilitatilor, tzara celor mai mari escroci financiari ai lumii.
    USA a carui ambasador in Romania da lectii rominilor despre cinste cind in USA se fura de mii de ori mai mult decit in cea mai corupta tzara din lume.
    Asta este USA un urias care se baseaza pe arme si razboaie ca sa poata domina lumea.
  • +2 (2 voturi)    
    e demult (Luni, 15 decembrie 2008, 16:23)

    radu george [anonim]

    eu cred ca aceste jocuri sunt demult in america dar de abia acum iese la iveala puroiul din societatea (atotputernica) a americii
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu sunt sanctiuni? (Luni, 15 decembrie 2008, 16:38)

    AlinNeculai [utilizator]

    Aia de la S&P, Fitch, Moody's de ce nu sunt arestati? Cum asa experti au lasat sa se fure mii de catraliarde de sub nasul lor?
  • +1 (1 vot)    
    FYI: un link interesant privind aceasta frauda (Luni, 15 decembrie 2008, 18:07)

    Tantza si Costel [anonim]

    Un link interesant privind aceasta monumentala frauda
    http://news.yahoo.com/s/ap/20081215/ap_on_bi_ge/wall_street_arrest.

    Ceea ce ma face sa cred ca acest Caritas nu este decit unul din foarte multe Caritasuri americane.
  • 0 (0 voturi)    
    cum a reusit sa fraudeze asa mult. (Marţi, 16 decembrie 2008, 10:42)

    ginel [anonim]

    http://www.time.com/time/business/article/0,8599,1866398,00.html?xid=feed-yahoo-biztech
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-mi dau si eu cu parerea... (Marţi, 16 decembrie 2008, 17:54)

    vasilica [anonim]

    Sunt mai multe chestiuni pe care vreau sa le abordez:
    1) Domnu' cu pricina nu promitea ca o sa iti dubleze banii, ba din contra. Ceea ce a atras investitorii a fost faptul ca raporta rate de profitabilitate foarte constante, in jurul la 10% pe an, spunand ca investeste in active foarte putin volatile. Au gresit bancile cand au plasat banii lor si a clientilor fara sa se informeze mai bine ("due dilligence"). Prostia si lipsa de profesionalism se platesc :)
    2) Faptul ca se "fura" si aici e clar, dar parca e putin mai voalat. Oricum nimeni nu te obliga sa investesti in fondul domnului, dupa cum nimeni (poate lacomia) nu te obliga sa iti bagi banii la FNI.