HSBC: Economia mondiala se va reduce in 2009, prima data dupa al Doilea Razboi Mondial

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 28 decembrie 2008, 19:19 Economie | Finanţe & Bănci

Economia mondiala se va contracta in 2009, pentru prima data dupa al Doilea Razboi Mondial, anul viitor urmand sa fie cel mai dificil de la marea criza de la inceputul anilor '30, atat pentru statele bogate, cat si pentru cele sarace, potrivit publicatiei engleze Telegraph, care citeaza banca HSBC.

"Pentru un timp am putut considera criza financiara si cea economica ca pe o problema a statelor puternic industrializate. In ultimele trei luni, insa, aceasta teorie a fost data peste cap. Am redus considerabil previziunile pentru o parte din economiile emergente. Ne asteptam ca Produsul Intern Brut (PIB) global sa se micsoreze in 2009, o evolutie extraordinara pentru epoca moderna", a declarat Stephen King, economistul sef al HSBC, potrivit Mediafax.

El a precizat ca unul dintre principalele riscuri pentru economie il reprezinta, avand in vedere situatia curenta, tendinta familiilor si a firmelor de a face economii, reducandu-si cheltuielile, pe masura ce deflatia isi face aparitia in tarile bogate.

"Sa pui banii la saltea va provoca in final doar lacrimi. La fel a fost si la Marea Depresiune din anii '30", a spus King.

Referitor la Marea Britanie, HSBC anticipeaza ca anul viitor va fi cel mai dificil din punct de vedere economic de la recesiunea din 1947, fapt ce va determina Banca Angliei sa reduca dobanda de politica monetara la doar 0,25%.

Estimarile HSBC sunt mai sumbre decat cele ale ministerului britanic al Finantelor sau ale Fondului Monetar International.












Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4127 vizualizari

  • -5 (5 voturi)    
    traiasca capitalismul (Duminică, 28 decembrie 2008, 19:38)

    yo [anonim]

    a inceput sfarsitul capitalismului.......oare ce va urma.......mileniul trei daca nu va fi religios , precis va fi comunist.....cine a spus asta?? ma adresez cunoscatorilor si nu ignorantilor care sunt produsul mass-media.....va doresc criza fericita....
    • +5 (5 voturi)    
      vai, vai (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:21)

      a [anonim] i-a raspuns lui yo

      romanul se naste futurolog
  • 0 (4 voturi)    
    ha ha ha (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:28)

    sorin [anonim]

    stephen king...mortala coincidenta de nume
    • 0 (0 voturi)    
      exact (Luni, 29 decembrie 2008, 21:25)

      gheonoaia [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Exact la asta ma gandeam si eu. E de groaza :))
  • 0 (6 voturi)    
    Iar banca da sfaturi? (Duminică, 28 decembrie 2008, 20:47)

    Claude [anonim]

    Sa ne lase, speculantii naibii
  • -3 (3 voturi)    
    Uraaaa (Duminică, 28 decembrie 2008, 23:22)

    Anticxistul [anonim]

    Ce bine-mi pare ca a intrat si occidentul in recesiune ca sa vada si ei cum e sa fii sarac(asta e treaba cu capra vecinului, ca doar sunt roman,nu?) Ma privatizez,scot o carte intitulata:"Cum sa supravietuiesti fara sa consumi nimic" asa cum am facut noi romanii de cand a venit ciuma rosie si pana in prezent (ca ne-au lasat scursurile lor de copii). Adica am scapat de dracu si am dat de tasu.
    • -1 (1 vot)    
      idei si alte idei (Duminică, 28 decembrie 2008, 23:45)

      ionica [anonim] i-a raspuns lui Anticxistul

      Toti acesti analisti incearca sa ne manipuleze si sa le dam banii nostri, putin sa-i praduiasca ei, iar noi sa ramanem cu nimic.

      Un amic care lucreaza in sitemul bancar mi-a spus ca cel mai sigur loc pentru bani este ... ciorapul, deoarece bancile straine din Romania pot sa pleca intr-o secunda si ne lasa cu ochii in ..soare, asa ca ciorapul este pentru noi ai bun, iar pentru cei care ii vor fara sa faca nimic sunt bancile straine de pe la noi.
    • +1 (1 vot)    
      Suferi si tu cel putin la fel ca aia stai calm (Luni, 29 decembrie 2008, 0:04)

      Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Anticxistul

      Ai o mentalitate inapoiata. Pe vremea lui "dracu" nu aveai curaj sa comentezi pe forumuri. Bineinteles ca fara "tasu" nu ar fi existat forumuri si calculatoare oricum asa ca mai bine taci.
    • +1 (1 vot)    
      @ anticxistul: (Luni, 29 decembrie 2008, 0:07)

      occident [anonim] i-a raspuns lui Anticxistul

      la fotbal si politica se pricepe tot romanul.

      mai nou si la recesiune.

      pentru utila Dvs. informare: cei din Vest (SUA, Marea Britanie etc.) au cunoscut recesiuni periodic; in Anglia a fost una in anii 1970, alta in 1990, de exemplu.
      DECI, oamenii astia chiar stiu ce e aceea recesiune si cu atat mai mult inteleg mult mai bine mecanismele acesteia si cum sa minimizezi efectul recesiunii (pt ca nu poate fi vorba de evitarea ei).
  • +2 (2 voturi)    
    vai...vine criza!!!!!! vai vai vai (Luni, 29 decembrie 2008, 0:09)

    Mitica [anonim]

    oameni buni ce ne facem?! peste tot e anuntata cu mare valva.... da criza peste noi! vine criza.....cresc preturile.... scade natalitatea.... se scumpeste painea... sa fugim!!!

    va dati seama ca glumesc, nu? mai bine sa ne calmam - ce e val ca valu trece in asta viata trecatoare. relax people.
  • 0 (0 voturi)    
    pariez pe romani (Luni, 29 decembrie 2008, 16:14)

    eterna romanie [anonim]

    criza in romania ??? ... oare ??? de inflatie ne bucuram an de an .. .de scumpiri nu mai vorbim ... somaj ? .. ceva normal aici ... ah da.. mai greutz cu creditele , dar nu e o problema, suntem obisnuiti sa traim de la o leafa la alta fara sa apelam la cardul minune (de credit) ... asta e realitatea, bucuria de cheltui mai mult decat castigam tine de doar cativa ani, "bine ca nu a devenit obisnuinta". si pt ca tot e iarna ... vorba unui conducator iubit "daca e frig, mai puneti pe voi un plover" !!!