Seful CA al RZB: Angajatii Raiffeisen se pot deplasa cu elicopterul doar in situatii exceptionale

de Dan Popa     Dan Popa's Weblog
Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 13:58 Economie | Finanţe & Bănci

"Utilizarea unui elicopter de catre angajatii Raiffeisen este permisa doar in situatii exceptionale, pentru anumite intalniri de afaceri", se arata intr-un mesaj aparent ciudat, trimis de presedintele CA al Raiffeisen Bank, Franz Marty, tuturor filialelor RZB din lume.

Mesajul, citat de cotidianul elvetian Le Temps, este de fapt o tragere publica de urechi a sefului Raiffeisen Elvetia, Pierin Vincenz, care duce o viata opulenta, in ciuda crizei financiare, scrie Dan Popa, pe blogul lui.

Salariul lui Vincenz este cuprins intre 2-3 milioane de euro, fara prime si bonusuri, mult peste ceea ce au alti sefi de banca de marime comparabila din Elvetia.

El foloseste ca mijloc de transport un elicopter, chiar si pentru banala deplasare de acasa la serviciu. Daca, de pilda, are de facut o deplasare mai lunga, utilizeaza un avion privat in care isi duce si amicii (cum a facut la euro 2008 ), totul pe banii bancii, desigur.

Auzind in ce lux traieste, sefii din Centrala Raiffeisen au promis sa ia masuri, mai ales ca banca isi asuma un mesaj in care invita la cumpatare si prudenta in aceasta perioada.

Comenteaza pe Dan Popa's weblog.













Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

3766 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    mare mirare (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 14:28)

    rosia portocalie [utilizator]

    asta-i rolul bancilor,
    sa traiasca directorii si proprietarii intr-un lux ca nu le vine sa creada nici lor,
    sa mai ia o gramada de bani toate fufele pe la ghisee desi habar n-au,
    sa-si depuna omul banii pe care-i aduna si dupa sa se trezeasca la final ca trebuie sa plateasca, indirect prin bugetul de stat sa salveze banca de la faliment ca sa-si poata recuper banii depusi,
    in tot acest timp iahturile navigheaza pe langa insule exotice, elicopterele zboara intre capitalele modei,
    :)))
  • +1 (1 vot)    
    hm (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 15:19)

    gabriela [anonim]

    au ajuns bancherii niste risipitori; cum sunt selectati?
    eu credeam ca prudenta si cumpatarea sunt calitatile lor; daca nu le au pe astea, cum administreaza ei banii oamenilor?
  • -1 (1 vot)    
    Este ironic... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 15:46)

    satyr [utilizator]

    ...ca dupa faze de genul asta lumea inca se uita urat la mine cand spun ca sunt de stanga.
    • 0 (0 voturi)    
      Este ridicol (Duminică, 4 ianuarie 2009, 5:23)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      Din cate stiu Chavez de exemplu nu traieste in aceiasi mizerie ca si poporul pe care il conduce ducand o politica de stanga.

      Apropo, nici pe Mircea Geoana nu-l vad ducand tocmai o viata de pensionar sau a omului cu salarul mediu pe economie...
  • -1 (3 voturi)    
    Elvetzia e o tzara model...... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 17:32)

    gigi [anonim]

    pt o tzara eminamente corupta ,ce e mai interesant e ca da sfaturi agricole celor din est in timp ce sub lacurile lor se adapostesc bani furatzi......cata ipocrize...............si cum venereaza romanii prosti Elvetzia.....
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 19:22)

      rosia portocalie [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      stii cum e, bogatia e limitata, deci daca modelele Elvetia, Austria traiesc in paradis, altii mor de foame;
      sper sa-i dea jos de tot criza asta, sa-si manance bancile la sfarsit;
  • 0 (0 voturi)    
    mama lor (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 17:48)

    -Ovidiu- [utilizator]

    Mama lor. Mie imi iau bani in fiecare luna cei de la Raiffeiseen pentru administrare, dar lor nu-si pot lua, poate dau cu racheta peste ei.
  • 0 (2 voturi)    
    Mafia! (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 18:48)

    talasman [anonim]

    ...daca nu stiti va mai spun eu cum am devenit client Raiffeisen.Am primit ultimatum de la servici ca daca pina la data x nu fac cerere de cont ...trebue sa merg la bucuresti,sa-mi iau salariu! Zic..pai eu nu vreau aici,ci dincolo...! Bai! tu vrei salariul de la bucuresti?..asa am devenit client Raiffeisen si ca mine alti 35-40 de mii de salariati..ati ghicit,e vorba de Petrom membru OMV Group-tot firma Austriaca! Hai Romania!
    • 0 (0 voturi)    
      x (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 20:10)

      dan [anonim] i-a raspuns lui talasman

      si de ce te vaiti ? ghici cu cine are contract raiff. pt combustibili ? ai ghicit !! OMV . Traiasca monopolul austriac.... Sa mai ghicesti si unde ne asiguram masinilie ?
    • +1 (1 vot)    
      nu te pot obliga (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 20:17)

      ioba [anonim] i-a raspuns lui talasman

      era suficient sa ai cont de card la orice alta banca si le furnizai numarul contului in care sa-ti vireze banii.

      si pe mine si pe alti colegi ai mei au avut tupeul sa ne indice 2 banci la care cica sa ne deschidem cont... in fata refuzului nu au avut ce ne face

      conteaza si caracterul omului, daca nu erati cirpe voi salariatii de la Petrom erati o forta... ca benzina nu se vinde singura

      Hai Romania! dar cu oameni cu coloana nu cu cirpe
      • 0 (2 voturi)    
        BA TE POT... (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 22:49)

        talasman [anonim] i-a raspuns lui ioba

        ..bai asta cu coloana vertebrala,cum ai spus?dreapta? caracter...,vorbe mari!!! uite cine ne face pe noi cirpe! vezi fraiere ca si tu esti supus austriac...ne-au dat un subiect si TU cu cutitul la gitii nostri...nu al lor...!si uite asa ti-o vor trage inca multe generatii...asta fiindca te crezi dastept..! ai fi si tu vreun "guler alb" care are scirba de palmasi.Cu curpe de`alde tine isi fac EI treaba...Ia sa vina vreun boss la tine si sa te trimita la..Suplacul de Barcau...ce faci?
        ..a,stiu...tu ai coloana iar potronii stau la rind sa te angajeze....firea `dracu de zdreanta.
      • 0 (0 voturi)    
        x (Duminică, 4 ianuarie 2009, 13:22)

        dan [anonim] i-a raspuns lui ioba

        nu salariatii romani sunt carpe ci statul roman care a vandut austriecilor cam tot ce era mai valoros...
  • -1 (3 voturi)    
    RZB (Sâmbătă, 3 ianuarie 2009, 21:13)

    stratulatpetru1213363461284 [utilizator]

    rusinica putorilor rzb-iste! au dreptate germanii cand spun ca austriecii sunt niste putori ...hulpave...
  • 0 (0 voturi)    
    Corectie! (Duminică, 4 ianuarie 2009, 8:22)

    Ducu [anonim]

    Doamnelor si Domnilor,
    o mica informatie care sigur nu va va tulbura elanul de infierari post sarbatori!
    Raiffeisen Bank din Elvetia, de care este vorba in articol, nu are nici o legatura cu RZB care este actionar majoritar in Raiffeisen International, care este actionarul majoritar al Raiffeisen Bank Romania!
    Nu va faceti griji nici autorul nu cred ca a "prins" detaliul.
    Raiffeisen este numele unui concept bancar aplicat in tarile de limba germana.
    • 0 (0 voturi)    
      corectie corecta (Duminică, 4 ianuarie 2009, 16:30)

      danila [anonim] i-a raspuns lui Ducu

      Ai dreptate. RZB n-are nicio treaba cu Raiffeisen din Elvetia. Cam greu cu subtilitatile astea nu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    este deja criza (Duminică, 4 ianuarie 2009, 23:48)

    Florina [anonim]

    ar trebui sa le interzica si deplasarile cu submarinul.