Presedintele Erste Bank: Romania ar trebui sa ia un imprumut de la FMI, chiar daca nu are nevoie in acest moment

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 27 februarie 2009, 16:29 Economie | Finanţe & Bănci

Romania ar trebui sa ia un imprumut de la Fondul Monetar International, afirma presedintele Erste Group, Andreas Treichl. Chiar daca tara noastra nu are nevoie de finantare in acest moment, un astfel de imprumut ar fi ca "o centura de siguranta", este de parere presedintele Erste, citat de Mediafax.

Asa cum Erste Group a luat bani de la guvernul austriac, si Romania ar trebui sa atraga bani de la FMI, a adaugat Andreas Treichl.

Intrebat, insa, daca Erste Bank va aloca catre BCR o parte dintre fondurile atrase de la guvernul austriac, presedintele Erste a raspuns ca "Am luat bani de la Guvernul austriac, nu de la cel roman".

Andreas Treichl a incheiat, insa, amintind ca grupul austriac detine 25% din creditele acordate firmelor si populaţiei din Romania: "Nu exista alta banca din UE care sa sprijine economia romaneasca precum noi. Noi avem 25% din economia romaneasca".


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

988 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    ha ? ce zice maica ... ca nu aud... (Vineri, 27 februarie 2009, 16:31)

    kilu meu [anonim]

    pai daca nu are nevoie de ce sa ia fratele meu austriac si nitel cam intr-o dunga ?


    sa plateasca dobanda la FMI pe ochi frumosi ?
    • +1 (1 vot)    
      mda (Vineri, 27 februarie 2009, 17:31)

      Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui kilu meu

      eu daca as lua, i-as cheltui. Sunt sigur ca statul nu va face tot asa, statul ii va investi.
      • +1 (3 voturi)    
        .."avem 25% din economia romaneasca.." (Vineri, 27 februarie 2009, 18:19)

        BNR-40% [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

        Fraza incredibila, de o aroganta si o grosolanie dezgustatoare.
        Evident, e o minciuna grosolana, nu e acelasi lucru sa ai 25% din credite ca sa ai 25% din orice afacere, locuinta, etc.

        Cat tupeu ordinar, "..Romania sa ia imprumut, chiar daca nu are nevoie.." Nesimtitul asta recunoaste implicit ca tara noastra nu sta in banii FMI, dar macar asa, "de forma", sa ne imprumutam ca poate totusi are nevoie Erste de niste bani si BNR poate mai lasa in jos rezerva obligatorie.

        Bancheri vestici de rahat, au dat chix pe toata linie, au ratat complet, s-au umplut de produse financiare toxice ca de paduchi si nu stiu cum naiba sa iasa din mizeria in care au intrat din lacomie si aroganta.

        Asta e "sprijin pentru econmia romaneasca"? pai la fel "spirjina" un proxenet reteau sa de prostituate la "produs".

        Austria, tara lui Fritzl !
    • -1 (1 vot)    
      dar (Vineri, 27 februarie 2009, 21:31)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui kilu meu

      directorul are nevoie de un imprumut? Nu?! atunci chiar ar trebui sa faca un credit!
  • 0 (2 voturi)    
    saxonul s-a facut praf in Dacia... din nou (Vineri, 27 februarie 2009, 16:34)

    dacul [anonim]

    pai omule - daca ai cumparat-o e a ta - aia 25%.
    bravo. felicitari.

    atunci ce te doare pe tine daca statul roman iti va sponsoriza prostia sau nu ???

    ha ?

    si un sfat catre Isarescu (desi asta n-are nevoie sunt sigur) : haideti domnule sa creeam alta economie mai smart, cu resurse regenerabile din banii luati de la austriacul asta tupeist !

    facem domn Isarescu ?
    si asa tace si papagalul asta.
  • +1 (3 voturi)    
    ? (Vineri, 27 februarie 2009, 16:36)

    Nedumeritu' [anonim]

    Da' oare nu-i e frica de ridicol dlui? Nu mai bine isi dadea cu parerea despre economia Austriei?
  • +1 (3 voturi)    
    falimentul (Vineri, 27 februarie 2009, 16:40)

    ODX [anonim]

    BCR este poate singura din grupul Erste care a terminat 2008 pe profit, si astea nu sunt rezultate care pot fi atribuite managementului Erste.
    La dobanzile pe care le practicati as spuen ca dimpotriva voi sunteti cei care blocati 25% din economia romaneasca, care de bine de rau acum va tine pe linia de plutire.
    Asa ca mai lasati-ne cu lectiile de economie falimentara.
  • +2 (4 voturi)    
    au luat banii de la guvernul austriac profitul (Vineri, 27 februarie 2009, 16:52)

    warchild [anonim]

    de la romani, nimic anormal! iar pe romanii ii sfatuieste sa se scarpine la cap chiar daca nu ii doare! personajul asta e deosebit de imbecil!
  • 0 (2 voturi)    
    candva marmotele traiau doar in elvetia (Vineri, 27 februarie 2009, 17:21)

    SG [anonim]

    Presupun ca maine o sa ceara ajutor si OMW-Petrom sau Rompetrol ? Adica, bai fratilor, daca altii [cu alte interese] ne-au dat voi de ce sa nu ne dati ? Nu sunteti de gasca .. tz.

    BCR a realizat profit in 2008 .. _MIC_ fiindca activele intangibile sunt acum _evaluate_ mai prost decat erau _evaluate_ acum un an. Adica au profit, au zice nenea din figura 25% din economia romaneasca .. si vor ce ?

    http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5453693-profitul-erste-group-scazut-anul-trecut-28-6-859-6-milioane-euro.htm
    "Erste Group a inregistrat anul trecut un profit de 859,6 milioane de euro, in scadere cu 28,6% fata de nivelul de anul trecut, ca urmare a amortizarii activelor intangibile din Romania, Serbia si Ucraina, potrivit raportului financiar al grupului. Valoarea activelor a crescut cu doar 0,5% anul trecut, pana la valoarea de 201,4 miliarde de euro.
    "Excluzand amortizarea activelor intangibile din Romania, Serbia si Ucraina, profitul net s-ar fi ridicat la 1,34 miliarde de euro sau +14,1%", se arata in raportul financiar al Erste"
  • -1 (1 vot)    
    normal (Vineri, 27 februarie 2009, 17:22)

    roman [anonim]

    Normal ca trebuie sa mai luam niste imprumuturi si ca tzara si ca persoane fizice. Sclavisori negriciosi si prosti pe plantatie.
  • +1 (1 vot)    
    lasitate (Vineri, 27 februarie 2009, 17:25)

    gogu [anonim]

    de ce un acord cu FMI? simplu, guvernului ii e frica sa ia de capul lui masuri nepopulare, va da vina pe FMI
  • -1 (1 vot)    
    Austria si BCR (Vineri, 27 februarie 2009, 17:43)

    sorosf [anonim]

    este adevarat ca erste a facut o mare afacere...cu anumite contributii locale interesate...
    de asta cred ca face presiuni, ca aceste elemente co-partase sa intervina motivat, de iuresul creat...!!!
    dar ,sa nu exageram marele talent managerial al bcr..ca doar stiti ca era banca aproape monoipol, din romania, lucru care se si simtea ,de cum intrai in sediu ,pentru ca te itratau de sus,..toti cu pile si ..fosti..de toate felurile.
    de restul ces a zic...imperiul austriac nu mai renaste!
    poate apune definitiv austria prospera si
    sa vedem vienezi cautand lebede prin cismigiu.
    sa cititi va rog istoria lui manu, care face ordine in capitala imperiului cu romani care reveneau la vatra din teatrele de razboi ..primul razboi!
    numai de bine!
  • 0 (2 voturi)    
    ass parade (Vineri, 27 februarie 2009, 17:48)

    novarom [utilizator]

    toti sunteti mici guvernatori......omiteti un lucru de baza in lumea finantelor inalte.....si anume:banii tot din bani se fac, imprumuturile se dau din imprumuturi....de unde?.....de la alte banci sau fmi...
    in plus daca iei de la fmi primesti si o nota buna pentru banca, tara....chipurile.....
    cam asta era mesajul austriacului......dintre randuri....fie ca va place sau nu sa stiti ca bancile oricum se imprumuta, la bancile centrale, la cele straine, oriunde sunt bani, ideea era ca sunteti ca pe vremea lu iliescu.....nu ne vindem tara!.....e vanduta! ......cu tot cu platoul castigat la haga!....haha!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    huh???? (Vineri, 27 februarie 2009, 17:52)

    liviu_ [utilizator]

    deci eu stiu ca e sclavagism in ziua de azi...
    stiu ca FMIu si bancil in general sunt niste paraziti care traiesc din dobanzi...

    da frate e ilogic inuman si de-a dreptul prostesc sa te imprumuti de dragu de a te imprumuta...
  • 0 (2 voturi)    
    imbecilitate (Vineri, 27 februarie 2009, 18:29)

    gheorghe [anonim]

    Pai daca eu am firma,am contracte suficiente cat sa imi platesc anajatii si toate cheltuielile si sa mai obtin si un profit frumusel, cu alte cuvinte nu am nici un fel de probleme financiare,daca as face un imprumul la banca desi nu am nevoie inseamna sa fiu imbecil si sa-mi diminuez profitul fara rost.
    Asta e o imbecilitate fara margini. Pai daca eu am nevoie de niste bani si apelez la un credit bancar,banca ma jupoaie de bani luandu-mi dobanda. As fi un mare imbecil ca atunci cand nu am nevoie de banca sa imprumut totusi de la banca si sa imi impart profitul cu ea asa pe deamoaca
    • +2 (2 voturi)    
      N-ai nimerit-o (Vineri, 27 februarie 2009, 21:03)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui gheorghe

      Nu e vorba de luat imprumutul, e vorba de un acord de imprumut, ca si cum ti-ai deschide un card sau o linie de credit.

      Nu trebuie neaparat sa le si folosesti. Dar e bine de stiut ca le ai in caz de urgenta.

      Dar oricum, e evident din cresterea cursului valutelor fata de leu ca in Romania avem un deficit de lichiditati in valuta, cel putin pe termen scurt.

      Asa ca un imprumut ar fi bun. Problema e la conditiile stricte pe care trebuie sa le respectam pentru a-l primi.

      Ca la FMI nu merge sa iesi pe sticla si sa zici ca economia duduie, te verifica la sange.
  • -1 (1 vot)    
    M-am cam saturat (Vineri, 27 februarie 2009, 21:14)

    Gimmy [anonim]

    de austriecii astia!
    Sa stea naibii si sa dea sfaturi la ei acasa!...
    S-au obisnuit sa trateze Romania ca pe vrema lui Nastase..
    BASTA!
  • -1 (1 vot)    
    Balastul romanesc si Austria infloritoare (Vineri, 27 februarie 2009, 22:20)

    jean valjean [anonim]

    hai sa lamurim o treaba, herr treichl. dumneata nu sprijini economia romaneasca, ci invers: BCR are raportat un profit de jumatate de miliard de euro pe 2008, profit care ti se cuvine proportional cu actiunile tale. aceeasi situatie este si la petrom, unicredit, et.c. asa ca scuteste-ma cu aberatiile tale, ale ministrului tau de finante si ale presei de la viena care tipati ca din gura de sarpe ca romania o sa traga in jos economia austriei. cand am sa citesc in rapoartele oficiale ale BCR, Petrom, Unicredit, Raiffeisen ca firmele astea dau faliment, atunci sa comentezi "balastul" care atarna atat de greu pe gatul firav si subtire austriac. auzi tupeu: am luat bani de la guvernul austriac si nu de la cel roman. sau va ganditi deja sa repatriati profiturile si sa nu mai va mai capitalizati investitiile in speranta ca in fata falimentului, guvernul boc o sa va dea bani si de la bugetul roman ca sa va ghiftuiti lacomia si sa nu se prabuseasca de tot economia romaneasca. parasutelor. ar trebui sa se instituie un tribunal penal international pentru voi daca faceti asta.