Mugur Isarescu: "Pentru 4 din 5 componente ale crizei, momentul critic a fost depasit"

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Joi, 21 mai 2009, 17:09 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu, la Forumul Financiar
Foto: Hotnews
 documente
Guvernatorul BNRm, Mugur Isarescu, a explicat jurnalistilor, la finalul Forumului Financiar Central si Sud-Est European, ca daca gandim criza in cinci componente, patru dintre acestea au depasit deja momentul critic. Acestea sunt: criza cursului de schimb, criza balantei de plati, inflatia, criza legata de disponibilitatile de capital. Ce mai ramane? Cresterea economica.

Intrebat cum comenteaza faptul ca moneda nationala este totusi puternic depreciata, Isarescu a explicat: "Este vorba despre ceea ce spun de 2 ani intr-una: cresterea salariilor nominale mult peste productivitate este incompatibila cu aprecierea cursului de schimb".

Ascultati declaratiile integrale ale Guvernatorului BNR, Mugur Isarescu.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3118 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    parerea mea.. (Joi, 21 mai 2009, 17:25)

    vortex [anonim]

    ....Isarescu asta cred ca e chiar bun si tine cu tara, ma minunez ca banuiesc ca face si el parte dintr-o loja ceva, ca toti baietii de seama lui. Pana una alta, mie imi place desi unii zic ca trebuia sa avertizeze din vreme ce e pe cale sa vina...
    • 0 (6 voturi)    
      adica... (Joi, 21 mai 2009, 17:54)

      DanP. [utilizator] i-a raspuns lui vortex

      adica tu crezi ca el stia ce o sa vina?
    • +1 (5 voturi)    
      Grupul Bilderberg (Joi, 21 mai 2009, 18:28)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui vortex

      Se pare ca e singurul roman membru in grupul Bilderberg.

      Asta explica de ce a ramas in functie in toate guvernarile.
      • +2 (4 voturi)    
        tot p-acolo (Joi, 21 mai 2009, 21:25)

        gabbone [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

        nu e chiar membru bilderberg. acolo sunt baietii cu bani muuulti. el e membru in "trilateral commision" deci face parte din grupul executantilor deciziilor luate de bilderberg.
    • +3 (3 voturi)    
      He is a member of the Club of Rome, the Trilateral (Joi, 21 mai 2009, 20:36)

      sebastian [anonim] i-a raspuns lui vortex

      de pe Wikipedia, mai are pina la Bilderberg
  • +3 (7 voturi)    
    CrinA l-a contrazis acum pe Isarescu, la TV. (Joi, 21 mai 2009, 17:38)

    Muzeograful liberal [anonim]

    Istoricul Crin a zis mai inainte la tv, probabil inspirat de parjolul in asteptearea luptelor trecute cu turcii, ca abia de acum incolo incepe adevarata criza, adica semnele bune le vad numai tembelii.
    O fi vrut sa-l contrazica pe Isarescu?
  • +7 (7 voturi)    
    Un moment (Joi, 21 mai 2009, 17:39)

    ALex [anonim]

    Nu sunt economist si ca mine mai sunt multi. Pentru ca afirmatia insa sa aiba o valoare, ar trebui mentionata si ponderea celor cinci componente.

    Exemplu: daca ai in viata 5 boli, asta nu inseamna ca daca ai trecut de 4 exista garantia ca treci si de a 5-a, caci poate fi cancer.
  • +5 (5 voturi)    
    Inca o componenta! (Joi, 21 mai 2009, 18:03)

    Felipe [anonim]

    As mai adauga componenta SOCIALA (Somajul, in special). Inteleg ca nici la aceasta nu stam prea roz; somajul va creste.
  • +2 (2 voturi)    
    Or trece ele toate cele cinci componente... (Joi, 21 mai 2009, 18:12)

    Vorbe goale [anonim]

    ... dl Isarescu insa Romania iese foarte sifonata: cu productie la pamant, export asemenea, datorie externa enorma (in raport cu ce poate Romania), prea putini oameni activi raportat la numarul de pensionari SI declin demografic...

    Asa ca mai usor cu semnalele optimiste si vedeti ce faceti...
  • 0 (0 voturi)    
    Cursul ?? (Joi, 21 mai 2009, 19:22)

    mhc [utilizator]

    Atata timp cat e sustinut de luni bune prin utilizarea rezervei valutare si de curand prin imprumutul facut la FMI, eu nu cred ca problema e rezolvata.

    Sa vedem ce solutii are pentru curs cand se vor termina si aceste resurse...
  • +2 (2 voturi)    
    a uitat una (Joi, 21 mai 2009, 19:37)

    dodo [anonim]

    chiar foarte importanta: somajul, care intotdeauna isi revine ultimul...
  • -1 (1 vot)    
    Componenta numarul cinci (Joi, 21 mai 2009, 20:34)

    Frobenius [anonim]

    "Ce mai ramane?"
    Raspunsul corect: Pogea - Boc - ul
  • 0 (4 voturi)    
    inconstieta sau minciuna deliberata (Joi, 21 mai 2009, 21:11)

    finica [anonim]

    Eu cred ca Isarescu bate campii... Traiesc intr-o tara europeana cu o economie mult mai stabila decat a Romaniei si pot spune ca nici un oficial european (la nivel de EU sau de guverne ale tarilor membre) nu se hazardeaza sa afirme ca am intrat in perioada de regres a crizei economice. Cele mai optimiste previziuni (adica ceea ce se spera sa aduca masurile economice luate deja), ar indica un inceput de reabilitare in 2010. Iar Isarescu vorbeste de Romania, unde nici nu s-a facut inca un plan in acest sens, dar sa se mai si ia vreo masura?
    Revin la titlu: inconstienta sau minciuna deliberata?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai vezi mata ... (Luni, 25 mai 2009, 11:51)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui finica

      ... era clar de la inceput ca in statele mai slab dezvoltate revenirea va fi mai rapida decat in cele bogate.

      Economiile bogate si stabile din vest au externalizat o gramada de activitati care cereau multa munca manuala, majoritatea in Asia, dar parte si in Europa de Est. Da' inca mai pastrau ceva si la ele acasa. Ce pastrau ele acasa integral erau serviciile financiare alea grase, care aduceau bani multi, ca alea cereau putina munca, aduceau bani multi cel putin pe hartie, cereau forta de munca foarte inalt calificata, si mai cereau si knowhow pe care respectivele economii nu erau dispuse sa-l externalizeze. Da' serviciile financiare au facut fassssss, si ca sa faca economii si mai abitir au inceput sa externalizeze si putinul de activitate productiva care cere multa munca manuala care mai ramasese acasa. Unde? Evident ca tot in Asia sau estul Europei. Doar ca ce-a mai ramas de externalizat nu se mai preta la mutatul in China sau India, ca diferentele culturale deja sunt prea grave. Asa ca Europa de Est beneficiaza de treaba asta. Vezi de ex. vanzarile de Loganuri in Occident ca exemplu.

      Ce mi se pare mie idiot e ca statele occidentale (sau ma rog, macar populatia lor) chiar se asteapta sa se revina dupa o vreme de cativa ani max. la situatia anterioara. Situatia de pana la criza era bazata pe munca ieftina din Asia si Europa de Est care aducea multi bani in occident. Cum statele asiatice si cele est-europene incep sa se destepte, eu nu cred ca revenirea asta va fi vreodata posibila. Eventual Africa sa fie facuta urmatoarea Asie, da' aia-s prea dezorganizati, necivilizati si violenti ca sa se poata face acolo ce s-a facut in China. Parerea mea.
  • +1 (3 voturi)    
    Al cincilea element (Joi, 21 mai 2009, 22:10)

    Justin Puscasu [anonim]

    Mai exista un factor care genereaza si agraveaza criza in Romania, despre care n-a pomenit nimic Dl. Isarescu. Si anume incompetenta guvernului si lipsa oricarei strategii de iesire din criza. Si, in general, lipsa unui program realist de guvernare. La ora asta haban nu avem ce vom face cand se termina banii FMI si cu atat mai putin nu avem habar cum vom restitui imprumuturile... In rest, sunt numai semne bune.
  • +2 (4 voturi)    
    criza, criza?!?!?!?! (Vineri, 22 mai 2009, 3:18)

    ion daniel [anonim]

    eu stiu un singur lucru: Romania a avut crestere tot anul 2008 in timp ce toate tarile lumii urlau in stanga si in dreapta CRIZA... apoi brusc lumea a inebunit si a inceput a urla si la noi in stanga si in dreapte:"criza , criza" si dintr-o data totul s-a intors cu fundul in sus...
    sa aiba dreptate isarescu cand inceraca sa trimita un mesaj optimist???
    voi ce ziceti?
    • 0 (0 voturi)    
      electorat motivat positiv (Vineri, 22 mai 2009, 10:01)

      oleg [anonim] i-a raspuns lui ion daniel

      De cat timp a lovit criza la americani? americanii Au scapat ei de criza? NU! Astfel nici noi nu o sa scapam de criza mai repede decat americanii!!!
      De fapt o sa scapam mult mai tarziu.

      Clar, ca e parte din sarcinile de serviciu ale lui Isarescu sa trimita mesaje pozitive populatiei (amintiti-va episodu cu 3,8 la cursu valutar).

      Din pacate ce zice Isarescu este o simpla manipulare, criza internationala ne-a lovit si inca nu am scapat de ea, dupa asta urmeaza o alta criza bancara interna, cu toate fondurile FMI deja venite la BNR. Urmatorii 3 ani o sa fim tot in criza.

      Voi chiar aveti senzatia ca mesajele pozitive de la BNR au efect la bancherii care pot sa dezghete sau nu creditarea? hai sa ne imbatam cu apa rece ..
  • +1 (1 vot)    
    ...iar ISARESCU (Vineri, 22 mai 2009, 9:42)

    fanfanlatulipe [utilizator]

    Nu sant si nici nu voi fi un sustinator al lui . Totusi trebuie sa recunosc ca , probabil datorita continuitatii in functia de guvernator , Dl isarescu e probabil singurul ale carui decizii mai pot da o speranta tarii asteia . I se pot imputa multe lui Isa , dar hai sa fim realisti si sa recunoastem ca fara el lucrurile de data asta puteau scapa de sub control . Nu stiu pe termen lung care va fi nota de plata si daca o s o putem suporta . Stiu doar ca fara actiunile lui din ultima vreme tara intra in colaps total . Actiunile lui trebuiesc insa sustinute de Guvern . Credeti ca pe Guvern ne putem baza ? Din pacate cred ca nu . Si asta si numai datorita faptului ca acestia sant foarte in urma cu criza . Actiunile lor sant defazate in urma cu cel putin 6 luni . Reactiile pe care ar fi trebuit sa le aiba acum 6 luni ei le au acum . Ei nu iau decizii ei doar incearca , ei nu stiu , ei experimenteaza . Teama mea cea mare este ca nu vor reusi sa stapaneasca problema si vom ramane pe veci niste sacrificati in experimentele politicienilor
    • 0 (0 voturi)    
      Aida de! (Luni, 25 mai 2009, 11:56)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui fanfanlatulipe

      Faptul ca avem un guvern condus de un ardelean, care in loc sa strige "hotu'" toata ziua tace si face unii ca matale il interpreteaza ca fiind o lipsa de program si strategie. O fi. Da' eu vad ca guvernul functioneaza de aproape sase luni de zile, si vad ca ai patru factori enumerati de Isarescu s-au stabilizat.

      Chestie care-mi aduce aminte de un motan. Era mare, gras, si statea toata ziua pe soba si dormea. Inclusiv vara. Da' nu doar in casa aia, ci nici in casele vecine, nici macar in casa de peste drum nu era nici macar urma de soarec sau sobolan. Prefer un motan care doarme non-stop da' are efect decat o pisica agitata careia-i joaca soareceii pe nas. Cam asa si cu guvernul: daca le iese stabilizarea situatiei fara sa faca nimic, cre' ca sunt de preferat unor guvernanti care se agita ca sifonul da' carora nu le ies decat scandaluri de coruptie si gauri in buget.
  • 0 (0 voturi)    
    asa e (Vineri, 22 mai 2009, 15:58)

    dsfh [anonim]

    mai e de depasit criza insasi si e ok