Ministrul elvetian al apararii: SUA nu sunt un partener pe care sa putem conta!

de Dan Popa, Ella Moroiu     HotNews.ro
Duminică, 5 iulie 2009, 19:27 Economie | Finanţe & Bănci

SUA nu sunt un partener de nadejde pentru Elvetia, a declarat sambata Ueli Maurer, ministru al apararii din aceasta tara, vorbind despre decizia justitiei americane referitoare la clientii din SUA ai bancii UBS, banuiti ca ar fi fraudat Fiscul. Intr-un interviu acordat jurnalului germanofon Sonntag, Ueli Maurer a punctat ca tara sa nu va face concesii si nu va renunta la principiile privind demnitatea, relateaza Dan Popa pe blogul sau.

La inceputul anului, banca elvetiana UBS, cel mai mare administrator de averi din lume, a fost acuzata intr-un raport al Senatului american ca ii ajuta pe miliardari sa isi ascunda averile de fisc si sa nu plateasca impozite. Justiţia americana a cerut UBS sa-i dezvaluie identitatea a 52.000 de clienti despre care se crede ca ascund miliarde de dolari in conturi bancare secrete.

Mai multe tari care practica secretul bancar, intre care si Elvetia, Austria si Liechtenstein, au anuntat in luna martie ca sunt dispuse sa manifeste transparenta sub presiunea G20.

Ueli Maurer, fostul presedinte UDC, partid extremist si eurosceptic

Ueli Maurer a fost presedinte al Uniunii Democratice de Centru (UDC), aripa extremista siu eurosceptica a dreptei populiste elvetiene. La inceputul lui decembrie 2008, el declara, printre altele, ca "Ne asumam un mare risc acordand dreptul de libera circulatie a persoanelor pentru Romania si Bulgaria in actuala situatie economica".


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1348 vizualizari

  • -2 (20 voturi)    
    bravo elvetia (Duminică, 5 iulie 2009, 19:49)

    electron [anonim]

    orice tara care se opune SUA , trebuie admirata.
    • +3 (17 voturi)    
      uau (Duminică, 5 iulie 2009, 20:11)

      eu [anonim] i-a raspuns lui electron

      si oricine are o parere asa transanta ce nu are nevoie de argumente, trebuie sa fie tare mandru de sine si foarte putin educat, posibil chiar prost
      • +1 (13 voturi)    
        te deranjeaza? (Duminică, 5 iulie 2009, 20:19)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui eu

        SUA isi baga coada doar acolo unde are interese personale. bv acelui ministru pt faptul ca spune lucrurilor pe nume!
        • +2 (6 voturi)    
          cristi, (Duminică, 5 iulie 2009, 21:58)

          cornerro [anonim] i-a raspuns lui cristi

          ce este anormal in a-ti urmari interesele personale? tu iti bagi nasul in interesele altora? oricum,daca s.u.a. fac ceva care in aparenta este de interes general, analistii altruisti sar cu banuiala ca "sigur au ei un interes ascuns" sau cu vesnica admonestare :"...dar cine le da lor dreptul sa o faca pe-a jandarmii mondiali?!" nu sunt nici pe departe democrati perfecti sau sfinti, dar sunt DE departe cei mai de incredere. in timpul celui de-al doilea razboi mondial nu a mai sarit nimeni cu gura ca isi baga americanii nasul pe aici si ca sigur au ei un interes obscur. asta fiindca baioneta nemteasca era prea aproape de jugulara noastra iar mandria cultilor europeni - mult prea alba la fata. daca un stat precum elvetia spune ca s.u.a. nu sunt "un partener" de incredere asta
          poate sa-mi starneasca un zambet amuzat si curiozitatea de a afla motivul incruntarii puricelui. si daca motivul este ambiguu formulat, dar denota dezamagirea pierderii unei adevarate bogatii pe care ,iata, cei care o pompeaza indraznesc sa o puna sub semnul intrebarii din pricina moralitatii acesteia,puricele - mare partener al elefantului- se supara si ii trage acestuia un sut in fund. asta pentru ca puricele nu respecta regulile valabile in restul lumii si profita din plin de aceasta ciudata derogare. nu vreau sa spun ca admir statele mari si puternice sau ca dispretuiesc o tara cu un popor de o atat de buna calitate. dar simtul masurii nu strica nimanui, mare sau mic, la fel ca si cel al corectitudinii aplicate echidistant. iar domnului "electron", care crede ca merita admirat orice stat care ii injura pe americani, ii fac o dezvaluire: nu trebuie sa fii mare cat china ca sa poti injura s.u.a.,dimpotriva! daca o face elvetia si nu pateste nimic, o poti face si matale si sigur nu ti se va intampla nimic. iti dai seama cat de admirat vei fi?!
          • -1 (1 vot)    
            poftim ? (Luni, 6 iulie 2009, 7:49)

            electron [anonim] i-a raspuns lui cornerro

            a te opune nu inseamna a injura ! nu compara elevetia cu romania, nici inainte de 90 si nici dupa 90 ; haosul de dupa 90 din romania nu se datoareaza neparat romanilor ci in proportie de 90% americanilor care ne-au vazut intotdeauna ca pe o colonie de sclavi ! toti presedinti romaniei de dupa 90 s-au instalat numai cu acordul americanilor ! numai devreme de 2 iulie, cind protejatul lor basescu ( iesit din gratii ) si-a permis sa nu vina la ziua lor, vai ce mai ofuscati au fost ei, americanii, cum dle ? sa nu vina seful statlui roman la ziua noastra ? dar unde si cine se crede basescu asta ? de parca este obligatoriu ca dupa ce iti bea singele sa-i mai si feliciti ptr asta. du-te tu in fata ambasadei sua din romania si proteseteaza cu o pancarda si spunele americanilor doar atit : vedeti de treaba voastra si stati la voi acasa ! sa vezi ce patesti tu, aici la tine in tara ! se pare ca esti cam naiv dle "cornero" , intotdeauna de cind lumea si pamintul au fost regi si pioni si nu se va schimba niciodata acest fapt.
      • +1 (11 voturi)    
        Toti banii depusi in Elvetia sunt bani furati (Duminică, 5 iulie 2009, 20:24)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui eu

        .de la toti amarastenii lumii .de aceea optez pentru un bombardament atomic ,pana la disparitia Elvertiei de pe harta lumii ,fiind tara hotilor ! Cer cu tarie SUA sa strice 3-4 bombe nucleare pe Elvetia aceasta rusine a omenirii, incepand de la W.Tell!
        • 0 (0 voturi)    
          cam rea solutia (Miercuri, 8 iulie 2009, 17:27)

          AlexA [anonim] i-a raspuns lui Eneas

          Pai si hotii crezi ca nu gasesc alte locuri de pus banii? Hai sa fim seriosi, Elvetienii vand un serviciu, daca nu-l vand ei il vor vinde altii (Singapore). Eu prefer Elvetia.
      • -1 (3 voturi)    
        Vrei argumente? (Duminică, 5 iulie 2009, 21:39)

        msrp [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Pai daca vrei argumente la chestia asta trebuie sa mai astepti pana imi gasesc timp sa scriu, nu de alta dar cred ca pot umple sute de pagini de argumente
    • 0 (4 voturi)    
      Nestle si ceasurile elvetiene...Atat. (Duminică, 5 iulie 2009, 21:09)

      dvribe [anonim] i-a raspuns lui electron

      Ah!!Scuzati!:Am uitat de secretul bancar elvetian!Cea mai productiva marca la export(Nazisti,europeni,africani,chinezi,etc:haide-ti cu totii la spalat de ,,rufe murdare''(spalat de bani de fapt),noi traim bine,voi la fel!!!Elvetia sa traiasca,cu neutralitatea ei!!!!!Mai las-o incolo de admiratie,neutronule!!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Eu cred ca nu pricepi nimic (Duminică, 5 iulie 2009, 22:11)

      Vlad I [anonim] i-a raspuns lui electron

      Eu cred ca nu pricepi nimic despre ce este vorba. Anual 2000 miliarde dispar in paradise fiscale, Elvetia isi apara interesul murdar, daca nu ar exista aceste paradise, coruptia, traficul de arme, droguri, prostitutie, ar fi mai dificil. Ai senzatia ca USA isi baga nasul peste tot, proportional cu puterea lor, fiecare tara isi arunca influienta unde poate. Rusia are un buget militar de 15 X mai mic decat USA, oare de ce ofera 500 milioane lui Voronin? Trasnistria cine a facut-o? Hugo Chavez din Venezuela, a exportat revolutia bolivariana in Honduras, acum ii taie petrolul, pt. ca fostul presedinte era un clon al lui, opozitzia din Venezuela il acuza pe Hugo, ca ia decizii in Honduras mai mult decat cetatenii ei.
  • -2 (10 voturi)    
    excelent elvetia (Duminică, 5 iulie 2009, 20:16)

    hail to the thief [utilizator]

    cu adevarat trebuie admirate aceste tari ... si nu doar atit dar in sfarsit lumea a inceput sa se trezeasca si sa vada cu adevarat ce tara de lacomi hoti si fara caracter fara viata si apsiune este sua
  • +6 (8 voturi)    
    Ieuropeanul... (Duminică, 5 iulie 2009, 20:35)

    x [anonim]

    tot infect ramane, ce sa-i faci.
    Bine ca au venit imperialistii sa ne scape de Hitler si ne-au dat o mana de ajutor sa-i mai punem la respect pe rusi, prin extinderea NATO. Acum putem sa-i scuipam linistiti in obraz si sa pupam cu smerenie cizma cioloveca putind a gaz, ca deh, ne sta in caracter.
    • -1 (5 voturi)    
      Ne-au scapat pe noi de Hitler? (Duminică, 5 iulie 2009, 21:41)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui x

      Stai tu linistit, ca nici rusii nici americanii nu ne-au scapat in primul rand pe noi de Hitler . S-au scapat pe ei. Daca nazistii cucereau Rusia nu crezi ca urma USA?
  • -1 (1 vot)    
    putina decenta nu strica nimanui (Duminică, 5 iulie 2009, 21:03)

    ionica fonosch [anonim]

    [ http://www.youtube.com/watch?v=_Pjn5E6yOKo&feature=related ]
  • +4 (6 voturi)    
    aici nu e vorba (Duminică, 5 iulie 2009, 21:07)

    kalu [anonim]

    despre contrazicerea sua (lucru cu care sunt de acord) dar ca elvetia sa faca profit gras de secole din bani ciorditi cum este? Adica toti barosanii, inclusiv de la noi si stiti voi cine, ascund banii in elvetia, ca de este o tara onorabila cu banci onorabile si prostii isi sparg capul si nu pot face nimic "ca este secret bancar" Pai ne permiterea studierii probelor se numeste complicitate. Si mai usor si cu elvetienii, eu nu mai am incredere in nimeni, mai ales in "onorabilii" astia.
  • +1 (3 voturi)    
    Elvetia, (Duminică, 5 iulie 2009, 22:05)

    directia 5 [anonim]

    acest 'baiat destept' al omenirii,inca o data se adevereste ca fericirea unora se construieste pe nefericirea altora
  • -1 (1 vot)