Proiectul de buget pe 2010: Pensii inghetate la nivelul din octombrie 2009, salariul mediu brut creste la 1.836 lei

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 22 decembrie 2009, 12:53 Economie | Finanţe & Bănci

Pensiile vor fi inghetate anul viitor prin mentinerea valorii punctului de pensie la nivelul stabilit pentru luna octombrie 2009, de 732,8 lei, astfel ca pensia medie lunara de asigurari sociale va fi limitata la 701,2 lei, conform proiectului bugetului asigurarilor sociale de stat,  citata de Mediafax.

"La constructia bugetara in domeniul asigurarilor sociale de stat si al asigurarilor pentru somaj pe anul 2010 s-a avut in vedere mentinerea in anul 2010 a valorii punctului de pensie la nivelul celei stabilite pentru luna octombrie 2009, respectiv la 732,8 lei", se arata in document.

Fondurile destinate platii pensiilor pentru anul 2010 sunt in suma de 39,6 miliarde lei, reprezentand 7,36% din PIB.

Salariul mediu brut va creste la 1.836 lei in 2010

Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2010 este de 1.836 de lei, in crestere de la 1.767 lei in 2009, conform proiectul bugetului asigurarilor sociale de stat pentru 2010.

"La constructia bugetara in domeniul asigurarilor sociale de stat si al asigurarilor pentru somaj pe 2010 s-au avut in vedere cresterea salariului mediu brut in 2010 la 1.836 lei, fata de 1.767 lei estimat pentru 2009 si 1.682 lei inregistrat in 2008", potrivit documentului.

Evolutia salariului mediu brut utilizata la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat este aceeasi ca previziunile de toamna ale Comisiei Nationale de Prognoza (CNP).

Astfel, CNP anticipeaza ca salariul mediul brut va creste in 2009 cu 5%, de la 1.682 lei la 1.767 lei, si cu 3,9% anul viitor, la 1.836 lei.


In 2010 vor fi sub 100.000 de disponibilizari de la stat si nu vor fi modificari de taxe

Ministrul desemnat al finantelor, Sebastian Vladescu, a declarat in cadrul audierilor din Parlament, ca numarul disponibilizarilor din sectorul bugetar va fi mai mic de 100.000 anul viitor si a precizat ca nu intentioneaza sa modifice sistemul actual de taxe si impozite.

"Nu exista aceasta cifra (400.000 disponibilizari, n.r.) in buget, desi am auzit si eu ca se vehiculeaza. Conform proiectului de buget sunt sub 100.000 de angajati", a precizat Vladescu, care a adaugat ca unele reduceri de posturi vor veni pe cale naturala, prin neangajarea de persoane pe posturile care se elibereaza.


Citeste mai multe despre   










3856 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    DAR PENSIILE SPECIALE? (Marţi, 22 decembrie 2009, 13:05)

    vlad [anonim]

    ne asteptam sa ne creasca macar pensiile speciale...
    • 0 (0 voturi)    
      tot pensiile speciale... (Marţi, 22 decembrie 2009, 23:29)

      hihi [anonim] i-a raspuns lui vlad

      ...care sunt nesimite de-a dreptul, vreti sa creasca?
      asta e chiar nesimtire, la niste pensii de zeci de milioane vreti indexari, iar la cele mici nu. Chiar nu va ganditi la semeni? de fapt, e retoric, raspunsul e NU.
  • -1 (5 voturi)    
    Reducere cheltuieli (Marţi, 22 decembrie 2009, 13:09)

    Alexandru C [anonim]

    "Nu exista aceasta cifra (400.000 disponibilizari, n.r.) in buget, desi am auzit si eu ca se vehiculeaza. Conform proiectului de buget sunt sub 100.000 de angajati", a precizat Vladescu, care a adaugat ca unele reduceri de posturi vor veni pe cale naturala, prin neangajarea de persoane pe posturile care se elibereaza."

    Pai si atunci cum se reduc cheltuielile? Prin scoaterea la pensie a bugetarilor nu se reduc cheltuielile, doar se muta dintr-un fond in altul, de la fondul de salarii la fondul de pensii. Oare logica imi joaca feste? Nu prea cred.

    Daca din mediul privat au fost concediati sute de mii de oameni (atentie ca numarul somerilor nu include pe cei plecati cu acordul partilor) la bugetari n-ar trebui sa plece cel putin tot atatia. Un bugetar e sustinut de vreo 2 angajati la privat. Iarasi imi joaca logica feste? Nu cred.

    Succesuri sa aveti.
    • 0 (0 voturi)    
      Minus (Marţi, 22 decembrie 2009, 13:59)

      Alexandru C [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Ma gandeam ca primesc si un argument. Daca ziceam ceva de marele carmaci intelegeam asa insa ...
      Cred ca se datoreaza faptului ca multi cu conturi pe aici nu sunt in stare sa gandeasca. Alta explicatie eu nu gasesc.

      Succesuri
    • +2 (2 voturi)    
      mai mult ca sigur (Marţi, 22 decembrie 2009, 15:39)

      naufragiatul [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      Logica iti joaca feste mari de tot.
      1. Bugetul se bazeaza in proportie de 70 % pe taxe si aacize, veniturile din impozitul pe venit este cam de 10 % din buget, asadar angajatii din privatt, cu impozitele pe venit asigura vreo 6-7 % din buget

      2. daca ii dai afara trebuie sa le dai somaj , adica creste efortul bugetar pe bugetul somajului, deci iti creste si tie contributia la somaj.

      3. daca concediezi, in perioade de criza mai ales e negativ, scade consumul, automat scad incasarile din accize si taxe, automat iti creste tie impozitul, sa nu mai spun de bancile care nu-si vor putea recupera creditele acordate

      Asadar logica iti joace feste, repet.
    • +1 (1 vot)    
      Ignoranta (Marţi, 22 decembrie 2009, 16:09)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      De unde ai scos-o pe-asta cu 1 angajat la stat e sustinut de 2 angajati din privat ? Asta e deja un mit de prost gust si din pacate e debitat peste tot fara ca cineva sa gandeasca inainte. Ce sa-ti spun, ma tii tu pe mine ... fiecare isi face treaba, mai auzisem pe unii care aberau pe aici ca angajatii de la stat nu fac nimic asa ca poti fi dati afara toti .. foarte "inteligent" .. :|
  • 0 (0 voturi)    
    plafon impozitare pensii (Marţi, 22 decembrie 2009, 13:39)

    aaa [anonim]

    stie cineva ce se mai aude de cresterea plafonului de impozitare a pensiilor de la 1000 la 1500 lei. prin vara scria ca de la 1.ian va creste.
    vreo referire in buget legat de aceasta masura?
  • 0 (0 voturi)    
    vrem stabilitateee!!! (Marţi, 22 decembrie 2009, 20:37)

    resita31 [utilizator]

    m-am saturat de instabilitatea pietei muncii si financiara... vreau ca romanul sa aiba un loc de munca care sa fie platit decent ca sa isi poata permite friptura din farfuria familiei si sa isi poata face un planning financiar de cel putin 5ani... si daca vor sa faca reduceri. cer oare prea mult de la stapanire?!
  • 0 (0 voturi)    
    Gerul inghetarilor (Marţi, 22 decembrie 2009, 20:49)

    liviu [anonim]

    "Pensiile vor fi inghetate anul viitor prin mentinerea valorii punctului de pensie la nivelul stabilit pentru luna octombrie 2009" spuse Sebastian Vladescu.
    Intrebare:
    Sunt multi pensionari ale caror pensii nu s-au mai reajustat din ianuarie 2007. Sa inteleg ca lor l-i se va recalcula pensia pentru a fi adusa la nivelul octombrie 2009, si doar dupa aceea va fi bagata la congelator?