Mi-au spart casa de cateva ori, dar platesc taxa de paza. Spune si tu ce taxe locale aberante platesti

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:17 Economie | Finanţe & Bănci

Taxa de paza
Foto: HotNews.ro
Inceputul anului debuteaza cu plata taxelor si impozitelor. Unele primarii, disperate sa faca rost de bani, au anuntat majorarea taxelor pentru parcari, altele au introdus noi taxe, una mai ciudata decat alta. Un cititor HotNews.ro dintr-o comuna de langa Bucuresti ne-a sesizat ca plateste o asa numita taxa de paza in valoare de 15 lei pe an, insa nu e vorba de paza locuintelor, ci de cladirea primariei. Un alt cititor dintr-o localitate de langa Sibiu ne-a sesizat ca plateste o asa numita taxa de pompieri.

  • Un cititor HotNews.ro care semneaza Grigore ne-a trimis la redactie chitanta taxelor si impozitelor locale platite la inceput de an si spune ca a constatat ca are de achitat, pe langa impozitul pe cladiri, o asa numita taxa de paza, care i se pare aberanta: "Am constatat, platind taxele si impozitele locale, ca am de achitat, pe langa impozitul pe cladiri, si o asa numita taxa de paza. Nu mi-a venit sa cred ca am de platit asa ceva, in conditiile in care n-am vazut picior de paznic prin Tunari iar casa mi-a fost sparta de cateva ori pana acum. Am intrebat la primarie si mi-au spus ca taxa de paza e nu e pentru locuintele oamenilor, ci pentru cladirea primariei, pentru scoala si biserica. Taxa nu e mare, 15 lei pe an, dar ideea ca platesc o taxa de paza intr-o zona unde spargerea locuintelor e la ordinea zilei mi se pare cinica si cam aberanta. Primaria n-are decat sa-si angajeze paznici si sa-i platesca din bugetul propriu. La fel cum voi fi nevoit sa fac si eu, sa angajez o firma de paza, ca politia e depasita total. Mi-au spus de la Primarie ca si lor li se pare o aberatie, ca au mostenit taxa de la vechea administratie dar vad ca au pastrat-o si in 2010". Un alt cititor din Sibiu ne-a semnalat ca a constatat ca are de platit o "taxa de ecologizare a terenului" si o "taxa de pompieri".
  • Si Primaria Capitalei a incercat sa mareasca taxele de parcare de cateva ori, insa a revenit asupra hotararii in urma sesizarilor numeroase primite de la cetateni. Conform unei hotarari a CGMB, bucurestenii ar urma sa plateasca in 2010 taxe de pana la trei ori mai mari pentru locurile de parcare. Valoarea acestora variaza intre 109,5 lei si 164.25 lei fata de 36,5 si 76,65 lei anul trecut. "In urma sesizarilor primite de la bucuresteni si de la reprezentantii mass-media, conducerea Primariei Capitalei a reanalizat Hotararea nr. 405/16.12.2009 privind stabilirea nivelurilor impozitelor si taxelor locale din Municipiul Bucuresti, pentru 2010, capitolul referitor la taxele pentru parcarile de resedinta. Precizam ca aceste taxe au fost majorate la propunerea primariilor de sector", se arata in comunicatul Primariei Capitalei. Primaria Capitalei va propune, in urmatoarea sedinta a Consiliului General al Municipiului Bucuresti, revenirea la vechea valoare a taxelor pentru parcarile de resedinta,

NOTA: Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa spuna cu cat s-au marit taxele locale in localitatea lor si ce noi taxe au introdus autoritatile locale pentru a face rost de bani.


Citeste mai multe despre   










7393 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Taxe (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 13:43)

    Bogdan din Constanta [anonim]

    Nu am drum (la propriu, nu este nici macar trasat ce sa mai zicem de o pietruire sau asfaltare), nu am apa, nu am canalizare nu am curent. Va intrebati poate unde am casa :) In Constanta!!! Zona a fost introdusa in intravilan din anul 1990 iar in 1994 primaria a lotizat si dat in proprietate loturile. Si de atunci nu a mai facut nimic. Cu toate astea platim taxe peste taxe (paza, iluminat, gunoi, ape fluviale etc). La toate sesizarile facute catre primarie se raspunde simplu: "Se va face un studiu de fezabilitate"
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:01)

      donache [anonim] i-a raspuns lui Bogdan din Constanta

      ape pluviale
    • +2 (6 voturi)    
      Daca esti papagal (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:19)

      travis [anonim] i-a raspuns lui Bogdan din Constanta

      Cum sa dai bani pe un teren in cimp,fara utilitati,cica intravilan?La fel in Mangalia,e plin de fraieri care si-au construit case in cimp,linga far,dar si in tot felul de cartiere pirat,Dobrogea x.S-au imprumutat la banca si si-au facut casa de vis,niste policlinici mirlanesti de beton.Aproape nimeni nu sta in ele? De ce oare?Cara-ti ca..tul cu vidanja,scuipa seminte in casa vecinului de alaturi,aflata la juma de metru de a ta,asculta-i manelele si miroase-i fumul de la gratare.Unde nu-i cap...
      • 0 (2 voturi)    
        lege? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:33)

        monica L [anonim] i-a raspuns lui travis

        Ca sa nu mai vorbim de procedura legala a introducerii de terenuri in intravilan. Pe cit punem pariu ca nu exista un PUZ aprobat de consiliul local, asa cum cere legea? Toate haiduciile si spagareala astea romanesti se platesc inzecit mai apoi, dar ce conteaza, sa avem ACUM seminte si sa "ne simtem bine", vorba lui Badea.
        Cit despre taxe aberante si alte prostii impuse de administratie, solutia e numai una: asocierea de cetateni si constituirea in parte civila, apoi plingere la instanta (asta ca individual sa nu fie costuri mari).
    • 0 (4 voturi)    
      Taxa de parcare, asta este pomana curata (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:32)

      Radu Sinescu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan din Constanta

      Mai bine va ganditi ca taxa de parcare in occident este 10 % din salariul mediu / luna. Si asta doar la domiciliu. La servici daca nu plateste firma si trebuie sa platesti tu nu ustura ci chiar doare caci este de aproape trei ori mai scump decat taxa la domiciliu.
      • +3 (3 voturi)    
        aaa .. what?? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 22:42)

        eu [anonim] i-a raspuns lui Radu Sinescu

        Zi-ne si noua te rog mult despre ce tara vorbesti si cat este salariu mediu. Sa luam de ex cea mai scumpa tara din europa si cea mai scumpa capitala, vb aici de oslo. Salar mediu: 2500 euro. Parcare pe luna 100 euro. Nu mi se pare 10%. Deci despre ce tara vorbesti tu? Aaa ... si firma plateste parcarea de la serviciu in destul de multe cazuri. So ... despre ce naiba vb??
        • +1 (1 vot)    
          parcare oslo (Joi, 7 ianuarie 2010, 5:08)

          augustin [anonim] i-a raspuns lui eu

          e 100 de euro in centru, ca daca stai intr-o alta zona nu dai decat 30 -40 de euro, 2-300 de coroane
    • 0 (0 voturi)    
      Ape pluviale... (Joi, 7 ianuarie 2010, 12:45)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Bogdan din Constanta

      ...fluviale e altceva. Nu-mi pare rau de tine.
  • +1 (7 voturi)    
    Cata spaga ai dat ca sa iei autorizatie ? (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:21)

    Sandu [anonim]

    In mod normal nu ar fi trebuit sa obti autorizatie de constructie pana cand nu aveai toate utilitatile. Dar stai am uitat suntem in Romania.
    • -1 (3 voturi)    
      de unde... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:07)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      ai scos prostia asta cu utilitatile?atita timp cit terenul este intravilan poti sa obtii certificat de urbanism si ca atare autorizatie de constructie!
      • 0 (0 voturi)    
        serios? (Joi, 7 ianuarie 2010, 10:09)

        Geo [anonim] i-a raspuns lui eugen

        Asta e chiar enervant, vin toti fomistii din fundul ardealului, isi fac casa si dupa aia vin cu fel de fel de pretentii
    • +1 (1 vot)    
      sau (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:11)

      CO [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      daca-ti da autorizatie, atunci legea ii obliga primariile ca in termen de x sa aduca utilitatile la poarta, unde x cred ca e maxim 5 ani ... oricum se fac derogari si exceptii la greu de la lege in consiliile locale.
      • +2 (2 voturi)    
        Tu visezi (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:58)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui CO

        Spune Legea si articolul care obliga primariile sa aduca utilitatile la poarta.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu trebuia sa dea spaga (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:24)

      Flori [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Autorizatia de construire nu implica sa ai utilitati. Acestea, daca sunt, este OK, platesti si te racordezi la ele. Daca nu sunt, ca sa traiesti civilizat, ti le asiguri tu, din surse proprii, mai putin drumul care, daca este pe loc public, trebuie sa il faca autoritatile locale. Pentru apa: forezi un put de mica, medie sau mare adancime si mai iei si o pompa. Pentru canalizare: construiesti o fosa septica ( pt care trebuie sa ai autorizatie). Bineinteles ca aceste constructii (put, fosa septica) trebuie sa fie prinse in documentatia pentru care obtii autorizatie de construire. Pentru curent, daca nu a facut nimic Electrica pe banii ei, faci tu pe banii tai cu autorizatie de la electrica. Spun din proprie experienta pt ca acolo unde mi-am construit eu casa am facut toate acestea inclusiv am montat un transformator pe un stalp ( toate cumparate de mine) si abia apoi ne-a racordat electrica la reteaua ei ( ei nu puteau asigura consumul necesar in comuna si daca nu am fi facut investiatia am fi avut dese intreruperi de energie electrica si aceasta nu ar fi avut parametrii buni ceea ce ar fi dus la stricarea aparaturii. Dupa aceasta ne-au pus sa platim pierderi pe transformataoarele noastre, daca nu voiam sa le donam lor. Ca fapt divers, dupa ce a a parut o padure de stalpi cu transformatoare, adica dupa vreo 3 ani, a luat si electrica decizia sa faca inca un transformator. Si atunci, majoritatea, a renuntat la utilizarea transformatoarelor proprietate si s-a racordat la transformatorul cel nou. Si am ramas toti cu padurea de stalpi, prin curti, pe care, daca va fi nevoie, le vom racorda iar. Daca nu faci nimic din toate acestea si daca nu ai utilitati la care sa te racordezi, iei de la vecini sau traiesti ca in evul mediu.
    • +5 (7 voturi)    
      nu am dat spaga (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:40)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Nu am dat spaga. Iar terenul a fost dat de primarie avand ca destinatie constructia de locuinte. Autorizatia o obtii fara nici o problema, la fel si certificatul de urbanism. Pe planul PUZ-ului toate arata minunat. Strada, sensuri giratorii, puncte de transformare, scoala, conducte, canalizare, retele electrice ingropate si asa mai departe. Problema e ca lipsesc cu desavarsire iar Mazare are cu fonduri doar pentru altfel de investitii.
      • 0 (0 voturi)    
        regele mazare (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:22)

        mm [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        pai votati-l pe mazare mai departe. n-o sa aveti utilitati, dar o sa aveti un primar playboy. n-o sa aveti un primar in constanta, dar o sa aveti un primar in mamaia. tot inainte!
  • +2 (2 voturi)    
    taxa R_TV (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 14:57)

    dan [anonim]

    Si eu platesc taxa radio-tv pe luna la firma desi nu posed aparate !! La ghiseu nu face chitanta mai mica decat valoarea facturii !!!
    • -1 (1 vot)    
      nu este adevarat (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 20:19)

      eu [anonim] i-a raspuns lui dan

      Eu de cate ori platesc curentul pe firma il platesc fara radio tv cer la caserita si asa platesc.
  • 0 (4 voturi)    
    Taxa parcare in Navodari (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:04)

    Navo [anonim]

    Saracii mitici, ce taxe mari trebuie sa plateasca: "bucurestenii ar urma sa plateasca in 2010 taxe de pana la trei ori mai mari pentru locurile de parcare. Valoarea acestora variaza intre 109,5 lei si 164.25 lei fata de 36,5 si 76,65 lei anul trecut".
    Hai sa va spun cat a costat taxa de parcare in Navodari, in 2009: 160 ron + inca 80 ron o placuta care blocheaza locul de parcare atunci cand pleci. Aceasta placuta nu o foloseste nimeni pentru blocarea locului din motive evidente: Navodari nu este Bucuresti, aici inca nu avem o criza asa de mare a locurilor de parcare. In 2010 nu vreau sa stiu cu cat ne va mari taxa de parcare incompetentul de primar psd (cu litere mici), care a castigat alegerile cu sacosica de malai si faina (la fel ca si primarul mazare (iar cu litere mici) din Constanta).
  • -2 (8 voturi)    
    pret loc de parcare Bucuresti (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:09)

    Adrian [anonim]

    Taxa pentru locul de parcare a crescut intr-adevar de 3 ori, de la 58 la 150 lei anul acesta, dar mi se pare foarte justificata si sunt convins ca de exp d-l Piedone chiar va face ceva pentru noi cu banii adunati in plus... cel putin pana acum asta a dovedit...
    si sper cu ocazia asta sa dispara cat mai multe din masinile parcate 363 de zile si plimbate 2 zile pe an.

    PS: cu 150 de lei fumezi 15 zile sau iti asiguri loc de parcare timp de 1 an intr-un oras super full; hmmm... ce as alege?
    • -1 (1 vot)    
      apropo de locuri de parcare... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:37)

      c [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Am citit azi ca vor sa pastreze aceleasi preturi la locurile de parcare ca si anul trecut. Si asta pentru ca Primaria Generala a Capitalei nu a fost de acord cu primariile de sector.
      • 0 (2 voturi)    
        pret loc de parcare Bucuresti (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:17)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui c

        Am auzit si eu azi ca Primaria Generala vrea sa aduca pretul inapoi, dar nu cred ca va reusi, si SPER ca nu va reusi; nu stiu implicatiile legale, dar cat timp primaria de sector administreaza locurile de parcare mi se pare corect sa stabileasca de una singura cuantumul taxei;
        stiu ca suna aiurea, dar vreau sa platesc taxa marita, este logic, cu bani putini se face putin... dar asa sunt romanii, vor de toate si daca se poate fara sa plateasca,,,,
    • +1 (3 voturi)    
      363 (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:58)

      Giubugea [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Bre, dacă nenea ăla vrea să se plimbe cu maşina 2 zile pe an (3 în anii bisecţi) e dreptul lui. Îşi plăteşte taxele şi impozitele, are aceleaşi drepturi ca şi tine.
      • 0 (2 voturi)    
        366 (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 18:06)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Giubugea

        daca tot vorbim de ce e drept.. locurile de parcare ar trebui scoase la licitatie. in plus, daca vrea sa tina ocupat inutil un spatiu 363 de zile pe an aiurea ar trebui sa-l impoziteze cateva zeci de mii de ron pe an pt ca noi, restul, un pic mai inteligenti, ne-am gandit ca ar fi mai bine sa se joace copiii pe un petec de verdeata si sa se duca nenea ala al tau sa ia autobuzul 2 zile pe an.
        asta nu se intampla inca pt ca nu suntem majoritari.. dar va veni si vremea aia.
  • +2 (2 voturi)    
    Ref la parcarile de resedinta (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:14)

    bigbrother [utilizator]

    Eu as fi dispus sa platesc o taxa mai mare cat timp mi se garanteaza un loc de parcare intr-o parcare civilizata (macar un sistem de securitate existent -paznic, camera video etc) sau, ca sa exagerez putin, macar un bec care sa lumineze parcarea.

    Cred ca primaria bune caruta inainte cailor sau cererea este atat de mare incat uita un adevar dureros: locurile de parcare existente in acest moment nu ajung nici pe departe pentru cate cereri sunt.

    Sau poate ma insel si acesti bani in plus vor contribui la crearea de parcari (inclusiv supraetajate) unde toata lumea sa aiba loc astfel incat trotuarul si spatiul verde sa revina la destinatia initiala iar soferii sa fie multumiti macar din acest punct de vedere
  • +2 (2 voturi)    
    asa tara asa locuitori (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:29)

    bla [anonim]

    Si in comuna Floresti din satul pardon municipiul Cluj-Napoca, se practica asa zisele taxe pe paza si pompieri, sau cel putin astea au fost platite anul trecut, anul asta inca nu am ajuns la primarie. Dar din cate stiu eu exista o lege de genu toate comuniile si satele din tara sunt obligate sa faca contract cu o firma de paza sau sa puna localnicii sa se plimbe pe rand in fiecare noapte cu o bata in mana ca sa ii sperie pe hoti, legea este destul de veche, adica de mai bine de 4 ani. Asa ca nu inteleg de ce va mirati daca le permitem sa scumpeasca asa benzina si motorina fara sa facem ce ceilalti europeni si sa iesim in strada sa ardem cauciucuri asa cum au facut agricultorii spanioli.
  • +1 (3 voturi)    
    pret la shto (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:46)

    primaru' [anonim]

    Pretul pentru un loc de parcare in Bucuresti , in conditiile in care este mana cereasca sa obtii unul, este o cacialma. Cum este posibil sa platesti doar 150 lei/an ? ( sunt posesorul unui loc de parcare).
    Trebuie sa constientizam ca pana cand nu platim totul ca afara nu putem "emite" pretentii de europeni.
    Sincer , ma deranjaza reaua vointa a edililor in a impune taxe firesti intr-un oras cu atatia "ciumeci".
    Sunt sigur ca gandesc la fel ca mine cei ce vor intradevar un oras mai bun si cu mai multe posibilitati.
    Astept minusuri.
    • +2 (2 voturi)    
      pret la shto (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 15:58)

      Dany [anonim] i-a raspuns lui primaru'

      De acord cu tine...dar atunci sa avem si noi salarii "ca afara" cum spui tu.
      • -1 (1 vot)    
        -- (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:23)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Dany

        nu comparam sume, hai sa comparam procente din venitul mediu; s-ar putea sa ai surpriza de a constata ca procentual noi platim majoritatea taxelor mai mici..
        la noi problema si mai mare mi se pare insa modul in care se folosesc banii, nu imi vine sa cred ca toate taxele pentru sanatate nu sunt de ajuns astfel incat sistemul de sanatate s afie macar decent.. aici chiar nu inteleg ce naiba se intampla...
      • +1 (1 vot)    
        si economie... (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:39)

        alin [anonim] i-a raspuns lui Dany

        pe scurt.... o sa avem preturi mai mari, noi vrem salarii cu care sa acoperim "gaura", dar nu avem economie.... NASPA!
    • 0 (2 voturi)    
      ia un + (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:20)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui primaru'

      de la mine ai un mare +; am fost la Budapesta zilele trecute si m-am ingrozit de cat de mult mai e de lucru pentru a ajunge la macar 70% din nivelul lor, ma refer la infrastructura aici; fara bani, si fara Aladini, Supermani, Samanthe, nici ca se va face ceva
  • -2 (2 voturi)    
    Taxa,Taxe!!! (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:37)

    Nea Merin [utilizator]

    Stati asa baieti ca multi dintre alesi nostri nu ai aflat ca in 1907 se plaateau taxe cum ar fi:taxa pe fumarit (fumul de la soba), taxa pe albina lucratoare, pe caldarea de arama, Sa vedeti cand or afla. si daca nu platesti toate stupizeniile astea? Ce or sa faca?
    • +2 (2 voturi)    
      mai vechi (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:57)

      Giubugea [utilizator] i-a raspuns lui Nea Merin

      Taxele alea erau ale fanarioţilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru Adrian (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 16:53)

    Sorin [anonim]

    Taxele de sanatate nu ajung pt. ca aproape 30% sau mai mult ii haleste CAS adica angajatii lor. Angajati care au salarii aproape duble decat asistentele sau chiar doctorii. Trebuie platita intretinerea cladirilor in care functioneaza CAS . La noi in Oradea cladirea CAS are aer conditionat in fiecare incapere. Si gandeste-te ca intr-un singur sediu sunt cateva sute de angajati.
    Deci banii in loc sa mearga direct spre spitale,trec intai pe la CAS si de abia dupa aceea se repartizeaza ,dupa isi iau ei felia lor din banii dati de populatie.
    Din pacate acesta sistemul nostru jegos si suprasaturat de birocratie.
    • 0 (0 voturi)    
      bine zis! (Joi, 7 ianuarie 2010, 16:11)

      mihai.aurica [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      intardevar ai mare dreptate, asta e tara in care traim!
  • +5 (5 voturi)    
    taxe locale (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 17:04)

    dan [anonim]

    Am casa intr-un sat, iar cei de la primarie mi-au bagat ani in sir taxa la casa majorata fata de cea legala, cu circa 40%, pe motiv ca am la casa canalizare. Eu nu sunt racordat la nici o canalizare, am fosa septica si am ajuns cu primaria la tribunal. Abia atunci au corectat. Alta hotie este si taxa de paza comunala, deoarece nu se face nici o paza in satul meu. Am lasat o singura noapte masina in fata casei (nu am dus-o in curte), iar a doua zi dimineata am vazut ca masina mi-a fot sparta si mi s-au furat mai multe. Cei de la primarie s-au amuzat. Au furat si un ghiveci de flori de pe un stalp din fata portii, la cateva ore dupa ce a fost pus.. Dar, taxa creste an de an ca fat frumos, intr-un an ca altii in zece. Taxa de gunoi e o alta escrocherie. Mie nu mi-a luat in 10 ani gunoiul vreo masina de salubritate, dar platesc taxa 50 lei pe an. Escrocherii, una dupa alta. Ar fi interesant de vazut daca bani incasati din aceste taxe"speciale" iau drumul spre motivarea impunerii lor.
  • +2 (2 voturi)    
    Voluntari- cel mai tare (Miercuri, 6 ianuarie 2010, 18:48)

    andrei [anonim]

    cunoasteti cazul? Stiti ca se plateste taxa de paza (protectie) si taxa de pompieri care 40 ron bucata? Bina, noi astia din Voluntari suntem "plini" de bani si ne permitem...
  • +1 (1 vot)    
    Si agentii economici platesc taxe aiuritoare (Joi, 7 ianuarie 2010, 9:22)

    Gabi [anonim]

    Taxa de irigatii spatii verzi, taxa de folosire a retelei stradale, taxa pentru liniste si siguranta pt. agentii economici. Unde? Bineinteles la Constanta, tinutul lui Mazare-Voda si a acolitilor sai. Votati-l constanteni inca vreo 4-5 mandate!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Oradea (Joi, 7 ianuarie 2010, 9:54)

    Liviu [anonim]

    Aici aveti link-ul catre articolul de pe pagina de web a primariei Oradea cu modificarile de taxe:
    http://www.oradea.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2867:modificri-ale-taxelor-i-impozitelor-locale-pentru-anul-2010&catid=124:stiri-si-comunicate-de-presa&Itemid=35
  • +1 (1 vot)    
    O noua nationalizare agrara ! (Joi, 7 ianuarie 2010, 10:49)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @PRIMARI EFEMERI fac legea in comune.Falsifica registre cadastrale,dau acte antedatate,adeverinte de constructii pe terenuri de stat inainte de 89. Justitia romana inghite falsurile evidente pe nemestecate.Nu acorda daune morale sa nu creeze precedente contra celor ce abuzeaza de justitie ca factor de "descurajare". Mai nou primarii trag cu compasul o raza de 3-5 km, declara terenul la o categorie superioara prin apropierea de localitate si impozeaza cat vor muschi lor, angajand neamuri, pile ,clienti politici,dragalase etc. .Premierul anunta discrepante intre comune egale ca nr de locuitori,nr. de sate distante de la 15 angajati la 150 fara a se tine cont de costuri,fara un studiu.Proprietarii nu primesc nimic in schimb; infrastructura,energie,gaze,paza etc. Cresteri de 100/1 cu cresteri anuntate pe 2.010 de inca 15-20%.ANRP plateste contracte aiuritoare pentru "manageri"destituiti castigate in instante de 450.000 EU.Nici Bill Gates nu plateste asa de bine ca Romanica.In timp ce colectarea impozitelor sau stergerea datoriilor de milioane de RON continua,anonimul cetatean este sufocat de dari,impozite,cresteri de preturi aberante.Daca comerciantii vestici fac ieftiniri de pret cei romani cresc preturile.Administratia doarme ori e corupta sau are incapabili,in timp ce tinerii migreaza de disperare.Vremea dinozaurilor nu a venit inca la noi.La vremuri noi tot NOI.DDD
  • 0 (0 voturi)    
    Insist precum Cato cenzorul odinioara: (Joi, 7 ianuarie 2010, 12:14)

    Sile [anonim]

    Fara o constitutie teafara si o legislatie aidoma care sa specifice cine si in ce conditii poate aplica si colecta taxe, nu vom iesi din aiureala in care ne aflam.Exista chiar riscul ca oamenii sa ajunga sa uzeze de unul din amendamentele constitutiei americane care prevede folosirea fortei armate impotriva unor guvernanti care isi bat joc de popor. O zi buna!
  • 0 (0 voturi)    
    taxa de paza (Vineri, 8 ianuarie 2010, 12:28)

    mm [anonim]

    si eu platesc o taxa de paza pentru o casa si teren la tara care e mai mare decit toate taxele de pe chitanta. mai platesc si o taxa de gunoi (a doua ca marime) pentru doua pseudotomberoane facute din lemn aflate in stare jalnica, puse in locuri de mare importanta: la MAT si primarie.
    Traiasca si infloreasca scumpele noastre firme de paza!
  • +1 (1 vot)    
    Radu von Mazaren do Brasil (Vineri, 8 ianuarie 2010, 23:14)

    scooby_doo [utilizator]

    Dragi forumisti, multi dintre voi comentati precum carnatii-n tigaie, oricum stiti ca soarta voastra este sa fiti mancati . In tinutul sau bananier, CT, Fuhrer-ul von Mazaren a bagat diverse taxe, de protectie, de bariera, de drum alta decat cea nationala (strazile orasului le-a castigat odata cu alegerile), de irigatie a spatiilor verzi, de parcare pe orice strada din apropierea centrului orasului, de amenajat terase cu mese si umbrelute pe trotuare, etc. si nu comenteaza nimeni de la centru pt ca le trimite valiza cu iepuroi, periodic. Cine a vrut sa invete de la el, a invatat, practic Radu do Brasil a inventat spaga electorala generalizata si legalizata, dai pensionarilor care inca se cred in comunism, un kil de ulei, unu de zahar si-ti vezi linistit de spagareala si estorcari de fonduri.