Seful ANAF, convocat de Boc. Guvernul vrea sa opreasca cesiunea evazionista de actiuni catre decedati

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 8 ianuarie 2010, 19:48 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul va stabili in perioada imediata proceduri clare de sanctionare a persoanelor fizice care cesioneaza parti sociale sau actiuni de la firme cu obligatii bugetare neachitate catre persoane decedate, cu handicap ori cetateni straini din tari non-UE, pentru a se sustrage de la plata datoriilor, informeaza Mediafax.

Introducerea unor astfel de sanctiuni a fost convenita vineri, la Palatul Victoria, unde premierul Emil Boc l-a convocat pe presedintele Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF), Sorin Blejnar, pentru o discutie privind masurile care urmeaza sa fie introduse pentru combaterea evaziunii fiscale, au declarat pentru Mediafax surse guvernamentale.

"Premierul si presedintele ANAF au convenit ca este nevoie de un cadru legal clar pentru sanctionarea persoanelor fizice care cesioneaza parti sociale sau actiuni detinute intr-o societate cu obligatii bugetare neachitate catre persoane greu identificabile, precum persoane cu handicap, decedate sau din state non-UE, precum Republica Moldova sau tarile arabe, cu scopul de a se sustrage de la plata datoriilor. In prezent, nu exista o prevedere clara in acest domeniu si este nevoie de o varianta rapida si legala de monitorizare a unor astfel de operatiuni nelegale", au aratat sursele citate.

Seful Guvernului si presedintele ANAF au convenit sa fie reglementata si situatia firmelor implicate in tranzactii intracomunitare nelegale, care cumpara din state UE produse alimentare si de consum imediat fara plata TVA, conform legislatiei in domeniu, dar comercializeaza ulterior marfurile prin "firme fantoma", sustragandu-se de la plata TVA.

Contactat de Mediafax, seful ANAF, Sorin Blejnar, a confirmat intalnirea cu premierul, aratand ca au fost discutate probleme legate de activitatea comitetului interministerial pentru combaterea evaziunii fiscale si masurile prioritare care trebuie aplicate in acest sens. "Una dintre masurile de imediata urgenta este legata de cesiunea partilor sociale sau actiunilor, in scopul sutragerii de la plata datoriilor bugetare", a spus Blejnar. El a precizat ca, saptamana viitoare, va fi organizata prima reuniune din acest an a comitetului interministerial pentru combaterea evaziunii fiscale.

Premierul Emil Boc a anuntat, miercuri, ca Guvernul a decis constituirea unui consiliu interministerial care sa rezolve saptamanal sesizarile privind evaziunea fiscala si sa identifice modalitati de eliminare a fenomenului. Consiliul va fi format din reprezentanti ai Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, Ministerului de Interne, Ministerului Justitiei si altor institutii cu atributii in combaterea evaziunii fiscale.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

3707 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Nelegale? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 20:37)

    TataMare [anonim]

    (null)
  • +5 (5 voturi)    
    Cu un pas inainte sunt evazionisitii (Vineri, 8 ianuarie 2010, 21:00)

    Constantin [anonim]

    Evazionisitii stiu care sunt planurile guvernului sa le stopeze evaziunea.

    Guvernul cunoaste ce planuri au evazionisitii pentru a eluda in continuare legea chiar daca ea se inaspreste?

    Cine-i mai destept il pacaleste pe celalalt. Evazionisti pacaliti de guvern si bagati la zdup ati vazut?
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt unii si aceiasi (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:23)

      scooby_doo [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      Concluziile tale sunt complet gresite pt cel mai simplu motiv , evazionistii sunt cei care conduc guvernul sau invers, depinde de unde privesti. Prin 2000 pt un loc de parlamentar se vehiculau diverse sume cu care pur si simplu il cumparai si odata cu statutul iti venea si imunitatea. Nu ai auzit de ordonante de urgenta care aveau efect doar o zi -doua doar pt ca tunurile programate de "shmekeri" erau prea mari ca sa urmeze calea "spagii" uzuale
      • 0 (0 voturi)    
        E posibil sa ma insel, recunosc (Vineri, 8 ianuarie 2010, 23:03)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui scooby_doo

        Poate sub masca primului ministru se ascunde unul dintre evazionisitii Romaniei.

        Totusi, sunt doua tabere mai mult sau mai putin delimitate cu ochii pe aceiasi tinta, banii. Unii pe care mintea i-a indreptat catre stat, altii pe care mintea i-a indreptat catre afaceri si evaziune. Numai ca lupta e cam disproportionata.
  • +3 (3 voturi)    
    Ajutor extern ar face rau ? (Vineri, 8 ianuarie 2010, 21:01)

    STEFAN A. [utilizator]

    Daca cereti ajutorul Frantei, RFG, Suedia , Norvegia , etc , pentru a clarifica sistemul fiscal national , se vor obtine muuuult mai multe incasari fiscale , chiar pastrind actualele taxa invariate !
    E drept ca multi din ANAF ar trebui sa gaseasca urgent alt servici dar tara are destui tineri ambitiosi sa arate ce stiu si sa dovedeasca ca sint incoruptibili .
    In rezumat , profesionalitate si nu harababura actuala !
    • +1 (1 vot)    
      pentru Stefan (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:18)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Ti-am dat un plus pentru gandirea pozitiva! Dar te rog sa nu mai spui profesionalitate ci profesionalism.
      • 0 (0 voturi)    
        Ar mai fi o varianta. (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:33)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

        Trebuie avut in vedere ca romanii sunt mult mai inventivi cand vine vorba de ocolit legea, vorba aceea, au calitatea asta in sange. De aceea avem si atatea probleme legislative cu toate ca incercam sa ne adaptam la legislatia europeana, legislatie care nu prea a fost confruntata cu apetitul enorm al romanilor pentru eludat legea.

        Deci o alta varianta consta in atragerea de partea legii a unora dintre cei mai buni evazionisti la ora actuala din Romania. Sa faca legea cu unii dintre ei, ca doar pentru ei se face legea si ei stiu cel mai bine metodele de evaziune.
      • +1 (1 vot)    
        Adrian 88000 (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:51)

        STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Cer scuze si multumesc pentru plus.
        Dupa 20 de ani, ca emigrant mai gresesc si eu !
  • -1 (1 vot)    
    Hotie vs. evaziune (Vineri, 8 ianuarie 2010, 21:58)

    AC [anonim]

    Eu le urez multa bafta si succes celor care fac evaziune fiscala. Inainte sa pedepseasca evaziunea, ar trebui sa se gandeasca cum sa opreasca furturile. Adica ce fac cei de la guvernare, indiferent de culoarea politica sau de moment. Politicienii democratici din capitalism nu sunt cu nimic diferiti de politicienii de i-am avut in comunism, tot mai presus de lege, tot pusi pe praduiala si trafic de influenta.
    Inainte sa previna evaziunea, sa-l ia de oo pe Nastase, sa-i dea cu bordurile in cap lui Videanu, cu parcarile Dali lui Cocos si tot asa.
    • 0 (0 voturi)    
      evaziune (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:22)

      shushanea [utilizator] i-a raspuns lui AC

      Co-rect.
  • +2 (2 voturi)    
    Succes! (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:22)

    adrian88000 [utilizator]

    Sa dea Dumnezeu ca Guvernul Boc sa reuseasca sa faca putina ordine in tara. Si daca reuseste sa reduca mult evaziunea fiscala e foarte bine.
    Asa de multe sunt de rezolvat in Romania...Mult succes!
  • +1 (1 vot)    
    Cesionare catre morti (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:23)

    shushanea [utilizator]

    Scuzati-ma, cum poti cesiona catre un mort, fara semnatura lui, sau inchiderea ochilor de catre un notar?
    • 0 (0 voturi)    
      Raspuns clarificator . (Vineri, 8 ianuarie 2010, 22:56)

      STEFAN A. [utilizator] i-a raspuns lui shushanea

      Simplu , traind si muncind in Romania .
      Exista si un imn . Romania land of choice !
      Pe romaneste , la noi ca la nimeni !
    • 0 (0 voturi)    
      Cu ajutorul medicilor (Vineri, 8 ianuarie 2010, 23:07)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui shushanea

      Ai putea obtine foarte usor o semnatura de la cineva care este pe moarte.
  • 0 (0 voturi)    
    Pista falsa (Sâmbătă, 9 ianuarie 2010, 10:17)

    jaffu [utilizator]

    Atata timp cat hotia vine din interior,ea nu va putea fi eradicata.Cand evazionstii sunt de meserie politicieni si au acumulat averi imense fara nicio activitate privata (vezi Berceanu,Basescu si multi altii) ei nu pot face legi impotriva lor.
  • 0 (0 voturi)    
    cesiune frauduloasa (Luni, 11 ianuarie 2010, 10:13)

    eu [anonim]

    in codul fiscal din 2004, cesiunea partilor sociale ale unei firme cu datorii la stat era o fapta penala, si trebuia sa anunti cesiune cu 60 de zile inainte sa se faca un control de fond. acest articol a fost abrogat prin ordonanta de urgenta guvernamentala, oare de ce? dupa 2004 au inflorit anunturile pe fata cu preiau firme cu datorii, iar ANAF chiar nu are instrument sa blocheze fenomenul. Acuma, poate dau si ei o lege buna
  • 0 (0 voturi)    
    cala noi...si la altii!!! (Luni, 11 ianuarie 2010, 11:36)

    oana [anonim]

    Sa zicem ca noi poate ocolim legea mai mult decat altii..sa zicem...dar nici acei "altii" nu au asa de multe taxe ca noi. O firma din Romania, incadrata ca bun platnic ajunge sa muncesca apropape jumate pt stat...stat care fura pe rupte, si nu face nimic pentru noi, din banii adunati din taxe!!!
    Si daca ar fi sa ne comparam cu altii la ocolirea platii taxelor..uitati-va la americani...AU RECLAME LA TELEVIZOR, cu avocati, firme de avocatura, care se ofera sa te ajute sa "faci" legea si sa platesti mai putin sau deloc!!!
    • 0 (0 voturi)    
      romania= mafie (Duminică, 26 septembrie 2010, 21:22)

      eu [anonim] i-a raspuns lui oana

      numai cine nu trece prin asta vb ...lumea in romania inca doarme