Japonia acorda 315 milioane euro pentru tronsonul de metrou Piata Victoriei - Aeroportul Otopeni

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 13 ianuarie 2010, 17:25 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul Japoniei a decis sa acorde Romaniei un imprumut de 41,87 miliarde de yeni (315 milioane de euro) pentru realizarea proiectului “Legatura de Acces a retelei de metrou a municipiului Bucuresti cu Aeroportul International Henri Coanda”, se arata intr-un comunicat al Ministerului Transporturilor. Noua linie de metrou va face legatura intre Piata Victoriei si Aeroportul Henri Coanda.

"Acest proiect de infrastructura are o importanta majora, el realizand legatura dintre centrul Capitalei si Aeroportul International Henri Coanda. Proiectul finantat de guvernul japonez este, de asemenea, o solutie viabila pentru eliminarea blocajelor rutiere constante si a poluarii aerului cu care se confrunta Bucurestiul', se arata in comunicat.

Linia de metrou va avea o lungime de aproape 16 kilometri si va costa peste un miliard de euro.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2227 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    mda (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 17:36)

    mda [anonim]

    poate ne trimit si vreo mie de japonezi, sa munceasca la respectivul metrou...
    • +8 (8 voturi)    
      un singur japonez (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 18:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mda

      care stie sa manevreze o mie de roboti industriali... :)
      • +3 (3 voturi)    
        Doar robotii (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 20:07)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui pehash

        II comanda de acasa.
    • +2 (2 voturi)    
      subscriu (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 18:56)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui mda

      nu numai de bani, dar si de oameni care sa munceasca si sa gandeasca avem nevoie.. bine-inteles.. tot japonezi, nu va umflati in pene acum..
  • -2 (4 voturi)    
    ati uitat (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 17:43)

    eps [anonim]

    Termen de finalizare: 1 aprilie 2025.
  • 0 (0 voturi)    
    super tare frate ... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 18:37)

    turistul [anonim]

    ceferistii din adancuri in loc sa faca un proiect beton si sa primeasca bani moca de la UE ... fac imprumut de 300 milioane de euro de la ... japonia ! un fleac, in romania tepele se masoara mai nou in sute de milioane de euro ... fregate, autostrazi, petroame, mai nou metroaie ...
    • 0 (0 voturi)    
      Proiecte... (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 20:54)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui turistul

      Proiectele exista de pe vremea lui Ceausescu. Daca s-ar folosi banii corect, beneficiind de tehnologia actuala am putea avea metrou si in Drumul Taberei si pana la Otopeni. Dar cand astia fac 4 statii (Gara de nord 2, Basarab 2, Grivita si 1 Mai) in 16 ani, iar comunistii aia faceau cate 6 statii pe an, cu tehnologia de atunci, iar noi le folosim foarte bine si acum, iti dai seama ca astia toaca banii aiurea. Iar vor face niste proiecte pe care vor da o groaza de bani si nimic nu se va face. Clasic pentru puterea de dupa '89. Daca l-au pus pe Videanu ministrul economiei dupa ce si-a batut joc de Capitala si nu a facut nimic, in afara de borduri peste tot...
  • +1 (1 vot)    
    metrou (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 19:53)

    Gabriel [anonim]

    Un fleac!Ne ciuruiesc.
  • 0 (0 voturi)    
    jale cu aeroporturile (Miercuri, 13 ianuarie 2010, 20:49)

    ady [anonim]

    am trecut recent prin Baneasa..JALE..aproximativ 500 de suflete inghesuite intr-o incapere ..cand traficul acum 3 ani se preconiza a se tripla ,nimeni nu a facut nimic ..
    taximetristi in afara aeroportului care cereau 25o lei pana la gara..

    e tara lui papura voda
  • 0 (0 voturi)    
    tren, nu metrou (Joi, 14 ianuarie 2010, 12:48)

    adrian [anonim]

    ..mai bine ar prelungii linia de cale ferata ca iese mai ieftin, trenul poate circula in orice interval orar, pe cand metroul nu!
    • 0 (0 voturi)    
      Da metrou (Luni, 18 ianuarie 2010, 0:50)

      H [anonim] i-a raspuns lui adrian

      de ce nu? metroul poate ajunge in mai multe locuri decat trenul si poate duce mai multi pasageri. ar fi mai util zic eu daca ar fi deschisa linia asta si pe timp de noapte decat daca ar fi doar un tren amarat din gara de nord