Este normal ca statul sa plateasca salarii de peste 10.000 de euro lunar?

de Cristian Orgonas     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2010, 9:41 Economie | Finanţe & Bănci

In ultima vreme a fost dezbatuta intens tema ”salariilor nesimtite” pe care unii dintre cei care conduc companii la care statul este actionar majoritar le incaseaza, intrebarea fiind daca statul ar trebui sau nu sa plateasca salarii de mii sau chiar zeci de mii de euro lunar, scrie Cristian Orgonas pe blogul sau.

Despre cine este vorba? Printre altii vorbim despre domnul Costea de la Eximbank, al carui venit este de peste 20.000 de euro pe luna, despre dl Ghetea de la CEC al carui venit este probabil similar cu cel al domnului Costea, precum si despre doamna Lulache de la Fondul Proprietatea, cea care a incasat anul trecut 1.87 milioane lei. La presiunea publicului, d-nul Ionut Popescu, noul sef al FP,  a cerut reducerea salariului de la 13.000 de euro lunar la 1.200, respectiv la nivelul unui secretar de stat.

Sunt normale asemenea castiguri? Da si nu!

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Cristian Orgonas.


Citeste mai multe despre   










2168 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    salarii la stat (Luni, 22 februarie 2010, 9:52)

    sorin [anonim]

    Daca vrei sa ai oameni competenti trebuie sa-i platesti. Dar statul roman a sarit calul, salariul nu mei e motivational ci e raspata pt sprijin politic, "ajutor social" pentru fini, prieteni, sotii si copii.
    Singura solutie e privatizarea sau reducerea salariilor, interzicerea cumulului de functii pt cei angajati la stat.
    Cei care vor salarii mari pot alege oricind mediul privat.

    Ar trebui interzise prin lege clauzele contractuale cu plati compensatorii in contractele de munca cu statul.

    Dar sa fim seriosi... asta e esenta mafiei de stat din romania, asa controleaza statul tot ce misca, deci nu se va schimba nimic.
    • +1 (1 vot)    
      Amin! (Luni, 22 februarie 2010, 10:10)

      Ceb [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Ca bine ai zis!
    • 0 (0 voturi)    
      sistem salarii (Luni, 22 februarie 2010, 15:41)

      shogom [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Cei care vor salari pot alege mediu privat...dar daca primesc din mediul privat salariu mai mare sau egal de la stat inseamana ca ei merita salariile respective(asta doar daca nu crezi ca in privat e tot mafia respectiva)..Asta inseamna ca statul a pierdut om care valoreaza banii aia.

      Solutia este implementare unui sistem de plata a bugetarilor.Din pacate nu ne folosim de sistemele care functioneaza.Trebuie luat modelul german sau belgian sau efectiv cel care merge mai bine.Se aplica la nivel procentual diferentele de salariu dintre diversele categorii(medici, militari etc) si s-a rezolvat problema.dar la noi vor fi mereu exceptii, medicii zic ca sunt mai importanti decat militarii si tot asa.
    • 0 (0 voturi)    
      competenta (Luni, 22 februarie 2010, 17:28)

      miranda [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Pai nu e vorba de amestecul statului intr-o chestie care funcioneaza bine ci e vorba de amestecul statului intr-un caz de incompetenta platita la nivel de CEO de mare corporatie. Chiar tu spui ca daca vrei sa ai oameni competenti trebuie sa ii platesti. Pai numai competenti nu se pot numi Costea, Ghetea si Lulache.
  • +2 (2 voturi)    
    da este normal... (Luni, 22 februarie 2010, 9:57)

    liviu_ [utilizator]

    dar conteaza cine primeste atata.
    omul trebuie sa primeasca in functie de cat produce. daca produce 100000 euro trebuie sa primeasca 10000 sau mai mult, dar daca produce 1000...

    bineinteles medicii, pompierii etc se judeca putin altfel.

    la noi nu e problema de salariile mari, ci de faptul ca cei ce le primesc nu merita banii astia!
    • 0 (0 voturi)    
      Salarii dupa merit (Luni, 22 februarie 2010, 10:29)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Si la privat e aceiasi problema ca la stat, salariile nu se dau dupa cat produci ci dupa cat il convingi pe patron ca meriti.
      Diferenta dintre privat si stat nu sta in felul cum se stabilesc salariile ci in motivarea salariatilor pentru a-si face treaba. Si treaba se impute si la privat cand salariile devin transparente, oamenii isi pierd usor motivarea in acest caz.
  • +1 (1 vot)    
    Salarii... (Luni, 22 februarie 2010, 10:17)

    Liviu P [anonim]

    Puneti titlul asta linga cel de mai sus, care spune ca Vladescu vrea sa impoziteze pensiile.
  • 0 (0 voturi)    
    da, cred că este normal în anumite cazuri (Luni, 22 februarie 2010, 10:35)

    Alex [anonim]

    Este normal ca unii angajaţi ai statului să primească salarii mari. Nu mă aştept de exemplu ca guvernatorul BNR să primească mai puţini bani decât primeşte un director dintr-o bancă comercială privată sau de stat. Pe de altă parte nepotismele, mai ales acolo unde instituţiile conduse de nepoţi produc doar pierderi şi scandaluri în presă nu sunt acceptabile.
    Din păcate majoritatea şefilor în special din sectorul de stat trăiesc cu impresia că instituţia respectivă le aparţine, impresie întărită şi de clauzele compensatorii din contractele individuale de muncă.
    Statul nu are interesul să schimbe aceste situaţii. În funcţie de coloratura guvernului sunt numiţi diferiţi directori dar toţi se bucură de aceleaşi privilegii. Dacă statul ar aduce în instanţă un fost director pentru beneficiile nesimţite ar crea un precedent şi astfel şi-ar expune propriul director.

    Trăim în România, etc, etc
  • -1 (1 vot)    
    platesti daca vrei rezultate (Luni, 22 februarie 2010, 10:38)

    sasa [anonim]

    daca vrei performanta, platesti. daca nu, dai salarii de mizerie si o sa ai performante de mizerie. pe un presedinte de banca nu poti sa-l platesti ca pe un portar.
  • 0 (0 voturi)    
    Este chiar necesar (Luni, 22 februarie 2010, 11:02)

    Economistul [anonim]

    Intr-o democratie normala numirile pe criterii politice sunt absolut normale, dar la acele numiri un politician de rang va tine cont de si de profesionalism. Credeti ca Obama a dat concurs pentru consilierii lui? Nu, i-a numit pe criterii mixte (politico-profesionale). Omul isi asuma o responsabilitate politica in fata electoratului si ca atare va raspunde moral, dar si electoral in fata acestuia. Alt sistem mai bun inca nu s-a inventat.

    Pe de alta parte nici la privat nu se dau concursuri pentru manageri. Managerii buni sunt "vanati" de catre companii specializate in recrutarea lor. Ei nu dau interviuri, iar de multe ori compania angajatoare nu le cere nici macar un CV pentru ca ei deja sunt cunoscuti in piata. Patronul doar discuta cu ei planul de afaceri, strategia de dezvoltare a afacerii etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Circula un zvon... (Luni, 22 februarie 2010, 11:09)

    Gigi [anonim]

    ...ca de exemplu statul francez ar avea 15% din Renault. O fi avand si presedintele Renault, acolo, un 2000 euro/luna?
  • +2 (2 voturi)    
    Discutii (Luni, 22 februarie 2010, 11:09)

    nico2 [anonim]

    Sunt 2 aspecte : 1) Salariul din mediul privat unde se poate lua nelimitat si 2) salariul in sist. bugetar unde se alica Legea Unica.In lege se spune ca cel mai mare salariu il are Presedintele - 12 salarii minime.La acest salariu aplicam 30%sporuri.Rezulta ca 10000 euro este mult in sist bugetar.Se baga tot felul de texte cu rezultatele care trebuie raspaltite bla,bla,bla.Cele mai mari hotii s-au facut la stat cu ajutorul celor care au castigat zeci de mii de euro.Pe urma uitam ca traim si muncim in Romania.Salariul minim pe economie este de 750 ron la stat( cam 180 euro).Toti care lucreaza la stat se raporteaza la salariile din Germania, Anglia, Franta etc.Acolo salariile minime sunt de peste 1000 euro.Solutia ? Maresti salariul minim de 6 ori si vei avea salarii mari.Consecintele?Statul nu poate sustine cheltuielile decat o luna, economia va intra in colaps total si mai ramane sa stinga cineva lumina.
  • +2 (2 voturi)    
    DA, ar putea fi normal DACA... (Luni, 22 februarie 2010, 11:55)

    dan [anonim]

    DA, ar putea fi normal DACA :
    1. Posturile pentru care se platesc acestii banii ar fi scoase la concurs PE BUNE si s-ar angaja oamenii cu adevarat capabili si nu caricaturi politice.
    A vazut cineva un astfel de post scos la concurs pe canale cu vizibilitate mare(bestjobs, ejobs, etc)?
    2. Oamenii de la punctul 1 ar dovedii ca au performante.
  • +1 (1 vot)    
    DA (Luni, 22 februarie 2010, 13:08)

    perje [anonim]

    ...mai ales daca se iau din alocatiile copiilor de chiaburi si daca se impoziteaza toate pensiile peste 360ron!daca nesimtzitzii de copii care au parintzi si mai nesimtzitzi,carora le place munca,nu vor vrea sa renuntze la alocatzia lunara,atunci le va fi luata cu japca,in scop de solidaritate sociala cu copiii de putori si lenesi-care la rindul lor vor deveni aidoma parintzilor,dar si in semn de solidaritate cu tov.de partid care,daca li se da mai putzin de 10000 de euroi,nu mai pot desfashura o activitate ferma de coordonare si control asupra jafului economic si a declinului socio-economic spre cele mai inferioare culmi ale ...
  • 0 (0 voturi)    
    Salarii prea mari? (Luni, 22 februarie 2010, 13:58)

    Tatiana [anonim]

    Nu imi este foarte clar...din articolul atasat pe care l-am citit ( si poate fi vizualizat mai sus) am inteles ca prima persoana mentionata de articol lucreaza pentru Eximbank , apoi a doua persoana lucreza ptr. CEC si dupa cum stiam Eximbank si CEC sunt firme PRIVATE ...deci ce legatura au angajatii unei firme private cu Statul Roman...de ce ar trebui sa-i plateasca Stataul Roman ?!? ...oare se face diferenta in Romania intre firme private si firme de Stat ????????????????????????????? Cine imi poate oferi si mie lamuriri in acest sens ...??? Daca firma e de Stat NU mi se pare normal ca angajatii sa fie platiti cu mai mult de 2000 euro /luna cel mai mare salariu pentru cea mai inalta functie, deoarece trebuie sa tinem cont de 2 lucruri : 1.salariul minim pe economie al tarii si de bugetul de Stat care difera de la tara la tara: in Irlanda salariul minim pe economie e de 8.90 euro/ora (ptr. cea mai necalificata munca ) ;
    2.de faptul ca absolut in toate tarile de pe Glob salariile bugetarilor (prin care se intelege clar ca angajatii sunt platiti de Statul respectiv) sunt MULT MAI MICI DECAT CELE ALE ANGAJATILOR DIN DOMENIUL PRIVAT !!! deci concluzia mea e ca daca un bugetar NU E MULTUMIT CU UN NIVEL SALARIAL MAI SCAZUT SA SE TRANSFERE IN SECTORUL PRIVAT SAU SA ISI DESCHIDA PROPRIA AFACERE SI ASTFEL SALARIUL LUI IN FUNCTIE DE PERFORMANTELE LUI VA FI FARA LIMITE is it crystal clear for everyone ?!?
  • 0 (0 voturi)    
    salarii si performantze (Luni, 22 februarie 2010, 15:19)

    g.s. [anonim]

    nenorocirea cea mare este ca statul inca nu a aflat ca salariile se dau pe performanta si nu in functie de criterii doar de el stiute, niciodata intr-un sistem privat nu se stabilesc salarii ce nu au in spatele lor si performantza pentru kre pot fi akordate, din nefericire la noi din cauza amenintzarilor palide dar crescande ale dna, salariul la stat ( de regula "nesimtzit") a ajuns metoda de compensare a diverselor servicii facute.
  • 0 (0 voturi)    
    NU ESTE NORMAL!!! (Luni, 22 februarie 2010, 16:02)

    travis [anonim]

    Oricit de "competenti: ar fi,nu este normal.Si le-as spune:nu-ti convine,esti asa de bun,du-te in alta parte.pariu ca nu pleaca nimeni? Citi din boschetii care au scris de competenta,bla,bla,au vazut vreodata macar 5000 euro o data? Un salariu de 10000 e f mult si afara,ce sa mai vorbesc de o tara de boschetari.Asa ca,Boc,taie-le salariile la max 3000 euroi,si daca nu le convine sa-si dea demisia.Pariu ca nu o sa plece nici unul?
    • 0 (0 voturi)    
      Posibil sa ai dreptate (Luni, 22 februarie 2010, 16:23)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui travis

      Si da, s-ar putea sa plece toti.
      Mai trist este daca acesti "toti" il includ si pe Isarescu: in sase luni iei un kil de ceapa cu toate economiile tale (in RON).