Guvernul a aprobat ordonanta privind combaterea transportului ilicit de persoane

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Luni, 12 aprilie 2010, 11:52 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
Guvernul a aprobat, luni, ordonanta de urgenta pentru combaterea pirateriei in transportul rutier de persoane. Potrivit actului normativ, persoanele care presteaza serviciile de transport rutier fara autorizatie vor fi sanctionate prin pierderea dreptului de utilizare a autovehiculului timp de sase luni, prin retinerea placutelor de inmatriculare impreuna cu certificatul de inmatriculare. De asemenea, scolile de soferi si instructorii auto vor fi sanctionati cu amenda intre 10.000 si 15.000 de lei, daca isi desfasoara activitatea in conditiile in care au autorizatia expirata.

"Sunt prevazute amenzi de la 10.000 la 15.000 de lei pentru persoana fizica sau juridica, dupa caz, respectiv scoli de soferi si instructori auto, care pregatesc persoane pentru obtinerea permisului de conducere, fara sa detina autorizatie sau cu autorizatie care nu este valabila din diverse motive, suspendata, anulata, retrasa, expirata sau declarata pierduta", a declarat purtatorul de cuvant al Guvernului, Ioana Muntean.

Instructorul de pregatire practica prevazut poate fi autorizat numai daca potrivit dispozitiilor legale in vigoare, a fost angajat cel putin 3 ani cu norma intreaga sau a activat cel putin 6 ani ca instructor auto atestat, in cadrul scolilor autorizate sau daca face dovada ca a detinut autorizatie pentru activitatea de pregatire practica a conducatorilor auto, eliberata de autoritatea competenta si nu a avut suspendat permisul de conducere si/sau atestatul in ultimii 3 ani.

In ceea ce priveste operatorii care isi desfasoara activitatea in conditii ilicite, se retin placutele de inmatriculare impreuna cu certificatul de inmatriculare si o copie a procesului verbal de constatare a contraventiei. Acestea se predau la Inspectoratul Judetean de Politie, respectiv Directiei Generale de Politie a Municipiului Bucuresti, care notifica detinatorului autovehiculului faptul ca suspendarea certificatului de inmatriculare si a placutelor de inmatriculare inceteaza la 6 luni de la data procesului-verbal de retinere a acestora. Placutele de inmatriculare si certificatele de inmatriculare se restituie, la cerere, daca se face dovada achitarii amenzii, dar nu mai inainte de implinirea unui termen de 3 luni de la data procesului-verbal de retinere a acestora.

In ceea ce priveste transportul in regim taxi, operatorilor li se interzice sa stationeze pentru a lua pasageri in alte localitati decat cea pentru care taximetristii respectivi sunt autorizati.

De asemenea, in cazul utilizarii pentru transport public de persoane a unui autoturism 8 +1, fara a se detine autorizatie de transport in regim de inchiriere, se suspenda dreptul de utilizare a autoturismului prin retinerea, de catre politistii rutieri, a placutelor de inmatriculare si a certificatului de inmatriculare, aplicandu-se si sanctiunea contraventionala corespunzatoare.

Actul normativ a fost elaborat la solicitarea Confederatiei Operatorilor si Transportatorilor Autorizati.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4568 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Transport persoane la ocazie (Luni, 12 aprilie 2010, 11:59)

    marius [anonim]

    O intrebare. Daca iau persoane la ocazie sunt pasibil de pierderea certificatului pentru 6 luni? Spun ca sunt prieteni cei din masina....ce se poate intampla? Va rog sa explicati cum afecteaza persoanele fizice aceasta ordonanta pentru transportul de ocazie pe distante mai lungi ( peste 50 km )
  • 0 (4 voturi)    
    ocazia asta... (Luni, 12 aprilie 2010, 12:16)

    flxn [anonim]

    eu am mers cu ocazia foarte multa vreme, si mi-am promis ca atunci cand voi avea masina, voi ajuta pe cat mai multi...
    acuma, se pare ca astia imi suspenda masina daca mai iau la ocazie... cred ca ne vad ca pe niste muste din jipanele lor, si nu mai stiu cum sa ne striveasca...
  • +5 (5 voturi)    
    excelent (Luni, 12 aprilie 2010, 12:20)

    cititor [anonim]

    A intrebat dc afecteaza luatul la ocazie. NU afecteaza atata timp cat faci asta fara scopul de a obtine un venit din asta.

    Mai ales pe distante lungi e o placere sa ai cu cine schimba o vorba. Eu iau la ocazie persoane ca sa nu fiu singur si nu iau veci bani (cam multi se mira ca nu le iau bani).

    In sfarsit niste sanctiuni serioase care o sa ii faca pe oameni sa ia in serios regulile. Acum mai este o singura problema: aplicarea acestei ordonante!

    daca s-ar aplica ar avea un rezultat excelent. Nu multi s-ar juca daca ar sti ca risca imposibilitatea de a mai utiliza vehiculul 6 luni
  • +5 (5 voturi)    
    Asta e o mica industrie in unele locuri (Luni, 12 aprilie 2010, 12:26)

    Rntmpx [utilizator]

    Aici la mine in oras s-a dezvoltat o micuta industrie de transport in regim pirat. Deja nu mai e vorba de "ocazie", sunt zeci de persoane care asta fac toata ziua, efectuand curse catre orasul resedinta de judet. Majoritatea au niste rable de autoturisme de ti-e sila sa te urci. Consecinta e ca au cam disparut firmele care faceau curse cu microbuze, mult mai confortabile. Pur si simplu nu au rezistat concurentei facute de pirati.
  • +2 (2 voturi)    
    si chestia cu taxiurile e interesanta (Luni, 12 aprilie 2010, 12:33)

    gelu [anonim]

    ca nu mai au voie sa stationeze decat in localitatea care le-a emis autorizatia. pentru buc nu mi se pare normal. prctic monopolizeaza activitatea de tximetrie pe tot ilfovul la bucuresti. ca nu cred ca-si permite un tximetrist sa traiasca numai din clientii din domnesti de exemplu.
    • 0 (0 voturi)    
      Zona metropolitana (Luni, 12 aprilie 2010, 14:35)

      cosmyp [utilizator] i-a raspuns lui gelu

      Problema e in alta parte - ar trebui sa se extinda zona Bucurestiului la zona metropolitana si autorizatia sa se dea per toata zona.

      Dar asa suntem noi romanii ne place sa avem multi sefi mici decat unul mare si bun.
    • 0 (0 voturi)    
      ordonanta de guvern (Luni, 12 aprilie 2010, 17:08)

      raduGRANT [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Referitor la taxi e f f f buna. De ce?
      simplu: Buc are un nr limitat de taxiuri (10000) si nu mai poate suporta (din pc de vedere al op de taxi) inca vreo 3000 din Ilfov, acestea facind concurenta neloiala celor din Buc. Ori se renunta la limitarea litentelor pe Buc. ori sa se respecte legea!
  • +1 (1 vot)    
    Sa ne uitam in vest (Luni, 12 aprilie 2010, 14:33)

    cosmyp [utilizator]

    Cred ca este o abordare total gresita a problemei, deoarece focusul se pune pe detalii care nu pot fi verificate si demonstrate in practica. Voi fi mai detaliat:
    1. Atata timp cand transport persoane dintr-un loc in altul nu are cum sa fie o problema daca o fac gratis. Problema se pune atunci cand incasez bani si de acolo trebuie plecat - acesti bani trebuie declarati corect si in situatia in care vreau sa spun ca transport persoane contra cost ar trebui sa se verifice daca fac acest lucru si de-abia atunci sa devina penal.
    2. Scoala de soferi este o afacere destul de buna si anumite firme mari au de pierdut. In vestul Europei in anumite tari e suficient sa ai experienta indelungata in condus pentru a putea oferi lectii de condus. Am prieten in Austria care au obtinut de la primarie pe baza experientei dovedite prin carnetul de conducere posibilitatea sa isi invete sotia sa conduca fara a mai fi necesara o scoala de conducere autorizata. Daca face acest lucru, cu semne distincte pe masina atunci restul e o problema de asigurare speciala si de acolo ar trebui sa vina banii daca se intampla ceva neplacut.
  • 0 (0 voturi)    
    Este nemaipomenita!!!!!! (Marţi, 13 aprilie 2010, 0:15)

    Vicolreddog [anonim]

    Este foarte buna si utila cel putin pt buc unde nr de taxiuri este limitat si aceste taxiuri platesc impozite si taxe f mari, iar cei din ilfov au navalit practic in ultima vreme facand in acelasi timp si concurenta neloiala si sfidand orice regula scrisa si nescrisa ducandui pe cei de pe buc aproape de faliment! Sa vedem acum pe unde scot camasa primariile gen domnesti 1 dec petrechioaia... care nu au 2 starzi asfaltate si max 500 de locuitori si elibereaza aut taxi cu sutele!!?? De ex com 1 decembrie are max 1000 de locuitori si 600 de autorizatii taxi eliberate[ in lege scrie car max 4 taxiuri la mia de locuitori] primarul de ak nu se intreba oare unde fac astia bani sa plateasca taxele? Nu stia ca incalca grav legea??? Fiecare sa faca taxi in localitatea unde plateste taxe si impoz asa e corect!!!! de ce sa faca bani si poluare + aglomeratie in bucuresti iar taxele merg la ilfov (dak le plateste cineva si ak...) Multumim Domnule BOC !!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    transport persoane international (Duminică, 18 aprilie 2010, 21:29)

    stefan [anonim]

    as vrea sa stiu cum as putea obtine autorizatie de transport persoane si marfa ocazional detin un microbuz de 9 persoane ca persoana fizica.sau va trebui sa -mi fac firma dar nu am posibilitate pentru a doa masina