Standard & Poor's reduce ratingul Spaniei

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:38 Economie | Finanţe & Bănci

Agentia de rating Standard & Poor's a coborat miercuri perspectiva de rating a Spaniei, la o zi dupa ce a redus ratingurile Greciei si Portugaliei, informeaza AFP.

S&P a redus ratingul la creditele pe termen lung cu o treapta de la AA+ la AA, din cauza ca "tara a avut o perioada prelungita de crestere economica nesemnificativa, care slabeste pozitia sa bugetara".

Ratingul suveran Portugaliei a fost degradat marti cu doua trepte, la "A-", de la "A+", de agentia Standard & Poor's, care i-a acordat o perspectiva negativa.

Ratingul pentru datoria pe termen scurt a fost degradat la "A-2", de la "A-1".

Aceasta reducere reflecta temerile privind situatia bugetara a Portugaliei. Potrivit scenariului Standard & Poor's, "guvernul portughez trebuie sa se zbata pentru a stabiliza nivelul de indatorare ridicat pana in 2013", precizeaza S&P, intr-un comunicat.

Si ratingul pentru datoria Greciei a fost retrogradat marti la categoria junk de catre agentia Standard & Poor's, pe fondul amplificarii temerilor legate evolutia crizei grecesti, in conditiile in care investitorii se tem ca presiunile politice ar putea bloca pachetul de ajutor financiar in valoare de 40 de miliarde de euro.

Analistii considera ca retrogradarea ratingurilor Portugaliei si Spaniei reflecta extinderea riscurilor de creditare in zona euro, ceea ce ar putea crea fisuri in sistemul euro, cu impact negativ asupra monedei unice.

Update1: Seful FMI spune ca evaluarile agentiilor de rating nu ar trebui luate "prea mult" in considerare.

Update2: Euro si-a reluat declinul si a atins un minim al ultimului an fata de dolar, dupa ce Standard&Poor’s a retrogradat ratingul Spaniei.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1000 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    urmeaza Italia (Miercuri, 28 aprilie 2010, 18:43)

    Ovidiu [anonim]

    apoi Irlanda
    • 0 (2 voturi)    
      PIIGS (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:39)

      bani [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Mai sunt PIIGS, PORTUGALIA, ITALIA, IRLANDA, GREECE, SPANIA. Asa au numit cei dela IMF. Toate tarile acestea sunt in galeata! si o-sa aduca Euro sa scada tot mai mult!
  • -2 (2 voturi)    
    :)) (Miercuri, 28 aprilie 2010, 19:55)

    Vali. [anonim]

    tare ... ma duc sa cumpar niste mii de euro ca am ramas fara hartie igienica in casa :)) .... ca nu se stie cand ii creste valoarea si vreau sa se stie ca sunt ai mei ;) !
    • -1 (3 voturi)    
      pastreaza leii (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:13)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Vali.

      Euro ca euro, sub paritate cu dolarul n-o sa cada, dar ce-o sa mai faci cu leii ?
      Eu zic sa pastrezi leii pentru igiena :)
      • -3 (3 voturi)    
        sa vezi cum cade euro... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:31)

        Jolly Roger [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Euro chiar a cazut tare sub paritate cu dolarul in ultimele saptamani, ajungand la ratingul de cam acum un an, la ca.1,3$ si acum spui ca nu poate sa cada?
        somn usor...
  • +5 (7 voturi)    
    eu nu inteleg (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:23)

    misescu [utilizator]

    de ce aceste perspective de rating anuntate de asemenea agentii de 'rating' mai vietuiesc pe prima pagina a ziarelor. Normal ar fi ca ele sa isi fi declarat deja alimentul dupa esecul rasunator al ratingurilor acordate inainte de prabusirea pietelor financiare, imobiliare. Ce rost isi mai au aceste companii de vreme ce analizele pentru care primesc bani gramada, nu fac de fapt nici doua parale??
  • 0 (2 voturi)    
    we have full trust in Greece ... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 20:43)

    utug [anonim]

    "What we can say is that we have full trust in Greece," ... ratings agencies should ensure "they take due account of the fundamentals of the Greek economy, and the support packages that have been announced."
    "We would expect the credit ratings agencies to be rigorous in the way that they approach their ratings, especially at this difficult time,"

    EU Commission: Expect Ratings Agencies To Act Responsibly
    http://imarketnews.com/?q=node/12545
    ____________________
    NB: Pe cand o agentie de rating pentru Rating Agencies ?
  • +1 (1 vot)    
    rofl@update (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:20)

    xan [utilizator]

    ce tare-i Dominique, e mult mai simpatic baiatu cand le-o trage la ajentii :)
  • +3 (5 voturi)    
    un altfel de razboi (Miercuri, 28 aprilie 2010, 21:47)

    mirela [anonim]

    Din pacate,pt. cine nu a observat, suntem de doi ani intr-un amplu razboi financiar.Pariul deceniului priveste dezintegrarea zonei euro si a monedei acesteia.Urmariti declaratiile lui Soros,a marilor fonduri,evolutia pietelor de capital.N-as omite nci miscarile Rusiei ,cu o Polonie care nu mai opune rezistenta,cu o Ucraina care s-a vandut pt. o reducere a pretului gazului rusesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Bucuria americanilor (Miercuri, 28 aprilie 2010, 22:59)

    tao980 [utilizator]

    Cred ca de fapt se da o lupta pentru dominatie economica intre USA si EU, iar EU pierde, dupa cum se vede. Asta pentru ca Statele Unite sunt intr-adevar unite, in timp ce in Uniunea Europeana unirea are mai mult sensul diluat de alaturare. Fara o componenta politica, EU si euro nu pot sa ramana/devina mai puternice.
    • 0 (0 voturi)    
      SUA, UE, BRIC cine castiga??? (Joi, 29 aprilie 2010, 9:59)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui tao980

      Mai sunt si alte considerente ale luptei care nu arata asa clar victoria Americii.

      1. Datoria publica a SUA e de peste 110% din PIB fara a mai considera ailalta a persoanelor si companiilor private.
      Unii spunca au matritza e adevarat dar vine partea punctul doi
      2. Tarile care sunt pe plus in frunte cu China adica BRIC si cele cu petrol, gaze si alatele lucreaza de mult la o alternativa pt dominatia Dolarului asupra resurselor energetice mondiale.

      3, Tarile PIIGS plus UK sunt in datorii asemanatoare ca proportii cu SUA dar ailalta jumatate sta bine.

      4. In comparatie cu jungla torbocapitalista din SUA tarile UE au avantajul unui sistem social pe care vor sa-l care aduc o foarte stransa coeziune sociala fata de SUA care sunt in pragul dezmembrarii datorita contrastelor sociale uriase.
      5. E adevarat ca armatele turbocapitaliste ale Americii domina dar din ce in ce mai greu planeta...Obama mai precis ai establismentu militar industrial e la limitele fortelor sale datorita cheltuielilor gigantice cu arsenalele nucleare pe care cauta din rasputeri sa ajunga la o intelegere cu Rusia pt reducerea lor. Americanilor li se intampla cam ceea ce li se intampla Rusilor in ultimul "ciccinal" sovietic cand au ajuns la colaps total datorita arsenalorlor care erau de ordine de marime mai mari decat ale SUA ne mai fiind in stare sa le sustina.