Reactia mediului economic la masurile anuntate de Traian Basescu

Radu Craciun: Ar fi fost incorect ca tot sectorul privat sa fie cel care sufera

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 6 mai 2010, 19:23 Economie | Finanţe & Bănci

Autoritatile au ales varianta scaderilor salariale pentru reducerea cheltuielilor bugetare pentru ca ar fi fost incorect ca tot sectorul privat sa fie cel care sufera, a declarat pentru HotNews.ro Radu Craciun, directorul de investitii al Eureko. El a mai precizat ca acest gen de masuri trebuiau adoptate mai demult.

"Ar fi existat trei solutii: cresterea taxelor, scaderi salariale sau un mix intre acestea doua. Ar fi fost insa incorect ca tot sectorul privat sa fie cel care sufera si atunci s-a optat pentru aceasta solutie. Nu cred insa ca aveam de ales. Riscul era sa ajungem intr-un punct de blocaj", a declarat Radu Craciun.

El a mai spus ca ar trebui ca aceste masuri sa ajute la reducerea cheltuielilor, insa a precizat ca marea provocare va fi stoparea risipirii banului public.

"Partea dificila e cum sa faci ca metodele de risipa sa fie oprite. Asta ar fi marea provocare. Stiu ca domnul Basescu a vorbit de o eficientizare a cheltuielilor publice, insa este vorba de a pune sub control un sistem care functioneaza astfel de peste zece ani", a mai declarat Radu Craciun.

In incheiere, directorul de investitii al Eureko a spus ca e greu insa de estimat care va fi reactia sociala la aceste masuri.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

739 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    ? (Joi, 6 mai 2010, 19:28)

    ? [anonim]

    punem pariu ca veti fi afectati si mai rau in perioada urmatoare?
  • -2 (4 voturi)    
    Pacat... (Joi, 6 mai 2010, 19:43)

    Popescu [anonim]

    Asta se intampla cand oameni ca si Radu Craciun ajung directori, si au si ei dreptul de a-si spune parerea...pacat de tara asta
    • +3 (3 voturi)    
      ...carcoteala (Joi, 6 mai 2010, 23:25)

      el [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      la fel cred ca si dvs aveti dreptul la o parere, dar macar spuneti ceva concret altfel e doar carcoteala...

      mingea e in curtea sectorului public oricum acum
  • 0 (0 voturi)    
    director? (Joi, 6 mai 2010, 20:29)

    memo [utilizator]

    Domnule Craciun sunteti economist? Eu am o pensie privata la BCR si cred ca o sa renunt. O sa renunt si la tigari (sper), mobilul doar cand este nevoie, mai putine carti (sunt si pe net dar nu se compara cu o carte citita in mana). Asta la prima vedere. Ce credeti? Sectorul privat o sa sufere si el? Multumesc.
    Un bugetar de la aparare cu 2400 lei si 20 ani in "slujba tarii".
    • +1 (1 vot)    
      Masura necesara chiar daca nedreapta (Joi, 6 mai 2010, 19:50)

      DanS [anonim] i-a raspuns lui memo

      Nu acuzati mediul privat. ganditi-va ca situatia aceasta este rezultatul iresponsabilitatii politicienilor - prin politicile si practicile corupte pe care le-au incurajat, dar si al functionarilor care au gestionat achizitii publice si nu si-au dat interesul ca banul public sa fie cheltuit eficient si cu responsabilitate.

      Toata risipa din ultimii 20 de ani se vede acum ...
    • 0 (0 voturi)    
      Nea' APV: (Vineri, 7 mai 2010, 0:19)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui memo

      Ar fi cazul sa te mai restrangi si tu.
      Destul au facut ajustari DOAR cei din sectorul privat.
      Te intrebi, tamp, daca privatii o sa sufere si ei- desi ei au fost singurii care au primit reduceri de salarii, reduceri de personal si inchideri de firme.
      Tu o frecai in timpul asta pe 2400 lei- un salariu imens pentru folosul tau social.
  • 0 (0 voturi)    
    Logica spune ca... (Joi, 6 mai 2010, 21:05)

    nae [anonim]

    Sectorul privat va fi afectat si el.E simplu:
    1.Mai multi bugetari se vor indrepta spre sectorul privat asa ca va creste competitia.
    2.Patronii privati vor arata cu degetul,daca eu ei iau mai putin cu 25% de ce sa va dau eu mai mult?
  • 0 (0 voturi)    
    Esti..pe dinafara nene! (Joi, 6 mai 2010, 22:23)

    mishu [anonim]

    ia spune nene (Mosh) Craciun din cei care sunt deja shomeri afectati cu -15% cati sunt proveniti din mediul privat?....iti spun eu ..cei mai multi!! de ce? pentru ca pana acum a fost afectat doar mediul privat...Unde se vor duce noii shomeri? la dracu....pai unde sa se duca..daca Boc a distrus mai toti privatizatii cu forfetaru....sau mai bine i-ai tu sa vad ce faci cu ei "expertule"....