Reactia mediului economic la masurile anuntate de Traian Basescu

Radu Craciun: Ar fi fost incorect ca tot sectorul privat sa fie cel care sufera

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 6 mai 2010, 19:23 Economie | Finanţe & Bănci

Autoritatile au ales varianta scaderilor salariale pentru reducerea cheltuielilor bugetare pentru ca ar fi fost incorect ca tot sectorul privat sa fie cel care sufera, a declarat pentru HotNews.ro Radu Craciun, directorul de investitii al Eureko. El a mai precizat ca acest gen de masuri trebuiau adoptate mai demult.

"Ar fi existat trei solutii: cresterea taxelor, scaderi salariale sau un mix intre acestea doua. Ar fi fost insa incorect ca tot sectorul privat sa fie cel care sufera si atunci s-a optat pentru aceasta solutie. Nu cred insa ca aveam de ales. Riscul era sa ajungem intr-un punct de blocaj", a declarat Radu Craciun.

El a mai spus ca ar trebui ca aceste masuri sa ajute la reducerea cheltuielilor, insa a precizat ca marea provocare va fi stoparea risipirii banului public.

"Partea dificila e cum sa faci ca metodele de risipa sa fie oprite. Asta ar fi marea provocare. Stiu ca domnul Basescu a vorbit de o eficientizare a cheltuielilor publice, insa este vorba de a pune sub control un sistem care functioneaza astfel de peste zece ani", a mai declarat Radu Craciun.

In incheiere, directorul de investitii al Eureko a spus ca e greu insa de estimat care va fi reactia sociala la aceste masuri.


Citeste mai multe despre   










739 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    ? (Joi, 6 mai 2010, 19:28)

    ? [anonim]

    punem pariu ca veti fi afectati si mai rau in perioada urmatoare?
  • -2 (4 voturi)    
    Pacat... (Joi, 6 mai 2010, 19:43)

    Popescu [anonim]

    Asta se intampla cand oameni ca si Radu Craciun ajung directori, si au si ei dreptul de a-si spune parerea...pacat de tara asta
    • +3 (3 voturi)    
      ...carcoteala (Joi, 6 mai 2010, 23:25)

      el [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      la fel cred ca si dvs aveti dreptul la o parere, dar macar spuneti ceva concret altfel e doar carcoteala...

      mingea e in curtea sectorului public oricum acum
  • 0 (0 voturi)    
    director? (Joi, 6 mai 2010, 20:29)

    memo [utilizator]

    Domnule Craciun sunteti economist? Eu am o pensie privata la BCR si cred ca o sa renunt. O sa renunt si la tigari (sper), mobilul doar cand este nevoie, mai putine carti (sunt si pe net dar nu se compara cu o carte citita in mana). Asta la prima vedere. Ce credeti? Sectorul privat o sa sufere si el? Multumesc.
    Un bugetar de la aparare cu 2400 lei si 20 ani in "slujba tarii".
    • +1 (1 vot)    
      Masura necesara chiar daca nedreapta (Joi, 6 mai 2010, 19:50)

      DanS [anonim] i-a raspuns lui memo

      Nu acuzati mediul privat. ganditi-va ca situatia aceasta este rezultatul iresponsabilitatii politicienilor - prin politicile si practicile corupte pe care le-au incurajat, dar si al functionarilor care au gestionat achizitii publice si nu si-au dat interesul ca banul public sa fie cheltuit eficient si cu responsabilitate.

      Toata risipa din ultimii 20 de ani se vede acum ...
    • 0 (0 voturi)    
      Nea' APV: (Vineri, 7 mai 2010, 0:19)

      nemo [anonim] i-a raspuns lui memo

      Ar fi cazul sa te mai restrangi si tu.
      Destul au facut ajustari DOAR cei din sectorul privat.
      Te intrebi, tamp, daca privatii o sa sufere si ei- desi ei au fost singurii care au primit reduceri de salarii, reduceri de personal si inchideri de firme.
      Tu o frecai in timpul asta pe 2400 lei- un salariu imens pentru folosul tau social.
  • 0 (0 voturi)    
    Logica spune ca... (Joi, 6 mai 2010, 21:05)

    nae [anonim]

    Sectorul privat va fi afectat si el.E simplu:
    1.Mai multi bugetari se vor indrepta spre sectorul privat asa ca va creste competitia.
    2.Patronii privati vor arata cu degetul,daca eu ei iau mai putin cu 25% de ce sa va dau eu mai mult?
  • 0 (0 voturi)    
    Esti..pe dinafara nene! (Joi, 6 mai 2010, 22:23)

    mishu [anonim]

    ia spune nene (Mosh) Craciun din cei care sunt deja shomeri afectati cu -15% cati sunt proveniti din mediul privat?....iti spun eu ..cei mai multi!! de ce? pentru ca pana acum a fost afectat doar mediul privat...Unde se vor duce noii shomeri? la dracu....pai unde sa se duca..daca Boc a distrus mai toti privatizatii cu forfetaru....sau mai bine i-ai tu sa vad ce faci cu ei "expertule"....