Vicepremierul Ungariei, la Bucuresti: Decizia de impozitare drastica a bancilor este echitabila si normala

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 iunie 2010, 12:28 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul de la Budapesta a decis sa impoziteze drastic bancile pentru ca acestea au castigat enorm in ultima perioada si era "echitabil si normal" sa contribuie la depasirea greutatilor actuale, a declarat vineri viceprim-ministrul Ungariei, Semjen Zsolt, dupa intalnirea sa cu omologul sau roman, Marko Bela.

"O masura destul de hotarata pe care am luat-o (...) a fost sa participe la suportul greutatilor momentane si cei care au castigat nu cu putin timp in urma, si atunci am recurs la impozitarea destul de drastica a bancilor. Asta nu inseamna ca suntem impotriva bancilor, dar am putut constata ca bancile au castigat enorm in ultimul timp, am zis ca este echitabil si normal ca si ei sa contribuie la inlaturarea greutatilor prin care trecem acum", a declarat, la Bucuresti, Semjen Zsolt, citat de Agerpres.

Marko Bela a evitat sa precizeze daca se va aplica si in Romania o decizie similara, dar a afirmat ca Guvernului roman i se propun spre analiza aceste solutii.

"In ceea ce ma priveste, sunt foarte atent, de exemplu, la ceea ce s-a facut in Ungaria. Acum, nu-mi cereti sa ma refer la banci sau la alte solutii, ca oricum ni se propun spre analiza aceste solutii si, bineinteles, in aceasta perioada avem obligatia sa facem aceste analize", a declarat Marko Bela, la Palatul Victoria.

Vicepremierul ungar a precizat ca executivul de la Budapesta a optat pentru o reducere diferentiata a cheltuielilor din sectorul bugetar, protejand sanatatea si educatia.

"Noi am obligat ministerele sa nu micsoreze salariile din sanatate si din invatamant, ci sa-si indrepte atentia spre birocratie. Sunt convins ca Romania ar trebui sa ia masuri foarte urgente", a spus oficialul de la Budapesta.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2186 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Daca bancile (Vineri, 18 iunie 2010, 12:40)

    AseFeridaFoc [anonim]

    vor reflecta acest nou cost asupra clientilor este o decizie proasta .
    • +1 (3 voturi)    
      tie ti se pare .. (Vineri, 18 iunie 2010, 12:53)

      hash [anonim] i-a raspuns lui AseFeridaFoc

      ca cererea de produse bancare este atat de inelastica incat acestea sa poata majora tarifele oricat? indoi-m-as ..
  • 0 (8 voturi)    
    Ungurii actioneaza echitabil...noi nu ! (Vineri, 18 iunie 2010, 13:14)

    Catalin [anonim]

    Ei taxeaza bancile care au castigat mult in ultimii ani. Ei nu micsoreaza salariile in sanate si invatamant.

    Ce inseamna asta ? Sunt masuri prin care cei care au, platesc.

    La noi, din cauza faptului ca totul e sub o clientela si o coruptie generalizata, nu se pot lua astfel de masuri. Ar afecta robinetele de bani...

    Dar motivul principal pentru care nu se pot lua astfel de masuri este ca toate masurile sunt dictate de un om fara inteligenta, fara competente economice sau de vreun alt fel: Traian Basescu.
    • +2 (2 voturi)    
      intre noi si ei (Vineri, 18 iunie 2010, 13:39)

      hm [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      este o mica mare diferenta: la ei fura, ca peste tot in lume, bancile - si, din pacate, nici macar criza aceasta nu va pune punct furtului cu acte in regula al sistemelor bancare. la noi, insa, chiar mai mult decat bancile, fura statul - functionarii, bugetarii (si nu ma refer la medici si la profesori, care sunt victimele acestei situatii), politicienii, afaceristii... - toti astia se confunda in masa amorfa a hotiei romanesti. degeaba ai inerca, la noi, sa recuperezi de la banci banii din buzunarele fiecarui "functionar" sau sindicalist sau patron sau inspector... in romania poti sa desfiintezi bancile cu totul, ca vilele or sa ramana, si aceiasi locatari in ele. anecdota aceea cu vamesii si cu acdc este exemplara: cand au fost pedepsiti "exemplar" vamesii? - atunci cand au fost asa de tampiti incat sa se dea de gol.
      • 0 (0 voturi)    
        fatalism (Vineri, 18 iunie 2010, 15:35)

        Előd [anonim] i-a raspuns lui hm

        Fatalism clasic românesc.

        Se fură și acolo în draci. Probabil se fură mult mai puțin și mai rămâne și pentru cheltuieli.
        • 0 (0 voturi)    
          se fura si in franta (Vineri, 18 iunie 2010, 15:56)

          hm [anonim] i-a raspuns lui Előd

          dar nu asa :D
          de furat se fura in capitalism in general - a rabufnit in cateva randuri in ultima vreme scandalul despre salariile si bonusurile sefilor marilor companii sau ai marilor banci. se fura de asemenea in spatiul tarilor foste comuniste. se fura si in comunism... in ue se fura cu servetel si manusi - nu asta e problema.
          vad ca semnati cu nume maghiar, asa ca va apreciez modestia. dar din perspectiva romaneasca, e o distanta imensa intre ce este permis la noi si ce este permis la ei. sa luam exemplul omv-petrom-mol - de ce nu au dat ungurii mol-ul omv-ului, dar romanii au dat petromul? de ce romanii au dat petromul pe un pret mult mai mic decat cel cerut de unguri pe mol (desi avantajul ar fi trebuit sa fie de partea noastra pentru ca avem totusi mult mai mult petrol)? de ce contractul a fost secret si dezastruos? de ce omv-ul a reusit sa se dedulceasca atat de repede la zaharicalele autohtone si sa practice manarii de mari corupti?
          suntem cea mai neserioasa natie din zona si, desi uneori acest lucru ne-a facut sa fim mult mai toleranti si mai rezonabili decat, de pilda, ungurii, in mare aceasta neseriozitate este cauza inapoierii noastre evidente.
    • +3 (5 voturi)    
      Intrebare (Vineri, 18 iunie 2010, 13:52)

      Guest [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Nu tin cu bancile dar ma pun in situatia lor. E acelasi lucru ca la impozitul diferentiat. Daca ai salariu 10000 RON unora li se pare normal sa lasi jumatate la stat desi chiar muncesti pentru banii aia iar altul cu 2000 RON sa lase 10%.
      La fel si cu bancile respective. Daca au avut profit mare inseamna ca angajatii lor au muncit mult mai mult pentru ca operatiunile nu se fac singure, creditele nu se acorda singure, analizele financiare nu se fac singure etc. Mie nu mi se pare corect ca cel care munceste mai mult sa tina in carca puturosii si nechibzuitii.
      Tie cum ti se pare?
      • +1 (1 vot)    
        raspuns lui Guest (Vineri, 18 iunie 2010, 14:34)

        riri [anonim] i-a raspuns lui Guest

        Suma obtinuta din aceasta taxare nu se va duce la buget, va fi constituit un fond special , astfel incat in cazul unei crize,să nu mai fie nevoie să se recurgă la banii contribuabililor, ci băncile să plătească ele-însele.
        S-a pus problema ca băncile care-şi asumă cele mai multe riscuri ar urma să plătească taxe mai mari.
        Asta este diferenta intre bancile din UE si bancile Romania, in UE bancile isi asuma riscuri, pe cand la noi...
        Deci mi se pare corect ca bancile sa fie taxate intrucat nu se implica suficient in finantarea economiei.
      • -4 (4 voturi)    
        Se simte mirosul transpiratiei pana aici (Vineri, 18 iunie 2010, 14:45)

        ina [anonim] i-a raspuns lui Guest

        de atata munca!! Tu cred ca iti bati joc de noi.
        Bancile niciodata nu au muncit. Singurul lucru sigur a fost sa adune cati mai multi bani necinstiti in buzunarul propriu, pe spatele fraierilor. Am o multime de exemple de mizerii facute de banci, mai direct, sau sub acoperirea statului, despre escrocherii flagrante cu banii nostri. Nici eu nu sunt de acord cu desfiintarea bancilor, insa cu taxarea grasa a acestora, DAAAAA!!!
        • +1 (3 voturi)    
          ina (Vineri, 18 iunie 2010, 15:18)

          Guest [anonim] i-a raspuns lui ina

          Ina am lucrat si in banci si stiu foarte bine ce e acolo. Contrar parerii generale salariile nu mai sunt asa mari cum erau demult iar munca este serioasa.
          Sper ca nu lucrezi la buget ca atunci nu ai cum sa intelegi.
          Si te rog sa imi spui cu ce fraieresc bancile. Mie mi se pare ca isi iau tepe numai fraierii cu 7 facultati si mastere care daca ar stii macar un sfert din ceea ce sustin ca au invatat ar fi capabili sa citeasca si sa inteleaga un contract.
          Si raspunde-mi te rog, daca tu ai deschide o afecere intr-un oarecare domeniu si ti-ar merge foarte bine ti s-ar parea corect sa platesti taxe mai mari decat alti puturosi doar pentru ca te-a dus capul in viata? Nu mai suntem pe vremea lui Robin Hood sa iei de la bogati sa dai la saraci. Atunci era alta situatie, acum cine e bogat, in majoritatea cazurilor a muncit si nu a dormit multe nopti pentru averea sa.
          Nu ma intelege gresit, nu sunt vreun boier contemporan, stau cu chirie si eu dar am niste principii si imi place sa respect munca fiecaruia.
          Sa puna taxe pe meditatii si pe spaga doctorilor, de asta ce parere ai?
          • 0 (0 voturi)    
            Raspuns (Duminică, 20 iunie 2010, 8:57)

            Biti [anonim] i-a raspuns lui Guest

            Undeva este inadmisibil intr-o criza sa raportezi castiguri cu milione de euro. Deci undeva este o inegalitate. Si bancile au vina lor pentru criza care ne bantuie.
            Pe mine ma uimit obraznicia cu care se anunta, ca de la 1 iulie se majoreaza pretul la gaze, si la alte utilitati. Parca suntem intr-un storcator de lamaie.
            Nu vreau sa fiu pesimist, dar va fi o situatie cand peste un sfert din populatie va fi debransat de la gaze, de la energia electrica, etc.
            De ce nu se iau o decizie, cum ar fi moratoriu de preturi ? Si la banci, si la purtatori de energie ?
      • -1 (3 voturi)    
        Impozit diferentiat (Vineri, 18 iunie 2010, 15:37)

        Margicu [anonim] i-a raspuns lui Guest

        Toate marile democratii ale lumii de la SUA la Marea Britanie si Franta practica impozitul diferentiat, 80% dintre economistii americani declarau intr-un sondaj ca nu exista alta solutie fiscala viabila. La parintii liberalismului, Adam Smith de exemplu, gasim atat justificari etice cat si justificari economice ale acestei practici. Desigur insa, in acest creuzet al democratiei nascator de genii si valori universale care este Romanica gandirea economico-politico-ideologica a atins alte sfere.
  • +1 (3 voturi)    
    Se bucura numai cei care nu inteleg (Vineri, 18 iunie 2010, 15:35)

    smc [utilizator]

    Impozite mai mari pe banci = credite mai scumpe pentru clientii bancilor
  • -2 (2 voturi)    
    da (Vineri, 18 iunie 2010, 15:59)

    nini [anonim]

    Decizia de impozitare drastica a bancilor,de catre unguri este echitabila,normala,justificata si corecta.La noi se iau bani de la FMI pentru banci,nu de alta dar se pare ca nu castiga destui bani.