Normele la modificarile Codului Fiscal/ Cum se vor impozita bonurile de masa

de Ioana Morovan     HotNews.ro, EurActiv.ro
Vineri, 30 iulie 2010, 13:05 Economie | Finanţe & Bănci


Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.58/2010 pentru modificarea Codului fiscal prevede impozitarea bonurilor de masa, pe langa alte masuri deja "celebre" precum reincadrarea activitatilor dependente/independente. Normele pentru aceasta Ordonanta, publicate miercuri, 28 iulie, aduc explicatii mai mult sau mai putin clare pentru prevederile respective. Consultantul fiscal Adrian Benta a transmis un exemplu de calcul pentru impozitarea bonurilor de masa si alte observatii legate de activitatile dependente si de livrarile intre "persoanele afiliate".

Comentariile consultantului fiscal:

A) Impozitare bonuri de masa.
  • Ca observatie generala proiectul nu dispune masuri de aplicare!!!
  • Prin urmare trebuie sa analizam de la textul legal, respectiv art. 55 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal, ce stabileste, ca nu sunt venituri din salarii: drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, in conformitate cu legislatia in vigoare;
  • S-a abrogat partea introductiva tichete de masa si drepturi. Astfel tichetele de masa sunt impozitate cu impozitul pe venit. Ordonanta nu dispune impozitarea cu asigurari sociale.
Prin urmare vom avea urmatoarea baza de calcul a impozitului pe venit:
Venituri brute salariale realizate "asigurari sociale" deduceri si sume asimilate (contributii sindicat, sanatate privata) + venituri din bonuri de masa = Baza de calcul impozit pe salarii. Ca si cheie de verificare avand in vedere ca adunarea si scaderea sunt comutative, este usor de demonstrat ca suplimentarea de impozit este direct 16% din valoarea tichetelor de masa acordate si suportate din salariu net al persoanei.

Exemplu de impozitare, pentru un salariat ce a lucrat 22 zile si a primit un bon de masa pentru fiecare zi, valoare bon suma de 8,72 lei.
  • Venituri din bonuri 22 zile x 8.72 lei = 191,84 lei
  • Impozit = 191,84 lei x 16% = 30,69 lei. Aceasta suma se retine din salariu net, deja impozitat conform reglementarilor anterioare.
Inregistrarea in contabilitate se efectueaza prin articol contabil: 421 Personal remuneratii datorate = 444 Impozit pe venitul din salarii cu 30,69 lei. Evident suma se va regasi si in fisa fiscala. Din punct de vedere tehnic unele societati au introdus in stat  inca o coloana cu venituri din bonuri de masa.

B)Reincadrare activitate independenta in activitate dependenta.

Proiectul de norma are o prevedere hazlie si afirma: o activitate poate fi reconsiderata potrivit criteriilor prevazute la art.7 alin.(1) punctul 2.1 drept activitate dependenta, in cazul in care raportul juridic in baza caruia se desfasoara activitatea nu reflecta continutul economic al acestuia.

Insa sunt si cateva prevederi clare:
  • Nu pot fi facute reincadrari din activitati independente in activitati dependente (salariate), activitatile efectuate de persoane autorizate sau de cele ce desfasoara profesii libere. Chiar daca exprimarea este un pic tehnica principiul este: inregistrarea legala a prestatorului (PFA, Intreprindere Individuala, Asociatie familiala) nu permite reincadrarea venitului.
  • Evident ramane in seama prestatorului plata impozitului in nume propriu.
C) Reincadrarea livrarilor intre persoanele afiliate.

Astfel daca autoritatea fiscala considera o valoarea nereala a unui serviciu (bun material) prestat de o societate afiliata unei alte societati afiliate, ultima inregistrandu-l in cheltuieli, atunci are dreptul redimensionarii acestei cheltuieli.

Norma aduce o precizare foarte importanta:
  • Reconsiderarea evidentelor realizata de autoritatea fiscala in scopul reflectarii pretului de piata al bunurilor si serviciilor se efectueaza si la cealalta persoana afiliata implicata.
Cu alte cuvinte daca nu este recunoscuta cheltuiala la beneficiar atunci nu este recunoscut nici venitul la emitentul facturii.
Alte precizari ale proiectului:
  • se exemplifica modul de plata a impozitului minim cu implicatia asupra impozitul pe profit.
  • se redefineste, chiar exhaustiv sediul permanent.
  • sunt cateva exemple la determinarea practica a majorarii impozitului pe cladiri pentru cine detine mai multe proprietati.
Nu sunt reglementate platile asigurarilor sociale datorate pentru "veniturile profesionale" prevazute de art. III din OUG nr. 58/2010.
Speram ca vor fi reglementate in forma finala !!!






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






20055 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    impozitare tichete masa (Vineri, 30 iulie 2010, 13:38)

    Lucian [anonim]

    daca omul primeste un tichet in mana de valoare 8.72 lei, inseamna ca acea valoare este net. Impozitul se determina prin formula inversa: 8.72*100/84 = 10.38 lei -8.72 = 1.66 lei * 22 zile = 36.52 lei
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Vineri, 30 iulie 2010, 13:47)

      Croitoru [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      zici tu bine ce zici, dar gresesti undeva.... omul nu va mai primi in mana un bon de 8.72, ci un bon de 8.72 - ceva banuti din salariu :)
    • 0 (0 voturi)    
      ai gresit (Vineri, 30 iulie 2010, 13:49)

      altfel [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      mai incearca, poate din a doua tura nimeresti
    • -1 (1 vot)    
      Gresit (Vineri, 30 iulie 2010, 14:03)

      ceaiuala [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Se vede ca nu iei bonuri de masa.
      Altfel ai stii si tu cum se folosesc
      • +2 (2 voturi)    
        se zice "ai sti" cu UN SINGUR I !!! (Vineri, 30 iulie 2010, 14:50)

        gramatica [anonim] i-a raspuns lui ceaiuala

        Ai sti, ai fi. Fii cuminte (doi i), Fiii mei sunt cuminti (3 i). Membri, parametri - un i
        • -3 (3 voturi)    
          e cu 2 i (Vineri, 30 iulie 2010, 23:31)

          dsafsav [anonim] i-a raspuns lui gramatica

          unul e radacina verbului, al doilea vine din conjugarea verbului
  • -2 (10 voturi)    
    Jos guvernul! (Vineri, 30 iulie 2010, 13:42)

    Marius [anonim]

    Niste nenorociti, ne ia si painea de la gura si ei au vile si masini de lux. Eu personal nu am si nu am avut casa sau masina pana in ziua de azi. Si nici nu vad vreo luminita pe undeva sa imi pot lua casa si/sau masina pentru ca guvernul imi ia si painea de la gura.

    Concluzia? Jos guvernul Boc si toti nenorocitii din guvern!
    • -1 (7 voturi)    
      Pomanagiule! (Vineri, 30 iulie 2010, 14:36)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Marius

      "Tichetele" astea de masa nu se dau nicaieri in occident!!! Sunt o inventie a unor smecheri care au facut avere pe baza acestei forme de evaziune fiscala. Daca vrei sa-ti iei masina pune mana de munceste! Lasa latratul pe forumuri si du-te la munca! Altfel n-o sa-ti iei masina in veci.
      Jos puturosii!!!!!!!!!!!!
      • +2 (2 voturi)    
        mda... (Vineri, 30 iulie 2010, 15:35)

        Alex Nambani [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        daca prin occident vrei sa zici China.. :))) in rest poti incerca Germania Occidentala.....si...surpriza!!! (sa nu zic Franta)( Felicitari pentru noua masina veche-presupun ca n-ai avut bani de una noua nouta) Prietenii stiu de ce...iar neamurile.... de ce nu. Mi-a placut asta cu "occidentul" :)
      • +1 (5 voturi)    
        Asa,Vuvuzel ! (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 9:56)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

        Fii dur!Apropo,tu cand mai muncesti,ca mai mult latri pe forumuri,cum spui tu cu manie proletara...
        • 0 (2 voturi)    
          Hahahahahaha!!!! Iaca cine vorbeste!!! (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 17:33)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

          "Celebra" pantera cameleon. Cand rosie, cand galbena si uneori roz, adica undeva intre.... Tot pe biscuiti te tine sconcsul ala de Patriciu rozaliule? Credeam ca te-a concediat la cat de labil mintal esti...
  • +2 (2 voturi)    
    e o tampenie (Vineri, 30 iulie 2010, 13:48)

    Rhodos [utilizator]

    varianta cea mai simpla era impozitarea directa, in sensul in care sunt 5 societati mari si late care distribuie tichete de masa. Firma sa plateasca la acele companii 8.72 pe tichet din care sa se retina impozitul iar valoarea neta sa fie 8.72-1.40=7.32. Normele astea de multe ori au incurcat lucrurile in loc sa le descurce.
    • 0 (0 voturi)    
      si tu Brutus... (Vineri, 30 iulie 2010, 15:38)

      Alex Nambani [anonim] i-a raspuns lui Rhodos

      Exista 2 societati mari si late...a treia e mai ingusta...iar restul (2)sunt de vanzare. Prieteni din Sibiu stiu de ce.. ...
    • 0 (0 voturi)    
      Da, e o tampenie! (Vineri, 30 iulie 2010, 17:21)

      Dana [anonim] i-a raspuns lui Rhodos

      Corect este ca valoarea tichetului pe care-l primeste salariatul sa fie mai mica cu 16% si nu valoarea salariului mai mica cu impozitul aplicat valorii tichetelor.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru salariatii din IT (Vineri, 30 iulie 2010, 13:57)

    Razvan_M [utilizator]

    Pentru cei al caror venit nu se impoziteaza, conform reglementarilor in vigoare, impozitul pe tichetele de masa este 0 in continuare.
    • 0 (0 voturi)    
      nu e asa (Vineri, 30 iulie 2010, 14:38)

      STF [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      fals, se vor impozita si la noi
  • +2 (2 voturi)    
    Aiurea ... (Vineri, 30 iulie 2010, 14:03)

    Ovidiu [anonim]

    Eu nu inteleg un lucru: daca tot le impoziteaza si p'astea ... de ce se mai complica cu tiparirea lor ... si noi la randu-ne ... sa participam la "circuitul bonului in natura" ... aiurea, fara sens ...

    Parerea mea este ca sistemul este cu totul deficitar ...
    - sau mai trebuie sa spele unii-altii ceva bani?!?
    - sau nu au astia pe ce sa mai tipareasca reclame (si alea prost-facute)
  • +3 (3 voturi)    
    Scaderea nu este o operatie comutativa ... (Vineri, 30 iulie 2010, 14:08)

    John Doe [anonim]

    "adunarea si scaderea sunt comutative" ?????
    In ce spatiu matematic?
    • 0 (0 voturi)    
      chiar asa? (Marţi, 3 august 2010, 13:04)

      corneliu [anonim] i-a raspuns lui John Doe

      Scaderea este de fapt o adunare, asa:

      3 - 2 = 1 insa asta inseamna 3 + (-2) = 1, iar aceasta adunare poti sa o comuti cum vrei! Deci scaderea este si ea comutativa!
      • 0 (0 voturi)    
        comutativa (Sâmbătă, 29 ianuarie 2011, 7:17)

        ala de-a 12-a [anonim] i-a raspuns lui corneliu

        operatorul aritmetic scadere, mestere, nu este comutativ. Dupa tine toate ar fi comutative fiindca toate sunt niste adunari la urma urmei. Impartirea este o inmultire care la randul ei este o adunare...logic nu, dar cand vb. de operatori nu mai este logic...ma intelegi da?
  • +1 (1 vot)    
    Reincadrare activitati dep/indep (Vineri, 30 iulie 2010, 14:10)

    Anon2501 [anonim]

    Poate cineva sa detalieze/explice un pic ce inseamna exact "raportul juridic in baza caruia se desfasoara activitatea nu reflecta continutul economic al acestuia".

    In plus, din ce am inteles eu de la pct. B din " inregistrarea legala a prestatorului (PFA, Intreprindere Individuala, Asociatie familiala) nu permite reincadrarea venitului." inseamna ca daca sunt PFA nu ma afecteaza OUG 58? Pot face in continuare ca pana acum? Forma mea juridica de PFA nu permite sa reincadrarea venitului ca venit din activitati dependente? Pe cine afecteaza atunci OUG 58?

    Acolo cred ca ceva este gresit, sau eu nu am inteles bine. Poate cineva sa clarifice un pic cele de mai sus?
    • +1 (1 vot)    
      Activitati reglementate (Vineri, 30 iulie 2010, 15:54)

      Ovi [anonim] i-a raspuns lui Anon2501

      Daca am citit eu bine proiectul normelor de aplicare, acolo spune ca pentru cei care realizeaza venituri din profesii libere activitatea nu poate fi reconsiderata ca dependenta.
      Mai scrie apoi ca "Sunt venituri din profesii libere şi veniturile din activităţi desfăşurate în mod independent în condiţiile legii ca profesii reglementate, inclusiv în cazul în care activitatea este desfăşurată pe bază de contract, pentru societăţi comerciale sau alte entităţi reglementate potrivit legii să desfăşoare activităţi care generează venituri din profesii libere."
      Insa profesiile reglementate reprezinta o lista limitata, o gasesti de ex aici: http://www.cnfpa.ro/Files/Norme%20metodologice/lista%20200-2004%20modif%206-11-2008%20_1_.pdf
      Din asta eu inteleg ca totusi, activitatile independente ca PFA pot fi reconsiderate ca dependente.
      Va rog sa ma corectati daca nu am inteles eu bine proiectul normelor.
  • +1 (1 vot)    
    alegeti alt consultant ! (Vineri, 30 iulie 2010, 14:16)

    pepe [anonim]

    se vor include in venitul brut in functie de care se acorda deducerile.... deci mai usor cu comutativitatea....
  • 0 (0 voturi)    
    dezbatere publica norme (Vineri, 30 iulie 2010, 14:23)

    Costin [anonim]

    Emil Boc spune ca aceste norme sunt in dezbatere publica , insa ele nu apar pe site-ul ministerului de finante. Sa inteleg ca dezbatere publica in acceptiunea lui inseamna pe hot news?????

    Deja se minte cu mult prea multa nesimtire.
    • 0 (0 voturi)    
      Ba da ! (Vineri, 30 iulie 2010, 15:44)

      DM [anonim] i-a raspuns lui Costin

      vezi http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/transparenta/ProiecHG.28.07.2010.pdf

      si http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/transparenta/Norme%20metodologice%20art%20III_%20OUG%2058_2010.pdf
  • +1 (1 vot)    
    cap au nu stiu ce altceva le mai trebuie (Vineri, 30 iulie 2010, 14:32)

    Gabi [anonim]

    Imi pare rau ca normele nu sunt mai clare.
    Totusi chiar daca in peste 90% din cazuri calculul prezentat de autoarea articolului e simplu si corect , exista cazuri pentru care impozitarea separata a tichetelor nu functioneaza.
    Practic ce se intampla cu persoanele care nu au muncit toata luna si pentru care suma veniturilor salariale + bonurile de masa < deducerea acordata?
    Daca i se ia in considerare deducerea si pentru aceste venituri atunci nu se poate aplica 16% doar la bonurile de masa.
    In acest caz impozitul nu se poate calcula decat asupra tuturor veniturilor impozabile.
    2. un alt aspect vizeaza dispozitia conform careia toate drepturile si retinerile salariale se rotunjesc la leu. Cum se rotunjesc bonurile de masa? e clar ca nu se poate dar normele sunt foarte silentioase in zona asta.
    Daca cei ce au "gandit" masura asta au avut in vedere - asa cum face si dna Morovan - calculul separat al impozitului, se pune intrebarea urmatoare:
    Valoarea tichetelor se reflecta in fisa fiscala?
    N-ar fi rau ca cei ce gandesc asemenea masuri sa-si foloseasca si mintea!
    Oamenii trebuie sa dea salariile si noi mai avem cateva zile la dispozitie sa facem softurile.
    Dar cum zicea un mare invatat:
    ce mare scofala sa schimbi 19 cu 24
  • +2 (2 voturi)    
    Adrian Benta (Vineri, 30 iulie 2010, 14:36)

    D.M. [anonim]

    "consultantul fiscal adrian benta" ar fi bine sa citeasca inainte de a face comentarii !
    iata de ce:
    1) codul fiscal nu pomeneste nimic de "bonuri de masa" ci de "tichete de masa"
    2) tichetele de masa sunt altceva decit "drepturile de hrana acordate de angajatori angajatilor, in conformitate cu legislatia in vigoare"
    3) contravaloarea tichetelor de masa este inclusa in veniturile salariale si este impozabila.
    4) "ordonanta nu dispune impozitarea cu asigurari sociale" adica cum ???
    5) in demonstratia d-lui "consultant fiscal" este vorba de distributivitate nu de comutativitate si oricum baza de calcul a impozitului nu e cea corecta. baza de calcul a impozitului este : <venituri salariale impozabile> - <contributii sociale> - <deducerea personala> - <alte deduceri>.
    <venituri salariale impozabile> incld tichetele de masa, de cresa, cadou, de vacanta.
    <alte deduceri> includ pensia facultativa privata deductibila si cotizatia de sindicat deductibila.
    <deducerea personala> este functie de <venituri salariale impozabile>.
    astfel, la cresterea <veniturilor salariale impozabile> prin adaugarea contravalorii tichetelor, va scadea <deducerea personala> iar baza de calcul a impozitului va creste cu mai mult decit contravaloarea tichetelor iar impozitul va creste cu mai mult decit cei 30,69 lei din exemplul d-lui "consultant fiscal".
    6) mai sunt si altele dar pentru azi ajunge.
    • 0 (0 voturi)    
      D.M esti in eroare... (Vineri, 30 iulie 2010, 16:25)

      Vreau la mare !!! [anonim] i-a raspuns lui D.M.

      Pana nu se modifica art. 56 si art. 57 din Codul fiscal, privind deducerea si baza de calcul a impozitului omul are dreptate...

      Pentru ca bonurile, tichetele cum vrei sa le spui, nu sunt venituri de natura salariala, ca doar nu se dau in baza unui contract de munca si nici nu se plateste rata la casa in tichete de masa. O noua suma impozabila si atat, ca daca merg pe logica dvs, trebuie sa achit si asigurari sociale si evident sa obtin o pensie mai mare pe baza acestora, nesimtita cum spun unii, nu-i asa?

      Potrivit sa reamintim este si faptul ca inca este in vigoare reglemetarea speciala Legea 142/98, privind tichetele de masa, cu modificari, ce afirma foarte clar acest lucru. Iar parerea dvs ca se includ in venituri salariale impozabile contravine acesteia...

      Asta e !!!

      PS. nu vreau sa continui, tocmai s-au publicat normele de la OUG 54/2010...asa ca avem pe ce sa ne canalizam eforturile.
      • 0 (0 voturi)    
        poate ca da, poate ca nu (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 9:28)

        Gabi [anonim] i-a raspuns lui Vreau la mare !!!

        sa inteleg ca deducerea se aplica doar veniturilor de natura salariala?
        ce legatura are impozitarea cu "nu se plateste rata la casa in tichete de masa"?????
        pana una alta vorbim de venituri impozabile si neimpozabile, daca ar specifica clar ca se aplica 16% impozit final asupra valorii tichetelor... ok, dar asta e problema te lasa in ceata !
        daca cineva lucreaza la un abator si primeste o prima in natura cum se impoziteaza venitul?
        se duce cu pachetul de carne "sa plateasca rata la casa"?
        • 0 (0 voturi)    
          Poate e bine de stiut... (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 16:43)

          Si eu vreau la mare [anonim] i-a raspuns lui Gabi

          Conform cod fiscal, tichet de masa = ...abrogat, adica nu scrie nimica...!!!

          Total diferit de opinia ca se reincadreza in venituri salariale.

          Totusi am in vedere art. 8 din Legea 142/1998, cu tichetele de masa ce are o prevedere mai ales la lit. b)

          " ART. 8*)
          (1) Sumele corespunzatoare tichetelor de masa acordate de angajator, in limitele valorii nominale prevazute la art. 3, sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, iar pentru salariat sunt scutite de plata impozitului pe venitul sub forma de salariu.
          (2) Sumele prevazute la alin. (1) nu se iau in calcul nici pentru angajator, nici pentru salariat la stabilirea drepturilor si obligatiilor care se determina in raport cu venitul salarial."

          Adica daca se impoziteaza la impozitez dar nu imi influenteaza deducerea...!!!

          Pana nu se abroga si asta...
          insa daca nu e abrogata...cine zice ca se introduc tichetele de masa in veniturile salariale greste !!!

          Opinia mea.
  • +1 (1 vot)    
    si totusi (Vineri, 30 iulie 2010, 14:42)

    zigzag [utilizator]

    nu e prea ortodox...
    bonurile de masa se pot cheltui pe un numar limitat de produse iar salariul net scade. daca eu as vrea de exemplu din intreg salariul sa-mi cumpar numai haine, ei ma obliga sa mananc la fel dar sa-mi iau cu un articol de imbracaminte mai putin. mai corect ar fi fost sa fie impozitate direct si sa primesc bonuri de o valoare mai mica.
  • +1 (1 vot)    
    Corect este ca valoarea tichetului pe care-l prime (Vineri, 30 iulie 2010, 17:11)

    Dana [anonim]

    Corect este ca valoarea tichetului pe care-l primeste salariatul sa fie mai mica cu 16% si nu valoarea salariului mai mica cu impozitul aplicat valorii tichetelor.
  • 0 (2 voturi)    
    impozitarea tichetelor este complet aiurea! (Vineri, 30 iulie 2010, 18:01)

    Dana [anonim]

    Un salariat care primeste 22 de tichete de masa va primi un salariu net cu aprox. 30 lei mai mic decat un salariat care nu primeste cele 22 de tichete.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar nu inteleg.... (Vineri, 30 iulie 2010, 18:37)

    minus [utilizator]

    pe ce baza sunt facute afirmatiile de la punctul B al articolului.
    Poate ma puteti ajuta cu o referinta?
    Multumesc.


    "Insa sunt si cateva prevederi clare:

    * Nu pot fi facute reincadrari din activitati independente in activitati dependente (salariate), activitatile efectuate de persoane autorizate sau de cele ce desfasoara profesii libere. Chiar daca exprimarea este un pic tehnica principiul este: inregistrarea legala a prestatorului (PFA, Intreprindere Individuala, Asociatie familiala) nu permite reincadrarea venitului. "
  • 0 (0 voturi)    
    Daca luam legea litera cu litera ... (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 0:24)

    CMihai [utilizator]

    Deci daca luam legea litera cu litera:

    Ai un salariu de incadrare 1000 RON
    Salariu Brut va fii pe luna curenta: 1000 + 191.84 = 1192 RON
    CAS: 1000 * PRCAS / 100 = 105 ron
    Somaj: 1000 * PRSOM / 100 = 5 RON
    Sanatae: 1000 * PRSAN / 100 = 55 RON
    Vemit net 1192 - 105 - 50 -55 = 1027
    Deducere: (cred ca) 230
    Baza calcul impozitare: 1027-230 = 797
    Impozit: 123

    Fara tichete dansul ar fi avut:
    Deducere 250
    ar fi platit impozit: 94

    Foarte muti asa au inteles si oarecum este corect daca ne uitam la corelatiile din fisele fiscale ...
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 5:15)

      pepe [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      este corect deoarece tichetele de masa sunt definite in norme ca venituri salariale (la fel ca si drepturile in ntura) si se includ in venitul brut in functie de care se acorda deducerile
  • 0 (0 voturi)    
    Era o masura strict necesara! (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 0:31)

    Emil Boc [anonim]

    Dragi romani, credeti-ma ca aceasta masura era strict necesara pentru a putea sustine plata noului LOGO national. Sa traiti bine!!!
    • 0 (0 voturi)    
      noi suntem romani (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 9:28)

      Dana [anonim] i-a raspuns lui Emil Boc

      Tratezi superficial discutia; si cei care vor veni sunt tot romani.
  • 0 (0 voturi)    
    8,72 lei (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 1:25)

    MlHAl [anonim]

    Probabil sunt tipărite în avans o grămadă de bonuri cu valoarea de 8.72 lei. Când o să se termine stocul acele câteva firme, se schibmă legea şi o să se impoziteze direct din bonuri, nu din salariu. Până atunci trebuie să scape şi ei de ce au tipărit, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    De ce se reduce salariul net? (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 9:26)

    Dana [anonim]

    De cand a aparut ideea impozitarii tichetelor de masa (in luna iunie?), in media a aparut stirea ca valoarea tichetelor va fi mai mica cu 16%, iar acum se vehiculeaza ideea ca salariatii vor primi tichete de aceeasi valoare, iar salariul va fi mai mic.
    Nu cred ca este corect modul in care se trateaza problema; sunt multe persoane pentru care cei 30 de lei luati din salariu sunt foarte importanti.
    Lumea era pregatita sa primeasca tichete cu valoare mai mica, nu salariul redus cu impozitul aplicat tichetelor de masa.
  • +2 (2 voturi)    
    Facilitati (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 9:41)

    jacky [anonim]

    Am muncit in Romania 35 de ani si muncesc ,in continuare ,de 1o ani in Germania.In toti acesti ani n-am primit de la stat si nu primesc nici aici,bonuri de masa,de vacanta,n-am avut sporuri de antena sau mai stiiu eu ce alte nazbitii.Cum credeti voi,dragi concetateni,ca veti trai vreodata la standardul nemtilor,daca asteptati mereu numai pomeni?Va spun eu:NICIODATA!Schimbati-va mentalitatea privind munca ,altfel,veti cere ,tot timpul,facilitati fiscale si cu asta veti ramine.Basta!
  • 0 (0 voturi)    
    a ajuns sa fie citata aceasta ineptie referitoare (Sâmbătă, 31 iulie 2010, 17:19)

    alt consultant fiscal [anonim]