Ialomitianu, Finante: Analizam scaderea contributiilor sociale pentru angajatori. Flexibilizarea pietei muncii nu se poate face fara aceasta

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 23 februarie 2011, 11:01 Economie | Finanţe & Bănci

Gheorghe Ialomitianu
Foto: Agerpres
"Acest cod al muncii trebuie modificat. Flexibilizarea pietei muncii nu se poate realiza fara scaderea contributiilor sociale. Analizam acest scenariu. In Romania costul fortei de munca este ridicat. Multi ne-au reprosat ca nu am ajutat firmele. Nu s-a putut mai mult datorita ajustarilor pe cheltuieli", a declarat ministrul Finantelor, Gheorghe Ialomitianu, in cadrul conferintei Finmedia "Anul financiar bancar 2011".

"Pe partea de investitii, Guvernul a lansat un program curajos de investitii pe termen lung care va avea efect multiplicator in economie. Dar fara deblocarea creditarii, fara o mai mare incredere a bancilor in economie lucrurile nu vor avea succes", a mai spus Ialomitianu.

Potrivit ministrului, sunt foarte multe firme care au cerere de export dar nu au surse de finantare. "Statul poate veni cu mai multe garantii, dar e momentul ca bancile sa fie si ele mai curajoase", a conchis Ialomitianu.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1497 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Nu va mai chinuiti... (Miercuri, 23 februarie 2011, 11:18)

    Brasoveanu [anonim]

    dl Ialomitianu,pt scurta perioada pe care o mai aveti la guvernare nu va mai chinuiti cu probleme din acestea...lasati pe cei care vor veni sa faca si ei ceva reforme.
    • +5 (11 voturi)    
      haha (Miercuri, 23 februarie 2011, 11:21)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Brasoveanu

      ce reforme sa faca psdul? dublarea numarului de asistati sociali (bugetari) cand altii muncesc ca fraierii?
  • -1 (5 voturi)    
    au descoperit apa calda !!! (Miercuri, 23 februarie 2011, 11:29)

    Bogdan [anonim]

    Bv., probabil ca domn' ministru s-a uitat la TV si a inceput sa "analizeze", sanchi !
    Poate mai "analizeaza" guvernantii si codul muncii inainte de a face o mare prostie, asa cum ne-au obisnuit...
    • +1 (3 voturi)    
      depinde (Miercuri, 23 februarie 2011, 11:46)

      kostake [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Codul muncii este perfect stimabile . Nu mai pune botu la sindicate si la tembeleziuni.Nici un patro nu isi va bate joc de angajatii merituosi. Acum, depinde in ce zona te afli, desi banuiesc zona intrucit te vad zilnic pe aici.(in ceea ce ma priveste, in citeva zile voi pleca la capsuni, sa fiu sclav la patron)
      • +1 (1 vot)    
        de ce anume depinde? (Miercuri, 23 februarie 2011, 12:49)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui kostake

        Stimabile, daca ai citit noul cod si e "perfect" de ce pleci la cules de capsuni ?!? Banuiesc ca ai terminat liceul din moment ce reusesti sa utilizezi calculatorul si ai o oarecare usurinta in exprimare... Esti multumit de ceea ce-ti ofera tie tara, loc de munca la cules de capsiuni ?!?
        Imi pare rau sa-ti zic, stimabile, dar nu e nicio logica in spusele tale... Sper doar ca angajatorii aia cu capsunii sa nu te dea afara cand au ei chef, fara sa te plateasca, si sa fii tu obligat sa demonstrezi ca te-au pacalit (sper sa ai bani de mancare si chirie pe timpul cat te judeci cu ei...). Atunci o sa vezi cat de "perfect" e noul cod al muncii
        • -1 (1 vot)    
          si totusi (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:49)

          costica [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Bogdane, hai sa fim seriosi: nu cred ca in noul cod al muncii scrie ca angajatorii pot sa te dea afara cand au chef fara sa te plateasca. Nu noul ci actualul cod al muncii are o problema, cand cere super anchete pentru ca un angajat sa dea afara un lenes.

          La urma urmei daca esti bun in ceea ce faci nu te tine nimeni la un angajator care nu te respecta! Iti gasesti altceva si il saluti din mers :)
        • 0 (2 voturi)    
          Poate pleaca pentru a castiga ceva mai bine (Miercuri, 23 februarie 2011, 13:55)

          terebent [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Hai sa ne gandim asa... ce vezi tu rau in noul cod al muncii? Zici ca patronul poate sa ma dea afara cand vrea el? In cod scrie ca daca un angajator restructureaza un post, nu mai trebuie sa astepte un an pentru a reinfinta acel post. Dar la fel ca acum, prioritate la angajare are individul restructurat. Adica pe o perioada de criza in care o firma mica ramane 2 luni fara comenzi, acea firma este obligata la faliment.
          Dar e mai bine sa vii sa ne trantesti aici pe forum lozincile sindicale. Eu lucrez la patron, avem un contract de munca incheiat pe care l-am citit si negociat cu angajatorul. Nu o sa ma dea nimeni afara fara ca eu sa am un cuvant de spus.