Romania se afla in 2010 pe penultimul loc in UE dupa PIB/locuitor

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 21 iunie 2011, 14:30 Economie | Finanţe & Bănci

Romania si Bulgaria au avut in 2010 cel mai mic PIB/locuitor din UE, acestea fiind cu aproximativ 55% mai mic decat media din Uniunea Europeana, potrivit unei estimari preliminare a Eurostat. Valoarea Produsului Intern Brut pe cap de locuitor exprimat in paritatea puterii de cumparare standard (PPS) in Romania s-a situat in 2010 la 45% din media Uniunii, un nivel mai mic fiind inregistrat doar in Bulgaria, unde valoarea PIB/locuitor exprimat in PPS a fost de 43% din media UE.

In 2009, Romania a avut un PIB/locuitor de 46% din media UE, iar Bulgaria de 44% din media UE.

Conform datelor Eurostat, cel mai mare indicator a fost inregistrat in Luxemburg, PIB/locuitor fiind de 2,8 ori mai mare decat media Uniunii, urmat de Olanda, cu 34% peste media UE. In Danemarca, Irlanda, Austria si Suedia, indicatorul este cu circa 25% mai mare decat media, Germania, Belgia, Finlanda si Marea Britanie au avut un PIB/locuitor cu 10% - 20% peste media UE, iar in Franta PIB/locuitor a fost cu 5% mai mare decat media.

In Spania, Italia si Cipru indicatorul a fost in jurul mediei europene.

Grecia, Slovenia, Malta, Portugalia si Cehia au avut in 2010 un PIB/locuitor cu 10% - 20% sub media UE, iar Slovacia cu circa 25% sub nivelul mediu. Indicatorul din Estonia, Ungaria, Polonia, Lituania si Letonia a fost cu 35% - 50% sub medie, iar in Romania si Bulgaria acesta a fost mai mic cu 55% sub media celor 27 de state membre.

Eurostat nu a prezentat date cu privire la valoarea PIB sau PIB/locuitor al UE sau al statelor membre.


Citeste mai multe despre   












​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2418 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ... (Marţi, 21 iunie 2011, 14:34)

    Gigi Maybachistu' Istoric [anonim]

    Împăratul Napoleon I obişnuia să spună despre cei pe care-i dispreţuia: "E penultima creatură în rândul oamenilor."

    Întrebat de ce "penultima", ar fi răspuns: "Nu vreau să descurajez pe nimeni" :)
    • 0 (0 voturi)    
      mda... (Marţi, 21 iunie 2011, 15:40)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Istoric

      ... deci si Bulgaria ar fi tot penultima.
    • -1 (1 vot)    
      De ce ne COMPARAM cu vechea EUROPA?! (Marţi, 21 iunie 2011, 16:02)

      Dan Mihai [anonim] i-a raspuns lui Gigi Maybachistu' Istoric

      Nu inteleg de ce ne ne tot comparam cu celalalte state din UE. Poti sa traiesti in Olanda si sa ai o viata de cacat. Poti sa traiesti in Germania si sa o duci mai rau ca in Romania. Marea problema a romanilor este acum sa fie informati si constientizati ca Romania are multe de oferit la randu-i.

      Jurnalistii de 2 lei tot compara mere cu pere. E normal sa fim pe ultimele doua locuri in UE daca am intrat in acest club de 4 ani pe cand Polonia si celalalte 10 state au intrat in UE de ~10 ani.
  • +1 (1 vot)    
    cine face corecturile inainte de publicare? (Marţi, 21 iunie 2011, 15:01)

    rsbl [utilizator]

    "in Germania, Belgia, Finlanda si Marea Britanie au avut un PIB/locuitor cuprins intre 10% si 20% din media UE". 1 Prima greseala: -cine este subiectul? cine au avut PIB? 2. un PIB/locuitor cuprins intre 10% si 20% din media UE inseamna 0.1-0.2 din pibul mediu din ue, si nu cu 10-20% mai mult decat media (ceea ce cred ca voiati sa spuneti)
  • +2 (2 voturi)    
    Vecini (Marţi, 21 iunie 2011, 15:13)

    Zulu [anonim]

    Buni vecini bulgarii astia, mare noroc cu ei :)
  • +1 (1 vot)    
    Avem valoare ... (Marţi, 21 iunie 2011, 15:24)

    Adrian Miracle Shit [anonim]

    Nu ne mai dati stiri din astea demoralizatoare!

    Ce-i aia ca avem cel mai mic PIB?
    Ce-i aia ca pretul din market e mai mare in Bucuresti decat in Viena?

    NOI VREM MANELE, MICI SI BERE, SEMINTE SI PIRANDE IN PAGINA 5 !!!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 21 iunie 2011, 16:01)

      Gigi Maybachistu' Zgârcit [anonim] i-a raspuns lui Adrian Miracle Shit

      O să vrei mai puţin când va costa un ziar sau un mic la Bucureşti mai mult ca unul la Viena.
  • 0 (2 voturi)    
    de mirare..... (Marţi, 21 iunie 2011, 15:36)

    sile [anonim]

    De mirare ar fi fost ca Romania sa fi fost pe un loc fruntas in acest clasament.
    Asa,avand in vedere ca nicodata,nici pe vremea capitalismului interbelic,nici pe vremea comunismului si nici in zilele de azi ale capitalismului de cumetrie,nu reusim sa performam,putem sa tragem o singura concluzie:
    Am fost si continuam sa fim printre neputinciosii Europei iar aceasta nu are nicio legatura cu sistemul politic ci cu felul nostru de a fi si de a actiona.

    Ne place sau nu asta este adevarul !!
  • +2 (2 voturi)    
    lasa (Marţi, 21 iunie 2011, 15:41)

    stefan2008 [utilizator]

    Bine ca are Grecia PIB-ul mare.
  • 0 (0 voturi)    
    Inseamna ca suntem cei mai prost platiti (Marţi, 21 iunie 2011, 15:45)

    Bogdan [anonim]

    Pibul este de 2 ori mai mic si salariile medii 4 ori mai mici deci productivitatea pe 1 RON platit salariatului este de DOUA ORI MAI MARE CA IN UE. Unde se duce diferenta ?
  • 0 (0 voturi)    
    nu-i chiar asa rau.... (Marţi, 21 iunie 2011, 16:54)

    costica [anonim]

    in topul Global Finance de mai zilele trecute Romania era in urma Bostwanei, Gabonului, Trinidad Tobago, Antigua si Barbuda, Chile, Argentina(in 2001 era in incapacitate de plata!!), Belarus, Panama, Mauritius, Liban, Barbados.... la PIB/capita.... asa companie selecta....
    • +1 (1 vot)    
      E chiar mai rau (Marţi, 21 iunie 2011, 18:41)

      2mai [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Marea problema nu este ca suntem unde suntem la capitolul PIB/cap de locuitor, ci faptul ca persoane ca tine (si sunteti foarte numerosi, te asigur) considera ca e un top mincinos, ca de fapt noi ca natie, fiind un fel de buric al pamantului, meritam sa fim mult mai sus in topul asta, si doar datorita unor factori exterior noua suntem la acest nivel. Tu zici ca Trinidad Tobago e peste noi (de ex. e si peste unguri). Eu te intreb, ce stii tu despre tara aia, despre cum muncesc oamenii aia, despre cum isi educa ei copiii, despre cat de solidari sunt intre ei? Esti tu sigur ca e o rusine sa fii in acea "companie selecta" doar pentru ca sunt tari exotice de care tu n'ai auzit? Tot asa si Cehia se afla sub Bahrain, Bahamas si Oman. Au ajuns sarmanii cehi de rasul lumii, asa'i?
      • 0 (0 voturi)    
        hai să te consolez (Marţi, 21 iunie 2011, 20:44)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui 2mai

        România are PIB pe locuitor mai mare decât a doua putere economică mondială - nu-i zic numele, că mi se va-nnoda limba-ntr-un nod marinăresc.
  • +1 (1 vot)    
    Matematica ne omoara (Marţi, 21 iunie 2011, 17:23)

    Vlad Dascalu [anonim]

    Daca avem doua numere, 45 si 100, normal ca 45 este 45% din 100, dar asta sa insemne oare ca 45 este cu 55% mai mic decat 100???

    Din contra, 45 e cu mai mult de 2 ori mai mic decat 100!
  • 0 (0 voturi)    
    Si in final (Marţi, 21 iunie 2011, 19:23)

    Bono [anonim]

    cat e PIB-ul in Romania? "Bun" articol!