Seful BM: Economia mondiala a intrat intr-o "faza periculoasa"

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 august 2011, 16:46 Economie | Finanţe & Bănci

Economia mondiala a intrat intr-o "faza noua si mai periculoasa", care lasa foarte putina marja de manevra pentru tarile cele mai dezvoltate, a declarat sambata presedintele Bancii Mondiale, Robert Zoellick, potrivit AFP.

Zoellick considera ca problema datoriei tarilor europene este mult mai ingrijoratoare in viitorul apropiat decat consecintele "pe teremen mediu si lung" ale retrogradarii ratingului datoriei SUA, care a provocat panica pe piete.

"Suntem la inceputul unei furtuni noi si diferite, nu este aceeasi criza ca in 2008", a afirmat el, intr-un interviu publicat sambata de saptamanalul australian Weekend Australian.

"In ultimele 15 zile, am trecut de la o recuperare dificila - cu o crestere buna pentru tarile emergente si pentru cateva tari, cum ar fi Australia, insa mult mai ezitanta pentru tarile cele mai dezvoltate - la o faza noua si mai periculoasa", a explicat seful Bancii Mondiale.

Criza din zona euro "ar putea fi problema cea mai importanta" a economiei mondiale, a adaugat Zoellick, indemnand tarile europene sa ia masurile necesare cat mai rapid posibil.

"Lectia din 2008 a fost: cu cat astepti mai mult, cu atat masurile vor fi mai severe", a mai afirmat el, incurajandu-l pe premierul britanic David Cameron sa mentina, in pofida revoltelor, masurile de austeritate, care sunt "cu adevarat necesare".

Robert Zoellick a estimat totodata ca aceasta criza a fost pe cale de a transfera "foarte repede din punct de vedere istoric" puterea economica a Occidentului catre China, care poate insa "sa nu-si asume acest rol", preocupata fiind de propriile sale probleme.


Citeste mai multe despre   











5552 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    inca nu a intrat (Sâmbătă, 13 august 2011, 18:01)

    El Condor [anonim]

    Nu stiu de ce le este greu celor care conduc din umbra toate evenimentele ce au loc pe acest bolovan numit TERRA, in aceste momente cand marea parte a populatiei de pe intreg cuprinsul lumii urmeaza sa dipara, sa iasa la suprafata si sa spuna : noi suntem; astea sunt cauzele care ne-au determinat sa luam astfel de hotarari; voi nu faceti parte din viitorul omenirii; pa si la revedere. Ar fi greu de suportat, dar si mai greu o sa puteti sa traiti voi in minciuna.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Duminică, 14 august 2011, 0:33)

      iMinte [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      De ce iti imaginezi ca ar merita sa faca asta?
    • -3 (5 voturi)    
      asa e (Duminică, 14 august 2011, 9:30)

      chavalito [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      ei sunt cei care declanseaza crize foamete boli si toti ei vin cu solutia 'guvern mondial' ... acum se ocupa foarte mult de depopulare prin tot felu de metode (mancare chemtrail poluare.. ) ei sunt cei de care Isus a promis ca o sai distruga pentru ca incearca sa distruga planeta ... nu te ingrijora necazurile astea vor trece
    • +7 (7 voturi)    
      Umbra (Duminică, 14 august 2011, 18:50)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui El Condor

      Unul din cei care conduc din umbra esti tu. Probabil nu-ti place statistica, dar sinteti multi si impreuna alcatuiti o putere considerabila. Parerea voastra conteaza, influenteaza, induce in societate resentimentele si logica simplista, incurajeaza intoleranta in detrimentul intelepciunii, cu obstinatie.

      Dar nu esti complet rau. Pe-alocuri o nimeresti. De exemplu, am un mesaj pentru tine, continut intr-un citat de-al tau "voi nu faceti parte din viitorul omenirii; pa si la revedere. Ar fi greu de suportat, dar si mai greu o sa puteti sa traiti voi in minciuna."
    • +5 (5 voturi)    
      fiindca (Luni, 15 august 2011, 4:55)

      daroc [utilizator] i-a raspuns lui El Condor

      Fiindca nu exista "cei care conduc din umbra toate evemnimentele". Bolovanul asta e numit Terra, cum te exprimi tu, este condus de o multitudine de forte si grupuri de interese. E un paienjanis, si deseori cei care fac parte din aceste grupuri de interese sunt anonimi pentru publicul larg. Un anumit grup poate conduce la un moment o tara, sau o industrie, dar nu exista "un grup" unitat care sa conduca planeta, interesele sunt deseori mult prea contradictorii si diversitatea prea mare ca sa existe asa ceva.
      Nu e decat o simpla legenda, foarte agreata de consiparionisti.
      Cat despre "disparitia a marii parti din populatie", stai bland ca nu-ti vrea nimeni moartea. Si nici nu exista planuri de ucidere a miliarde de oameni. Dar o va face natura, la un moment dat, fiindca noi, ca omenire am cam sarit calul si continuam sa-l sarim, in ceea ce priveste natalitatea, mai ales in Africa si Asia. Si totusi, planeta asta nu poate sustine un numar chiar nelimitat de oameni.
      Asa niste idei extreme si prind atat de bine la multi oameni! Chiar dispar, incetul cu incetul., logica si bunul simt complet din perisaj?
  • -3 (5 voturi)    
    nu-i chiar asa grav... (Sâmbătă, 13 august 2011, 18:31)

    costica [anonim]

    mai zilele trecute Dl Basescu a spus ca : "Nu cred ca putem vorbi inca despre o criza, ci despre o reactie."!!!
    Nu stiu de ce Seful BM face astfel de declaratii alarmiste, cand de fapt Presedintele Basescu spune clar ca nu e nici o criza, e numai o reactie a pietelor !!!!
    Si le stie bine p-astea cu criza dl Basescu.... vedem bine noi romanii cum stie Dl Basescu, le stie atat de bine !!
    Maine poimaine or sa dea lectii Basescu si Boc alaorlalti sefi fde stat din UE, despre CRIZA!!!!!!!
    Nu credeti?!!!!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Tot omenirea este de vina. (Sâmbătă, 13 august 2011, 19:04)

    banateanul. [utilizator]

    Mai bine spus asa numita <civilizatie>,Sa fim sinceri cu noi, decand a inceput dezvoltarea asta catre modernizare,omul numai a distrus! Cu dezvoltarea industriei metalurgice <poluarea> care sa prelungit cu industria chimica, si tot asa mai departe.O alta problema grava este inmultirea populatiei pe TERA.In ultimuldeceniu neam inmultit cu peste un miliard , daca se continua asa pamantul nu mai poate sa produca cat trebuie pentru consum,dar nu ajung problemele acestea,mai sunt mii si mii de cetateni ai acestei vieti care nu stiu candsi ce este destul .Cei ce umbla doar cuexcrocherii si furturi, fiindca nu au destul din NIMIC. ASA CA TOTI SUNTEM DE VINA DE CE SE INTAMPLA IN JURUL NOSTRU !
  • 0 (0 voturi)    
    zona Euro - un urias cu picioare de lut (Sâmbătă, 13 august 2011, 20:43)

    mary [anonim]

    Inca nu a invatat sa mearga prea bine moneda Euro si organismul se misca greoi.Ori in fata unei crize, trebuie mai mult dinamism si determinism.

    Ar trebui ca mai marii din BCE sa faca scenarii, cele mai pesimiste, si sa gandeasca masuri de contracarare - actiuni pre-agreate cu toti partenerii, ca se miste un pic mai repejos cand apar problemele.

    Asa pana se suna goarna, pana se aduna, pana agreaza un plan de actiune, ehehehei...
  • 0 (0 voturi)    
    Peak Oil si economia globala. (Sâmbătă, 13 august 2011, 20:53)

    AlinN [utilizator]

    Economia globala merge si ea cu un combustibil si acesta este petrolul. Cat timp a tot crescut productia de petrol a crescut si economia, si agricultura si populatia. Creditele se dadeau in contul prosperitatii ce urma sa vina. Din 2005 insa productia de petrol s-a plafonat. Toata criza economica nu vine de la vreun bancher aiurit care a uitat sa tipareasca bani ci vine de la lipsa petrolului si inainteaza implacabil. Am vazut mai multe personalitati accentuand pe "criza noua" si pe "oficial am iesit din criza veche, daca mai vine ceva inseamna ca este alta criza". Nu stiu de ce, poate asta este ordinul adevaratilor stapani catre ei, dar tehnic, energetic vorbind este una si aceeasi criza, care a inceput in 2005 cand s-a plafonat productia de petrol si va musca foarte puternic din viata noastra "de dinainte" incepand din toamna asta sau cel tarziu din 2015 (daca suntem norocosi) cand platoul ondulant al productiei petroliere va inceta, productia scazand cu vreo 2-4 procente in fiecare an. Foametea va face ca singurul lucru important sa fie hrana. Banii multi din era de dinainte vor acoperi tot mai putine produse si isi vor pierde valoarea si credibilitatea. Urmeaza o perioada grea, unica, inca neincercata decat poate de naufragiatii pe vase, fara hrana, dar de data asta nu doar pe vas, ci pe Pamant.
    • 0 (0 voturi)    
      vrajeala cu petrolul (Luni, 15 august 2011, 1:06)

      aiurea [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      ce-o tot dati cu petrolul in sus si-n jos? mai sunt si alte surse de energie. nu vor renunta la nuclear si ne vom muta pe "electrice".

      treaba cu petrolul era valabila acum 20 de ani, acum s-a schimbat treaba. tractoarele pot sa fie electrice, fabricile sunt pe electric, trenurile sunt pe electric, iar masinile vor trece si ele pe electric.
      primul avion solar a zburat, deci vor mai face si altele.

      mai greu e la vapoare, dar se gaseste o solutie si acolo. asa ca..transportul si productia sunt ok.
      nu le place la "batice-n cap", dar asta e, sa puna mana si sa produca ceva.

      asistam la al-treilea val tehnologic, si nu va mai vaitati atata ca va fi foarte ok.
      asa plangeau si mamaiele cand a venit industrializarea si ce? a fost rau? a murit planeta de foame?
      • 0 (0 voturi)    
        Cred ca n-ai inteles. (Luni, 15 august 2011, 10:46)

        AlinN [utilizator] i-a raspuns lui aiurea

        Peste 80% din energia globala este din combustibili fosili. 40-50% din aceasta energie provine din petrol. Aceasta energie este in mod particular importanta pentru ca realizaeaza transporturile si productia de hrana. Cand va descreste productia de petrol (anul asta sau cel tarziu in 2015) aproximativ 2% din energia globala va fi in minus in fiecare an. In conditiile in care cererea avanseaza. Va fi o mare problema. Unde mai pui ca petrolul este materia prima pentru masele plastice, ingrasaminte, ierbicide, medicamente, constructia de autostrazi, cauciuc. Deci aproape orice aspect al vietii noastre actuale va fi afectat de scaderea productiei petroliere.
        Inlocuitori nu exista. Dupa cum vezi energia nucleara a fost abandonata deja, unii spun pentru siguranta, dar eu cred pentru ca oricum din 2020 combustibilul nuclear incepea sa nu prea mai fie.
        Inlocuirea cu "electrice" suna bine, din pacate energia electrica nu este o sursa de energie in sine. Ea este obtinuta la randul ei din combustibili fosili, printre care si pacura, care, da, se obtine din petrol.
        Nu asistam la nici un val tehnologic, asistam la o criza globala de energie care momentan se manifesta la nivel financiar, in curand insa o vom simti in modul de organizare a societatii, in viata de zi cu zi. Nu vom arunca iPhone-uri si Blackberry-uri in cuptoare sa obtinem energie. Nu exista inlocuitori ai energiei pierdute si de-aia tot vin valuri de crize "financiare".
  • 0 (4 voturi)    
    ...se pregateste un tun mondial...! (Sâmbătă, 13 august 2011, 21:47)

    bm [anonim]

    ...sa vedem cine ramane cu pacaliciul ...!
  • +1 (1 vot)    
    DA! (Duminică, 14 august 2011, 7:58)

    Eurobalauru [anonim]

    Sa vedem cine NU ramane cu pacaliciul...
  • 0 (0 voturi)    
    facatura (Duminică, 14 august 2011, 12:41)

    MirceaA [utilizator]

    si pana acum tarile din zona euro nu erau indatorate? Si-au dat seama toate, simultan? Raman la parerea mea ca atat criza din 2008 cat si cea de acum sunt create de banci.
  • 0 (0 voturi)    
    Un scenariu (Duminică, 14 august 2011, 14:56)

    Pal [anonim]

    Sa luam un trib bogat din trecut exemplu. Ca sa scape de inamici care le fac victime si pagube, acest trib vrea sa construiasca o fortareata. O construiesc cu lemne. Dupa ce e gata decid sa se mute in ea. Se darama. Oare ce crede fiecare dintre oamenii din acel trib cand fortareata se darama? Poate ca proiectantul sef este de vina, ca au fost sabotati in secret de niste membri de ai lor, ca inamicii au venit noaptea dupa ce au terminat fortareata si au distrus-o sau zei nu i-a favorizat. Probabil proiectantul sef daca tribul este primitiv va fi executat. Probabil vor mai executa cativa dintre ei. Si poate din toti tribalisti unul are idea ca fortareata nu rezista la greutatea ei + greutatea tribalistilor. De aici trag concluzia ca multi cred ca cineva trage tepe, sau fura bani, dar foarte putini iau in calcul ca poate constructia are gauri care o destabilizeaza. Dar astfel de solutii transforma problema de la el/ei la noi si o face mult mai complicata. Dar uneori asta-i realitatea.
    • 0 (0 voturi)    
      corect, dar... (Luni, 15 august 2011, 1:20)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Pal

      ... dupa 2008 au zis ca bancile primesc banii si apoi vinovatii vor fi judecati.
      ai vazut tu pe careva judecat???
      mai mult, bancherii si-au tras iarasi bonusuri grase pe banii mei si ai tai ;-)

      fraierii ca mine si ca tine inca mai spera in dreptate si solutii logice ;-)

      nu e nici o criza.. am distribuit prost banii colectati si acum tragem toti de ei in toate directiile:
      - cei peste 60 ani vor pensii caci asa au facut contractul cu statul - e o piramida care nu va rezista mai mult de 15 ani
      - cei in campul muncii vor protectie sociala
      - toti vrem asigurari medicale
      - toti credem ca e normal ca statul sa ne ajute sa avem o casa
      - avem nevoie din ce in ce mai multi bani ca sa traim caci reclamele cu care ni se spala capul ne suiera la urechi "cumpara, ai nevoie..."
      ..- si tot asa...

      Pe scurt suntem din ce in ce mai nesatui si avem impresia ca ni se cuvine totul. Deci criza vine de la fiecare de la noi, din atitudinea noastra, din spiritul asta stupid de competitivitate, din dorinta nestapanita de a avea mai mult si mai mult.
      • 0 (0 voturi)    
        La multi ani de Sf.Maria. (Luni, 15 august 2011, 10:06)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui maria

        Ai dreptate ,cu o complectare.Cei care vor mai mult,sunt mai lacomi sunt dintre cei care nu sunt in stare sau poate nu vor sa si produca mai mult.Multi din ei nu produc nimic,dar vor.
  • -2 (4 voturi)    
    hopa! (Duminică, 14 august 2011, 16:18)

    gogu [anonim]

    deci se recunoaste idea ca revoltele din Anglia au la baza masurile de austeritate si nu sunt doar vandalisme ale huliganilor. Poate Gadaffi are dreptate cind cere demisia lui Cameron, in fond amundoi au aceasi problema.