Dilema de sezon: Proaspat absolvent, salariu 600 de euro, caut garsoniera de inchiriat

de Liana Anghelescu     HotNews.ro
Miercuri, 16 iulie 2008, 13:00 Economie | Imobiliar

Bucatarie de garsoniera. Militari-Gorjului
Foto: Hotnews
Angajat in Bucuresti, salariu 600 de euro. Cum rezolvi problema locativa? Vrei o garsoniera in chirie, dar experienta reporterului HotNews.ro arata ca nu se poate gasi nimic sub 300 de euro/luna. La aceasta suma se adauga cheltuielile care vin pe facturile de intretinere, energie, internet, cablu, telefon - adica inca 120 de euro. Scapa cu o chirie mai mica numai cine e dispus sa renunte la intimitate si sa imparta locuinta cu alte persoane.

Prima experienta: Garsoniera in Militari, conditii jalnice, 1.000 de lei/luna

Mergem in Militari Gorjului, in spatele Sectiei de Politie 21, la un bloc de garsoniere. Chiria anuntata - o mie de lei lunar. Un caine bolnav care latra se da din drum abia dupa ce o batrana il goneste cu un sut. Vine si proprietarul, care isi cere scuze pentru intarzierea de jumatate de ora:  "Nu ma asteptam sa veniti la fix". 

Intram intr-o garsoniera la parter. Semi-mobilata si foarte imbacsita. Peretii din bucatarie plini de grasime, mai multe straturi de vopsea aplicata prost, pe pereti.

"Aduc eu un aragaz, dar atat, altceva nu va mai aduc. Aveti o canapea, un televizor si o masa la bucatarie". Ne da voie sa pozam casa, dupa care ne asezam la discutii. Am intrebat daca se pot aduce imbunatiri apartamentului, cu posibilitatea decontarii din chirie. "Nu se poate. Am nevoie de bani. Doua luni plus una garantie, ca m-au lasat astia de dinainte cu o datorie de 16 milioane la intretinere si mi-a furat si niste mobila".

"Contract la fisc facem, dar platiti dumneavoastra toate taxele", ne-a spus proprietarul. Am incercat sa-i explicam ca el are de castigat din aceasta tranzactie si ca impozitul trebuie sa fie platit de el, dar omul s-a infuriat. "Ce, eu am bani de dat la fisc? Va maresc chiria!".

Ii spunem ca in conditiile acestea nu-l luam! "Sa stiti ca era cel mai ieftin apartament de saptamana asta. Nu mai gasiti garsoniera cu 10 milioane pe luna".


Garsoniera langa Mall Vitan
Foto: Hotnews
A doua experienta: Garsoniera linga Mall Vitan, 350 de euro

Dupa ce vorbim cu o domnisoara de la o agentie imobiliara, ajungem la Nerva Traian, aproape de buricul cumparaturilor, Mall Vitan. Garsoniera luminoasa, curata, dar cu peretii imbibati cu un miros ciudat. Garsoniera avea 42 de metri patrati, decomandata si mobilata decent.

"Perdeaua asta as schimba-o. Au aparut acum niste perdele asa frumoase...", ne sfatuieste agentul imobiliar. "Sa stiti ca cine a stat aici, s-a simtit bine. Am avut trei chiriasi si fiecare s-a mutat la casa lui. Ultimul, un baiat, isi cumpara si el casa, acum".

O intrebam pe agenta de conditiile proprietarului, daca doreste avans sau daca are de gand sa vanda casa. "Proprietarii traiesc din chiria asta. Sunt pensionari ai au un copil bolnav, cu care locuiesc acum la tara. Se descurca greu, noroc cu astia 350 de euro".

Garsoniera in bloc nou, la Republica
Foto: Hotnews
A treia experienta: Garsoniera decenta, Republica, 340 de euro

Vorbim la telefon cu o agenta imobiliara plina de energie, care ne recomanda o garsoniera cu 340 de euro, la Republica. Ajungem la Republica, dar aflam ca trebuie sa mai mergem vreo doi kilometri cu un autobuz. Acolo se ridica un bloc nou.

Ne intalnim cu agenta, care ne spune ca in curand locatarii vor avea la dispozitie piscina si sala de fitness.

Ajungem si in garsoniera de 340 de euro. Decenta - arata ca o camera de hotel, cu o bucatarie incorporata in camera. Baia - o chiuveta si o cabina de dus, iar in camera - o  canapea stransa, o comoda si un TV mic de hotel.

"O sa aveti si o hota aici, daca va mutati", spune agenta imobiliara. Dupa ce ne-a dat  cateva detalii despre cum se ajunge in oras, spre centru, iesim in fata blocului. Cateva masini parcate in apropiere vibrau la volumul maxim al casetofoanelor. Citiva baieti ascultau tare, manele.

Ce primesti pentru 250 de euro: garsoniera in Ferentari, fara ferestre

Adrian Ion cauta o locuinta de aproape o luna. Fiindca nu e dispus sa plateasca o chirie mai mare de 200 de euro, e posibil sa mai treaca o vreme pana o sa isi gaseasca ceva.

"Acum stau aproape de centru si platesc 150 de euro pentru o camera. As vrea sa ma mut, deoarece camera mea este despartita de bucataria comuna cu proprietarii de o usa subtire, de plastic, care acopera spatiul mai degraba ca o perdea. Nu am intimitate, daca vreau sa vin cu cineva acasa, cu atat mai rau", ne-a povestit tanarul. El spune ca pana acum nu a gasit inca nimic sa se incadreze in bugetul lui.

"Am avut mai multe experiente. Am gasit o garsoniera cu sase milioane pe luna, unde proprietarul cerea un avans pe trei luni. S-a purtat ciudat cand am vizionat locuinta. Incerca sa ma fereasca de ochii vecinilor si insista pentru un avans de 18 milioane, fara  contract. Am mai vazut o garsoniera in capatul Ferentariului, dar nu avea ferestre si era si scumpa: 250 de euro".

Adrian Ion e dispus sa mai caute, o vreme. Daca nu gaseste, va trebui sa caute solutii sa isi ridice castigurile lunare astfel incat sa isi permita un loc decent in care sa doarma. Deocamdata, in Bucuresti este aproape imposibil sa gasesti garsoniere de inchiriat sub 300 de euro.























18839 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Cauta serviciu in vest (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:22)

    gogu [anonim]

    Si vei inchiria un apartament convenabil cu 200 euro
    • +5 (7 voturi)    
      sa fim seriosi (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:31)

      bla, bla [anonim] i-a raspuns lui gogu

      de unde le scoti, sunt preturi la rulota?

      Austin Texas, chirie 700$
      San Diego, California 1000$
      Germania, Munchen 1000$/4 camere
      Londra 1000Lire
      Amsterdam 500euro

      singura diferenta dinte ei si noi este ca la ei salariul este mult mai mare decat chiria, pe cand la noi este comparabil cu ea sau mai mic.
      • -2 (6 voturi)    
        esti tzaran (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:57)

        dude [anonim] i-a raspuns lui bla, bla

        pai cum imi spui mie ca nu gasesti la 300 de euro garsoniere de inchiriat in west..oricunde..inclusiv america!! sa nu uitam ca 300 de euro is mai mult de 500 de dolari! si el nu cauta garsoniere in centru!
        • +4 (6 voturi)    
          pai cum beeeey (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:28)

          Gabbone [anonim] i-a raspuns lui dude

          pai asha poti sa zici si de romania, cauta oriunde in Romania apartament si gasesti si cu 50 de euro pe luna in satu "cuca macaii". bucalele sunt bucale, si in america poate fi comparat ca stil de viata si ca societate (pastrand proportiile bineinteles) cu new yorku. ei bine dragul meu la new york cu 300 de euro (500 de para) stai intr-un tomberon prin bronx cu regetonu bubuind in creier nonstop. o garsoniera intr-o zona decenta si la mai putin de o ora de manhattan nu are cum sa fie mai ieftina de 1000-1100 de para (asta prin queens printre sud-americani si asiatici). daca vrei sa mai vezi si albi incepe de la vreo 2000 de para ca sa stai in manhattan. o sa ziceti ca e de calitate aici macar. n-aveti voi idee ce sertare si ce dulapuri au ashtia aici pe post de apartamente
          asa ca ciocu mic ca e normal sa fie chiriile mari atata timp cat lumea da buluc la capitala.
          • +1 (1 vot)    
            mai incearca (Joi, 17 iulie 2008, 9:51)

            snobis [anonim] i-a raspuns lui Gabbone

            Ma lasi. Prima data du-te in New York si dupa aia comenteaza. Dupa aceea mai intereseaza-te ce este inclus in acea chirie. Iar ...Bucale...nimic mai mult decat o "cuca macaii" mai mare putin. Asa ca...
            • +1 (1 vot)    
              Cuca macaii da e buricul Romaniei (Joi, 17 iulie 2008, 11:15)

              Bucuresti -oras european :) [anonim] i-a raspuns lui snobis

              Ce imi plac mie toti desteptii care vorbesc de preturi si chirii in America , New York , Amsterdam , Berlin , din auzite sau citit de pe net sau pentru ca au trecut cu autobuzul sau avionul(eventual) prin tara respectiva . Ramineti ma fratilor la cuca macaii voastre de Bucuresti si platiti voi 250 de euro pe un cotet in Ferentari si traiti fericiti pina la adinci batrinete in Miticesti . Iar cucoana asta care ne abureste cu absolventi cu 600 de euro salar /luna sa o lase mai moale cu vrajeala. Sau ce , s-au marit salariile la la Mc. Donalds?
          • 0 (0 voturi)    
            pentru Gabbone (Joi, 17 iulie 2008, 10:59)

            Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Gabbone

            Eu am avut ocazia sa vad apartament cu un dormitor (echiv. a 2 camere la noi) in Chicago (zona centrala) cu 800 USD. E drept ca era mic ca un apartament de 2 camere confort 2 de la noi insa nu mai plateai in plus decat energia electrica, apa calda si eventual taxa de parcare (fara intretinere, caldura, taxa de salubrizare etc.). Toate cheltuielile de intretinere erau suportate de proprietar inclusiv schimbatul becurilor sau a intrerupatoarelor in apartament.
            Ma mir mereu cand se face comparatia intre chiriile din Bucuresti si cele din vest. Va uitati mereu la nivelul acestora nu si la conditiile oferite. De multe ori cele din Romania seamana cu cele din ghetourile din vest dar la preturi de zona rezidentiala.
            In plus ce nu trebuie sa uitati in vest daca ai incheiat un contract de inchiriere pe perioada nedeterminata atunci acesta ramane neschimbat atata timp cat nu se convine altfel prin acordul partilor. Nu te trezesti ca ti se mareste chiria de la o luna la alta.
            • 0 (0 voturi)    
              Chiria apart. 3 dormitoare in Montreal (Joi, 17 iulie 2008, 14:08)

              Un Om Obisnuit [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

              Chiria la apart. 3 dormitoare in Montreal (mai bine zis pe malul de sud a Montrealului) in luna iunie 2008 (luna trecuta) 685$.
              M-am mutat de aici dupa ce am stat 12 ani si asta din cauza ca s-au mutat in bloc sud-americani cu multi plozi si negri.
              Apartamentul era excelent, in schimb cind au aparut latinos si negrii nu m-am simtit chiar asa in siguranta.
        • +1 (3 voturi)    
          Dude (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:08)

          AR [anonim] i-a raspuns lui dude

          Ma faci sa rad. Tu ai fost in US sa vezi cat te costa chiria? Acum 2 ani costa o rulota costa intre 400 si 500 de dolari. Cu buda in curte si dus la fel.
          • 0 (0 voturi)    
            PARIS-chirii (Joi, 17 iulie 2008, 13:35)

            makerman [anonim] i-a raspuns lui AR

            in Place dÍtallie, unde locuiesc, ard.XIII, gasesti un deux piece, cu 500 de euro pe luna, plus intretinere, este o zona super frumoasa si calma!
        • +1 (1 vot)    
          bruxelles (Joi, 17 iulie 2008, 15:42)

          bryze [anonim] i-a raspuns lui dude

          In Bruxelles o garsoniera de 25-30 mp in cel mai urat cartier e 350€... una acceptabila e de la 400€... iar Belgia face parte din tarile din vest unde preturile sunt inca ok... asa ca nu mai vorbiti prostii!
      • +1 (5 voturi)    
        depinde (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:02)

        johny [anonim] i-a raspuns lui bla, bla

        in Berlin gasesti si cu 400 Euro... dar tine cont ca doar la noi chiriasul plateste intretineri, curent etc... pe afara plateste proprietarul.

        In al doilea rand nu se compara apartamentele lor cu jalnicele noastre cutii de chibrituri facute de ceausescu acum 40 de ani ...
        • +2 (4 voturi)    
          in (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:19)

          liviu [anonim] i-a raspuns lui johny

          vienna apartament de 2 camere chirie 500 euro, proprietarul plateste toate cheltuielile...
        • +3 (5 voturi)    
          cand va aud cu din astea (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:16)

          AR [anonim] i-a raspuns lui johny

          Cuiva i-am raspuns mai sus ceva de US, acum raspund si pt Germania (pt astea doua stiu). Nu stiu sincer unde ai gasit cu 400 de euro. La juma de ora de Berlin o camera de camin (cea mai prapadita din tot campusu) costa 400 de euro.
          • 0 (4 voturi)    
            PA! (Miercuri, 16 iulie 2008, 22:29)

            dasd [anonim] i-a raspuns lui AR

            mai priceputul lu peste prajit, in centru berlinului (unul din cele 4 centre) gasesti camera cu 180 de euro, toate cheltuielile incluse. asa ca lasa vrajeala, cunosti tu berlinul cum am fost io pe luna! te bagi in seama
            • 0 (0 voturi)    
              si marmota? (Joi, 17 iulie 2008, 9:46)

              florin [anonim] i-a raspuns lui dasd

              ... iti aduce ciocolata gratis in camera de 180 de eur. sau poate o fi un satuc pe undeva prin padure care se cheama tot berlin
            • 0 (0 voturi)    
              dear PA (Joi, 17 iulie 2008, 12:19)

              AR [anonim] i-a raspuns lui dasd

              Cauta pe net universitatea Viadrina si spune-mi te rog ce preturi gasesti la camin, daca tot esti asa smarty. Si asta nu este in Berlin. Nu se compara conditiile, cu asta sunt de acord, dar nu mai spuneti tampenii de genu ca la noi sunt nu stiu cat chiriile. Se aliniaza si la noi chiriile cu ce este afara si la fel si preturile la case si este normal sa se intample asta.
              Si la fel faza cu salariu de 600 de euro care nu-ti ajunge de chirie. Daca nu-ti ajunge de garsoniera iei doua camere si stai cu cineva si ai si intimitate.
          • 0 (0 voturi)    
            chirie berlin (Joi, 17 iulie 2008, 10:53)

            axel [anonim] i-a raspuns lui AR

            Berlinul are preturi mici la chirii si protectie mare pentru chiriasi. Eu platesc 280E/lunar garsoniera 33mp in zona A a orasului. Aparte curent si intretinerea zonelor comune.

            Dar standardul de viata este muuuult muuuult peste ce ofera imaginile din Militari. Ca locuinta seamana cu cea din Vitan. Ca zona din oras, este mult peste tot ce ar putea oferi Bucurestiul azi si cred si in viitorii 5 ani.

            Sa nu mai spunem ca salariul in Berlin este undeva la 1600E, iar in RO vad ca oamenii incearca sa se descurce cu 600E.
      • +1 (1 vot)    
        diferenta (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:33)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui bla, bla

        Pai asta e MAREA DIFERENTA. Aci muncesti pe Euro, dolari, lire sau franci si platesti chiria in Euro, dolari, lire sau franci. Acolo muncesti pe lei si toti vor Euro acum, dolari sau marci inainte.
        Din pacate nu se stie valoarea banului si nici efortul pentru a-l cistiga. Nimeni nu se gindeste sa-ti ceara plata in alta moneda decit cea in care esti platit.
        In plus, aci la chirie in peste 90% ai caldura si apa calda incluse, uneori si curentul si chiar aerul conditionat, vara. Este o parte importanta din salariu (intre 1/3 si 1/4). In plus, proprietarii se ingrijesc de ele, adica te muti in ea, e semimobilata-aragaz, frigider incluse si curate, pereti vopsiti, totul OK, doar sa-ti aduci mobila si sa locuiesti. Nu mai muncesti sa te ia gaia sa o faci locuibila. Si nu se pune problema sa nu faci contract. Iar daca ai probleme (chiuveta defecta, aragaz defect... e problema proprietarului, nu a ta. In chirie sunt incluse si chestii d-astea).
        Mai e mult pina departe, din pacate.
      • -2 (6 voturi)    
        Hai la soare ...... (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:54)

        Dragos [anonim] i-a raspuns lui bla, bla

        Garsoniera cu baie, bucatarie si balcon, cladire de 2 etaje, 2 lifturi (yeah, I know :) , parcare subterana si cam la 10 minute de plaja ............. 400 EUR .....
        • -3 (5 voturi)    
          La naiba ..... (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:19)

          Dragos [anonim] i-a raspuns lui Dragos

          ....in Dubai, bineinteles ......
          • 0 (2 voturi)    
            unde mai Dragos? (Miercuri, 16 iulie 2008, 23:46)

            mike [anonim] i-a raspuns lui Dragos

            ia zi mie zona aia din Dubai unde gasesti tu garsoniera cu 400Euro?

            Ia zi si mie cartierul...
            Asa sa vad si eu ce sti tu despre Dubai :)
            • 0 (2 voturi)    
              De doi de "i", stii da? Ca Dubai-ul vad ca-l stii (Joi, 17 iulie 2008, 1:05)

              robocop [anonim] i-a raspuns lui mike

              La cat esti de inflamat parca citesc sub cuvintele tale: is proprietar de garsoniera sau de apartament si traiesc din jumuleala fraierilor-cat o mai tine. Sau poate gresesc si esti doar un amarastean de agent imobiliar care se lauda cat de smecher e el cand traieste din speculatii. Speculatiile is ok, nu te condamna nimeni, asa e sanatos, speculeaza fratie! Da` nu veni aici pe forum si te da fata mare! Oricat ai sti mata de bine Dubai-ul, intotdeauna e cineva care-l va sti mai bine!
              Hai sa fim sanatosi, dumneata .... in Dubai! Daca tot il cunosti... Si noi aici! Cu garsonierele astea mizerabile si scumpe din cauza (nu, SI din cauza) unor .... gugustiuci lacomi ca tine care nu pleaca in ... Dubai!
              • -1 (1 vot)    
                rade coib de oala sparta... (Joi, 17 iulie 2008, 8:30)

                just me [anonim] i-a raspuns lui robocop

                daca tot ii faci observatie colegului de forum referitor la gramatica lui, ar trebui sa iti urmezi singur sfatul: "STII". Apropo, corect este "cu doi <i>" si nu prostia aia care ai binevoit sa ne-o arati in titlu. Mult succes in continuare.
                • 0 (0 voturi)    
                  oala sparta, bati campii! (Joi, 17 iulie 2008, 11:09)

                  ciob [anonim] i-a raspuns lui just me

                  De curiozitate, zi-mi si mie, esti un proprietar stupid care a inchiriat, sau esti un agent imobiliar, evident unul stupid? Ca nu-mi explic de ce esti atat de penibil cand te enervezi. Da` daca te ajuta, uite eu recunosc: nu esti chiar atat de prost daca esti agent imobiliar. Daca esti proprietar... poate n-a depins de tine!
                  Sanatate si nu te mai ambala atat!
                  PS: "pe care"- la mata in text.
                  • -1 (1 vot)    
                    nu sunt nici una nici alta... (Joi, 17 iulie 2008, 12:26)

                    mike [anonim] i-a raspuns lui ciob

                    gugustiuc esti tu mai!
                    In loc sa vezi fondul te legi de greseli de gramatica.... care chiar nu au importanta!

                    Deci ...nu sunt nici agent si nici nu am vre-o 3 apartamente de inchiriat/vanzare.

                    si nici nu sunt de acord cu preturile din Romania care sunt imbecile de-a dreptul. Au depasit orice limita. Si...asa pentru informarea ta...sunt cam de 3 ori cat in Dubai. Dar nu la locuinte:(

                    Dar ce nu-mi place e sa vad unii care isi dau cu parerea si inventeaza pe forumuri doar de dragul de a scrie ceva.

                    Deci daca ai ce scrie Dragos, scrie!
                    Daca nu...

                    Asa...deci pentru o garsoniera:
                    Bur Dubai: 60.000 - 100000 AED/an (10000-18000Euro/an)
                    Deira: Idem
                    Karama: 70.000-120000 (12000-21000Euro/an)
                    Plus la astea mai trebuie sa platesti 5% comision+5%depozit+DEWA depozit+.....
                    Si in plus de obicei 4 cecuri....

                    Si la 5-10 minute de plaja in Jumeirah....camera intr-o vila cu bucatarie comuna cel mai probabil; cam 6000-7000AED/luna (~1000-1200Euro/luna).
              • -1 (1 vot)    
                esti varza! (Joi, 17 iulie 2008, 12:31)

                mike [anonim] i-a raspuns lui robocop

                unde ai invatatmai gramatica?

                Robotel..... "a sti" e verb.... Verbele nu se articuleaza.

                Deci corect e "sti" cu in singur "i".

                Dute si intreaba-ti profa de romana. Daca ii mai sti numele....
                • +1 (1 vot)    
                  Grmatica++ (Joi, 17 iulie 2008, 12:43)

                  grigore [anonim] i-a raspuns lui mike

                  Mai bine taceai. Omul are dreptate. Verbul se declina si capata la fiecare persoana o desinenta. Desinenta de pers. a ii-a sg. este i. Deci corect este tu stii.
                  Iarasi, corect este du-te, adica tu sa <<te>> duci. Sa te tot duci.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Erata (Joi, 17 iulie 2008, 12:54)

                    grigore [anonim] i-a raspuns lui grigore

                    Verbul se conjuga, nu se declina. Mea culpa.
                    • -1 (1 vot)    
                      si tu esti varza! (Joi, 17 iulie 2008, 13:17)

                      mike [anonim] i-a raspuns lui grigore

                      si tu esti din genul almanahe?

                      română: a sti

                      Etimologie
                      Din lat. scire.

                      Pronunţie
                      AFI: /sti/

                      Verb


                      Conjugarea verbului:şti
                      Infinitiv a şti
                      Indicativ prezent :pers. 1 sg. ştiu
                      pers. 2 sg sti
                      Conjunctiv prezent
                      pers. 3 sg. să ştie
                      Participiu ştiut
                      Conjugare IV
                      a avea cunoştinţă de ...

                      Sinonime
                      cunoaşte

                      ...uita-te mai intr-o carte de gamatica :)

                      sau lasa!
                      • 0 (0 voturi)    
                        Prima lectie gratis (Joi, 17 iulie 2008, 14:13)

                        grigore [anonim] i-a raspuns lui mike

                        In primul rand jignesti, dar voi ataca ideea pentru ca sa nu cada si altii in plasa ignorantei tale.
                        Ti-a raspuns cineva mai jos, prezentand toata conjugarea de indicativ prezent. Gramatica este stiinta si regula este ca dupa radicalul verbului sa se adauge o terminatie care sa diferentieze persoanele. Se intampla ca, in cazul unor verbe, a sti, a scrie, desinenta de pers. a ii-a sg. sa coincida cu ultima litera a radacinii si, astfel, multi sunt indusi in eroare de pronuntie si uita sa o mai scrie. Dar terminatia trebuie pusa, pentru ca asta este regula.
                • +1 (1 vot)    
                  grea gramatik asta (Joi, 17 iulie 2008, 13:09)

                  aoleu [anonim] i-a raspuns lui mike

                  Eu stiu
                  Tu stii
                  El stie
                  Noi stim
                  Voi stiti
                  Ei stiu

                  Inainte de a te repezi sa raspunzi la comentariul meu si a insista cu prostiile, consulta un dictionar si o sa ai niste surprize. Dar macar o sa eviti sa fii (!) penibil
                  • 0 (0 voturi)    
                    Sursa DEX98 (Joi, 17 iulie 2008, 16:43)

                    mike [anonim] i-a raspuns lui aoleu

                    ŞTI, ştiu, vb. IV. I. 1. Tranz şi intranz. (Folosit şi absol.) A avea cunoştinţă (de...), a fi informat (în legătură cu...), a cunoaşte. ♢ Loc. adv. Pe ştiute = în cunoştinţă de cauză. Pe neştiute = a) fără să-şi dea seama; b) în ascuns, pe furiş, tiptil. ♢ Expr. (Tranz., absol.) Nu ştiu, n-am văzut = sunt cu totul străin de ceva, nu am idee de nimic. Ştiu eu (sau ştii tu etc.) ce ştiu (sau ştii etc.) sau las' că ştiu eu, se spune pentru a arăta că cineva cunoaşte bine o situaţie şi că nu poate fi indus în eroare. Ştii ce? sau ştii ceva?, ştii una? = fii atent la ce-ţi spun, ascultă ceea ce am să-ţi spun. (Numai) Dumnezeu ştie sau ştie Dumnezeu, se spune pentru a sprijini o afirmaţie sau o negaţie. Dumnezeu (mai) ştie sau dracul (mai) ştie, se spune pentru a exprima o nedumerire, neputinţa de a preciza sau de a explica ceva, o nesiguranţă. (Intranz.) A-i şti (cuiva) de urmă = a şti unde se află cineva. Pe cât (sau după cât) ştiu = după informaţiile pe care le am. 2. Tranz. A lua cunoştinţă de...; a afla, a auzi. 3. Tranz. A cunoaşte pe cineva (din toate punctele de vedere). ♦ Refl. A se cunoaşte pe sine, a avea cunoştinţă că este într-un anumit fel; a se vedea într-un anumit fel. ♦ Refl. recipr. A se cunoaşte unul pe altul; a avea legături de prietenie. 4. Intranz. A ţine seamă de ceva, a lua în consideraţie; a avea teamă sau respect de cineva. ♦ Tranz. A recunoaşte pe cineva sau ceva drept... ♦ A avea parte de ceva, a se bucura de ceva. 5. Intranz. A se interesa de..., a se îngriji de... II. Tranz. 1. A poseda cunoştinţe sistematice într-un domeniu, a stăpâni o ştiinţă, o artă etc. ♢ Expr. A şti carte = a şti să scrie şi să citească; p. ext. a avea cunoştinţe temeinice într-un domeniu, a fi învăţat. A şti pe de rost (sau pe dinafară, ca pe apă, ca apa, ca pe Tatăl nostru) = a putea reproduce întocmai, din memorie, fără greşeală. ♦ A vorbi şi a înţelege o anumită limbă. ♦ A se pricepe să facă ceea ce trebuie, a avea îndemânarea, abilitatea necesară într-o anumită îm
                    • 0 (0 voturi)    
                      degeaba ai ochi daca nu vezi (Joi, 17 iulie 2008, 17:21)

                      aoleu2 [anonim] i-a raspuns lui mike

                      Citatul de mai sus nu face decat sa confirme ceea ce ti-am spus si eu si grigore.
                      Vezi bucata "Ştii ce? sau ştii ceva?, ştii una?"
                      Ca sa "traduc", se refera la "Stii TU ce", "Stii TU ceva", "Stii TU una" etc.
                      Deci la persoana a 2-a singular forma corecta este STII.
                      Degeaba stii sa deschizi DEX-ul la pagina care trebuie daca nu intelegi nimic din el.
                      Destul cu offtopic-ul. Nu o sa mai raspund.
                      • 0 (0 voturi)    
                        haoleou!!! (Joi, 17 iulie 2008, 18:11)

                        mike [anonim] i-a raspuns lui aoleu2

                        Haoleu mai!!!
                        ai dreptate! :)))

                        cat efort ai consumat!!!
      • +2 (4 voturi)    
        ai fost student in toate orasele astea? (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:17)

        alin [anonim] i-a raspuns lui bla, bla

        Eu stiu cel putin despre Amsterdam ca studentii au parte de niste programe speciale prin care pot ajunge sa plateasca si 200-300 eur / luna. E adevarat ca ai cheia la o camera dintr-un apartament de obicei in banii astia, dar arata mult mai bine decat cutiile de chibrituri din bucuresti si vecinii sunt de cateva zeci de ori mai civilizati.
        Oricum 300 de euro in Amsterdam in conditiile in care un student poate sa castige lejer 1000-1500 pe un part-time mi se pare foarte decent.
        • 0 (0 voturi)    
          Altul ce vorbeste aiurea (Joi, 17 iulie 2008, 9:45)

          Iulian [anonim] i-a raspuns lui alin

          Gogule (ca asta-ti e nivelul), se primesc 10 euro/ora plus ca in timpul semestrului este limitat la 20 de ore de munca/saptamana.

          Acum repeta calculul si uimeste-te de cat de habarnist esti.
          • 0 (0 voturi)    
            citeste si tu mai atent.. (Joi, 17 iulie 2008, 16:07)

            alin [anonim] i-a raspuns lui Iulian

            Am scris part-time, nu munca in campus.. nu vorbeam de studenti romani care nu au viza de munca, vorbeam de conditiile oferite pentru studentii lor. Avand in vedere ca salariul minim pe economie in Olanda este 1300 euro poti sa deduci si tu singurel cum sta treaba. Ca veni vorba, chiar daca te cheama Iulian si reusesti sa prinzi o bursa la categoria "habarnisti" la care mai adaugi banii castigati in campus tot ar fi o evolutie fata de situatia de aici. Cand termini cu bursa ai putea sa te apuci de un doctorat pentru care vei primi de la 2k in sus pe luna, ceea ce oricum depaseste de departe numarul de sinapse ale celor 2 neuroni ai tai (asta daca nu esti blonda)..
      • 0 (4 voturi)    
        ce ziceti de Bruxelles? (Miercuri, 16 iulie 2008, 19:51)

        Codruta [anonim] i-a raspuns lui bla, bla

        (adica de orasul unde nu te poti plange de "cerere", ca acolo se invart toate "chestiile" europene? ;)

        Mansarda (deasupra et. 2), cca 60 mp, in bloculet de 2 apartamente (magazin mic de art. de arta la parter), la max. 30 min. mers pe jos de Groote Markt (Centrul insusi), baie cu cada, bucatarie incorporata in camera (nisha), pretul include telefon, caldura (+apa calda / rece non-stop). Magazine cu de toate si restaurante simpatice la max. 10 min., 2 linii de autobuz + alte 4 linii autobuze la 3 min., Parlamentul la max. 15 min. mers pe jos?
        Proaspat zugravita, parchet lucitor de curat, fara "mirosuri" samd.?

        IA ghiciti pretul!!!

        Nu-l ghiciti! Va zic eu: sub 500 (n-am retinut cifra exacta) euro / luna!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Chirii Bruxelles (Vineri, 18 iulie 2008, 14:54)

          mmm [anonim] i-a raspuns lui Codruta

          Chiriile in Bruxelles intr-o zona acceptabila sar bine de 500 EUR. Doar chiria; se mai adauga dupa caz 100-200 EUR charges. Apoi, daca vrei internet mai scoti intre 25-41 EUR si asha mai departe....Am studiat piata din Bruxelles mai bine de 2 luni pentru a gasi un apartament rezonabil...ceea ce mentionezi tu e mai degraba o exceptie...Nemaivorbind ca majoritatea apartamentelor sunt nemobilate...check www.immoweb.be
      • 0 (0 voturi)    
        si ce comfort social ai in Romania? (Joi, 17 iulie 2008, 0:12)

        drumuri bune [anonim] i-a raspuns lui bla, bla

        si cum este in West?
      • 0 (0 voturi)    
        Fii tu serios nene! (Joi, 17 iulie 2008, 8:56)

        Sa fii tu serios! [anonim] i-a raspuns lui bla, bla

        Pai sa fii tu serios nene! Caci toate orasele pe care le-ai enumerat , sunt mari si scumpe si intr-adevar cu o caruta de oportunitati. Eu inteleg ca alaturi Bucurestiul acestora, numai pentru ca este capitala raioasa a unui sta si mai raios. Caic alte asemanari dintre Bucale si Munchen sau San Diego (orase superbe) nu exista.
        Insa, spre exemplu, in Germania mai sunt o gramada de orase mari, nu capitale de land asa cum este Munchenul bavarez si care practica preturi apropiate de ceea ce a spus gogu: ap 2 camere Frankfurt am Main, civilizat si partial mobilat, 270 EUR. Asta asa ca exemplu.
        • 0 (0 voturi)    
          Frankfurt am Main (Joi, 17 iulie 2008, 10:27)

          me [anonim] i-a raspuns lui Sa fii tu serios!

          Frankfurt am Main, 2 camere, 270 Euro?? Greu de crezut, poate la periferie? Sau intr-un sat din apropiere?

          Eu nu demult m-am mutat in Frankfurt am Main intr-o zona relativ centrala: 2 statii de metrou pana in centru sau 10-15 min pe jos. 2 camere, bucataria mobilata: 735 Euro lunar. Cladirea e noua, are garaj subteran care costa in plus 75 Euro pt cine are nevoie.

          Pana sa ma decid am vizitat peste 30 de apartamente cu 2-3 camere din Frankfurt. N-am pomenit nimic OK sub 500 Euro. E-adevarat ca nu am cautat la marginea orasului...

          Apt acceptabil de 2 camere porneste de la 500 Euro. Daca vrei sa fie si super fain, si in centru, poti gasi la 7-800 Euro.

          Pentru a vedea si compara chirii in Germania, puteti vizita, de exemplu, http://www.immobilienscout24.de
          • 0 (0 voturi)    
            asta e pretul si in bucuresti (Joi, 17 iulie 2008, 22:59)

            hbunny [anonim] i-a raspuns lui me

            chiriile de 300, 400 de euro la garsoniere sunt pentru cartierele mai indepartate de centru, pentru zone centrale, de fite si apartamente aranjate, ingrijite, iesi mult mai scump, un 700 de euro in sus
      • 0 (0 voturi)    
        amsterdam? 500??? (Joi, 17 iulie 2008, 9:39)

        florin [anonim] i-a raspuns lui bla, bla

        sunt tare curios ce gasesti tu de inchiriat la amsterdam cu 500 eur!!! o camera intr-un apartament poate si aia vai de viata ei. locuinta in care sa stai singur la amsterdam sub 1000 de eurici mai greu
      • 0 (0 voturi)    
        :))) (Joi, 17 iulie 2008, 10:18)

        razvanb [anonim] i-a raspuns lui bla, bla

        Am un prieten olandez, sta in Amsterdam, langa piata de peste, apartament cu 3 camere, dotat complet, da 300 de euro.

        Si daca nu vrei sa stai in centru? eu am stat in spate la nerva traian, pe papazoglu: la parter, 2 camere, imbacsit, cu inceput de igrasie si mobila veche, miros la fel, 400 de euro, dupa un an marit la 500. Am plecat de acolo, nu merita. Singura chirie rezonabia care am gasit-o o fost in Pantelimon, 180 de euro, la 6 statii de autobuz de metrou, anga tiganime.

        De 4 ani stau un chirie, si deja stiu textee proprietariilor: celelalte venituri sunt mici, intotdeauna ceiati chiriasi le lasa gaura, au copii sau rude bolnave, etc Mai lipseste sa zica ca au 7 copii orfani. :))))
      • 0 (0 voturi)    
        serios (Joi, 17 iulie 2008, 10:26)

        da da [anonim] i-a raspuns lui bla, bla

        Budapesta-centru, 2 camere - 300euro
        Viena-zona buna, 2 camere - 300euro
        ..are rost sa mergem mai departe? Si asa nu se compara nici orasele nici apartamentele cu mizeria din Bucuresti..
        De salarii, nici nu stiu ce sa zic..totul e mult prea evident.
      • 0 (0 voturi)    
        Chirie (Joi, 17 iulie 2008, 11:20)

        Tara te vrea ...destept [anonim] i-a raspuns lui bla, bla

        Bine ca stii tu preturile exacte! Auzi chirie in Londra 1000 de lire! Unde? In camera alaturata reginei , in suburbiile Londrei o camera de 25 mp , un apartament cu 4 camere in Kensington Square? Nu mai scrieti din burta povesti...
        • 0 (0 voturi)    
          Chirie in Londra !!! (Joi, 17 iulie 2008, 12:24)

          Jules [anonim] i-a raspuns lui Tara te vrea ...destept

          Absolut real pretul de 1000 de lire dat de cineva mai mai sus. Nu inteleg de unde stii tu ca nu-i asa.
          In centru sau la canary wharf costa cam 1000 de lire o garsoniera sau un apartament cu 1 dormitor, depinde de locatie si marime. Cam la 10 km de centru gasesti si apartamente decente cu 2 dormitoare in jur de 900-1100.
          In centru sint si apartamente cu 2-3 dormitoare care costa mult peste 2000 de lire pe luna... si care evident nu sint la buckingham ci doar in zona 1, aproape de o statie de metrou.
        • 0 (0 voturi)    
          Cheltuieli in chirie (Joi, 17 iulie 2008, 12:29)

          Jules [anonim] i-a raspuns lui Tara te vrea ...destept

          Am uitat sa spun ca in Londra cand inchiriezi locuinte separate esti responsabil pentru tot ce inseamna cheltuieli: taxa de consiliu, energie, gaz, tv, telefon, apa etc. Doar daca inchiriezi o camera intr-o casa locuita de cineva chiria incorporeaza de obicei cheltuielile pentru ca e dificil sa calculeze consumul exact. Asta costa in jur de 500 de lire pentru o camera plus cheltuieli.
        • 0 (0 voturi)    
          pe bune? (Joi, 17 iulie 2008, 14:26)

          bla, bla [anonim] i-a raspuns lui Tara te vrea ...destept

          Jardine Road, Wapping, E1W
          Save property

          £1,000 per week £4,333 per month

          Superb three bedroomed flat on the banks of the Thames featuring ample living space, en suite master bedroom and two balconies overlooking the River Thames and Canary Wharf. Read more about this flat to rent in London.
        • 0 (0 voturi)    
          apoi du-te tu (Joi, 17 iulie 2008, 14:30)

          bla, bla [anonim] i-a raspuns lui Tara te vrea ...destept

          si de ce nu te duci tu acolo daca tot e asa ieftin?
          eu am zis doar ca e mai scump ca la noi, nu am zis ca nu iti permiti la un salariu londonez o asa chirie.
    • +2 (2 voturi)    
      e (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:26)

      ree [anonim] i-a raspuns lui gogu

      in vest ? poate in ungaria, daca asta inseamna vestul pt tine. La paris si la londra oricum tot trebuie sa dai cel putin 500 euro pe luna pe o garsoniera (si la pretul asta e ceva de genul 10mp). Singura solutie ca sa te cazezi mai ieftin e sa mergi in suburbii, la peste 10-20 km distanta de capitala (=timp pierdut in transporturi). In plus ca sa inchiriezi iti cer tot felul de garantii, sa ai un salariu net de peste 3 ori chiria etc
      • 0 (0 voturi)    
        Mai consulta piata (Joi, 17 iulie 2008, 8:27)

        Cip [anonim] i-a raspuns lui ree

        In Paris dragul meu am gasit chirie in Champs de Mars, adica linga turnul Eiffel (3 min de mers pe jos si la 10 de Champs Elysees), o garsoniera de 25 de mp, la 550 Euro in conditiile in care cheltuielile sint incluse. Ce mai trebuie platit e telefonul si netul, mobilata partial si renovata, nu ca in Bucuresti cu igrasie pe pereti su tot felul de alte mirosuri, conform articolului si nu stiu de cind a ajuns Bucurestiul sa pota fi comparat cu adevaratele capitale europene sau New York-ul nici macar in gluma sa nu mai facem asemenea comparatii patetice.
        • 0 (0 voturi)    
          Piata la Paris (Joi, 17 iulie 2008, 11:54)

          din paris [anonim] i-a raspuns lui Cip

          Nu sunt incluse cheltuielile din cate stiu eu in Franta nicaieri decat in unele rezidente studentesti.

          Charges incluses - ca la aceasta banuiesca te referi nu inseamna intretinere - adica curent, apa gaz ci doar taxele de coprietate.

          In Paris grasoniera la mai putin de 600 EUR nu prea am vazut si astea sunt in general la supr de 15-19 m2.
          La acestea se mai adauga:
          - cheltuielile de intretinere,
          - garantia (in general doua luni in avans)
          - comisionul la agentie in general o chirie fara charges
          - plus ca sa te accepte e nevoie sa ai salariul net cu contract pe durata nedeterminata in jurul a 2-3 x chirie.

          Cand te duci sa vizitezi de obicei mai vin si alti 15 cu tine - si cine are noroc de salar mai mare pe hartie in general ia potul.
  • +2 (2 voturi)    
    cum sa nu te gandesti la... (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:22)

    ciubex [anonim]

    varianta de a-ti cumpara tu un apartament sau o garsoniera, in aceste conditii?
    • +2 (2 voturi)    
      cu salariul ala? (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:39)

      simplu [anonim] i-a raspuns lui ciubex

      la ce preturi sunt acum nu ai nici o shansa sa iei un credit care sa-ti permita sa cumperi o garsoniera intr-o zona decenta...
    • 0 (2 voturi)    
      numai tu te puteai gandi (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:09)

      AristotelCostel [anonim] i-a raspuns lui ciubex

      Ciubex, tu si inca doi sunteti singurii cumparatori de la Dream Village, adica 7 blocuri goale in afara Iasiului, in incinta unei foste fabrici, vis-a-vis de un depou de tramvaie...dupa o bariera de cale ferata. Bineinteles ca ati platit ...apartamente de lux...ca asa-i luxul la romani...BCA, rigips, UM, gf/bb, termopan, lift, gard intre fereastra si calea ferata, 15 metri intre blocuri...lux.
      • +1 (1 vot)    
        asa... si? (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:45)

        ciubex [anonim] i-a raspuns lui AristotelCostel

        Bun si care-i legatura cu ceea ce am scris eu sau cu subiectul articolului?
        Asa cum sunt cu siguranta chirii mai ieftine, sunt si apartamente mai ieftine decat cele de asa zise de lux, pentru care ai plati o rata de 500 eu / luna. Dar acest calcul il poti lua in considerare daca esti casatorit si amabii au venituri peste suma aceasta, singur nu are rost un asemenea efort financiar.
        • +2 (2 voturi)    
          nimic (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:30)

          AristotelCostel [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

          Ziceam si eu asa...ca n-am ce cumpara in tara asta! La preturile vehiculate pot cumpara lejer in Franta. De ce as cumpara in Romania? Ca sa mi-o iau sanatos?
          Nu-ti pui problema ca spatiul unde se afla blocul tau va arata la fel si in 2030? Mi-e groaza sa ma uit la zona, daramite sa locuiesc acolo...si sa mai si platesc 500 Euro/luna.
          Ce legatura are cu subiectul articolului? Pai cum sa cumpar pe o piata supraspeculata? O chirie inseamna o teapa temporara, pana isi revine lupul...daca nu-si revine...UE mai are 26 de repere.
          • +1 (3 voturi)    
            viata trece... (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:57)

            ciubex [anonim] i-a raspuns lui AristotelCostel

            Din pacate eu nu sunt in situatia de a mai putea astepta pana astia isi revin cu preturile, nu am cum sa imi tot spun lasa pe mai tarziu ca astia or sa-si revina.
            In anul cand am facut contractul pentru apartamentul in zona specificata de tine, preturile cresteau de la luna la luna si atunci m-am gandit, ca preturile la materialele de constructie oricum cresc, asadar preturile vor creste, contractand ceva atunci, pretul ingheta pentru mine, asadar acum valoarea apartamentului este mai mica decat a unuia la aceeasi suprafata, dar povestea e mai lunga.
            Insa oricand se poate vinde un apartament, el este un bun valoare, chiar daca se asteapta de catre unii scaderea preturilor lor, nu cred ca acestea vor scadea in viitoarea perioada de timp asa de drastic. (adica mai mult de 15%)
            De asemenea oricand pot sa vand de aici, in momentul in care as lua in calcul mutarea intr-un alt reper din cele 26 din UE sau chiar... Canada, ultima chiar o iau in calcul.
            Dar daca nu voi pune in aplicare planul de mutare, atunci ce fac sa nu imi para rau ca acum ceva timp puteam sa contractez ceva o valoare x si intre timp pretul a crescut?
          • -2 (2 voturi)    
            locatia... (Miercuri, 16 iulie 2008, 19:02)

            ciubex [anonim] i-a raspuns lui AristotelCostel

            Locatia e deocamdata cea pe care o vezi, dar asta nu inseamna ca in timp locul ala o sa fie inconjurat de alte ansambluri rezidentiale sau comerciale.
            Acea zona industriala de pe langa calea ferata cu siguranta in timp va disparea si vor aparea zone comerciale sau altele, ce vor aduce bani multi celor ce vor investi acolo.
            Pe sesul Bahluiului deocamdata se construieste Carefour-ul, dar incetul se va trece si la alte tipuri de constructii, asadar peste 30 de ani va fi schimbata cu siguranta zona.
            Sincer insa nu cred ca voi ramane pana atunci in acea zona si dupa cum scriam anterior am facut acest pas doar pentru a nu pierde valoarea unor bani care-i puteam pune ca avans la ceva.
            • 0 (0 voturi)    
              10 km (Joi, 17 iulie 2008, 16:44)

              AristotelCostel [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

              Intre 3 si 5 km se afla intre blocul tau si complexul ERA.
              Omiti din rationamentele tale faptul ca piata se prabuseste si ca nu vei mai putea vinde nimanui nici la 50% din pretul de achizitie...adica 25% din banii pe care-i vei plati.
  • 0 (2 voturi)    
    retea de blocaj (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:28)

    the great cornholio [anonim]

    iata cum romanul isi taie singur craca de sub picioare. daca chiriile sunt mari, economia este blocata. daca este blocata, salariul nu creste, asa ca nu exista posibilitatea sa ne permitem o chirie mai mare. si asa ajungem intr-un cerc vicios.
    e clar ca ala care nu are de unde sa dea nu are cum sa cedeze, asa ca singurul care trebuie sa cedeze este cel care cere.
  • +1 (1 vot)    
    mda (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:29)

    Cip [anonim]

    si credeti ca in alte orase gasesti mai ieftin ? la conditii decente ma refer ... in Iasi de ex. ... apartament cu 2 camere ... etaj 4 ... terasa blocului distrusa (spoita de agentie sa arate bec cand vine posibilul chirias - ca apoi sa afli de la vecini ca "ploua in casa de rupe") - 350 - 400 euro ... avans 2 luni + 1 luna ca garantie ...
  • +1 (1 vot)    
    chirii (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:30)

    Sorin [anonim]

    e cam vrajeala.
    daca stai dupa agenti mobilirai normal ca iei tzepe.
    daca stai sa cauti poti gasi si ceva mai ieftin.
    trebuie sa fii tampit sa dai 350 de euro pe o garsoniera de-aia sau 250 pe una in ferentari.
    nebun e ala care da, nu ala care cere.
  • 0 (2 voturi)    
    Speculanti (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:34)

    Cristi [anonim]

    Si eu ma gandesc ca imi expira contractul in noiembrie. Daca nu il voi putea prelungii... mai voi afla si eu in situatia de mai sus. Am vazut si eu aceste garsoniere oribile la preturi incredibile. Dar nici sa iti cumperi nu poti sa o faci, asa ca le vom mai da o paine (sau cateva tiruri de paini) speculantilor de pe piata imobiliara.
  • 0 (4 voturi)    
    Ce gasiti la 400 euro (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:38)

    ALex [anonim]

    Apartament de 2 camere, complet mobilat si utilat. In jurul blocului sunt 3 statii de autobuz cu care in 10 minute esti la metrou si apoi de acolo ajungi in centru in vro 30 minute.

    Zona este foarte linistita. In spatele blocului este un parc de copii, in fata parcare. Blocul este nou si apartamentul proaspat renovat. In pretul de 400 de euro intra toate taxele, apa calda, gaze, lumina, etc: adica este pretul final platit de catre chirias.

    PS: Am uitat sa va spun ca e vorba de Praga si nu de Bucuresti. Sa ma intorc?!? Nici vorba.
    • 0 (4 voturi)    
      Visezi cu ochii deschisi baietas (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:55)

      tavyy [anonim] i-a raspuns lui ALex

      In pretul asta e inclusa si mancarea si eventual o excursie de 2 saptamani pe litoral? Aaaa naspa daca nu. Aici in Bucuresti pe splai Unirea am gasit in ap 3 camere 500EUR (include chirie, intretinere, fara limita de consum, mancare, si mi-a dat si masina).. Sa emigrez sau nu? :))
      • 0 (2 voturi)    
        Dar dimineata auziti ciripitul vrabiilor ? (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:25)

        ALex [anonim] i-a raspuns lui tavyy

        Sau numai duduitul motoarelor. Vrabiile cred ca deja in Bucuresti se sufoca. Si sincer cand voi trece podul de la Opera peste Dambovita, daca voi vedea tot asa o arhitectura ca cea a Pragai ma mai gandesc daca sa ma intorc sau nu. Pana atunci insa cred ca senor Oprescu va construi o autostrada suspendata peste Teatrul National, peste Intercontinental si prin dreptul geamurilor apartamentului de 3 camere ala cu 500 euro ;) Apropo: veti intra cu masina direct in bucatarie, ca daca Oprescu duce autostrada pe raza, inseamna ca se cam termina prin centru, parca asa zicea geometria.

        Va rog sa imi iertati sarcasmul. De fapt va felicit pt casa, cel mai important este sa va placa dvs. Mie unuia Bucurestiul nu imi place. O zi buna.
  • +1 (3 voturi)    
    preturi exagerate!!!!! (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:46)

    anonim [anonim]

    Nu sunt preturi de rulota, dar pana cand nu te afli in situatia de a inchiria o garsoniera.....nici nu ma gandesc la apartament 2-3....si nu intri pe diverse siteuri de imobiliare-inchirieri-garsoniere, nici nu poti sa-ti imaginezi ca o garsoniera decenta e minim 350 E.

    Asta se intampla in Romania si nimeni nu poate face vreo schimbare. O sa mai dureze cativa ani pana cand vor fi si la noi preturi ca de exemplu in Ungaria.

    Chiar am citit un articol despre piata imobiliara din Ungaria (pe care eu o consider tara civilizata) si erau preturi gen: 45.000 E un apartament de 2 camere, 20.000 E o garsoniera , situate in zone centrale.....nu va ganditi la ghetouri.

    Eu una parca in momentul in care citeam articolul respectiv imi venea sa-mi fac bagajele si sa plec.

    La noi in tara preturile pur si simplu sunt exagerate ex: intre 80-120.000 E app cu 2 camere,de la 60.000 o garsoniera......deci de 3 -4 ori mai mari....

    Concluzia :nimic nu trebuie sa ne mai mire ca doar traim in Romania.
  • +2 (2 voturi)    
    preturi (Miercuri, 16 iulie 2008, 16:58)

    PaulR [utilizator]

    Sunt de tot rasul (plansul) preturile astea fata de ce primesti. Si eu m-am aflat in aceeasi situatie. Proaspat absolvent, salariul cam tot atat. Am impartit cu niste prieteni un apartament pe care printr-un mare noroc l-am gasit sub pretul pietei. Daca nu esti din Bucuresti si vrei sa lucrezi in capitala ori iti dai tot salariul pe chirie ori te razgandesti si pleci pe alte meleaguri.
  • 0 (0 voturi)    
    chirie (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:08)

    dublin [anonim]

    http://www.daft.ie/searchrental.daft?search=1&s%5bcc_id%5d=ct1&s%5ba_id%5d=&s%5bmnp%5d=400&s%5bmxp%5d=500&s%5bbd_no%5d=&s%5bsearch_type%5d=rental&s%5bfurn%5d=&s%5brefreshmap%5d=1&offset=10&limit=10&search_type=rental&id=529686

    uitati-va aici. apartament cu 2 dormitoare + living in Dublin.. la 10 min de mers pe jos de centru. 110 Euro / saptamana. cu toate utilitatile incluse in pret.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu generaliza draga (Joi, 17 iulie 2008, 13:07)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui dublin

      Garsoniera in centrul Dublinului , mobilata ok - 1.100 de euro pe luna ( loc de parcare inca 140 ).
  • 0 (0 voturi)    
    si sarabanda abia incepe! (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:10)

    Reshape [utilizator]

    Stati asa ca in toamna se intorc studentii si iar cresc preturile.
  • -1 (3 voturi)    
    Uitati cele mai importante lucruri (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:14)

    warchild [anonim]

    despre cei din bucuresti - A. Stau cu parintii. B Au bani si de la parinti ca de asa s-au invatat. C ii doar ein cur daca primesc 600 de euro atat cat au ceva de lucru si au de invatat! D. Nu au auzit in viata lor de chirie!
    • 0 (2 voturi)    
      Mai bine stai tu acasa (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:59)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui warchild

      Evident, ai o parere foarte proasta despre bucuresteni. Nu tin sa iti demontez afirmatia, insa n-ar trebui oare bucurestenii sa fie mai suparati dat fiind ca in fiecare an vin mii de oameni din tara, ocupa locuri de munca si-asa nu foarte multe iar apoi incep sa se planga de preturi, de trafic si de bucuresteni? Cred ca unii ar trebui sa isi mai masoare lungul nasului, chiar incepe sa devina deranjanta chestia asta...
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate... (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:44)

        ss [anonim] i-a raspuns lui Aph

        desi si eu sunt venit in Bucuresti, ma gandesc ca e adevarat ce zici tu, la fel as fi zis si eu daca as fi fost in locul tau. Totusi trebuie sa te gandesti ca de cele mai multe ori Bucurestiul ofera o sansa pe care altfel nu am avea-o. Oricum, merci de intelegere, as vrea sa gandeasca toti bucurestenii la fel ca tine.
      • -1 (1 vot)    
        Ce sa zic din cauza ca ei cer mai mult (Joi, 17 iulie 2008, 12:53)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui Aph

        poate o sa te trezesti si tu si poate castigi cat ar trebui sa castigi nu cat primesti si nu te-ar mai tine parintii acasa. iar pe piata muncii e foarte mult loc rata somajului in bucuresti fiind cea mai mica din tara! dar si asta e o chestie pe care trebuie sa o stii inainte sa vorbesti.
    • +1 (1 vot)    
      Despre chiriasii....de Bucuresti (Joi, 17 iulie 2008, 9:27)

      Lumi_Dumi [anonim] i-a raspuns lui warchild

      Eu zic ca parerile sunt impartite. Sa stiti ca nici cei din Bucuresti nu sunt feriti de aceste "chirii" Eu sunt din Bucuresti dar datorita "nepotrivirii de caracter" cu parintii m-am mutat cu chirie inca de la 19 ani, si practic platesc chirie de 14 ani. Nu am primit nimic niciodata de la ai mei. Viata nu e atat de "roza" pentru toti! Nu generalizati!
  • 0 (0 voturi)    
    INCHIRIEZ AP 2 CAMERE DRISTOR (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:17)

    Andrei [anonim]

    Total utilat/mobilat, incepand din Septembrie, 450 EUR.
    • +1 (1 vot)    
      Na la proprietari.. (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:04)

      Lola77 [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Cum poti sa ceri atata? Dragi HotNews, va rog sa ma lasati sa-i adresez un calduros: Esti nesimtit!
      • 0 (0 voturi)    
        Pretul corect (Miercuri, 16 iulie 2008, 22:36)

        grigore [anonim] i-a raspuns lui Lola77

        Daca mai este si aproape de metrou, pretul este mai mult decat decent. Daca o camera este 350, cat ai vrea tu sa fie doua camere?
        Pretul este dictat de piata. Adica daca unii isi permit sa dea acesti bani, atunci pretul e corect. Daca tie ti se pare prea mult, nu e vina ofertantului. In definitiv nu te obliga nimeni sa inchiriezi de la el.
        Deci mai usor cu invectivele.
  • 0 (0 voturi)    
    cade piata imobiliara (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:18)

    robert [anonim]

    ... din ce in ce mai multe semne ale caderii preturilor la imobiliare... mai asteptati cateva luni.... :)
  • 0 (0 voturi)    
    cade piata imobiliara (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:18)

    robert [anonim]

    ... din ce in ce mai multe semne ale caderii preturilor la imobiliare... mai asteptati cateva luni.... :)
    • 0 (0 voturi)    
      cea mai mare influenta asupra chiriilor.. (Miercuri, 16 iulie 2008, 19:14)

      paul [anonim] i-a raspuns lui robert

      o are rata dobanzii, puterea de cumparare, si cererea si oferta efectiva. Intr-adevar si pretul de cumparare influenteaza chiria dar decat in linii mari. Cu cat dobanda de politica monetara este mai mare cu atat chiria creste in raport cu pretul apartamentului. Iar cum la noi pretul apartamentelor au inceput sa scada din cauza inaspririi conditiilor de creditare, dar cererea si oferta au ramas la un nivel financiar relativ constant la punctul pretului de echilibru, preconizez ca nu nivelul chiriilor va creste sau va ramane cel putin constant.
  • 0 (0 voturi)    
    rectificare dublin (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:28)

    dublin [anonim]

    http://www.daft.ie/searchrental.daft?search=1&s[cc_id]=ct1&s[a_id]=&s[mnp]=400&s[mxp]=500&s[bd_no]=2&s[search_type]=rental&s[furn]=&s[refreshmap]=1&limit=10&search_type=rental&id=529686

    link complet
  • +1 (1 vot)    
    solutia (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:46)

    gimini [anonim]

    Baieti, solutia e simpla... cui nu-i convine sa plece unde-o vedea cu ochii. Lumea e larga si e chiar pacat sa-ti mananci ficatii de tanar in chiriile din Bucuresti, ca batranetea ti-o vei petrece sigur la pat. Asa ca peste cativa ani, cand vor mai ramane doar 4 milioane de romani in Romania vor alerga aia cu cheile de la garsoniera dupa tine.
    • +1 (1 vot)    
      ...4 milioane de romani in Romania (Joi, 17 iulie 2008, 12:36)

      ttt [anonim] i-a raspuns lui gimini

      CORECT !
      Sa ramana doar ce-i care nu sunt fost comunisti- convinsi ,cu mentalitati de doi bani,hoti,incapabili,oligofreni,idioti,samd.
      Nu vreau sa dau exemple...

      600 de euro o fi-n Bucuresti ,ca in provincie este vai si amar de capul tinerilor si nu numai.

      Dar nici nu stiu de ce comentam fiecare tampenie aparuta pe net,mai bine ne-am stradui sa ne CIVILIZAM si sa nu fim natia ce-a mai desteapta de pe Terra.
  • 0 (0 voturi)    
    cristache hai la lucru (Miercuri, 16 iulie 2008, 17:51)

    misu&colegii [anonim]

    cristi hai la lucru ca am hotarat cu baietii ca poti sta la noi:))) plus ca avem meciul de tenis:)) si mi/e o seteeeeeee
  • -2 (2 voturi)    
    Solutie (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:07)

    Aph [anonim]

    La un 600 de euro pe luna, iti gasesti o prietena care ar trebui sa faca si ea acolo macar un 400, impreuna faceti un credit (se pot cumula veniturile, nu trebuie sa fii casatorit) si te duce undeva pe la 500 de EUR pe luna o garsoniera decenta. Dar na, implica si un pic de responsabilitate...

    Iar asta in conditiile in care, pentru majoritatea celor din vest, sa fii proprietar este un adevarat lux. Nu ca ar fii buna comparatia, dar in Elvetia nu gasesti casa vai mama-ei, la cucuietii din deal, sub echivalentul a 400,000 EUR.
    • 0 (4 voturi)    
      Esti penibil baiete (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:45)

      canadezul [anonim] i-a raspuns lui Aph

      Pai tu compari o casa in Elvetia care probabil ca are 150mp cu o cutie de chibrituri din Bucurestiul mizerabil care probabil ca nu are mai mult de 30mp? Nu ti se pare normal ca o casa in superba Elvetie sa fie mult mai scumpa decat un rahat in Bucuresti?
      • +2 (2 voturi)    
        Nu (Joi, 17 iulie 2008, 8:24)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui canadezul

        Nu, vorbesc de o casa nerenovata de 120mp intr-un orasel care la noi ar echivala cu Radauti-ul atat ca asezare cat si ca importanta. Eu vorbeam de o casa la 400,000 EUR iar tu imi compari cu o garsoniera de 30mp, nu stiu sincer cine e mai penibil.

        Iar pentru Alex: un salariu mediu in Elvetia e in jur de 30.000 EUR pe an. Majoritatea populatiei sta cu chirie, bancile fiind detinatoarele imobilelor. Persoana cu care am discutat locuia in Zurich insa s-a mutat la periferie pentru a-si permite sa plateasca scolarizarea copilului LA STAT! SI nu atat chiria era mai mica, impozitele sunt foarte mari in marile orase.
    • +2 (4 voturi)    
      penibil... (Miercuri, 16 iulie 2008, 20:21)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Aph

      as continua in ideea enuntata de canadezul...
      amice, in Elvetia ai un salariu mediu de 2.500 euro, pe cand in Romania ai un salariu mediu de 350 euro.

      In Elvetia, un salariu bun ajunge la 100.000 euro/ an, asa incat iti convine sa cumperi o casa cu salariul pe cel mult 4 ani.
      In Romania, un salariu bun ajunge la 15.000 euro/ an, si o casa costa tot 400.000 euro, adica iti trebuiesc veniturile pe 27 ani!!!!
      • -2 (2 voturi)    
        Bei lasa copilul in pace (Joi, 17 iulie 2008, 13:00)

        warchild [anonim] i-a raspuns lui alex

        plateste singur chirie si e de inteles chestia cu gasitul prietenei dar sa-i continuam ideea o prietena care se intelege cu parintii si fac in felul urmator el + ea + mama ei + tatal ei si luam in considerare si bunicii ( de ce sa te multumesti cu orice fel de prietena nu) k toti la un loc strang de un apartament in bucuresti in in scurt timp apare o familie fericita posesoare a unul aprtament in bucuresti incerc sa fiu cat mai vag posibil ca preturile la partamente sunt oricum aberante! ce sa zic imi place cum gandeste tipul mai ramane sa ne dea instructiuni de gasire a unei astfel de prietene!
        • +1 (1 vot)    
          Nimic nou (Joi, 17 iulie 2008, 13:54)

          Aph [anonim] i-a raspuns lui warchild

          Amice, stai linistit ca nu traiesc pe banii nimanui, imi platesc singur si rata la casa, si la masina, si la laptop si la toate, si vacanta si distractie. Acum, eu te inteleg ca esti incuiat si se vede ca ai frustrarile tale, probabil ca esti genul care nu are rabdare sa stea la stop cu toti amarastenii si se baga in fata, insa nu ti-ai gasit persoana pe care sa o scoti din sarite.
          • -1 (1 vot)    
            deci pana la urma tu esti unul care (Joi, 17 iulie 2008, 17:26)

            warchild [anonim] i-a raspuns lui Aph

            se imprumuta azi ca sa plateasca creditul de ieri si tot asa! e trist, macar prietena cand o gasesti sa nu fie de imprumut ca ar fi naspa rau desi e mai bine daca o poti returna si pe ea.
      • +2 (2 voturi)    
        2500 brut (Joi, 17 iulie 2008, 16:00)

        bryze [anonim] i-a raspuns lui alex

        salariul mediu o fi el de 2500€, dar e impozitat... deci ai in mana maxim 1400... daca scazi toate cheltuielile nu ramai cu mare lucru..
  • +2 (2 voturi)    
    Pleaca! (Miercuri, 16 iulie 2008, 18:13)

    Alin [anonim]

    Problema locativa o rezolvi plecand in alta tara.
    Acolo vei fi platit mai bine si-ti vor ramane mai multi bani.
    Cu ocazia asta vei invata o limba straina.
  • +1 (1 vot)    
    cadere (Miercuri, 16 iulie 2008, 19:36)

    vlad [anonim]

    Asteptati putin si veti vedea cum piata imobiliara va cadea si la noi. Asta va antrena dupa ea un oarecare exces de spatii locative pe piata pentru ca sunt multe proiecte rezidentiale in constructie. Rezulta o cadere inclusiv a chiriilor. Primele care vor cadea vor fi preturile la locuintele vechi si ieftine de la periferii sau fara valente de confort deosebit.
  • 0 (0 voturi)    
    chirie italia-pisa (Miercuri, 16 iulie 2008, 19:43)

    Marius [anonim]

    Locuiesc in Pisa,si stau in chirie,platesc 500 de euro pt un apartament cu 2 camere, undeva la 15 min de centru si tot atat de plaja.In banii astia e totul asigurat,apa,gaz,lumina,internet,telefon,curent.. despre apartament, este utilat si nu-i lipseste nimic,are de toate.
    • +1 (1 vot)    
      propunere (Miercuri, 16 iulie 2008, 20:24)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Marius

      eu te sfatuiesc sa pleci din Pisa, ca nu iti trebuie nici centru, si nici plaja...

      in schimb, este unul Adrian mai sus care incepand cu septembrie iti inchiriaza apartamentul lui de 2 camere (45 mp) in Dristor. Cica este utilat complet, si mai si economisesti 50 euro pe luna, ca ilinchiriaza ieftin... ca braga...

      merita?
  • +2 (2 voturi)    
    Torino (Miercuri, 16 iulie 2008, 19:48)

    Gicu [anonim]

    Apartament de circa 45 metri partati cu doua camere si foarte frumos in casa cu parter si etaj in Torino: 290 Euro pe luna. Zona foarte buna si curata. La un salariu de peste 2000 euro net pe luna! In Ro cit ar trebui sa cistig pe luna pentru a-mi permite ceva echivalent? Sa ma inorc oare in scumpa noastra patrie?
    • 0 (0 voturi)    
      explicatie (Miercuri, 16 iulie 2008, 20:27)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Gicu

      Pai draga Gicule, ca sa inchiriezi apartamenul de 2 camere a lui Adrian (demai sus), astepti pana in septembrie, si platesti doar 450 euro.., unde mai pui ca este complet utilat?

      Doar ca va trebui sa castigi vreo 4.000 euro pe luna sa iti poti permite luxul de a locui in chirie in Dristor, fireste pastrand proportiile intre venituri si cheltuieli cu chiria in Torino.
      Adica daca esti vreun director de banca... OK, iti permiti sa stai in Dristor, daca nu...
    • +3 (3 voturi)    
      experienta de proprietar (Miercuri, 16 iulie 2008, 21:17)

      imobiliara [anonim] i-a raspuns lui Gicu

      hai sa va zic si povestea mea de pe partea cealalta a "baricadei". Anul acesta am intrat in contact pentru prima oara cu lumea asta a inchirierii de apartamente. Sunt din Bucuresti si n-am stat niciodata cu chirie si pana acum n-am avut nici ce sa inchiriez la altii. Dar acum am. Un apartament de 2 camere, micut, dar intr-o zona din nord considerata de fite (e drept cu verdeata si liniste), renovat capital acum cativa ani, complet mobilat si utilat ca pentru mine, ca doar eu am stat acolo pana de curand, loc parcare etc. Habar n-aveam cum e cu inchirierea asta. Asa ca am luat legea si am citit. Si m-am apucat sa-l varuiesc, sa cumpar mobila noua pentru ce am luat de acolo cand m-am mutat etc (chestia asta a costat vreo 800 de euro). M-am uitat pe net sa vad preturile din zona. Mari, enorme. Dar la ce ofereau, al meu parea catre limita de sus. Asa ca am pus un anunt pe net cu pretul acela in ideea ca mai las la negociere. De unde! L-am inchiriat in aceeasi zi! Cu ce raman dupa ce platesc impozitele (ca am facut contract la fisc cu toata suma) e mai mult decat salariul din articol. Si chiriasul e super-incantat! Ca voia sa stea in zona si tot ce gasea erau porcarii (si va zic ca anunturi erau destule). Concluzia mea in urma acestei experiente: oferte de inchiriere "de calitate" de fapt nu prea exista in Bucuresti. Chiriasii nu stiu/nu pot sa ceara calitate sau macar drepturile pe care le au. Iar proprietarii cer preturi nesimtite pe 4 pereti goi si murdari. Pai chiriasul meu are tot confortul, de la cuport cu microunde si flitru de cafea la masina de spalat, televizor (mare), centrala termica proprie, aer conditionat etc, toate maxim 3 ani vechime si de "firma". Iar pentru un apartament identic in zona, dar fara "amanuntele" astea se cere cel putin cu cat raman eu net. Daca e super-imputit si cu mobila lui mamaie, maxim 100 euro in minus.
      • 0 (0 voturi)    
        interesant (Miercuri, 16 iulie 2008, 22:34)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui imobiliara

        Adevarul e ca in Nord sunt preturi mai mari la chirii. Te referi cumva la Floreasca - Bach? Nu ti-e frica sa plece chiriasul cu bunurile de firma? Sau eventual sa le strice (cu sau fara intentie, sa zicem ca da o petrecere) si apoi sa nu le plateasca?
        • 0 (0 voturi)    
          este un risc (Joi, 17 iulie 2008, 13:18)

          imobiliara [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          De asta imi era si mie frica inainte sa inchiriez. Daca nu plateste? Daca pleaca cu lucrurile din casa? Daca distruge? (ca am auzit povesti tot felul de povesti de groaza cu tigari stinse pe termopane pana la distrugerea toatala, mizerie ca in cocina, parchet smuls cu totul la plecare, probabil "in contul" chiriei restante - din mai multe surse diferite, deci n-a patit-o numai unul). Pana acum n-am avut probleme. Cand ma mai duc acolo ma tot minunez ca e casa pahar, e mai curat decat tineam eu. Ce am uitat sa precizez e ca respectivul chirias e strain, din tari vestice, nu sud europene sau orientale. Probabil ca are cultura inchirierii bine deprinsa, pentru ca la noi, nesimtirea unora dintre proprietari e dublata si de nesimtirea unora dintre chiriasi. Si de aici cercul vicios ...
      • 0 (0 voturi)    
        CE FRUMOS AR FI (Joi, 17 iulie 2008, 13:21)

        sa fie asa [anonim] i-a raspuns lui imobiliara

        dupa ce pleaca chiriasul tau, vei constata ca peretii sunt jegosi, bucataria bagata in boala, totul a devenit vechi, ciobit si mizerabil.
        tu corect cum esti, o vei lua de la capat: zugravit, cumparat mobila noua, electrocasnice noi, repari robinetele sau le inlocuiesti, cada o emailezi, rezervorul de WC schimbat si inchiriezi din nou.
        Dupa ce pleca si chiriasul urmator, vei gasi din nou...
        Si nu vei mai investi si...
        • 0 (0 voturi)    
          ai dreptate (Joi, 17 iulie 2008, 14:15)

          imobiliara [anonim] i-a raspuns lui sa fie asa

          Daca se va intampla asa, voi face exact cum ai spus. Si o sa ajung ca insul din articol, "aduc un aragaz si atat", un alt proprietar nesimtit pe langa atatia altii (ce-i drept o sa scad si chiria). Cercul vicios de care spuneam ...
  • 0 (2 voturi)    
    esti norocos cu 600 (Miercuri, 16 iulie 2008, 21:55)

    Proletarul [anonim]

    Eu in 2001 am inceput munca cu un salariu de 1,7 milioane si nici dupa 7 ani nu am mult peste 600 euro. Asa ca ciocu mic, si daca nu-ti place mars acasa, nu e nevoie sa stai in bucale. Cam mare nesimtirea unor proaspat absolventi care se cred atotstiutori. Incepe de jos si avanseaza incet! Doar nu vrei sa ocupi din start virful eisbergului?
  • 0 (0 voturi)    
    Santa Monica/California 2400/luna (Miercuri, 16 iulie 2008, 22:37)

    Lucian [anonim]

    In Santa Monica/California, un apartament cu 3 dormitoare, 2 bai, living room imens, plus bucataria cu bar, incluse 2 locuri de parcare sub cladire, la aproximativ 2 Km de ocean, 2400-2600$/luna, se plateste doar electricitatea si gazul (curent aprox 40$/luna, gaz 5-6$/luna) apa e platita de proprietar.
    Si totusi... esti la 2 Km de plaja, nu iti bubuie in urechi manele toata ziua ascultate de inculti, ai parcare si nu iti loveste nimeni masina sau spart de geamuri sa fure casetofoane.
    Downtown Los Angeles, 550$/luna garsoniera construita in anii 30... ceva semanator cu blocurile ceausiste, fara parcare, totul inclus in chirie.
    Tot downtown, www.themedici.com 2900/luna
    vedeti link...
    • 0 (0 voturi)    
      Frumos in Santa Monica (Joi, 17 iulie 2008, 6:40)

      zack [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      E frumos rau in Santa Monica!
      Nu numai ca apa e ca gheata dar poate ai si norocul sa calci pe un stingray sau sa te piste o meduza (nu sunt ca la noi,astea sunt veninoase).
      Mai mult de atat,te duci la plaja,nu ai voie sa bei,nu ai voie sa fumezi...ca sa nu spun ca nu e loc de topless.
      Privelistea e frumoasa daca reusesti sa eviti boschetarii care sunt peste tot.
      Normal ca nu auzi manele fiindca acolo nu auzi nimic.Nu e tipenie de om pe strada asa ca nu ai ce sa auzi.
      Decat ambulante,masini de politie si mexicanul care tunde iarba din cand in cand.
      Pe bune si fara mishto.
      Nu va luati dupa Baywatch.
      • 0 (0 voturi)    
        buna parere ai despre Santa Monica (Joi, 17 iulie 2008, 9:43)

        Oana [anonim] i-a raspuns lui zack

        Zack, ma bucur ca mai e un roman pe lumea asta care are aceeasi parere ca mine despre Santa Monica. Majoritatea au impresia ca trebuie sa fie raiul pe pamant si atunci sa vezi invidie... Frumos de o plimbare si cam atat. Nu tot ce se vede in filme e la fel in realitate. a.k.a New York, nu e nici pe departe impresionant ca in filme... Dar sa ii lasam pe doritori sa se convinga cu ochii lor. Pretul platit s-ar putea sa fie cam mare, si nu ma refer la chirie.
      • 0 (0 voturi)    
        Eu am fost acolo si nu e chiar asa (Vineri, 18 iulie 2008, 2:51)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui zack

        Eu am fost in Santa Monica in 2007, nu stiu cum zici tu ca nu e tipenie de om, ca zi de zi cat am stat acolo (2 luni) era plin pe strada.
        La plaja... da, nu ai voie sa bei alcool, adica sa nu vezi PORCI pe plaja cum vezi in Romania dupa o anumita ora..., nu vezi sticle de bere aruncate pe plaje, nu ai sanse sa te tai in sticlele sparte si aruncate in nisip, nu ai voie sa fumezi, pentru ca fumatul acolo e un viciu, si eu ca nefumator, nu sunt obligat sa suport rahatul unuia care fumeaza. Apa ca gheatza? mda, o fi din Octombrie pana in Mai, dar marea neagra cum e? Cat despre New York... e mizerabil, vechi... dar arata mai bine decat Bucuresti-ul.
        Si cum scria Lucia... nu auzi MANELE.
        cati de pe site ul asta sunt destul de inculti si-l asculta pe Gutza ? nu recunoaste oare nici unul?
  • +1 (1 vot)    
    sef (Miercuri, 16 iulie 2008, 22:44)

    ccp [anonim]

    fraier nu-i cine cere ci cine da.dac va inghesuiti in buda aia de bucale asa va trebe.fraieri ar fi aia sa nu profite
  • +1 (1 vot)    
    parerea mea (Joi, 17 iulie 2008, 1:13)

    Kati [anonim]

    Stati linstiti ca o sa scada preturile din Bucuresti.
    Si va spun si de ce.
    Bucurestiul nu mai este buricul Romaniei demult. Se poate castiga f bine acum si la Timisoara, si la Sibiu, la Cluj si la Iasi, de multe ori pe salarii mai mari decat la Bucuresti (ma refer la domeniile tehnice).Si atunci absolventii nu mai raman neaparat in Bucuresti dupa ce termina.
    Apropo, eu stau in Germania, si o chirie pe un ap. de 2 camere intr-o zona semicentrala costa 600 cu toate cheltuielile incluse (mai putin o parte din curent, si taxa pe TV) avand 60mp.
    Iar in zona centrala costa 1000 euro (2 camere).
    Iar intr-o economie sanatoasa chiria costa intre 1/4 si 1/3 din salariul mediu net pe economie :)
    Asa ca bafta!
  • +1 (1 vot)    
    pretul unui loc la camin pe vara (Joi, 17 iulie 2008, 1:15)

    adrian [anonim]

    Pretul pe luna a unui loc la camin in Bucuresti, la politehnica, pe vara, este de 300 lei pentru studentii universitatii si 400 lei pentru restul. In Cluj, tot la poli, unde is eu student pretul este de 150 de lei si exista camine care arata mult mai bine ca cele din Bucuresti.
    • 0 (0 voturi)    
      nu are legatura.... (Joi, 17 iulie 2008, 2:57)

      gheo' [anonim] i-a raspuns lui adrian

      daca nu ma insel aici era vorba despre tineri absolventi in special si chirii la modul general..deci care e legatura?cu acele camine studentesti?
      • 0 (0 voturi)    
        Ba are legatura (Joi, 17 iulie 2008, 11:52)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui gheo'

        Ca mai sus au sarit unii in sus ca ce preturi nesimtite sa ceri 450E pe apt mobilat de 2 camere. Sau sa platesti 300E pe o garsoniera decenta.
        Ia sa vedem, loc in camin = 2 sau 4 paturi in camera, bucatarie nu, buda pe etaj sau impartita cu alti 5-6 colocatari. Faci mancare la resou, ai loc de un birou in camera, pe care se inghesuie 2 calculatoare, si pentru tot luxul asta platesti ~70E/luna? Plus spaga la inceputul anului ca sa ti se dea un loc? A, sa nu mai zicem de faptul ca unele camere nu au geamuri, usi, paturi si ca trebuie sa le inlocuiesti. La fel de probabil mai dai si o zugraveala, ce deh, studentii sunt petrecareti. Si da, o sa-ti zornaie in cap muzica tot anul.

        Apropo, daca tot au mai zis oamenii de chirii in afara:
        Bruxelles: nu foarte central, 2 camere chirie ~ 350E/luna, si nu includea abonamentul internet (60E)
        Londra: garsoniera 1100 lire sterline, plus utilitati
        Zona suburbiilor Washington (cam la 30km, inspre aeroport): chiria costa 1200$, iar rata ca sa cumperi aceeasi locuinta ar fi fost ~2200$ (apt in case, si sunt facute din lemn!)
        Paris: apt 3 camere ~ 1000E

        Si pt cine zicea ca-n Elvetia nu gasesti case sub 400k, eu zic ca se inseala. Gasesti si apt 2 camere pana in 150k, chiar si in zona Zurich.
        • 0 (0 voturi)    
          pentru mihai (Joi, 17 iulie 2008, 17:11)

          maria [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          Auzi Mihai, tu cind ai fost ultima data intr-un camin din cluj????
          Tin sa te informez ca majoritatea sunt recent renovate si party-urile care se lasa cu peretii si mobilierul distrus nu mai sunt de mult....asa ca pentru cultura ta generala acele camere renovate arata chiar foarte bine si fiecare camera are toaleta si dus , asa ca inainte sa vb poate faci o vizita. cit despre spaga de la inceput de an....sa fim seriosi ce merge in romania fara spaga????chiar daca nu toate camerele sunt rnovate cel putin acestea se fac pe parcurs si in maxim un an or sa fie toate gata, ca doar nu o sa inchida un camin de 2000 de locuri doar sa il renoveze, se face pe parcurs, nu??
    • 0 (0 voturi)    
      IMI PARE RAU, DAR CEI CU SALRII MICI VOR PARASI BU (Joi, 17 iulie 2008, 13:28)

      IMI PARE RAU [anonim] i-a raspuns lui adrian

      eu cunosc absolventi care au mai stat cu spaga la camin, pentru ca nu au reusit sa se angajeze cu un salariu bun.
      Dar au trebuit sa plece din Bucresti in final din cauza asta.
      Toti cei sub 800-900 eur pe luna vor fi nevoiti sa plece din Bucuresti sau sa ceara o marire de salariu.
      Oricum la angajare, am vazut in ultima verme ca se cer salarii care sa acopere macar chiria , daca nu o rata la banca pentru a cumpara o gars sau ap.
  • 0 (2 voturi)    
    solutii (Joi, 17 iulie 2008, 1:17)

    elaxxx [utilizator]

    unii au fost in satre sa faca orase noi pe zone ce nu erau de interes si sa-l faca atractive in acelasi timp ...tot ce trebuie un pic de creier si sa poti obtine o suprafata mare de teren de la CJ ...mai departe totul se rezolva
    In america replica la scump sau aglomerat ..mai facem unul langa..si inca unul ..si inca unul pana nu va fi prea aglomerat....di evident ca totul se incepe cu infarstructura......nu zic ca e mai bine...dar macar nu ai problemele astea.
    Spatiile sunt exagerat de mari ....la o suprafata de romanie au maxim 10 milioane in zonele normale....casele nu-s cu 10-15 etaje ci maxim 2-3 nivele restu-s ghettouri care le poti numara pe degete intr-un oars cat bucale......si da toata lumea are masina inafara de homelessi...dar au si pe unde sa mearga cu ea ...strazile au 4 benzi pe sens unde nu au le fac cu sensuri unice :D
    dezvoltare si mentalitate comparabila cu comunismul ...noi din pacate am trecut de acea epoca ...ei sunt in floarea epocii.....noi am distrus tot ce s-a realizat in acea epoca....ca sa ne aliniem la vest ...si am obtinut un rahat mare......ei nu se alinieaza dupa nimeni ...sunt increzuti si prosti ...dar macar la ce nu se pricep nu se baga ...nu se cred toti doctori, manageri, si avocati ...ca pe-acasa...aici unii sunt doar muncitori ...si pot fi mandrii de munca lor...la noi a ajuns o rusine sa muncesti....asta-i problema cea mai mare a societatii contemporane din ro
    • +1 (1 vot)    
      nu prea e posibil in Romania (Joi, 17 iulie 2008, 9:49)

      Oana [anonim] i-a raspuns lui elaxxx

      Cam greu sa faci orase noi in Romania, in special datorita spatiului restrans. Ce facem, radem terenurile agricole??? Nu e bine nici asa.
      America e ditamai, au o densitate de populatie incredibil de mica, terenurile agricole sunt mult mai mult decat suficiente. Oricum, deja a inceput sa li se cam taie si lor de distante mari din cauza pretului in crestere al combustibilului.
  • +1 (1 vot)    
    aberatii (Joi, 17 iulie 2008, 7:44)

    georgel007 [anonim]

    bai frate ce tot aberati aici? cu preturi din america, germania, patagonia sau mai stiu eu ce?
    in romania salariul mediu e 350 de euro, iar pe un rahat de garsoniera ti se cere chirie 350 de euro. aratati-mi si mie o tara civilizata unde salariul mediu este cat costul inchirierii unei amarate de garsoniere. ce tot ne comparam cu germania, sua sau mai stiu eu ce?
    problema e ca la noi toti puturosii vor sa stea cu burta in sus si sa traiasca bine mersi din inchirierea unei amarate de camere la vreun amarat care munceste o jumatate de luna pentru banii aia. toti astia care cer 350 de euro pe o chirie in bucuresti: ia mai duceti-va la munca sa vedeti ce greu se castiga 350 de euro.
    • 0 (0 voturi)    
      astia cu 350 euro/luna (Joi, 17 iulie 2008, 13:32)

      au plecat din Buc de vreo 4-5 ani [anonim] i-a raspuns lui georgel007

      au plecat un val de muncitori, care castigau sub 350 eur ,de vreo 4-5 ani, acum vor mai pleca un val din Bucuresti: cei care castiga sub 800-900 eur
  • +3 (3 voturi)    
    Autoreglare (Joi, 17 iulie 2008, 8:53)

    b09d4n [utilizator]

    Am citit multe comentarii si am dat peste pareri pertinente. Intradevar, preturile sunt foarte mari in cazul orasului Bucuresti.

    Se intampla insa un fenomen de autoreglare. Nu puteti compara piata imobiliara din Bucuresti cu nimic din orasele Europei.

    Acest oras se sufoca. Exista atat de multi oameni care vor sa traiasca aici incat totul este atipic. De la cozile in supermarket pana la ambuteiajele din trafic.

    Orasul se extinde. Cert este ca va deveni un lux sa locuiesti in centru. Va deveni o expresie uzuala sa auzi in discutii ca "sunt in oras" dupa cum americanii spun ca sunt in "down town".

    Timid incep sa apara periferiile, dar nu cele comuniste, care sunt niste ghetouri, ci marile complexuri imobiliare. 20-30 de km de oras nu va mai speria pe nimeni iar vilele cu putin pamant in jur vor avea pretul corect de 200 000-300 000 E.

    Vreau sa va atrag atentia insa ca gresiti cand spuneti ca in Bucuresti nu exista decat cutii de chibrituri comuniste. Sa va dau exemple precum Unirii, Nerva Traian, Goga, Calea Calarasilor, Mircea Voda, Splaiul Unirii... nu vorbesc de alte zone pt ca doar aici am cautat sa-mi cumpar. Sunt apartamente mari, cu living de 24 mp, pe structura de grinzi cu beton armat si bca, cu rezistenta seismica deosebita. Majoritatea blocurilor au supraveghere video, portar si parcare asfaltata in spate si au fost realizate in perioada 1986-2000. Iar cel mai important este faptul ca aici iti cumperi si vecinii. Scapi de muzica data tare, scapi de inundatii repetate, scapi de scandaluri. Ba mai mult, intretinerea este extrem de mica (la 4 camere am platit iarna cel mai mult 380 de lei) din cauza ca majoritatea blocurilor au reclame iar la parter functioneaza cateva firme, care suporta anumite costuri comune.

    Aceste apartamente au majoritatea vedere mixta. Pe fata este intradevar zgomot insa in spate este liniste iar ca si priveliste vezi casele vechi din oras, case inundate in verdeata. Se poate dormi noaptea cu geamul deschis.
  • 0 (0 voturi)    
    chirii (Joi, 17 iulie 2008, 9:27)

    Matei [anonim]

    ma bucur ca doamna anghelescu a scris despre acest subiect. vad ca se mai trezesc romanii si poate se opreste odata magaria asta cu chiria. daca nu, plec in spania, unde chiriile sunt la fel, dar salariile de trei ori mai mari. succes doamnei. astept si articole pe tema salariilor extrem de mici in raport cu preturile de la noi. sa va dau un exemplu: tanar absolvent salariu de sapte milioane!!!
    • +2 (2 voturi)    
      700 lei e tzeapa (Joi, 17 iulie 2008, 11:05)

      Ranfan [anonim] i-a raspuns lui Matei

      Daca ai numai 7 milioane salar, firma incearca sa te tzepeasca. Daca esti, intr-adevar, absolvent de studii superioare, salariul minim net ar trebui sa fie 850 de lei. Daca ai contract de munca, bineinteles. Vezi cum ai fost incadrat. Daca te-a incadrat fara sa ia in considerare diploma(sau dovada ca ai absolvit, cu icenta luata), a incalcat inca odata legea. Atrage-i atentia si daca nu e receptiv, da-l in judecata. Nu ai absolut nimic de pierdut. si nu-ti fa probleme de represalii, legal nu are ce sa-ti faca. In salarul specificat mai sus, nu sunt incluse bonurile. Bonurile sunt un beneficiu salarial si nu pot fi luate in calcul la salariul de baza.

      P.S.: pentru conflictele de munca aduse in justitie, nu se plateste taxa de timbru, deci nu te costa nimic sa-ti revendici drepturiel.
      • +1 (1 vot)    
        Felicitari (Joi, 17 iulie 2008, 11:58)

        b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui Ranfan

        Felicitari pentru observatie si obiectivitate. Asta numesc eu un comentariu pertinent si folositor.
      • -1 (1 vot)    
        salariul minim (Joi, 17 iulie 2008, 17:05)

        diablo [anonim] i-a raspuns lui Ranfan

        Salariul minim e 1000 RON pt absolventi in momentul asta. Se acorda numai daca esti incadrat pe un post care cere studii superioare. Poti avea studii superioare dar poti fi incadrat pe un post care nu necesita (nu ma poate impiedica nimeni sa fac facultatea de economie si sa lucrez ca vanzator de inghetata, nu?). Mai bine verifici incadrarea ta, apoi atributiile postului, si abia apoi faci galagie ...
  • +1 (1 vot)    
    aiurea (Joi, 17 iulie 2008, 9:45)

    sor [anonim]

    Nu zic nimic de nivelul chiriei, dar salarul mediu in Bucuresti nu este nici decum 350 euro, asa ca inutila comparatia. Si cu absolventu cu 600 euro, viata nu-i usoara, nu trebuie sa stea singur intr-un apartament, in camin de ex stateam 4,5 in camera, acuma 2 intr-un apartament pot sa stea, sau 4 intr-un ap cu 2 camere, nu mai dramatizati. Si in NewYork, sau Londra stau mai multi intr-un apartament/camera, care sunt la ani lumina distanta de noi.
    • 0 (2 voturi)    
      salariu mediu (Joi, 17 iulie 2008, 10:16)

      georgel007 [anonim] i-a raspuns lui sor

      da, in bucuresti umbla cainii cu colaci in coada. in romania salariul mediu e 350 de euro asa cum in germania salariul mediu este 1500 de euro. adica ce, daca un om care lucreaza in bucuresti produce mai multi bani (in sensul in care productivitatea, raspunderea sau randamentul lui sunt mai bine platite), trebuie sa dea banii aia pe chirie? asta mi se pare o aberatie crunta. asta e ca si cum te duci la restaurant si platesti friptura in functie de salariu. ai salariu 100 de lei, friptura costa 10 lei, ai 200 de lei salariu si friptura costa 20 de lei.
      nu exista termen de comparatie intre ceea ce se inchiriaza in statele civilizate si ceea ce se inchiriaza in romania. numai cine nu a stat niciodata cu chirie nu stie despre ce vorbesc. de la caracterul proprietarului care in fiecare luna mai vrea un ban in plus si apoi cand nu ii mai dai iti da o luna sa te muti (caz fericit o luna), de la mobila din casa (a se citi gunoi ), de la peretii murdari sau plini de mucegai pe care dl proprietar nu i-a mai curatat de cand i-a dat ceusescu casa (adica de vreo 20-30 de ani), de mirosul de gunoi de pe scara si gandacii care misuna prin bucatarie la pretul ASTRONOMIC de 350 de euro e cale lunga. si ceea ce mi se pare si mai jignitor e ca acesti puturosi care traiesc din inchirierea unei darapanaturi imbacsite nu dau nici un leu impozit. dar fraierul care munceste pe 600 de euro mai da si vreo 200 la stat.
      • 0 (0 voturi)    
        da, salariu mediu (Joi, 17 iulie 2008, 16:39)

        sor [anonim] i-a raspuns lui georgel007

        voi comparati cu salarul mediu net de 350 euro, si in Bucuresti probali e undeva pe la 800 euro salariu mediu, iar intr-un oras de 50-100.000 locuitori salariu mediu e undeva pe la 250-300 euro. Pai in lumea asta toate-s in functie de piata, si salariu si chiria e in functie de piata, exista un echilibru, daca in orasele mici chiria e 100-150, in Bucuresti acelas imobil e 300. Pt acelas job in Buc unu primeste 1000 euro, iar in orasu mai mic primeste 500 euro, asta nu pt ca produci mai mult ci pt ca o impune piata, pai si chiaria e impusa de piata.
  • -1 (1 vot)    
    romani calici (Joi, 17 iulie 2008, 9:57)

    andrei [anonim]

    Un lucru e cert. Pe afara chiriile sunt mici iar la noi sunt imense pentru cat castigam pentru ca proprietarii sunt calici.Nu ii intereseaza cat se chinuie cineva, ei vor doar sa scoata cat mai multi bani. Calici, nepasatori, intr-un cuvant: bucuresteni!
  • -1 (1 vot)    
    Hai lasa (Joi, 17 iulie 2008, 10:05)

    Marky [anonim]

    Proaspat absovent cu salariu de 600 de euro nu prea vezi...deci daca vroiati sa faceti o poveste mai credibila mai bine puneati 400 de euro. In rest cam ce s-a prezentat este adevarat. Trebuie facut ceva in sensul asta..o lege ceva!!
  • +1 (1 vot)    
    scad serios (Joi, 17 iulie 2008, 10:11)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Pai daca ar fi sa facemun rationament simplu, e mai cu folos sa lucrezi la Slobozia cu 300 eu/luna si sa platesti chirie de 100 euro, decat sa lucrezi in Bucuresti cu 1000 euro/luna si sa platesti chirie 500.
    Cat despre studenti, daca nu vor mai avea bani sa le plateasca chiria, parintii(din provincie cu 300 euro/luna), nu-i vor mai trimite la studii si cu asta basta. De unde nu e nici Dumnezeu nu cere(cer insa agentiile)
    Si asa avem numai 11% absolventi de invatamant superior, o sa avem 7 % ca in Uganda si nu o sa moara nimeni din chestia asta.
    Totul e sa batem campii impreuna cu agentii imobiliari despre "mecanismul cerere-oferta".
    Pai daca ar fi o asemenea penurie de bere(nu stiu de ce dar sa zicem), incat s-ar cere 1000 euro pe sticla, credeti ca ar mai bea cineva bere?
    Asupra prprietarilor si agentiilor, se vor face aceleasi presiuni care se fac in prezent si asupra celor care vor sa vanda un imobil. Nu "musca" nimeni, timpul trece , iar pretentiiile...scad.
    Asa ca fiti linistiti, chiriile vor scadea simultan cu pretul imobilelor. Scade cererea solvabila donilor "analisti imobiliari". Adica se scumpesc banii.
    www.guvernarea.ro
  • -1 (1 vot)    
    sclavie moderna (Joi, 17 iulie 2008, 10:53)

    un provincial [anonim]

    Bucurestenii si proprietarii de case din bucuresti devin stapani de sclavi.
    Trebuie sa li se dea minim 350Euro/luna doar pentru ca au casa in Bucuresti .. din momentul in care un om cu greu trece in randul proprietarilor de case din Bucuresti se considera supra-om.
    Exploatarea celor care au nevoie de o casa in Bucuresti este absoluta. De genul io vreau 500 euro/apartament .. daca nu vrei tu vin alti 10 ... ca sa imi platesc rata la BMW ce naiba.
    Chiar as vrea ca statul roman sa dea fie o lege ca chiria sa nu depaseasca 1/2 salariu mediu fie ca sa se faciliteze constructii la 20-30 km de bucuresti la preturi decente cu infrastructura corespunzatoare.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru rata la apartamentul (Joi, 17 iulie 2008, 11:33)

      Andra [anonim] i-a raspuns lui un provincial

      pe care ti l-a inchiriat vrea ala 500 euro, ca atat are rata la banca. din moment ce tu il folosesti e normal tu sa platesti rata in perioada aia, oricum mai sunt de platit impozite si apar si ale cheltuieli in timp; asta e situatia, nu esti copilul lui sa te tina gratis.
      • 0 (2 voturi)    
        deci esti proprietara (Joi, 17 iulie 2008, 11:48)

        un provincial [anonim] i-a raspuns lui Andra

        gresit .. rata la apartament totdeauna trebuie sa fie mai mica decat chiria altfel nu merita... e simplu ..asta inseamna exact exploatarea de care vorbeam. Aia care platesc chirie sunt prinsi pe piciorul gresit
      • 0 (0 voturi)    
        gresit (Joi, 17 iulie 2008, 15:47)

        elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui Andra

        aprtamentul e investitia ta nu a chiriasului deci e cheltuiala ta si nu a chiriasului, si chiriasul daca are bani de rata e prost ca nu cumpara si-ti plateste tie rata
  • 0 (2 voturi)    
    600 euro/luna pt un absolvent ??? (Joi, 17 iulie 2008, 10:54)

    bibi [anonim]

    nu stiu de unde scoate Liana Anghelescu (autoare articol) ca un proaspat absolvent are salariul de 600 Euro, adica 880 USD (pe luna). E enorm pt un absolvent, care mai degraba de-abia face vreo 250 euro/luna (net, in mina).
    • -1 (1 vot)    
      pt. bibi si toti ceilalti care nu cred... (Joi, 17 iulie 2008, 12:47)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui bibi

      daca nu credeti, nu mai vorbiti..mai bine interesati-va si o sa descoperiti ca intr-adevar un absolvent ia in jur de 600 euro pe luna...Acum sa nu intelegi ca toti absolventii iau 600 de euro. Depinde de ce stie sa faca si ce facultate a facut. Ex: absovent de fizica _Platforma Magurele asistent cerrcetare 20 mil., programator intre 600 si 1000 euro. Aceste job-uri le gasesti fara nici o spaga fara nimic special_ doar sa stii ce ai de facut. Aceste salarii sunt doar in Bucuresti, din pacate:(In ceea ce ii priveste pe bucuresteni, din pacate multi vor sa se imbogateasca peste noapte ..doar pentru ca au un apartament, eventual dat de comunisti..adica nu s.a agitat nici pentru ala prea tare. Sunt preturi inaceptabile in Bucuresti..la conditiile pe care le ofera...Eu m-am mutat in Germania, in Bochum , in centru si platesc 425 euro chiria plus 65 euro electricitatea plus 125 euro cheltuieli auxiliare (apa de canal, gunoiul, curatatul strazilor..etc-pt. ca stau in centru este pretul cel mai mare dar poti gasi si mai ieftin) In total : aprox: 600 euro (plus internet wireless) pt. un apartamnet cu 3 camere-75 metri patrati, terasa, si suntem 3 persoane: eu, sotul si fetita. Imi poate si mie spune cineva cat as plati pt. aceleasi conditii in Romania???? Aici am 800 de euro dar platesc mai putin pt. apartament:)
      • 0 (0 voturi)    
        salarii (Duminică, 20 iulie 2008, 13:30)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui marlene

        Marlene, daca traiesti la Bochum ar fi bine sa nu comentezi nivelul salariilor din Bucuresti. Pentru informarea ta, un tanar absolvent care lucreaza ca programator poate castiga 600-1000 de euro NUMAI DACA are 3-4 ani de experienta, deci se plateste experienta, nu diploma. Daca nu a lucrat o zi, mai mult de 1000 de RON nu ii da nici dracu si cu 1 an de experienta, maxim 1400-1500 RON, adica in jur de 400 de euro net. Deci nu mai faceti confuzii cu "tineri absolventi" care de fapt au 3-4 ani de experienta.
  • 0 (2 voturi)    
    mda (Joi, 17 iulie 2008, 11:34)

    alios [anonim]

    eu platesc 120 euro pentru un apartament cu 2 camere in Piatra-Neamt la 10 minute de centru, loc de parcare rezervat, l-am mobilat eu, la etajul 2, cu 2 lifturi, zona linistita, si plina de verdeata, ca na.. Pinalti a pus gazon si copacei tot orasul. Salar am cam 650 euro pentru moment, dar nici nu`mi trece prin gand sa ma mut vreodata de aici, aceiasi chirie o platesc de 3 ani, proprietarul e un pensionar care locuieste acum la tara, e singur, si are ditamai pensia, deci nu traieste el din chiria mea, ci mai pune deoparte probabil.

    am vrut sa vin in bucuresti acum 2 ani, sa-mi caut un job.. etc, cand am vazut CE JEG DE ORAS este.. cata aglomeratie, ce mizerie, ce praf, ce oameni... am fugit si nu m-am uitat inapoi.
    • 0 (0 voturi)    
      esti un caz fericit (Joi, 17 iulie 2008, 13:50)

      nu cred ca o sa mai ai noroc mult timp [anonim] i-a raspuns lui alios

      pensionarul o sa vada la TV, ca au crescut chiriile si o sa te arda si pe tine cu 300 eur/ luna, ca stai in oras de lux, nu? O sa-ti spuna sa pleci la Buc daca nu-ti convine...
  • 0 (0 voturi)    
    Romania de inchiriat (Joi, 17 iulie 2008, 11:36)

    Chirias [anonim]

    In Montreal, locuiesti decent in apartament de 4 camere (3 dormitoare) cu sume intre 700 si 1300 de dolari canadieni. Depinde, evident, de zona.
    Deci, e mai ieftin decat la Bucuresti, mai confortabil de multe ori, plus ca nu auzi manele.
  • 0 (0 voturi)    
    chirie Olanda (Joi, 17 iulie 2008, 12:32)

    maria [anonim]

    Eu locuiesc cu prietenul meu olandez, intr-o casa cu curte , living mare si bucatarie +debara + wc la parter, 3 camere + baie +wc la etaj, si camera f mare la mansarda.
    Locuim intr-un orasel mai mic aproape de malul marii in sudul Olandei si platim o chirie de 600 Euro/luna.Avem f multa verdeata ( de care are grija primaria)
    Poti gasi asa ceva in Bucuresti ?
    • +1 (1 vot)    
      Radio EREVAN (Joi, 17 iulie 2008, 14:32)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui maria

      Raspunsul este NU. In Bucuresti nu puteti gasi malul marii.
  • -1 (1 vot)    
    absolvent 600 eur salariu ... (Joi, 17 iulie 2008, 12:35)

    gigi marga [anonim]

    pai daca un absolvent are 600 eur dupa cum ziceti dumneavoastra , inseamna ca unul cu vechime de 3 ani + facultate are vreo 1000 eur.
    De unde le scoateti ??? Ajungem sa ne batem joc de noi se cere un salariu pe chirie si in conditii execrabile.
    Numai spunem ca daca ai abo de internet inclus proprietarul care plateste 10 eur pe acel serviciu va dubla miza in pretul chiriei ca doar el alearga zilnic pe cablu cu pachetele de trafic.
    O adevrata bataie de joc , toti vor bani multi pe chirii munca numai este de viitor ...
    P.S. Proaspatul absolvent daca nu are experienta in munca nu va primi 600 eur caci asa e pe la noi ...
    Si se pot da multe exemple

    O zi buna in tara nimanui!
    • -1 (1 vot)    
      sunt tineri care.... (Joi, 17 iulie 2008, 12:57)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui gigi marga

      nu au terminat facultatea si au 1000 euro . Daca nu crezi cauta si o sa te convingi...acum depinde si de profil...ca daca ai vrut sa faci facultatea de filizofie e posibil sa nu iti gasesti de lucru...Dar ca programator, in Bucuresti, 600 euro minim, peste 1000 daca stii ceva.
      • 0 (0 voturi)    
        poftim? (Joi, 17 iulie 2008, 13:23)

        bibi [anonim] i-a raspuns lui marlene

        si citi sunt programatori si absolventi de fizica (nucleara) ???

        Vorbim aici de marea majoritatea a proaspetilor absolventi, care nu incep nici pe de parte cariera cu 600 euro/luna.
        • 0 (0 voturi)    
          impozite (Joi, 17 iulie 2008, 13:57)

          Maze [anonim] i-a raspuns lui bibi

          Daca programatorii ar plati impozite cum platesc si restul salariu de 1000 ar fi cam 700 iar ala de 600 ar fi pe la 400.
          • 0 (0 voturi)    
            Netu' e fix (Joi, 17 iulie 2008, 14:46)

            grigore [anonim] i-a raspuns lui Maze

            Stai linistit, ca de scutirea aia de impozit beneficiaza angajatorul. Tu negociezi un net (mare greseala), iar in contractul de munca este trecut brutul care iti asigura acel net. Dupa o luna, esti chemat de la resurse umane pentru a semna un nou contract in care brutul este modificat (devine mai mic prin acea scutire), dar netul ramane acelasi.
      • 0 (0 voturi)    
        salarii programatori (Duminică, 20 iulie 2008, 13:35)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui marlene

        Marlene, iti comentez si aici cu un singur exemplu: Accenture, super firma, Senior Java Developer, 3 ani de experienta 2500 RON net (adica vreo 700 de euro).

        Asta spune totul. Da, de nevoie unele firme platesc si 1000 de euro unui pusti oarecare dar il dau afara dupa 2 luni, dupa ce si-au facut treaba, si pustiul respectiv ramane cu un venit de 2000 de euro / 12 luni >>> 150 de euro pe luna. Ma rog, exagerez, dar ideea asta e: programatorii care lucreaza cu contract de munca permanent, fara pericol de a fi dati afara, castiga intre 300-1000 de euro in functie de specializare. In rest sunt joburi "la proiect" care nu au caracter de continuitate si daca faci media castigi anual mai prost decat unul care are un contract permanent.
  • -1 (1 vot)    
    uite ca (Joi, 17 iulie 2008, 13:10)

    cristi [anonim]

    prietena mea lucreaza in IT din facultate si scoate acum, la absolvire 1000 E/ luna. Se poate.
    • 0 (0 voturi)    
      morala? (Duminică, 20 iulie 2008, 13:36)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      Dupa cati ani de experienta?
  • 0 (0 voturi)    
    Lyon (Joi, 17 iulie 2008, 13:13)

    Razvanica [anonim]

    Garsoniera 30m2 in cartier bun din Lyon, 400 de euro pe luna + electricitate + gaze
  • +1 (1 vot)    
    Plecati toti si gata (Joi, 17 iulie 2008, 13:23)

    AR [anonim]

    am si eu o intrebare simpla pt toti astia care se plang ca este de cacat Bucurestiul: DE CE NU PLECATI SI BASTA? Mutati-va cu totul in minunatele orase europene si americane si canadiene pe care le slaviti atat. Nu inteleg de ce stati si va plangeti pe un forum si criticati tot ce este in jurul vostru in loc sa faceti ceva si sa plecati. Mergeti acolo daca e atat de bine.
    Eu stau in Bucuresti, e mizerie in mare parte si sunt o groaza de lucruri naspa si scumpe, dar sincer arata mult mai bine ca acum 10 ani si chiar si ca acum 5 ani, nu mai zic fata de cum arata imediat dupa revolutie. Asa ca f probabil o sa arate din ce in ce mai bine. La fel va plangeti de chirii si de preturile la case. De ce nu va cautati ceva de lucru care sa va aduca un venit suficient de mare cat sa va puteti permite toate chestiile astea? Si daca zice cineva ca nu se poate fie nu stie pe ce lume traieste fie ii e prea lene sa se miste sa caute. Lucrez intr-o firma cu peste 500 de oameni si salariul mediu este peste 600 de euro.
    Tot ce-mi inspira oamenii care nu stiu sa faca altceva decat sa critrice si sa-si planga de mila este sila. Viata buna sau rea si-o face fiecare puteti sa asteptati mult si bine sa va dea cineva ca n-o sa va dea nimeni nimic ever.
    Cum se face ca sunt oameni in Bucuresti care o duc al dracului de bine si care nu se plang de cat de mizerabila este tara asta? Si sa nu spuneti ca le-au dat parintii bani sau le-au picat in cap saci cu bani prin stiu eu ce minuni pentru ca in mare parte nu este asa.
    Chiar sper sa plecati toti astia care va plangeti si aruncati cu noroi in tot ce este in tara si sa va faceti un viitor absolut fabulos in alte tari unde evident ca n-o sa gasiti nimic rau. Umbla cainii cu covrigi in coada in toata lumea mai putin in Romania
  • 0 (2 voturi)    
    budapesta (Joi, 17 iulie 2008, 13:48)

    marx [anonim]

    pana la new york si alte aberatii, la budapesta stau intr-un apartament de 2 camere (54m2) cu 300 de euro pe luna, la 2 minute de parlament, adica in plin centru. bucuresti este o mizerie din punctul asta de vedere
  • -1 (1 vot)    
    superbucurestiul (Joi, 17 iulie 2008, 14:06)

    danone [anonim]

    sunt din braila , am venit acum 6 ani in Bucuresti si imi pare rau ca nu am venit mult mai devreme ....sunt Admin. de Retea si castig in jur de 1300 euro/luna , sotia contabila castiga in jur de 900 euro/luna ....ne-am cumparat casa, masina si avem 2 copii.....salariile sunt in crestere in Buc. .... visul american se poate implini si la Bucuresti ....asta e adevarul adevrat !!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Datorii (Joi, 17 iulie 2008, 14:38)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui danone

      Ati omis sa ne spuneti sunt datoriile dumneavoastra la banci si pe cati ani.
      • -1 (1 vot)    
        Bravo! (Vineri, 18 iulie 2008, 1:05)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

        Bine ca astepti tu sa strangi 100.000 de euro ca sa iti iei apartament cu banii jos! Nu stiu daca vom scapa vreodata de mentalitatea asta invechita...
    • 0 (0 voturi)    
      CORECT (Joi, 17 iulie 2008, 14:57)

      asta e venitul corect pt. Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui danone

      ca sa poti trai in Bucuresti, sa-ti cumperi casa, masina, sa poti iesi la o terasa, la un restaurant, sa-ti faci o vacanta afara, trebuie sa castigi bine.
      Ceilalti vor trebui sa parasesca Bucurestiul. Vor fi si unii pe limita care vor rezista cu "iaurt si biscuiti", dar ce viata vor avea? Rate mari, chirii tot mai mari, utilitati tot mai mari, alimente tot mai scumpe, benzina la fel.
  • 0 (0 voturi)    
    Exista solutie? (Joi, 17 iulie 2008, 15:25)

    geo [anonim]

    Din pacate, cred ca s-a ajuns la o stare de blocaj. Atata timp cat exista cerere mare de locuinte colaborata cu faptul ca multe apartamente sunt acaparate de speculanti, nu exista sanse de scadere a preturilor. Cred ca e o situatie creata de mentalitatea plina de lacomie a noastra. Sunt niste preturi la chirii care pe mine, ca viitor absolvent IT, ma pun sa ma gandesc la faptul daca sa raman in Romania si sa platesc jumatate din salariu pe o chirie intr-un oras bolnav ca Bucurestiul sau sa plec undeva in afara unde macar raporturile dintre salariu/costul vietii sunt mult mai aproape de realitate. In concluzie, nu vad ca solutie decat o crestere a salariilor pana la un nivel apropiat de cele din vest, sau o scadere a chiriilor si preturilor la apartamente pana la valoarea lor reala. Cam greu de imaginat ca o sa se intample vreodata nu?
  • -1 (1 vot)    
    250 euro in Ramnicu Valcea (Joi, 17 iulie 2008, 15:31)

    miha [anonim]

    Eu am inchiriat un apartament in Ramnicu Valcea cu 250 euro....oare am cerut putin pe chirie??
    Apartamentul este dotat cu termopane si are toate utilitatile, 60 m2, zona centrala.
  • 0 (0 voturi)    
    Care este problema? (Joi, 17 iulie 2008, 16:04)

    Matei Clej [anonim]

    Daca nu va convine, mutati-va in alt oras, sau cu parintii.
  • +1 (1 vot)    
    600 EUR? (Joi, 17 iulie 2008, 19:14)

    Jan [anonim]

    Proaspat absolvent care castiga 600 EUR/mo fara xp? Ma indoiesc...
    • +1 (1 vot)    
      600 euro? poate lei ... RON !!! (Vineri, 18 iulie 2008, 12:20)

      joe [anonim] i-a raspuns lui Jan

      Imi vine sa sparg monitorul cand citesc titlul articolului: 600 Euro salar pt un absolvent ! Sunteti paranoica doamna autoare! Cum a zis si Jan mai sus, fara experienta nu te angajezi cu mai mult decat salariul minim pt. pregatirea ce o ai. Eu am terminat facultatea de Constructii luna trecuta, si lucrez in proiectare, intr-o firma, de 1 an jumate. M-am angajat fara sa am experienta, pe salar de 600 RONi doamna ! Si am lucrat cu salaru' asta 6 luni de zile !!!! Si plateam si caminu'' studentesc unde statea. Dar am acceptat salarul asta, pt ca nu aveam incotro, fara experienta, si doar cu cunostintele teoretice din facultate. Acum mi-am luat licenta de o luna si inca astept sa ma cheme sefu' la negocieri de salar si incadrarea pe postul de inginer, nu desenator tehnic cum eram pana acum, dar ... inca se face ca nu ma vede! Zicea cineva mai sus ca poti sa-l dai in judecata pe patron, pt neincadrarea pe postul pt care esti pregatit. Cam greu asa ceva.
      Acum, la 6 luni dupa ce m-am angajat eu, s-au angajat inca 3 pers. absolvente de facultate ( vara trecuta ), cu licenta luata, incadrarea facandu'se pe postul de inginer. Stiti ce salar au primit? 1050 RON !!! Minimul pt pregatirea avuta si datorita lipsei de experienta. Si salaru' ala il au si azi dupa 1 an de lucru. Dar timpul trece, proiectele se fac(deci nu poti sa zici ca sunt puturosi si nu muncesc, pt ca rezultatele se vad), chiriile cresc ... insa salarul e la fel ... Deci, de unde salarul asta inventat de 600 Euro? Din burta probabil! Sau din gura, ca doar gura nu te doare sa zici ... si 10.000 euro!
      Si problema cea mai importanta: pana acum am stat intr-un camin, cu inca 4-5 insi in camera, era 100 RON regia ... acum trebuie sa ma mut undeva. De unde 350 Euro pt o chirie?!? Din salaru de 850 RON cat am acum, de 1 an de zile ( la 6 luni am cerut marire si am primit 150 lei in plus). Deci? DE UNDE ????
      Sigur nu o sa-mi raspunda nimeni.
      PS: Sunt in Iasi
  • +1 (1 vot)    
    Sterge-o din Romania! Urgent! (Duminică, 20 iulie 2008, 14:23)

    Beson [anonim]

    Hai ca iti raspund eu. Am fost intr-o situatie similara cu a ta in anii 2003-2004. Proaspat absolvent de facultate incadrat cu salariul minim pt inginer intr-un combinat chimic din Romania. Seful nu avea studii de inginer si prin urmare nu ma vedea cu ochi buni. Am rabdat cat am putut si mi-am cerut marirea de salariu. Directorul aproba, seful direct respinge...pe motiv ca sunt prea tanar si inca dupa aproape 2 ani vechime! Aveam la momentul repsectiv 4.8 mil lei salariu adica cam 150 de euro in ziua de azi! Am aflat ca se cauta inginerii chimisti (asta sunt eu) in afara, pt proiecte internationale. Am aplicat imediat la cateva firme de recrutare dupa o cautare pe Intenet. Am reusit in cele din urma...iar acum lucrez ca freelancer si sunt deja la al 5-lea proiect in afara granitelor dragii noastre tarisoare. Salariu pe care il am? E drept nu sunt platit la luna, pe fluturas, nu am bonuri de masa, si nici prima de vacanta...in schimb sunt platit cu 40 de Euro pe ora pt servicii de consultanta de catre o mare companie americana cu care colaborez acum. Cat inseamna pe luna lucrata? Intre 8.500-12.000 euro in functie de proiect! Da, inca mai vin in Romania in vacante...dar dosarul meu pt emigrare este in lucru deja. Sper ca la anul pe vremea asta sa va scriu de pe o plaja insorita din Perth - Australia.
  • 0 (0 voturi)    
    niste tarani (Sâmbătă, 9 august 2008, 1:13)

    dragoshel [anonim]

    Niste tarani, astia suntem noi, "toti bucurestenii", venim in Bucuresti sa ne realizam, provincia e moarta. Unii reusim, altii nu...eu am reusit si mi-am cumparat si o casa in Bucuresti, pe credit, intr-adevar, dar platesc pentru casa mea, nu pentru altul...stau cat vreau cu lumina aprinsa, chiui, vin la ce ora vreau, umblu gol prin casa...asta-i viata fratilor, daca va chinuiti in Bucuresti, de ce nu va duceti voi acasa la mamica si taticul vostru de unde ati venit...asta e...si inca ceva...daca va mai spuneti parerile, puneti mana pe gramatica limbii romane...si dupa aceea, postati mesaje...sunteti "varza"...dar nu toti!!!!

    Va pup si sa fiti cuminti.