Finantele: Impozitele si taxele locale s-ar putea majora cu 20,49% din 2010, iar impozitul pe spatiile comerciale detinute de persoanele fizice s-ar putea tripla

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Joi, 26 februarie 2009, 15:58 Economie | Imobiliar

Impozitele si taxele locale s-ar putea majora din 2010 cu 20,49%, conform unei noi prevederi propuse pentru Codul Fiscal, care, totodata, ar putea stabili impozitarea spatiilor comerciale ale persoanelor fizice similar cu ale companiilor, a spus joi George Marinescu, seful serviciului de impozite si taxe locale in Ministerul Finantelor, citat de NewsIn. Presedintele Asociatiei Romane a Agentiilor Imobiliare (ARAI), Ion Zilisteanu, sustine ca majorarea impozitatii spatiilor comerciale detinute de persoanele fizice ar spori economia neagra.

"Impozite precum cele pentru locuinte, masini sau terenuri percepute de autoritatile locale s-ar putea majora cu 20,49%, pentru ca aceste impozite trebuie recalculate in functie de evolutia inflatiei in ultimii 3 ani", a spus George marinescu, seful serviciului de impozite si taxe locale din cadrul Ministerului Finantelor Publice (MFP).

Potrivit acestei masuri, spune acesta, valoarea imobilelor impozitate s-ar putea majora de la 689 lei/mp, in prezent, la 830 lei/mp.

Impozitul pe spatiile comerciale detinute de persoanelor fizice s-ar putea tripla

Pe de alta parte, o noua prevedere pentru Codul Fiscal ar putea impozita spatiile comerciale detinute de persoanele fizice intr-un mod similar celor detinute de companii. Astfel, valoarea de impozitat va creste de la 689 lei/mp la o suma de cel mult 2.000 lei/mp, iar impozitul va reprezenta intre 0,25% si 1,5% din valoarea rezultata, in functie de decizia autoritatilor locale.

"Ne vom baza pe declaratia proprietarului ca sa stabilim in ce categorie intra imobilul respectiv, in functie de destinatia acestuia, pentru locuit sau ca spatiu comercial. Noul impozit va atrage venituri la nivelul administratiilor locale, pentru ca modul de impozitare anterior nu era in regula, atat timp cat spatiile de locuit puteau fi folosite ca cele comerciale fara sa fie insa impozitate in acelasi mod", a mai spus Marinescu.

Zilisteanu, ARAI: Majorarea impozitatii spatiilor comerciale ale populatiei va creste economia neagra

Masura de impozitare a spatiilor comerciale detinute de persoanele fizice intr-un mod similar celor detinute de companii ar putea duce la nedeclararea veniturilor din chirii si la largirea zonei de economie neagra, declarat, joi, pentru NewsIn, presedintele Asociatiei Romane a Agentiilor Imobiliare (ARAI), Ion Zilisteanu.

"Este o masura fiscala care nu mi se pare suficient de bine gandita, pentru ca astfel chiriile nu vor mai fi declarate si va duce la largirea zonei de economie neagra. Cred ca era de ajuns impozitarea prin impozitul pe venit global, cum se intampla anterior", a spus, Zilisteanu.

Proiectul Codului Fiscal va fi publicat vineri pe pagina de internet a Ministerului de Finante, pentru dezbatere publica.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2542 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    sa platiti bine! (Joi, 26 februarie 2009, 16:27)

    ICS [anonim]

    eu zic sa le mariti cu 200%.....
    sa crapam toti...si sa nu mai fie cine sa va voteze!
  • +2 (4 voturi)    
    sa va fie rusine (Joi, 26 februarie 2009, 16:55)

    mikaela82 [utilizator]

    numai la cresterea impozitelor va ganditi.oare de ce nu sunt reduse cheltuielile voastre.va plimbati cu masina si benzina statului cat aveti chef,vorbiti la telefon nelimitat,bineinteles pe banii cetatenilor ,stati la hotel si mancati pe banii statului......................plus alte zeci de facilitati la care se adauga si salariul care nu este de neglijat.
    nu va ganditi voi oare ca in ritmul asta, nu faceti decat sa produceti mai repede falimentul societatilor private ????aveti putin,vreti mai mult dar ramaneti fara nimic.cand este vorba de altceva,nu stiti cum sa copiati tarile ue.de ce acum nu le luati exemplul si in loc sa cresteti impozitele (in timpul crizei),mai bine le micsorati???nu credeti ca pe termen mediu si lung o sa aveti numai de castigat bani la buget si implicit la buzunarele voastre lacome de bani?
    eu una am inteles.pe voi nu va intereseaza criza si poporul asta nenorocit de hotiile voastre,.......voi sunteti disperati ca se duc repede 4 ani de guvernare si nu prea mai aveti ce fura.in loc sa contribuiti la crearea de noi locuri de munca,voi stati noptile si va ganditi cum sa aduceti bani la buget de la fraierii care v-au votat...
    sa va fie rusine magarilor.ne cam ajunge cutitul la os.
    mergeti la cei care au un magazin sau o afacere mica si vedeti cum se chinuie sa supravietuiasca si apoi mariti impozitele,lepre ce sunteti.
  • -1 (3 voturi)    
    impozitele nu cresc (Joi, 26 februarie 2009, 17:15)

    Thorgrim [utilizator]

    Nu cresc impozitele, creste valoarea bazei de impozitare. Care oricum este penibil de mica fata de valoarea reala. Sunt curios cati ar fi dispusi sa imi vanda un apartament la 830 RON/mp cat estimeaza statul valoarea acestuia, ca il cumpar cu banii jos. Impozite sunt peste tot in lume, si mi se pare normal sa le plateasca toata lumea, ca nu sunt salariatii cu acte in regula si firmele singurii fraieri care contribuie la buget. La cat sunt de umflate preturile la imobile si chiriile, sunt sigur ca nu crapa nici un proprietar.
  • +2 (4 voturi)    
    s-o creada ei ca mai inghitim galusca (Joi, 26 februarie 2009, 17:22)

    gigi [anonim]

    am un spatiu pe care-l dau cu 1500 eu/luna/bnr unei firme si platesc impozit 12% (au ei ceva calcule la persoane fizice 75% din impozitul pe venit de 16%)...am avut rezerve in a declara suma la fisc dar pana la urma strict din simt civic am facut-o (firma era dispusa sa scriem orice pe hartie, intucat e a unui amic)...n-au decat sa creasca impozitele acum cand valoarea proprietatilor scade...dar sa nu se mire ca eu si altii ca mine nu vom mai aparea la fisc pt a ne declara veniturile,altele decat cele din drepturi salariale.
  • -1 (3 voturi)    
    interesant... (Joi, 26 februarie 2009, 17:45)

    cetatean [anonim]

    si eu consider ca proprietatea in Romania are taxe mult prea mici; poti avea 10 blocuri si impozitul e infim fata de valoare... s-au obisnuit toti sa se imbogateasca peste noapte cu 20 mp de spatiu comercial; de fapt de asta sunt si atat de scumpe: aduc multi bani si faptul ca le detii nu te costa aproape nimic; e normal sa fie impozite pe acest gen de afaceri.. si sunt de acord sa fie ridicate impozitele ca in vest pana la 1% din valoare inclusiv pe imobilele cetateanului; e singura posibilitate de a aduce preturile la puterea de cumparare a populatiei: valoarea corecta adica
  • +1 (5 voturi)    
    Oamenii corecti vor fi si mai cocosati de impozite (Joi, 26 februarie 2009, 17:54)

    Maria [anonim]

    Doar oamenii corecti vor fi cocosati de impozitele marite. Cei care dau o mica spaga ...platesc doar spaga . Vor sa puna bir pentru cei care declara ca detin un spatiu in care desfasoara activitati comerciale . Dar ce face fiscul ( daca exista asa ceva in Romania...sau garda financiara...sau cum s-o numi) cu cei care desfasoara de ani de zile activitati comerciale si nu platesc taxe pentru ele , ci dau o spaga reprezentantului acestei institutii care vine periodic in control ? In acest caz se afla o multime de buticuri aflate in apropierea Bucurestiului . Cand vine omul de la fisc se strange "darea" , tin o zi toti magazinele inchise de ochii lumii si gata , a mai trecut un an . In timpul acesta proprietarii acestor buticuri isi cresc vile in curte , jipane in poarta , etc inseland practic statul roman . Dar nu-i asa ......poate ca statul roman merita !!! Doar a pus oameni in organizatii....pe baza de afinitati politice , cumetrii..etc. Deci coruptia e la un nivel atat de mare incat ....ce mai conteaza un impozit in plus pentru oamenii cinstiti din aceasta tara ?!?!
  • +2 (2 voturi)    
    stop (Joi, 26 februarie 2009, 21:24)

    silvio [anonim]

    fir-ar mama voastra a dracului sa fie de politicieni handicapati , unde o sa ajungem in ritmul asta????
  • +2 (2 voturi)    
    spatii pe firma sau pf (Joi, 26 februarie 2009, 21:52)

    dudu [anonim]

    Ar fi foarte normal ca IMPOZITUL SA FIE ACELASI pentru spatiile comerciale indiferent ca sunt detinute de firme sau de persoane fizice. Altfel se creaz concurenta neloaiala. Pe de alta parte as vrea si eu sa-i vad pe cei care au curaj sa inchiriee pe 5-7 ani un spatiu cu o chirie mica pe hartie la o companie mare (banca, lant de farmacii, etc) si care sa spere ca va incasa in realitate mai mult. Nu ar trebui insa marite bazele de impozitare pentru spatiile de locuit.
  • +1 (1 vot)    
    IMOBILIARE - Impozit pe proprietate (Vineri, 27 februarie 2009, 12:59)

    Mirciuc [utilizator]

    Mentalitatile egalitariste si invidiile proletare se resimt din plin in abordareas acestei chestiuni, atit la nivelul celor care sustin ideea cit si la detractorii acesteia.

    Totusi, revizuirea sistemului de impunere a PROPRIETATILOR IMOBILIARE este necesara, deoarece o proprietate IMOBILIARA este tratata cu unitati diferite de masura, ajungindu-se la situatii de-a dreptul hilare, cind unul si acelasi BUN este impozitat diferit in functie de:
    -calitatea de drept a proprietarului, persoana fizica ori persoana juridica
    -durata trecuta de la evenimentul achizitiei, dobindirii, s-au efctuat ori nu vre-o evaluare in ultimii 3 ani, daca este in proprietatea unei persoane juridice ori nu.
    Se doreste a se introduce un nou criteriu in chiar domeniul detinerii acelui spatiu!

    Cit de rau este ca prostia nu doare si daca doare nu loveste pe cine treuie!

    BUNURILE AR TREBUI IMPOZITATE IN MOD EGAL IN RAPORT DE CONSISTENTA LOR SI NU IN FUNCTIE DE PROPRIETARUL IMOBILULUI, deoarece efortul statului pentru a asigura integralitatea lui este in raport de aceasta consistenta.

    -De ce oare trebuie sa plateasca cineva un impozit progresiv mai mare in functie de numarul proprietatilor sale?

    -De ce fiscul nu are pirghiile necesare in a verifica realitatea contractelor de inchiriere si a cuantumului chiriei? Si daca are aceste pirghiii de ce nu le exercita? Unde incepe economia gri si traficul de influenta?

    -De ce nu se introduce sistemul obligatoriu de EVALUARE ANUALA A IMOBILELOR prin evaluatori autorizati astfel ca bunuri similare sa nu poarte IMPOZITE INECHITABIL DE DIFERITE?

    DE CE si iarasi DE CE?

    Raspuns:
    -PENTRU CA TRAIM BINE IN RrOMíNIkA, condusa de niste buni conationali!
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar nu aveti suflet!!! (Marţi, 5 ianuarie 2010, 19:31)

    Mara [anonim]

    Voi nu va ganditi la bietii oameni muncitori (ultimii tarani pentru voi) care au acelasi salar de 4-5 ani (sau si mai mic -ca doar e criza), dar preturile si taxele se majoreaza in fiecare an. Noi nu avem case, apartamente de lux, nici masini straine, nu avem nici macar o bicicleta si tot de la noi vreti sa trageti, dar de la voi nimic. Nu stiti sa faceti nimic, stati la birou citind ziarul cu cafeluta pe masa, tigara la mana si dati ordine, jalnic! Voi nu stiti ce inseamna greul, nu stiti cum e sa nu ai. Sunt oameni care nu si-au cumparat o soseata de luni intregi pentru ca nu au pe ce, sunt oameni care dimineata mananca gem, la amiaza gem(rabda de foame pt ca nu au ce sa manance) si seara ceai sau ce ai(ce au) si de cele mai multe ori nu au. Cred ca cei care stiu sa dea doar ordine nu au fost in situatia asta niciodata... Daca tot asa se va continua cu maririle de preturi la toate, intr-o zi vor fi gasiti oamenii morti din cauza saraciei. GANDITIVA SI LA NOI NU NUMAI LA BUZUNARUL VOSTRU, SI NOI SUNTEM OAMENI!!!