Solutia lui Basescu se aplica deja: Primariile cumpara proiectele imobiliare ramase fara finantare

de Attila Biro     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2009, 18:47 Economie | Imobiliar

Investitorii imobiliari salvati de primarii
Foto: Hotnews
Presedintele Traian Basescu a declarat intr-o emisiune televizata ca proiectele imobiliare blocate din cauza crizei ar putea fi deblocate de autoritatile locale. Unele primarii din Romania au deja in vedere achizitionarea de locuinte de la investitorii imobiliari care acum duc lipsa de bani. In Bucuresti, primariile de sector si primaria generala cumpara apartamente care sunt destinate fondului de locuinte sociale. In Bacau, consilierii locali merg mai departe si vor sa subventioneze creditele cu care tinerii din localitate sa-si cumpere locuinte.

Presedintele Traian Basescu a declarat marti seara la Realitatea TV ca primariile ar trebui sa ajute investitorii imobiliari aflati la ananghie. “Cred ca ar fi bine, ne-ar ajuta la relansare, daca am incuraja ca dincolo de resursele bugetului de stat, concentrate catre investitii, primariile sa finanteze in masura in care pot terminarea ansamblurilor de locuinte care raman acum fara finantare si raman neterminate”, a declarat seful statului.

Unele primarii au deja in vedere achizitionarea de locuinte de pe piata privata si chiar si investitii in proiecte imobiliare aflate in impas. In general, locuintele achizitionate de primarii sunt incluse intr-un fond de locuinte sociale sau vor fi repartizate pe sistemul locuintelor ANL.

Bani grei la sectoare pentru achizitia de locuinte

Mircea Raicu
Foto: AGERPRES
In Bucuresti, Primaria Capitalei achizitioneaza locuinte de pe piata privata inca de anul trecut si vor continua si anul acesta. “Achizitia de locuinte de pe piata privata se face in general la nivelul primariilor de sector. In bugetele acestor primarii sunt prevazute sume importante si pentru acest an. La nivelul Primariei Capitalei se cumpara locuinte de necesitate. Anul trecut s-au achiztionat 300 de astfel de locuinte”, a declarat viceprimarul Mircea Raicu.

De aceste locuinte beneficiaza persoanele evacuate din locuintele aflate in centrul vechi al capitalei sau persoanele ale caror case au fost expropriate sau alte persoane care au cazuri sociale speciale.

Cat despre posibilitatea ca municipalitatea sa finanteze proiecte imobiliare nefinalizate, viceprimarul spune ca Primaria Capitalei ar putea sa le finanteze, dar ca procedurile sunt complicate. “Sigur se pot gasi modalitati, poate ca primaria sa gireze oarecum investitia”, a mai precizat viceprimarul Mircea Raicu. El mai spune ca achizitiile de locuinte sau finantarea unor proiecte imobiliare vor fi supuse procedurilor de achizitie prevazute de legislatie.

Primaria din Bacau se pregateste sa cumpere masiv

In Bacau, unde potrivit cifrelor oficiale exista 5.000 de solicitari de locuinte, consilierii locali pregatesc achizitionarea in masa de apartamente de pe piata privata. O alta masura pe care o au in vedere consilierii din Bacau este si finantarea unor credite pentru tineri. “Este perioada de criza, multi investitori imobiliari sunt in impas, au credite pe care nu le pot rambursa. Noi avem nevoie de locuinte. Vom cere investitorilor sa ne trimita ofertele lor sa vedem cam cate locuinte sunt disponibile. Apoi se va face o licitatie. Ideea e sa cumparam locuinte cat mai ieftine si sa le dam tinerilor sau celor cu probeleme sociale care nu au casa. Aceste locuinte vor fi date tinerilor pe sistemul ANL”, a explicat Mihai Sustac, consilier local.

Impreuna cu alti doi consilieri locali, Sustac a initiat un proiect de hotarare care prevede achizitionarea de locuinte. Consilierul a mentionat ca municipalitatea ar putea sa finanteze proiecte imobiliare blocate, iar apartamentele sa intre in fondul de locuinte al Primariei. “Asta ar fi o solutie de moment. Evident noi urmarim sa cumparam locuinte la cel mai mic pret posibil si totul prin licitatie”, a mai adaugat consilierul.

Acesta spune ca pregateste si o alta hotarare prin care tinerii ar fi ajutati sa achizitioneze locuintele. “Primaria ar urma sa acceseze un credit de la o banca din Bacau, evident prin licitatie. Acest credit sa fie destinat tinerilor care vor sa cumpere locuintele. Ei sa plateasca doar ratele si Primaria sa suporte dobanda. Asta cred ca ar ajuta multi tineri”, a mai declarat consilierul.

Chiliman a cumparat 120 de locuinte

La finalul anului trecut, Primaria sectorului 1 a achizitionat 120 de locuinte dintr-un cartier rezidential. Potrivit cotidianului Gardianul, apartamentele achizitionate au fost incluse in fondul de locuinte sociale ale muncipalitatii. Cele 120 de apartamente reprezinta 80% din locuintele construite de dezvoltatorul Giulesti Real Estate.

Sorin Apostu
Foto: www.apostuprimar.ro
La Cluj-Napoca, Primaria nu a achizitionat apartamente de pe piata privata. Primarul Sorin Apostu spune ca urmareste evolutia pietei si ca exista sanse ca astfel de locuinte sa fie achizitionate. “Ne-am gandit si noi. Am achizitiona locuinte numai daca sunt sub pret ori daca sunt scoase la licitatie de banci si pretul este unul foarte mic”, a declarat Apostu.

Cat despre posibilitatea ca Primaria sa finanteze proiecte imobiliare aflate in impas acesta a declarat: “Sigur nu ne dorim ca in unele cartiere sa existe cladiri neterminate. O posibila finantare a acestor proiecte se poate realiza numai intr-un cadru legal mai general si cu implicarea Ministerului Dezvoltarii”, a declarat Apostu.

Si la Constanta, autoritatile locale au in vedere achizitionarea de locuinte de pe piata privata. Primarul Mazare a declarat ca primaria va achizitiona apartamente in cadrul unui program destinat tinerilor. 


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6216 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Sa vezi acum smenuri (Miercuri, 18 martie 2009, 19:05)

    bb [anonim]

    Astia nu sunt sanatosi daca nu o pun de o smechereala
    Asa sa tot faci afaceri in ROmania , produci ca prostul fara un management de risc si cind esti in buda apare statul si te scoate din acea buda
    Cumparati locuinte din banii publici dar luatile la pretul de constructie, nu umflate cu pofit de 200%

    NESIMTIRE A LA ROMANICA
    • -8 (8 voturi)    
      NESIMTIRE A LA ROMANICA (Miercuri, 18 martie 2009, 21:45)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui bb

      "NESIMTIRE A LA ROMANICA". Daca taceai filosof ramaneai.
      Sunt de acord cu ce zici in afara de citatul de mai sus.

      Noi suntem mici copii fata de altii care arunca cu zecile, sutele si miile de miliarde de dolari in banci si firme falimentare / falimentate.
      • +11 (11 voturi)    
        Problema mea de cetatean (Joi, 19 martie 2009, 9:19)

        cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Eu, ca cetatean al acestei tari, platitor de taxe, multe taxe, sunt de asemenea in cautarea unei locuinte. Nu se poate spune ca sunt nevoias pentru ca am muncit mereu pentru a incerca sa-mi imbunatatesc conditia sociala si am reusit sa ma mentin in clasa de mijloc a acestei societati romanesti. Ce face statul pentru mine din acele taxe pe care mi le ia? Cumpara case. Ca sa ni le dea celor ca mine platitor de taxe, taxe din care s-a facut acel buget? Nu. Ca sa le dea celor "defavorizati". Defavorizaţi sunt in multe cazuri fii si fiice de primari si consilieri locali proaspat casatoriti, eventual cu doi puradei , prea ocupati cu cheltuitul spagilor parintilor ca sa aiba o sursa de venit care vin apoi la primarie si spun ca sunt defavorizati: familie cu 2 copii fara sursa de venit sau cu venit de doar 1000 lei ca functionari la primarie si primesc casa. Ei bine eu ce trebuie sa fac. Sa-mi dau demisia, sa fac doi copii si sa ma plang ca stau pe strada? Nu, educatia nu-mi permite. Nu-mi ramane decat sa plec intr-o alta societate unde o sa fiu respectat ca cetatean. Sa va ia dracu cu proiectele voastre sociale si cu PSDul masii.
        • +4 (6 voturi)    
          buna ziua (Joi, 19 martie 2009, 11:06)

          carcotsh [anonim] i-a raspuns lui cetateanul suspendat

          referitor la ce zici este ok doar ca ai canalizat discutia la sfarsi pe un drum care nu are sens.
          Intr-o alta odrine de idei as vrea sa spun ca:
          -Asemenea colegului de mai sus si eu ma incadrez in calasa de mijloc.
          -Am luat un credit in franci la incep. anului trecut, a trebuit sa negociez la sange cu banca, apoi cu proprietarul. Uite asa am ajuns sa iau in centrul bucurestiului un apartament de 70 mp cu 5000 Euro cu o dob DAE de 4%.
          -Pur si simplu cei care vin si iau apartamente de la ANL, nu numai ca anuleaza ceea ce am castigat eu anul trecut, si in 6 ani de munca (ptr ca am dat si avans), dar raman si fara datorii pe 30 ani. Toate acestea pt ca eu platesc dari la stat de 1300 Ron, bani din care si ei sunt subventionati ca sa ma intreaca, sfideze si asa mai departe. Cine poate sa imi spuna mie ca am pierdut 6 ani din viata strangand bani ptr avans, apoi o sa mai pierd 30 de ani dand rate, dar ca toate acestea pentru a anjuta pe unul care nu se realizeaza pe forte proprii ptr ca nu e in stare. Apoi el primeste un ap nou "ergonomic" gandit ptr bogati si il ia pe degeaba ptr ca primaria l-a cumparat de la constructorii falimentari.
          Unde este recunoasterea pe care statul mi-o da?...unde este dreptatea?...
          Eu cosnider ca toti cei defavorizati ar trebui ajutati dar sa li se dea olocuinte sociale modeste si pe perioade de maxim 6 ani...dupa care la revedere.
          • +4 (4 voturi)    
            ... (Joi, 19 martie 2009, 11:42)

            cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui carcotsh

            solutia ta e buna. Sa le dea dreptul de a locui o perioada pana isi gasesc un loc de munca care sa le permita sa o cumpere. Dar mai mult decat atat cred ca daca statul tot vrea sa ajute sa le vanda oricarui cetatean platitor de taxe care nu mai are in proprietate vreun imobil cu o dobanda acceptabila si fara comisioane. Cel mai bine insa ar fi ca statul sa-si vada de ajutorarea tuturor cetatenilor sai prin investitii in infrastructura de interes general si fara nici un fel de pomana.
            • 0 (0 voturi)    
              sal (Joi, 19 martie 2009, 13:41)

              carcotsh [anonim] i-a raspuns lui cetateanul suspendat

              Eu cred ca trebuie sa fie ceva exact:
              Ai dreptul sa stai in ea 6 ani cu o chirie modesta, dupa care se organizeaza o licitatie intre cei care au venituri sub 1500 Ron de ex. si care au varsta intre 25-30 de ani de ex. si sunt familisti, etc (mai exact intre toti cei care au dosar de casa la primarie). In situatia asta ai o sansa fata de ala care nu a obtinut chirie subventionata si au si cei care nu au obtinut o sansa...chiar daca e mai mica decat a ta. Daca in 6 ani nu ai reusit sa pui ceva de o parte (si te-ai spart in plasme etc...) sau nu ai gasit un servici calumea...asta este frate...in toate societatile sunt oameni care stau in chirie. Statul iti da "un sut in viata" dar nu te face om din neom pe banii nostrii...ca doar nu ii slabim pe cei puternici sa ii facem mai tari decat ei pe cei slabi...
          • +1 (1 vot)    
            comisioan administrare BCR (Joi, 19 martie 2009, 11:44)

            cetateanul suspendat [utilizator] i-a raspuns lui carcotsh

            si apropo de comisioane bancare. Ultima poanta BCR. Dobanda promotionala gargara etc.....si apoi vine surpriza in contract. 0,03% comision de administrare lunar care se aplica la sold. Adica de fapt dobanda aia e promotionala cu 3 pp dar iti baga 3pp comision. Si uite asa ai prostit romanul de rand fara cunostinte economice.
          • 0 (0 voturi)    
            Salut (Joi, 19 martie 2009, 17:21)

            Helfdane [anonim] i-a raspuns lui carcotsh

            Si eu ma incadrez in aceeasi categorie ca si voi. Dar trebuie sa spun, fara sa ma laud si sper sa nu va suparati, ca am fost mai lucid. Adica: am refuzat sa cumpar cu 100000 eur un rahat de apartament care nu face mai mult de 30000 dupa toate standardele bunului simt. Pur si simplu nu am vrut sa dau atatia bani pentru ceva care nu face banii respectivi. Am strans ceva banuti si acum astept sa ajunga preturile la valoarea corecta. Daca toti cei care au facut o facultate si au muncit nu s-ar fi aruncat ca nebunii ( asa e! ) sa ia in carca zdemii de euro de la banca pentru cutii de chibrituri alfel ar fi stat treaba. Imi pare rau sa va spun, dar v-au pacalit si cu asta basta! Cand apartamentul de langa al vostru va fi cumparat cu mai putin de o treime decat ati dat voi pe al vostru ce o sa faceti ?
        • +1 (1 vot)    
          ANL-ul este o mare escrocherie, ca si Basescu (Joi, 19 martie 2009, 16:18)

          c [anonim] i-a raspuns lui cetateanul suspendat

          Faptul ca se inscriu 10000 de persoane pe o lista si 70 primesc casa iar restul nimic nu este corect. Si eu m-am inscris pe lista in Bucuresti, am stat cativa ani si nu s-a intamplat nimic. In cele din urma am fost obligat sa cumpar o garsoniera simpla cu 60 de mii de euro, si m-am indatorat rau de tot pentru asta. Nu e corect ca verisoara unuia de la primarie sau din PDL, sa vina si sa-si ia apartament cu 3 camere pe 10 mii de euro, pe banii contribuabililor adica pe banii mei. Statul ar trebui sa fie un arbitru corect, nu mana in mana cu mafiotii.
        • 0 (0 voturi)    
          toata gasca (Joi, 26 martie 2009, 18:24)

          sam [anonim] i-a raspuns lui cetateanul suspendat

          poate vrei sa spui PSD-PDL-PNL-UDMR

          Toti cretinii.
    • +1 (1 vot)    
      hoo cu tata (Miercuri, 18 martie 2009, 23:16)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui bb

      usurel. ca primaria are buget pentru cumpararea unei locuinte suficient doar pentru achizitionarea unei locuinte in bloc vechi. pentru locuinte in bloc uri noi banii nu ajung. si dezvoltatorii nu sunt de acord sa aibe locuinte sociale in complex pentru ca "strica peisajul"
      • +2 (2 voturi)    
        RubinStein (Joi, 19 martie 2009, 11:43)

        rubinstein [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Eu locuiesc in ansamblul rezidential RubinStein, aproape de Mogosoaia, care mi-a fost prezentat la cumparare ca fiind "de lux" si pentru care m-am adancit in datorii pentru urmatorii 30 de ani, iar acum sunt vecin cu niste tigani evacuati din centrul istoric. Asta fiindca primaria A AVUT buget de 18 milioane de euro ca sa cumpere 130 de apartamente cu suprafete mari, ca locuinte sociale, sa aiba aia loc sa-si aduca si caii in sufragerie. Eu platesc 750 EUR pe luna la banca, iar aia primesc apartamente gratis, si-si mai si bat joc de ele. Astept cu nerabdare momentul in care o sa-si arunce gunoiul pe geam, cum faceau in centrul istoric. Iar dezvoltatorului i-a convenit sa faca miscarea asta, ca doar si-a vandut 75% din apartamente dintr-o miscare. Ce parere ai de asta?
        A, apropo, deja a fost sparta o masina din parcarea imobilului, care are portar. Oare cine a spart-o?
        • 0 (0 voturi)    
          pt realizatorul articolului (Joi, 19 martie 2009, 12:02)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui rubinstein

          @Attile Biro
          Daca gasiti subiectul RubinStein interesant, va stau la dispozitie la adresa de mail din datele de contact.
          Nu trebuie sa postati acest comentariu, decat daca doriti.
      • 0 (0 voturi)    
        nu fii copil (Joi, 19 martie 2009, 11:46)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui adrian

        cine-ti spune tie de ce fel de locuinte are primaria buget? e decizia fiecaruia si poate s-o justifice in nenumarate moduri. deci e liber la smenuri pe toata linia.
        zici "dezvoltatorii nu sunt de acord sa aibe locuinte sociale in complex pentru ca "strica peisajul". te-ntreb: dar daca primaria cumpara tot complexul?
        solutia ar fi simpla: o limita de suma la nivel national/mp. Ca primarie daca iti permiti, cumperi, daca nu, ori lasa dezvoltatorul din pret ori, pur si simplu, nu cumperi. Asta este. Sa vezi atunci cum ar iesi la iveala costruile reale de constructie.
    • -3 (7 voturi)    
      Ati luat-o razna (Miercuri, 18 martie 2009, 23:54)

      Gofy [anonim] i-a raspuns lui bb

      Toate locuintele care au fost incepute sau sunt finalizate trebuie umplute cu oameni nu conteaza ca uni cistiga prin spaga si se inbogatesc.Orice ati face intr-un fel sau altul tot or sa fie uni bogati si alti saraci, nici comunismul nu a adus egalitate in bunastare,dar acum.Cele mai absurde probleme sa te intrebi acum oare citi bani va avea dezvoltatorul, case goale si masini scumpe in garaj care fac 5 km pe an, este jalnic.
      Daca ai o problema cu cit ia dezvoltatorul fate haiduc deposedeazal de bani luati de la primarie si da-i la saraci si dormi linistit.
      • +5 (5 voturi)    
        dezvoltatoru se plimba cu Bugatti (Joi, 19 martie 2009, 3:27)

        haiducu [anonim] i-a raspuns lui Gofy

        dec falimentarii din Top300 care de fapt in cei 20 ani dupa 1989 au preluat si desfiintat industria de la stat, tot ei vor primii banii de la FMI
        • -1 (1 vot)    
          hoo cu tata 2 (Joi, 19 martie 2009, 9:37)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui haiducu

          vorbiti fara sa stiti subiectul in detaliu. primaria ofera 1700 euro inclusiv tva pe metrul patrat util. in schimb dezvoltatorul plateste constructorului si holul + casa scarilor (15%) si peretii interiori (15%) si terasele (10%) si eventual boxele de la subsol. Matematica zice ca 1700 - 19% (tva) - 15% (spatii comune) - 15% (peretii interiori) - 10% (terasele) inseamna o incasare pentru dezvoltator de ~900 euro pe mp. diferenta de la 900 la 600 trebuie sa acopere terenul, costurile financiare si alte costuri. dar in afara de asta trebuie sa acopere si spaga celor care iau decizia la primarie. ce crezi e avantajos pentru cineva?
      • 0 (0 voturi)    
        HAIDUC - noul brand de romania (Joi, 19 martie 2009, 8:12)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Gofy

        Eu ma bag.
    • +1 (1 vot)    
      stai... (Joi, 19 martie 2009, 7:56)

      nety [anonim] i-a raspuns lui bb

      ... linistit frate, cere lista firmelor de la care se cumpara locuinte, si o sa vezi ca nu cumpara de la orice amarastean ajuns in buda. cumpara tot de la ai lor.
    • +4 (4 voturi)    
      Stiti poezia aia? (Joi, 19 martie 2009, 9:18)

      zugravu' [utilizator] i-a raspuns lui bb

      " vreau sa dau bani falsi de pomana
      sa fac trafic legal cand stati geana
      vreau sa fac politica ma cheama datoria
      sloganul meu electoral e: fuck you romania "

      Asta ne "canta" acum acum clasa politica. Din pacate.
      Unde-i Tzepes oare acum? Nu-l putem clona oare???
  • +7 (9 voturi)    
    aha, deci de asta ne trebuia FMI (Miercuri, 18 martie 2009, 19:15)

    gigi [anonim]

    sa nu moara excrocii imobiliari.. cool..
  • +7 (9 voturi)    
    caritas..... (Miercuri, 18 martie 2009, 19:17)

    luputehno [anonim]

    parca vad ghetouri.....vandute pe banii fraierilor de contribualbili......la pret de cartiere de lux....
  • +6 (6 voturi)    
    As fi putut cumpara o locuintza.. (Miercuri, 18 martie 2009, 19:22)

    NisanFlexan [anonim]

    cu banii jos. Dar de ce sa fiu prost sa cumpar o locuintza la un pretz relativ mare pentru ca primariile asigura cererea atunci cand ea de fapt nu ar trebui sa mai existe. Am sa depun si eu acte sa primesc locuintza sociala si cu banii am sa fac altceva.
    (oficial si legal sunt admisibil la programele sociale)
    Daca se dau locuintze pe gratis sa se dea la toata lumea nu doar la cei care cotizeaza cel mai putin pt ele: saracii si clientela politica.
  • +7 (7 voturi)    
    afacerea timpului (Miercuri, 18 martie 2009, 19:34)

    paulika [anonim]

    Pai mie mi se pare ca e afacerea timpului: nu mai are cine sa cumpere locutintele alea cu profit de 300% si se ofera statul - adica povestea merge mai departe ... bani pentru smecheri extrasi de la contribuabili. Mari destepti astia la guvernare, tot romanul asteapta sa mai cada preturile la imobiliare si ei se gasira ca tocmai acuma sa cumpere. Pai da, sa nu scada prea mult .
    • 0 (0 voturi)    
      Ironic (Joi, 19 martie 2009, 9:02)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui paulika

      Intai s-a nascocit jmecheria cu creditele date unor persoane care nu-si permit asa ceva. Au crescut preturile, automat aceia au devenit mai bogati. Apoi din ce in ce mai multa lume a inceput sa practice sportul asta si au crescut si mai mult preturile.
      Asa cum este normal, preturile nu pot creste la nesfarsit rupte de realitate: sunt prea multe case si sunt prea putini cei care isi permit case! Asa ca s-a ajuns la scaderea pretului caselor. Cine este pe minus acum? Bancile, statul si toti cei care activeaza in industria imobiliara. Ce fac bancile si cei din imobiliare? Dau bani de lobby si statul ii serveste: cumpara cu banii celor care nu au riscat excesiv si acopera riscurile... Se intampla in toate tarile, iar noi deja platim partea noastra pentru prostiile americanesti si europene prin cresterea dobanzilor... Acum o sa platim si nota pentru propriii nostri idioti!
      • 0 (0 voturi)    
        Ironic e un cuvant bland... (Joi, 19 martie 2009, 12:13)

        NisanFlexan [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

        Ce se intimpla e bataie de joc in toata regula... dar o populatie naiva care nu realizeaza ce hoti colcaie in mai toate institutiile statului si partidele politice nu are cum sa se prinda ce se intimpla. Putinii care isi dau seama si ridica o voce critica sunt neintelesi sau luati in ras pana cand renuntza si incearca sa profite de sistem in grupuri de interese organizate sau in mod individual si egoist exact asa cum fac majoritatea romanilor. Toti striga HOTII in timp ce APROAPE toti fura sub o forma sau alta ceva din avutul public sau privat. Tind sa cred ca aceasta natie sufera de o orbire civica si nu stiu daca se va tamadui vreodata. Trebuie sa fim mai exigentzi cu noi insine si apoi sa ne implicam in politica si sa taxam lichelele chiar daca ne sunt rude.
  • +8 (8 voturi)    
    O mica precizare ! (Miercuri, 18 martie 2009, 19:34)

    STEFAN A. [utilizator]

    Deci baietii destepti au gasit cine sa le cumpere locuintele (la ce preturi ?).
    Interesant ca in Germania, Franta, Italia, Suedia, s.a.m.d. , exista programe nationale de constructii de locuinte de stat (case populare ), de zeci de ani !
    Se realizeaza de privati , la pret fix /metru patrat, sub pretul pietei ! Cum ? Primaria nu te face sa platesti urbanizarea zonei, terenul pentru constructie este dat gratuit, apa, curentul , gazul, canalizarea, linile de telefon sint aduse pina la bloc si realizate pe cheltuiala primariei ! Strazile sint facute pe cheltuiala primariei De unde are primaria banii ? In Italia de la Casa Depozite si Imprumuturi, proprietate de stat si alimentata cu banii strinsi de posta de stat prin librete postale, bonuri cu dobinda, (posta este si banca ) ! In Franta, prin sumele strinse prin speciale libreturi de economii (max, fiecare libret, daca nu gresesc, 5.000 euro ). Clientul are libret de economii garantat de stat si primeste o buna dobinda anuala !
    Tot in Italia, dupa 25 de ani de locuit in aceste blocuri , la chirie raportata la venit, poti platii o mica diferenta de valoare si devii proprietarul locuintei !
    Astfel a fost folosit principalul instrument prin care milioane de cetateni au devenit proprietari de locuinte , in vest !
    Cum noi sintem romani "originali" , vom inbogatii mai mult ceva baieti destepti !
    • +6 (6 voturi)    
      Aici se ascunt de fapt doua escrocherii (Miercuri, 18 martie 2009, 21:13)

      Gogu Pintenogu [anonim] i-a raspuns lui STEFAN A.

      Smecheria 1), care a fost observata de toata lumea : Statul cumpara case la un pret de "ne-criza" de la dezvoltatorul care "cotizeaza" cel mai mult la bunastarea primarului respectiv. In traducere directa ... spagi si bani acordati discretionar.

      Smecheria 2): primariile nu au ce face cu aceste locuinte propriu-zis asa ca le vor da spre inchiriere sau vanzare persoanelor cu venituri mici. Pe langa acestea, vor mai aparea insa si apartamentele date pe ochi "verzi" frumosi. Respectiv cine "cotizeaza" mai mult. Partea frumoasa este ca nu pot fi trasi la raspundere in cazul in care sa zicem ca vor vinde apartamentele astfel cumparate la preturi de nimic unor ... prieteni nevoiasi ... ca doar sunt locuinte sociale, pentru categoriile defavorizate, care nu dispun de bani pentru a le cumpara de pe piata libera.

      Din partea mea ... le doresc :
      multa sanatate si fericire si sa aiba parte de ele si primarii shpagasini si cei care le vor cumpara prin mijloace mai putin conventionale. Sper eu ca cineva acolo sus inca mai vegheaza. Ne vedem la cutremur :)

      PS: Cum vi se pare faptul ca dom' primar Chiliman a achizitionat 80% din locuintele dezvoltatorului Giulesti Real Estate ? Spaga pe fata sau pe spate ?
  • +3 (3 voturi)    
    inechitate sociala (Miercuri, 18 martie 2009, 20:55)

    oarecare [anonim]

    unde e egalitatea de sanse? cei care si-au luat pana acum apartamente la super preturi si super dobanzi sunt dezavantajati in comparatie cu cei care-si iau apartamente de la primarii.
    si de cand statul trebuie sa intervina pe o piata astfel incat sa destabilizeze orice echilibru intre cerere si oferta?
  • +3 (3 voturi)    
    mos craciun vine si de paste (Miercuri, 18 martie 2009, 21:02)

    Geo [anonim]

    Hai sa o parcurgem usor , usor. Primaria cumpara apartamente de la "dezvoltatori" pentru a le pune la dispozitia celor care cer locuinte. Dezvoltatorul isi ia banii la cat cere. Primarele castiga capital electoral. Votantul ramane doar cu stirea.

    Dupa achizitie se accepta cererile. Ghici cine si cum ajunge pe lista. Castiga tot cei din Primarie, prietenii stiu de ce si cum: adica deschizi usa cu capul. Votantul iar e tot cu speranta, de si a contribuit, ca de aia ii spune contribuabil.

    Dupa ce esti pe lista, mergi matale la credit preferential, acolo tot contribuabil. Dupa ce esti acceptat, iei banii si achiti si aflii ca apartamentul nu e inca gata, ca mai trebuie alea alea pe afara, etc.

    Si uite asa din toata povestea toti castiga, criza e inlaturata, dar numai tu care ai contribuit ramai pe din'afara. Hai noroc, ca oameni cu idei avem.
  • +2 (2 voturi)    
    am si eu un apartament (Miercuri, 18 martie 2009, 22:07)

    nano2k [utilizator]

    am si eu un apartament. nu-l mai vand cu cat l-am cumparat, dar astept sa vina primarii sa mi-l cumpere.

    rusine!
  • +4 (4 voturi)    
    Asta e doar inceputul (Miercuri, 18 martie 2009, 22:13)

    dr doom [anonim]

    S-au miscat cam greu ... Abia de acuma incep tunurile serioase. Oare o sa-i suportam inca 4 ani?
  • -3 (5 voturi)    
    carcotasi (Joi, 19 martie 2009, 2:03)

    MirceaA [anonim]

    indiferent ce se face, se gaseste o caruta de destepti care sa tipe ca nu e bine. Daca le lasau in paragina, era mai bine? Acum se cumpara la jumatate de pret decat acum un an. Tot nu e bine?
    • +3 (3 voturi)    
      re:carcotasi (Joi, 19 martie 2009, 8:17)

      terka [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      C-asa-i romanu', vesnic carcotas. La cata hotie a fost si este in tara asta nu mai avem incredere in nimeni si nimic, orice ni se pare dubios din prima... si nu ne vom vindeca cu una cu doua.
  • +1 (3 voturi)    
    hoti ordinari (Joi, 19 martie 2009, 2:25)

    Mihnea [anonim]

    Vor pune laba si pe terenurile armatei, asa cum deja a facut Poteras in sectorul 6.
    Ma intreb cine va mai merge la vot. Pana acum i-am inteles pe pd-l-isti ca voteaza impotriva psd-ului. Dar acum, cand s-a dovedit ca toti sunt la fel, ce motiv ar mai avea oamenii sa mearga la vot ??
    • +2 (2 voturi)    
      parca era vorba de rechinul chiliman (Joi, 19 martie 2009, 9:04)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea

      iar au intrat membrii de Partid pe forumuri in misiune?
  • 0 (2 voturi)    
    Zeus a dat binecuvantarea la shmenuri... (Joi, 19 martie 2009, 6:55)

    Paco Euroconstruescu [anonim]

    sa vezi acum inginerii financiare puse in scena de Cocosh si de grupul de la Golden Blitz.... ca doar e nevoie de bani pentru cadori pentru printzesa Barbie si pentru a cumpara bunavointza lui Zeus....
  • -1 (1 vot)    
    dezvoltatorii straini (Joi, 19 martie 2009, 8:05)

    un chirias [anonim]

    dezvoltatorii imobiliari actuali,au tinut cont in constructia blocurilor,stadionului national de conditiile speciale contra cutremurelor specifice tarii noastre?ma tem, ca nu. au utilizat proiecte tip din tarile lor neseismice,neadaptate tarii noastre.mai avem IGSIC,INCERC,facultati de constructii,primarii,organe de stat sau tratam si ingineria in constructii,tot politic?
  • +2 (2 voturi)    
    SALVATI INVESTITORI STRAINI (Joi, 19 martie 2009, 8:06)

    manoliuval [utilizator]

    Pentru investitori straini s-a facut credit la FMI si pentru firmele lor, nu pentru poporul roman si romania.
    Unde sunt sindicatele care lupta pentru sustinerea criminalilor si teroristilor straini in institutiile statului roman?
    Creditele sunt platite de noi toti, iar patroni se imbogatesc pe bani nostri.
    • 0 (0 voturi)    
      adevarat (Joi, 26 martie 2009, 18:31)

      sam [anonim] i-a raspuns lui manoliuval

      Tot ce spui e ok. dar de ce nimeni nu mai are curajul sa iasa in Piata Universitatii. Ne-au paralizat nemernicii astia.
  • 0 (0 voturi)    
    Miroase a schmeckerie... (Joi, 19 martie 2009, 8:24)

    BEDE [anonim]

    Acum le cumpara cu bani de la buget, adica cu banii nostri, ai tuturor, ai alora care nu pot sa-si cumpere locuinte noi si stau in blocuri si case de peste 40 de ani vechime, apoi o sa le vanda mai ieftin, preferential, probabil la rude, care, la randul lor, or sa le vanda mai scump decat le-au cumparat.
    Minunata solutie! Ca nu vad ca primaria sa se ingrijeasca de cei care au probabil doar 10-35% din ce trebuie sa plateasca pt o locuinta si acum fie ca nu li s-ar da credit, fie ca ei insisi se tem sa faca un credit...
  • 0 (0 voturi)    
    wtf...sunt mirobolanti conducatorii nostrii. (Joi, 19 martie 2009, 9:10)

    Joe Doe [anonim]

    Si uite asa imi aduc aminte de vorbele unui profesor din facultate: "...lucrurile in Romania nu se vor schimba niciodata...".
    I-am dat dreptate atunci dar dupa ~ 5 ani petrecuti in tari mai "calde" am cam uitat si am inceput sa sper ca lucrurile se vor schimba. Dar declaratiile astora au dat un refresh la locatia aia de memorie si m-au readus la realitate.

    Si intr-adevar, astia, clasa politica, s-au kkt si se vor kk pe sperantele noastre la infinit. Nu vad nici o iesire din cercul asta vicios in care suntem acum, decit poate daca avem toti cite o foaie in pasaport pe care scrie "permanent residency visa".
    Eu unul am inceput demersurile pt foaia respectiva.
    • 0 (0 voturi)    
      No visa (Joi, 19 martie 2009, 10:11)

      G [anonim] i-a raspuns lui Joe Doe

      Pt rezidenta in UE nu e nevoie de viza.
      • 0 (0 voturi)    
        yes visa (Joi, 19 martie 2009, 11:48)

        kk [utilizator] i-a raspuns lui G

        ba trebe... pt termen lung!
  • 0 (0 voturi)    
    Masura este foarte buna. (Joi, 19 martie 2009, 9:24)

    AlinN [anonim]

    In primul rand nu ajuta pe nimeni sa existe locuinte in paragina.
    In al doile rand preturile ar putea fi mai mici decat in 2007.
    Deci orice om sanatos la cap ar aprecia aceasta masura.
    Din pacate, noi locuim in Republica Sud-Americana Romania, unde parandaratul este politica de stat. Prin urmare pana nu se vor achizitiona transparent aceste locuinte, si pana nu se vor distribui transparent, totul imi pare a fi hotie.
    In momentul in care un fraier ca mine poate vedea la ce pret s-a achizitionat proiectul imobiliar, si mai departe, poate vedea carui alt fraier i se va da loc in acel complex rezidential, nu voi mai fi atat de suspicios.
    Tot ce stiu este ca in Bucuresti, au fost rasplatiti cu apartamente persoane care nu aveau nici un drept.
  • 0 (2 voturi)    
    paranoia (Joi, 19 martie 2009, 9:39)

    anonim [anonim]

    este sentimentul zilei la romani, iar aici pe forum va cam ia mintile.
  • +1 (3 voturi)    
    www.guvernarea.ro (Joi, 19 martie 2009, 10:04)

    alex.dumitrascu [anonim]

    Cei care au trecut prin primarie au obligatii mult prea mari fata de excrocii imobiliari pentru a nu-i servi si in prezent. Din chestia asta probabil ca se iese cu picioarele inainte.
    O sa cumpere primaria si Cathedral Plazza?
  • +1 (1 vot)    
    da... (Joi, 19 martie 2009, 10:58)

    liviu_ [utilizator]

    o sa cumpere proiecte neterminate, dar, bineinteles, o sa le cumpere la preturine dinainte de criza...
  • 0 (0 voturi)    
    locuinte (Joi, 19 martie 2009, 11:13)

    danielapopescu [anonim]

    nu se poate, au construit haotic nu au cui sa mai vinda, si se ofera statul din banii contribuabilului, la ce pret oare . De ce din taxele noastre , cuine ne intreaba si per noi, vine ceio de la primarie si intreaba de ex. noi vrem sa investim banii in case, poate noi in sectorul acela dorim altceva, sa se asfalteze, sa se puna pomi, sa se curete si zugraveasca vechile blocuri etc. Cine intreaba pe platitoriii de taxe ce se poate face cu banii lor
  • +2 (2 voturi)    
    logic (Joi, 19 martie 2009, 11:55)

    kk [utilizator]

    Păi ideea e că sistemul sanitar este perfect, cel educaţional nici nu mai vorbesc, avem cea mai complexă infrastructură din Europa şi creştere economică de 30%. Dacă tot nu mai au ce să facă cu banii, cumpără locuinţe la preţ triplu. Începe să îmi fie dor de Vadim că de ăştia m-am lămurit.
  • +1 (1 vot)    
    RUSINICA dragi politicieni. (Joi, 19 martie 2009, 12:01)

    Cristi [anonim]

    rusinica dragi politicieni.
  • +4 (4 voturi)    
    Degeaba va stresati... (Joi, 19 martie 2009, 12:22)

    zugravu' [utilizator]

    ... si va agitati. Nu-i intereseaza pe politicieni asa ceva. Sunt mana'n mana cu asa zisi " dezvoltatori ". Doar nu's prosti sa-si taie singuri cascavalu' de la gura. :|
    Deja mie scarba de ei.
    Sunt tanar, am terminat facultatea de 2 ani si muncesc 10 ore pe zi pt un salar mediu. Peste un an ma'nsor. Ce fac? Unde stau? Ma duc si locuiesc cu parintii? Si cand am chef de " amor " cu nevasta, ii trimit la plimbare?
  • +2 (2 voturi)    
    Primariile cumpara proiectele imobiliare (Joi, 19 martie 2009, 12:28)

    AsmVax [anonim]

    Din banii cui cumpara?
    Si unde vor ajunge ce au cumparat?
  • +1 (1 vot)    
    nuuu (Joi, 19 martie 2009, 14:31)

    unu_de_aiurea [anonim]

    Intai vroiam sa scriu si eu ceva critic la adresa acestei decizii, dar cand am vazut cati mi-au luat-o deja inainte, am renuntat :)
    Vad ca aproape toti gandim la fel despre aceasta initiativa...stau acum si ma intreb astia de la putere de ce nu gandesc ca noi...ca doar noi(eu cu siguranta da) i-am votat...

    uite o poveste:
    ne merge bine...sa luam niste bani de la FMI, nu ne mai merge bine ca sa justificam banii, cu banii aia hais a cumparam imobiliarele ce nu se vand de la oamenii nostri, plus ca ne scoatem o dubla spaga la afacere, si apoi sa le dam tiganilor ca locuinte sociale sa nu mai plece in europa si sa stea acasa...pai atunci o sa plec eu si voi sa ramaneti cu ei in locuintele voastre sociale...

    la naiba, eu nu mai am cu cine vota, toti s-au plimbat pe sus si au facut numai prostii...ce ma fac?
  • +1 (1 vot)    
    sa traiti bine (Joi, 19 martie 2009, 17:37)

    mihai [anonim]

    Ca tot e indemnare de la Basescu si una si alta Sa traiti bine ca pd-l&company o duc din ce in ce mai bine. Dupa ce Tariceanu ne-a lasat cu deficit numai el stiu unde s-au dus banii acu sa o duca bine si Pd-l-u la indemnu lui base.