Bill Gates si Warren Buffet cer miliardarilor americani sa isi doneze jumatate din avere organizatiilor caritabile

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 16 iunie 2010, 18:05 Economie | Investiţii personale

Warren Buffet si Bill Gates, impreuna cu sotia sa, Melinda, pregatesc o campanie caritabila care ar putea revolutiona comportamentul filantropic al americanilor, scrie CNN Money. Scopul celor trei - sa ii determine pe miliardarii tarii, incepand cu cei din lista intocmita de revista Forbes, sa se angajeze la cedarea a cel putin jumatate din valoarea averii lor organizatiilor caritabile.

In ultimii patru ani, Buffett, al treilea cel mai bogat om din lume dupa Carlos Slim si Bill Gates, a donat fundatiei sotilor Gates 6,4 miliarde de dolari. Impreuna cu banii donati chiar de Bill si Melinda Gates, fundatia a reusit sa ofere, in fiecare an, aproximativ 3 miliarde de dolari, in special organizatiilor medicale.

Intr-un calcul aproximativ, intreaga avere a celor 400 de miliardari din topul Forbes s-ar ridica la 1,2 trilioane de dolari. Astfel, daca acestia s-ar angaja la initiativa celor trei, s-ar strange 600 de miliarde de dolari pentru organizatii caritabile.

Buffett a explicat ca oamenii foarte bogati se gandesc ce ar putea face cu averilor lor, insa amana decizia, uneori pana la momentul cand e prea tarziu.

"Daca asteapta sa isi scrie testamentul la 90 de ani, sansa ca puterea lor de gandire si vointa sa fie mai bune decat in prezent este nula," a spus celebrul investitor.

Ideea s-a dezvoltat anul trecut, la o intalnire intre miliardari, prezidata de David Rockefeller la New York, la care au luat parte, printre altii, Oprah si Michael Bloomberg, primarul New York-ului si al optulea cel mai bogat om din SUA.

"In urmatorii 3 - 5 ani, trebuie sa avem un numar semnificativ de miliardari inscrisi. Asta ar fi un succes," a precizat Melinda Gates.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3424 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Speachless (Miercuri, 16 iunie 2010, 18:12)

    UpThere [anonim]

    In continuare cred ca daca ar fi lumea o sigura tara si ar avea un "management" corect si binevoitor ar fi resurse ca , chiar si 10 Mld de oameni sa o duca bine.

    Respect celor 2 , si dc nici 0.1% din cei vizati nu au sa faca asta.
    P.S. Gates a donat pana acum enorm .
    Again RESPECT!
    • 0 (4 voturi)    
      vise (Miercuri, 16 iunie 2010, 20:22)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui UpThere

      probabil tot ei detin asociatiile medicale si "caritabile" si mai scapa de impozite. medicina e pe locul 2 ca volum de afaceri dupa armament. Dick Cheney de exemplu e actionar la o supercorporatie care produce vaccinuri.
      • -1 (1 vot)    
        romanul carcotas (Joi, 17 iunie 2010, 13:33)

        jo [anonim] i-a raspuns lui spy

        Si de ce ma rog "probabil"? Nu cred ca creierul tau poate pricepe acest concept.

        Marea majoritate a donatiilor facute de fundatia lui bill gates sunt publice, si ai fi putut afla si tu asta cu o simpla cautare pe google daca te-ar fi dus capul. Asa ca mai bine informeaza-te inainte de a deschide gura.

        PS: Dick Cheney e actionar minoritar la corporatia aia (sub 0.01% din actiuni). Actiunile respective se tranzactioneaza pe bursa si pana si tu ai putea sa cumperi
        • +1 (1 vot)    
          nu sint asa naiv (Duminică, 20 iunie 2010, 20:51)

          spy [utilizator] i-a raspuns lui jo

          sa cred ca asemenea informatii sint publice
  • -8 (8 voturi)    
    mda (Miercuri, 16 iunie 2010, 18:41)

    bogdan [anonim]

    ,,a donat fundatiei sotilor Gates 6,4 miliarde de dolari. Impreuna cu banii donati chiar de Bill si Melinda Gates, fundatia a reusit sa ofere, in fiecare an, aproximativ 3 milioane de dolari, in special organizatiilor medicale...
    Pai cum din cei 6.4 mld ei au dat pe numai 3 mil???
    • -10 (10 voturi)    
      restul e in salariul (Miercuri, 16 iunie 2010, 18:50)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      directiorilor fundatiei
    • +9 (9 voturi)    
      Ia citeste tu mai bine... (Miercuri, 16 iunie 2010, 18:55)

      sekhmett [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      ... ca e vb de 3 miliarde nu 3 milioane, apoi acele 3 miliarde sunt donate anual, pe cand cei 6,4 miliarde au fost donati in 4 ani.
    • +3 (3 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 16 iunie 2010, 20:04)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

      tu nici nu ai mintea sa intelegi ce scrie si mai vrei sa faci si calcule?
  • +7 (7 voturi)    
    Fa un calcul (Miercuri, 16 iunie 2010, 19:06)

    hic sunt leones [utilizator]

    3 x 4 ani = 12 mld
    12 - 6.4 = 5.6 mld donate de familia Gates in 4 ani.
  • +2 (6 voturi)    
    Daca toti miliardari (Miercuri, 16 iunie 2010, 19:20)

    George [anonim]

    Daca toti miliardari si-ar dona jumatate din averi ar fi lumea mult mai buna si viata mult mai frumoasa.
    De asemenea daca s-ar renunta la jumatate din cheltuielile de inarmare.
    Ajungi milionar, iti permiti 10 Ferarii, 10 Lamborghini, vile in locatiile de lux ale lumi, avioane, etc dar nu te bucuri de ele. Stii ca le ai si le folosesti o data la 2-3 ani ...
    In totdeauna te simti mai bine ajutand un copil, un semen.
  • +4 (4 voturi)    
    bun exemplu (Miercuri, 16 iunie 2010, 19:21)

    Petrovici [anonim]

    Ar trebui insistat pe langa nababii romani sa procedeze la fel : Felix Voiculescu, Patriciu, Vantu, Tamara Nastase, etc.
    Ar trebui o campanie de presa a tonomatelor cu audienta la public pentru a se infaptui si in Romania aceste imparteli. Noblesse oblige.
    • +2 (2 voturi)    
      Tamara Cernasov... (Miercuri, 16 iunie 2010, 20:02)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Petrovici

      o chema, dar ideea e buna..sa se duca bombo sa-i duca direct matusii...
    • +1 (3 voturi)    
      Aproape... (Miercuri, 16 iunie 2010, 20:04)

      _Dexter [anonim] i-a raspuns lui Petrovici

      Parca vad ca toti puturosii o sa inceapa sa viseze ca vine Tiriac si le da lor jumate' din avere...

      Una e una si alta e alta.
      Sa nu confundam marfa cu ambalajul.

      ps. Pertovici: nu am nimin cu postul tau, aici s-a nimerit. Cei mentionati de tine ar trebui executati (inclusiv neamurile) si averea confiscata - exact ca in China antica tradatorii si coruptii.
    • +4 (4 voturi)    
      daaa (Miercuri, 16 iunie 2010, 20:06)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Petrovici

      astia au mentalitate de banditi si nu vor da niciodata un leu nimanui.
  • -4 (4 voturi)    
    Adineaori la emisiunea G.V. Firea... (Miercuri, 16 iunie 2010, 20:32)

    Bucur [anonim]

    ...o doamna a spus ca in noua Lege a invatamantului profesorii de la unitatile particulare sunt platiti de Stat! Se poate verifica?
  • -2 (6 voturi)    
    Aceasta este expresia snobismului suprem (Miercuri, 16 iunie 2010, 20:50)

    Sarantokul [anonim]

    afisat de miliardarii americani.
    Astept etapa finala.
    Cand vor dona tot ce au.
    In sfarsit visul de aur al umanitatii se va implini .... if you know what I mean.
    Ring the bell ?
    si aku mai am cravata mea.
    de pionier.
    si ma mandresc cu ea ....
    nice
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Miercuri, 16 iunie 2010, 21:56)

    un fost bankster [anonim]

    Something is rotten in the state of Denmark ?
    (Hamlet - Shakespeare)

    "Something happens and ... things will change ... when the poor become too poor, and the rich become too rich" ?
    http://nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/1938/buck-lecture.html
    http://www.charleslindbergh.com/americanfirst/speech3.asp
  • -4 (4 voturi)    
    bullshit (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:22)

    alex [anonim]

    mai bine ar scadea pretul la windows

    iar buffet mai bine s-ar abtine sa indoape copii cu coca cola ca sa nu mai devina obezi si sa nu mai aiba nevoie de facilitatile alea medicale
  • +4 (4 voturi)    
    sa vezi ce'or sa se mai inghesuie (Miercuri, 16 iunie 2010, 22:28)

    panfil flecaru [anonim]

    si conu dinu si vantu, si jiji, si ceilaltzi bogatzi sa dea si ei, macar un sfert din avere, la pensionarii pe umeri carora plang televiziunile si ziarele lor...
    poate face ctpartz un coment.
  • 0 (0 voturi)    
    Marinimie de suprafata (Miercuri, 17 noiembrie 2010, 15:10)

    Suprafata [anonim]

    Nu mai credeti fratilor in marinimia acestor oameni.. Bill Gates e un mare mason. David Rockefeller nu mai spun. Chiar credeti ca vor astia binele saracilor? Daca ar vrea, ar scoate Africa din foamete in foarte scurt timp. De ce nu fac ceva acolo daca sunt asa de buni? Vin si trambiteaza marinimia. Adevarul este ca ori vor sa bage bani in industria medicala pentru reducerea populatiei ori cine stie ce alta monstruozitate. Obisnuiti-va, masmedia minte, este o fatzada a unor lucruri foarte murdare care se petrec in culise.