VIDEO UPDATE Un hacker roman de 20 de ani, cercetat pentru spargerea serverelor NASA si ale armatei SUA

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2012, 11:26 Economie | IT

Un hacker roman din Timisoara, in varsta de 20 de ani, a fost retinut de DIICOT, fiind acuzat ca a spart serverele NASA si ale armatei Statelor Unite si pentru atacuri informatice la adresa site-urilor guvernului SUA si al Pentagonului, potrivit unui comunicat al Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism.

UPDATE Hackerul, identificat ca Razvan Manole Cernacianu si cunosct ca TinKode, este student la facultatea de Informatica din Timisoara, potrivit unor surse Mediafax.

"In sarcina invinuitului se retine ca a lansat atacuri informatice  si a accesat fara drept mai multe servere apartinand armatei Statelor Unite ale Americii, in scopul obtinerii de date confidentiale, pe care le-a copiat si transferat in mod neautorizat in propriul sistem informatic", se arata in comunicat. "Prin acelasi mod de operare, invinuitul a compromis si server-ul web apartinand National Aeronautics and Space Administration (N.A.S.A.)".

Potrivit DIICOT, hackerul a postat datele informatice pe un blog si pe un site.

"In sarcina invinuitului se mai retine ca a accesat in mod neautorizat, lansand atacuri informatice  asupra sistemului informatic si paginii de web apartinand Guvernului SUA, respectiv Departamentului de Aparare - Pentagon", se spune in document.

Hackerul a conceput un program pe care l-a scos la vanzare pe blog-ul personal, unde a postat si o inregistrare video care a surprins atacurile informatice exercitate asupra site-ului oficial al administratiei americane.

Sistemele informatice atacate au fost blocate temporar, restrictionandu-se astfel accesul la acestea si perturbandu-se in mod grav buna lor functionare.

Procurorii DIICOT colaboreaza in instrumentarea cauzei cu autoritatile judiciare americane - FBI si cu reprezentantii NASA.

TinKode a spart in aprilie 2011 serverele Agentiei Spatiale Europene, fapt confirmat de agentie, iar in mai a spart un server al Centrului de Zbor Spatial Goddard al NASA, obtinand acces la date confidentiale.

Intr-un interviu pentru Network World de anul trecut, TinKode a declarat ca spargerea serverelor agentiilor spatiale este un hobby si ca daca cineva vrea sa il angajeze "discutam, nicio problema".

"Nu fac lucruri rele. Gasesc informatia si o fac publica. Apoi le trimit un email pentru a-si repara problemele. Este ca un audit pe securitate, dar gratis", a spus el.



Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

7921 vizualizari

  • -17 (21 voturi)    
    curand (Marţi, 31 ianuarie 2012, 11:43)

    Mazeta [utilizator]

    nu m-ar mira ca in curand sa se infiinteze primele inchisori pt delicte informatice, inclusiv injurarea guvernului pe messenger. Multumim ACTA. Multumim Basescu!
    • +12 (18 voturi)    
      Interesant (Marţi, 31 ianuarie 2012, 12:13)

      Minime [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu vi se pare interesant cum pe astia de sparg servere simbolice, ca declaratii semipolitice, ii prind rapid iar pe carderi si pe aia care fura milioane pe ebay & co de ni s-a dus vestea international nu ii prinde nimeni.
  • -2 (12 voturi)    
    :)) (Marţi, 31 ianuarie 2012, 11:47)

    ed [anonim]

    in loc sa ii multumeasca romanului nostru de doar 20 de ani ca ii sfatuieste si gratis pe "mintile inteligente" ale americanilor cum sa isi imbunatateasca sistemele de securitate, il trimit la inchisoare. ei zi si tu :))))
    • +10 (14 voturi)    
      Este si nu este asa (Marţi, 31 ianuarie 2012, 12:09)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui ed

      1. Multi dintre acesti hackeri nu sunt altceva decat niste "lansatori" de programe. Descarca niste aplicatii, le instaleaza si le lanseaza. Stiu si ei ce e ala Linux si ce e un kernel, dar daca ii intrebi de snooping, spoofing, etc, nu mai stiu. Geniile de hackeri sunt deja angajate.

      2. Sa zicem ca va tineti masina in garaj si la poarta aveti un lacat vechi. Veni seara acasa si la lacat sta unul cu o multime de traznai si se vede ca incearca sa il deschida. Il veti felicita ca de fapt el doreste gratuit sa va faca sa inlocuiti lacatul sau veti chema politia? Ce va face politia? Il va felicita sa il va baga la zdup? Informatia in ziua de azi, chiar si nevinovata (nr. dvs de telefon, CNP-ul, salariul dvs, bolile de care - nu va doresc - suferiti) este mai valoroasa decat masina aceea din garaj.

      Evident ceea ce ati scris era in gluma, am adaugat cateva informatii ca sa le fie si altora clar.
      • -2 (2 voturi)    
        nooo way...!!! (Miercuri, 1 februarie 2012, 8:29)

        ghitza [anonim] i-a raspuns lui Porcurorul General

        @moucha: Ma rog, aici scrie clar "a spart serverul NASA" - nu ca se chinuia cu surubelnita si incerca sa-l sparga si, ce sa vezi, atunci l-au prins...

        In ciuda actului reprobabil al tanarului, imi permit sa constat inca o data atitudinea penibila a romanului care minimizeaza orice act de inteligenta, sau curaj, sau perseverenta etc. al altora. E evident ca, daca baiatul ala a spart serverul NASA e oarecum... inteligent si priceput in informatica. Dar nu, trebuie ca un postac sa ne explice ca, de fapt, e un loser care oricum nu a reusit, dar a 'incercat'. Repet, nu il apar pe hacker, doar constat ca sapatura la temelie e un sport specific romanesc - cu o ampla contributie in progresul tarii mele de origine, Romanica...
        • +3 (3 voturi)    
          ... (Miercuri, 1 februarie 2012, 10:43)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui ghitza

          1. Daca eu profit de neatentia unui paznic si sparg o vitrina sau geamul guvernului se cheama act de curaj, inteligenta sau perseverenta?
          2. 80% dintre asa zisii hackeri de fapt nu au habar de ceea ce fac. Vorbind din punct de vedere tehnic, nu de alte aspecte. Pur si simplu urmaresc niste tutoriale si lanseaza niste programe. Pentru a fi "hacker" de fapt nu-ti trebuie altceva decat rabdare si inconstienta. Deci terminati cu prostiile astea cu hackerii romani super-inteligenti.
  • +7 (11 voturi)    
    defapt (Marţi, 31 ianuarie 2012, 12:04)

    luci30 [anonim]

    timisoreanul nostru a vrut sa dea o mina de ajutor in gasirea celor 2 miliarde lipsa la inventarul Pentagonului....hahaha
  • +15 (15 voturi)    
    Hacking? (Marţi, 31 ianuarie 2012, 12:24)

    JDK [anonim]

    Serverele astea publice sunt momeala pt asa-zisii hackeri. Fiti siguri ca sistemele care conteaza cu adevarat nu-s conectate la exterior in vreun fel....
    • +5 (5 voturi)    
      Pentru "JDK"... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:35)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui JDK

      Felicitari !!!ane

      Nimic mai adevarat !

      Simple "capcane" pentru prins "vrabiute" cu aere de vulturi...
  • +9 (9 voturi)    
    Nu i-ar place (Marţi, 31 ianuarie 2012, 12:38)

    Florin [anonim]

    nimanui sa i se faca un "audit de securitate", chiar gratuit, dar fara voie. Ti se pare asta normal doar cand ai o varsta pana la care munca ta n-a depins niciodata in mod esential de un server. Intotdeauna vor exista indivizi care vor ataca orice, oricum , oricand... Totusi, de ce nu a-ncercat sa sparga servere chineze sau rusesti ?!
    • +7 (7 voturi)    
      super intrebare (Marţi, 31 ianuarie 2012, 13:07)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Florin

      pai tu ce crezi, care sunt sansele ca omu' sa stie bine rusa? dar chineza?:))))))))))
  • -7 (7 voturi)    
    . (Marţi, 31 ianuarie 2012, 14:08)

    Camelia [anonim]

    baiatul isi cauta de lucru
    si ce mod mai bun ca sa arati ce poti :))))))) trist
  • +9 (9 voturi)    
    Discret (Marţi, 31 ianuarie 2012, 15:19)

    Daniels22026 [utilizator]

    Tinarul timisorean este exemplul cel mai graitor despre cum salasluiesc in pace, in aceeasi cutie craniana, inteligenta si prostia. In variante diverse, fenomenul este real pentru noi toti.

    Fara sa am cunostinte despre retele, sint sigur ca multi hackeri acceseaza anual mii si mii de servere, mai mult sau mai putin interesante, discret, fara sa lase urme si fara sa se laude cuiva.
  • +4 (4 voturi)    
    Lol (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:22)

    oli [anonim]

    Not using at least five proxy/remote shells when you attack such targets, disqualify you from the "hacker" category.
    Titlul ar trebui sa fie "Un n00b roman de 20 de ani, cercetat pentru spargerea serverelor NASA si ale armatei SUA"
  • +1 (3 voturi)    
    :) (Marţi, 31 ianuarie 2012, 22:30)

    :) [anonim]

    a spus bine "JDK" mai sus ca serverele respective sunt momeala.In 2006 eu personal am intrat in unul dintre serverele nasa si pe langa mine au mai fost inca 50 inaintea mea,va spun pentru ca primul lucru am copiat loguriile,iar tot ce am gasit in acel server nu a fost absolut nimic interesat,decat psybnc si alte lucruri puse de lameri.Orice server care detine documente secrete face parte dintr-o retea vpn )interna),ci nicidecum nu-si lasa ssh-u deschis + fara firewall..
  • +3 (3 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 1 februarie 2012, 6:43)

    hmmm [anonim]

    cica site-ul pentagonului. A spart doar un website dintre miile expuse si ala de la housing office de nu stiu unde lucrat in ASP clasic.Chiar daca e hostat la pentagon nu inseamna nimc unii platesc sa fie hostati acolo.
    Sistemele lor moderne si importanta care sunt pe Internet au toate protectiile posibile...iar cele mai importanta banuiesc ca nu sunt accesibile pe intenet. Deci a spart un site absolut neimportant pentru domeniul militar. Asta nu face decat sa dea de lucru americanilor sa converteasca si websiteurile alea la o solutie mai safe.
    Sistemele classified nici nu pot fi accesate din exterior.