Google inchide biroul de inginerie din Rusia

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 12 decembrie 2014, 11:59 Economie | IT

Google a anuntat ca inchide biroul de inginerie pe care il detine in Rusia, semn ca presiunile facute de Moscova asupra marilor companii occidentale de internet le deranjeaza pe acestea. Biroul are aproximativ 100 de ingineri, in mare majoritate rusi, ei urmand sa primeasca job-uri la Google in alte tari. Celelalte operatiuni ale companiei in Rusia nu vor fi afectate, scrie Financial Times.

Autoritatile din Federatia Rusa au fost tot mai agresive cu companiile occidentale de tehnologie, iar cel mai drastic pas a fost legat de obligativitatea pastrarii datelor in Rusia, ca raspuns la scandalul de spionaj NSA. Legea ingreuneaza modul in care companiile occidentale pot opera in Rusia si le face vulnerabile in fata supravegherii desfasurata de serviciile secrete ruse.

Google va inchide biroul de inginerie din Rusia, iar cei aproape 100 de angajati vor putea lucra la Google in alte tari. Compania a inchis birouri de inginerie si in alte tari, insa nu si-a motivat deciziile. Este de presupus insa ca presiunile facute de autoritatile care vor sa controleze cat mai multe lucruri au avut un rol. Biroul din Rusia a fost deschis in 2006.

Este interesanta si istoria co-fondatorului Sergey Brin ai carui parinti au parasit Rusia dupa ce carierele stiintifice le-au fost distruse si dupa ce au suferit atacuri antisemite.


Citeste mai multe despre   










3589 vizualizari

  • +9 (45 voturi)    
    Inca.. (Vineri, 12 decembrie 2014, 12:36)

    hot news [utilizator]

    o dovada de jigodism marca americansky...Google violeaza zilnic intimitatea a milioane de utilizatori ai internetului fara sa-i pese ca intr-o buna zi roata s-ar putea intoarce impotriva sa.

    @Conasu' Brin: retragerea, drum bun si valea con Dios!
    • +7 (7 voturi)    
      lasa (Vineri, 12 decembrie 2014, 12:57)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      ma, ca va face voua putin un gogle al vostru rusesc, din lemn lipit cu clei si imbracat in pinza de sac, ce va trebuie voua ce foloseste restul lumii. Va doresc prabusire grabnica, deja ati inceput sa luati viteza, e din ce mai bine. Iar asta cu violarea intimitatii, in gura unuia ca tine, e clar gluma zilei.
      • +7 (17 voturi)    
        No... (Vineri, 12 decembrie 2014, 17:19)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        bine becule ca venisi tu sa ne luminezi ce trebuie sa folosim si ce nu...as zice ca tu esti gluma zilei prin simplul fapt ca ti-ai facut aparitia...nu trebuie sa mai si deschizi gura, iar daca totusi te gandesti sa o faci anunta-ne dinainte ca sa stim sa ne tinem de nas ;-)
    • +7 (7 voturi)    
      ?!? (Vineri, 12 decembrie 2014, 14:59)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      ce iti face? ai fost de acord cu termenii si conditiile de utilizare ale serviciilor lor gratuite.

      daca nu iti mai convin, sterge conturile si nu mai folosi produsele lor si google nu iti va mai "viola" nimic.

      jigodismul sici nu este "americansky" cum zici tu ci exact "rusky" daca tot iti place limba.
      • +6 (18 voturi)    
        Poi... (Vineri, 12 decembrie 2014, 17:02)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        A incerca sa scapi de Google in ziua de astazi este ca si cum ai incerca sa nu devii fumator pasiv.

        Sigur ca poti purta o "masca de oxigen", dar acest lucru nu este probabil la indemana oricui, fiind accesibil doar "cunoscatorilor".

        Uitandu-ma putin la nick-ul tau n-as zice ca esti unul dintre cei care dau cu mouse-ul in mamaliga...eu zic sa nu mai faci pe prostul ca s-ar putea sa ramai asa...
        • +4 (4 voturi)    
          :)) (Vineri, 12 decembrie 2014, 18:35)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui hot news

          s-ar putea sa fii surprins ce stiu eu sa fac cu un mouse.

          masca aia de oxigen nu e deloc accesibila doar "cunoscatorilor". sau orice om care intelege sensul sintagmei "motor de cautare" e un cunsocator in acceptiunea ta. si inainte sa te dai mai destept decat esti, da, google e mult mai mult decat un motor de cautare. foloseste-ti creierul daca tot pretinzi ca il ai.

          in ce priveste nick-ul.... uite un pont... e o ramasita copilareasca de pe la inceputurile IRC-ului.
          • +7 (11 voturi)    
            :))) (Vineri, 12 decembrie 2014, 19:37)

            hot news [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

            "Fumatul pasiv" nu era o aluzie la folosirea motorului de cautare....aia care folosesc motorul de cautare sunt "fumatori activi" si o fac de buna voie si nesiliti de nimeni.

            Ma refeream la toate site-urile care fac parte din programul AdSense.

            Cat despre masca de oxigen:

            https://www.mozilla.org/en-US/lightbeam/

            Nu o sa intru in amanunte de ordin tehnic pentru ca nu are sens...se pare ca te-am supraestimat si chiar nu te prefaceai ;-)
  • +3 (5 voturi)    
    "biroul de inginerie" (Vineri, 12 decembrie 2014, 12:43)

    Cosmin Ratiu [utilizator]

    ...suna dubios. Cred ca mai natural ar suna "biroul de dezvoltare".