Studiu: Traficul pe internet a scazut cu 21% sambata, in ora cand Google nu a mai functionat

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 5 februarie 2009, 16:34 Economie | IT

Traficul pe internet a fost cu 21% mai redus sambata in ora in care, din cauza unei erori a Google, motorul de cautare a fost practic blocat, arata un studiu al AT Internet Institute citat de site-ul ecrans.fr care tine de Liberation.

Sambata, intre orele 14:27 si 15:25 GMT, atunci cand cineva efectua o cautare pe Google, toate rezultatele indicau: "acest site ar putea dauna computerului dumneavoastra", in toate limbile de cautare, a explicat Google.

Grupul a declarat ca vina ii apartine, invocand "o simpla eroare umana". Eroarea a aparut nu doar pe google.com ci si pe alte aplicatii ale companiei, cum ar fi Google News sau Google Images.

AT Internet Institute publica un studiu efectuat pe 55.000 site-uri si concluzia este ca "pana" Google a avut consecinte semnificative asupra traficului web care per ansamblu a scazut cu 21%, avand un minim de 29,3% inainte ca problema sa se rezolve. De notat ca dupa ce totul a revenit la normal, traficul a fost un timp ceva mai mare decat inaintea aparitiei problemelor, dar apoi s-a stabilizat la media dinaintea defectiunii.

Concluzia firmei este ca numai Google conteaza in lumea motoarelor de cautare, iar multi prefera sa ajunga la un site dorit prin intermediul Google si nu sa tasteze adresa. De notat ca destul de putini din cei care au incercat in aceea ora sa acceseze Google au apelat la alte motoare de cautare. Cei mai multi pur si simplu au abandonat cautarea.


Citeste mai multe despre   










1905 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    lol (Joi, 5 februarie 2009, 17:15)

    jiji [anonim]

    am patit-o si eu. la inceput am crezut ca am luat un virus si imi modifica rezultatul cautarii prin google. pana la urma m-am prins ca au facut-o lata chiar cei de la google si am trecut pe yahoo. :)
  • -1 (1 vot)    
    Google si motorul lor jegos de cautare (Joi, 5 februarie 2009, 19:59)

    un roman [utilizator]

    Nu ca n-ar fi performant, chiar gaseste multe siteuri.
    Dar sincer, dupa ce trec 0.5 secunde cautare ale google imi mai ia inca 30 de minute pana trec de toate mizeriile pe care mi le-a pus in primele pagini si gasesc si eu siteuri pe care se gaseste informatie pertinenta la ceea ce cautam!

    De asta nu prea mai folosesc Google, ti-i pune in fata pe cei care platesc mai bine, nu pe cei care au informatie pertinenta la cautarea ta!
    • 0 (0 voturi)    
      tine si de utilizator (Joi, 5 februarie 2009, 20:20)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Pentru mine Google gaseste tot ce vreau. Eu cred ca tine si de cum pui cuvintele pe care sa ti le caute. Incearca sa schimbi aceste cuvinte.
  • 0 (0 voturi)    
    Normal (Joi, 5 februarie 2009, 20:04)

    Jure [anonim]

    Pai asta au si vrut sa arate cei de la Google, ca numai ei conteaza. Roman fiind si bolnav de scenarita ma gindesc ca au facut-o intentionat sa demonstreze cota lor de piata. Oricum sint cei mai tari.
    • 0 (0 voturi)    
      O 5 /\ /\/\ /\ (Joi, 5 februarie 2009, 21:14)

      Horia [anonim] i-a raspuns lui Jure

      Personal nu cred ca au facut-o intentionat, dar - bolnav fiind de scenarita - cred ca au dat ceva idei unor persoane din Orient. Ala Apropiat si Mijlociu...
  • +1 (1 vot)    
    let`s google (Vineri, 6 februarie 2009, 2:37)

    tester [anonim]

    scriu special pentru "un roman".

    prietene, daca ai sti cum sa folosesti google, ai putea gasi din 3 clickuri orice, absolut orice. in cel mai scurt timp.
    nu stiu ce ai cautat tu de ti-a luat 30 de minute ca sa ajungi la informatie, poate conturi de la NASA.. :))

    tot secretul se afla in algoritmul care il folosesti in cautare, in ordinea cuvintelor cheie pe care le cauti.
  • +1 (1 vot)    
    cautare (Vineri, 6 februarie 2009, 16:46)

    EU [anonim]

    Eu as folosi si yahoo la cautare, dar sunt dezamagit. Incercati sa da-ti cautare pe google si pe yahoo sa vedeti diferenta. Pe goole o sa va gaseasca in primul rand site-urile in romana daca cuvantul e in romana. Pe yahoo nu...incercati de exemplu "oxacilina".