Supraincalzirea iPhone 3GS: Apple da vina pe conditiile meteo

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 iulie 2009, 13:43 Economie | IT

iPhone 3GS
Foto: Apple
Apple admite ca cel mai nou model de iPhone - 3GS - se poate supraincalzi, dar considera ca vina apartine conditiilor meteorologice, negand o problema de conceptie, relateaza The Telegraph.

Site-urile de profil si forumurile Apple au fost inundate, inca de la momentul lansarii, in 19 iunie, de comentarii legate de faptul ca noul model se supraincalzeste si isi pierde din stralucirea ecranului. Unii utilizatori s-au plans ca telefonul se incalzeste atat de tare incat nu poate fi tinut la ureche, daca o convorbire dureaza mai mult, in timp ce altii au remarcat ca modelul alb 32GB devine roz la supraincalzire.

Intr-un avertisment postat pe un site de suport, Apple afirma ca utilizatorii nu trebuie sa-si lase telefoanele in locuri unde temperatura se situeaza in afara intervalului -20º Celsius si 45º C, interval in care aparatul a fost conceput sa functioneze.

"Daca temperatura interna a aparatului depaseste limitele normale de operare, va puteti confrunta cu urmatoarele evenimente: oprirea incarcarii, neclaritatea ecranului si/sau semnal slab", explica Apple.

In mesajul postat pe site-ul de suport, Apple afirma ca iPhone-ul este dotat cu un mecanism de siguranta care avertizeaza utilizatorii in momentul in care temperatura este prea mare.

Daca telefonul este lasat in masina, se poate supraincalzi daca este expus luminii directe a soarelului pentru perioade prelungite de timp. Acelasi fenomen poate aparea cand sistemul GPS este folosit in masina intr-o zi foarte calduroasa sau cand iPod-ul functioneaza in momentul in care telefonul este expus direct razelor solare.

Daca semnalul de avertizare de supraincalzire devine activ, Apple recomanda oprirea telefonului, pentru a-i permite sa se raceasca.

Utilizatorii iPhone 3GS se plang insa, pe forumurile Mac, de faptul ca telefonul se supraincalzeste chiar si atunci cand nu este folosit intr-o masina.

Intr-un post pe forumul macrumors.com, un utilizator afirma ca atunci cand foloseste facilitatea de inregistrare video aparatul se supraincalzeste, iar un altul poveste ca, dupa ce a transportat telefonul intr-un rucsac, aparatul era atat de fierbinte incat a deformat cutia de plastic in care era tinut.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

4270 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    supraincalzirea marului (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 14:13)

    dutu [anonim]

    cum dracu fac astia de la Apple asemenea porcarii ?
    Or fi bune merele coapte la cuptor, dar cand coacerea se face in geanta, chiar pute.
    Oare in timpul asta de criza se incumeta cineva sa-l ia ?
    Va trebui sa-si puna la el repartitor de costuri !!
    • +1 (1 vot)    
      Nu e prima data (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:00)

      soferul [utilizator] i-a raspuns lui dutu

      si MacBook Air avea astfel de probleme.
  • -6 (10 voturi)    
    diacritice (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 14:16)

    rares [anonim]

    Hei, Hotniusi,
    mai folositi si diacriticele, nu va fie lene
    • +5 (5 voturi)    
      diacr (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 14:36)

      Arhi [anonim] i-a raspuns lui rares

      ca tine, nu?
  • +1 (3 voturi)    
    Ca sa vezi... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 15:55)

    mircea [anonim]

    Apple cu produsele lui cool a dat-o in bara...a conceput un mar copt. Ce tari is...
  • -2 (2 voturi)    
    scump si prost.... (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 16:43)

    aa [anonim]

    scump si prost....combinatia perfecta ptr. snobi:)))

    cred ca se vinde ca painea calda:)))

    este clar ca buna ziua ca este o problema de conceptie, mai sunt si alte mobile pe piata care nu au probleme de genul asta si ofera caracteristici asemanatoare.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Duminică, 5 iulie 2009, 0:57)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui aa

      si sunt si mai ieftine. Dar daca turma a ales caramida ...
  • +2 (2 voturi)    
    nu e prima oara (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 17:56)

    Misu [anonim]

    Aceleasi probleme le are Apple si cu Macbook Air.
    N-au recunoscut niciodata, si nici nu au venit cu o solutie in ultimul am si jumatate. Le vand in continuare asa.
    Am fo cu Air-ul meu la reprezentanta lor oficiala de la Londra. Era atat de evident ca stia despre ce vb, dar in loc sa-mi spuna ca "da, .. asa e, dar nu avem ce face, lucram la problema", tipul se uita prin mine si spunea
    El: "aha, aha, .... dar merge foarte bine".
    Eu: "dar uite ca se incinge si se blocheaza" (si ii aratam cum)
    El:"aha, aha .... dar de unde sti tu ce temperatura are procesorul ?, pentru ca apple nu are nici o aplicatie care sa masoare temperatura"

    Evident, ca nu exista o aplicatie oficiala apple care sa spuna temperatura. Prin urmare, daca eu foloseam un thirdparty pentru masurat temperatura, ala nu era adevarat, si deci problema nu exista :)

    ala facea pe prostul, m-am enervat si am plecat ... El tot prin mine se uita si zicea "aha, ... aha" :)

    Nu vor recunoaste niciodata ca au probleme... in cel mai bun caz le for repera pe sustache, .... pentru ca asa fac EI!
  • -2 (2 voturi)    
    Ce inseamna superpopularitatea (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 19:17)

    Marius [anonim]

    Nu am inteles prea bine de ce is innebuniti unii dupa produsele Apple. Exact ce acuzam la Microsoft astia aplica la nivel inalt. Super marketing (singurii cu super reclame, magazine proprii) standarde proprii la orice formate de muzica , applicatii etc --deci portabilate 0 si mai nou si calitatea slaba
    • +1 (1 vot)    
      Conceptia ta e gresita (Duminică, 5 iulie 2009, 10:53)

      netanderthal [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Pana nu pui mana pe un comp Apple nu poti spune mare lucru. E ca si cum ai conduce un Trabat dar te dai expert in condus Mertzan S classe fara sa fi intrat in el... Nu spun asta cu rautate, pur si simplu poti emite o parere cand ai pus mana pe asa ceva. Iar daca ai pus mana, vei vrea unul pentru ca functioneaza asa cum vrei: bine. Dau si gherle, evident, ca toata lumea dealtfel, dar nimeni nu e perfect. Oricum, eExista aplicatii care iti permit sa modifici viteza ventilatoarelor si s-a rezolvat problema cu MPB sau air-ul... In ce riveste iPhone-ul, gherla pe care au dat-o e de rasunet si e intr-adevar inacceptabila.
    • 0 (0 voturi)    
      Iaca de ce (Luni, 6 iulie 2009, 19:42)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Oamenii normali (nu snobii) care sunt, sa zicem, "innebuniti" dupa produsele Apple, (si aici inserati cuvantul computer, nu telefon, care e ceva nou in gama lor si nici cine stie ce), le cumpara din urmatoarele motive: Apple este gandit ca un computer profesional pentru creatie (video, audio, foto). Aceste munci cer de la un computer: stabilitate f. mare, performanta si folosire usoara.
      De asemenea respectivii "artisti" evident ca apreciaza si design-ul unui produs, calitatea finisarii cat si originalitatea sa. Ei prefera, de exemplu, sa randeze 3D sau wav pe un sistem Apple, care nu va crapa dupa 8 ore de craniere maxima, in conditiile in care ei trebuie sa randeze 22 de ore. Care nu necesita sa fie reinstalat nici dupa 5 ani de rulare chiar cu programe puse si scoase de pe el in disperare. Care nu are virusi, dll-uri, registry sau drivere. La care nu ai nevoie de un volum de 5cm grosime de instructiuni. Care booteaza desktop-ul in fix 10 secunde si nu se buseste daca il scoti din priza. Apple are o piata foarte clara. (Apropo de "snobii" din publicitate sau Pixar care il ridica in slavi si lucreaza numai pe el). Astia sunt clientii, nu Adrian Nastase (ca tot se dadea el mare ci Imac-ul lui), sau cocalarii care au cumparat jucarioara aia de Iphone.
      • 0 (0 voturi)    
        Probabil ca glumesti (Marţi, 7 iulie 2009, 13:51)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Robert

        Unul care face procesari video pe un laptor clar e amator :-). Pt editari si procesari video ai nevoie de masina puternica si monitor mare. Plus ca nu face nimeni asa ceva pe genunchi la un laptop. Laptopul e pt portabilitate. Editare video nu necesita un laptop. I-a intreaba pe aia de la Apple daca se multumesc numai cu segmentul f redus de "artisti". Parerea mea este ca tot IBM seria T is cele mai bune pt ceea ce inteleg eu pt un laptop ( portabilitatea si orientat spre business )
        • 0 (0 voturi)    
          Nu glumesc (Miercuri, 8 iulie 2009, 14:23)

          Robert [anonim] i-a raspuns lui Marius

          De unde ti-a venit ca fac randari pe laptop?

          Lucrez pe un Power Mac cu 8 procesoare, si monitor Lacie de 24 inci.
  • 0 (2 voturi)    
    Apple (Sâmbătă, 4 iulie 2009, 22:27)

    alex [anonim]

    Made in China...
  • -1 (5 voturi)    
    Se numeste invidie!! (Duminică, 5 iulie 2009, 11:17)

    Ottaku [anonim]

    Daca un produs este mult prea bun .. si cand toti producatorii de telefoane mobile au un plan de dezvoltare numit kill Iphone numai numai de ar face ceva mai bun ca iphonul dar nika.De parca Nokia sau alti producatori nu au dat chiksuri ... what a f..u..ck!!! Trebuie sa admiteti ..Iphone rulzz. portabilitate maxima tehnologie de ultima generatie concept propriu si original by Steve de la Apple, vanzarile record si nu numai si-au spus cuvantul.Puteti voi sa denigrati imaginea apple de numai puteti ... dar gresit se numeste INVIDIE !!
  • 0 (2 voturi)    
    comentarii inutile (Duminică, 5 iulie 2009, 23:00)

    Andrei [anonim]

    Toti au ceva de comentat: ca e facut in China, ca Apple = Microsoft ..
    Mai cititi si voi putin:
    http://www.macrumors.com/2009/07/05/white-iphone-3gs-discoloration-due-to-third-party-cases-not-overheating/

    Ignorantilor
  • -1 (1 vot)    
    si cand (Luni, 6 iulie 2009, 4:44)

    busymind [anonim]

    si cand te gandesti ca cei care lucreaza in apple store se numesc genii (cel putin cei de la departamentul tehnic.). funny. make it cheap cheap .....
  • 0 (0 voturi)    
    prostii (Marţi, 7 iulie 2009, 1:02)

    TheOne [anonim]

    nu cred asa cv fratilor......se abereaza de akuma...da ce plm e?aparact cu microunde?haideti sa fim seriosi...k astia de la apple inainte sa-l scoata pe piata i-au facut fel de fel de teste riguroase....dar na.....dak dai iphone pe mana unui taran ......ati vazut c iese:))......stima ptr iphone
  • 0 (0 voturi)    
    iphone 3g (Marţi, 7 iulie 2009, 3:09)

    bob [anonim]

    eu am un iphone 3g de 8 gb care deasemenea se incalzeste cand vorbesc.nu exagerat de tare dar se simte ca are febra..abia asteptam sa apara 3gs sa il cumpar dar acum stau putin pe ganduri//pacat..stie sa faca multe..
  • 0 (0 voturi)    
    3GS (Miercuri, 12 august 2009, 20:19)

    Adrian SB [anonim]

    Am avut de un an Iphonul 2G de 8 Gb, si am fost foarte multumit. Acum ca i-am crapat fata, l-am comandat pe 3GS. Multe comentarii au fost si dupa lansarea primului Iphone. Acum am cautat si comparat multe modele de top, dar am decis sa raman la Iphone. Mai stiu doi posesori de 3GS , dar nu s-au plans de caldura excesiva
  • 0 (0 voturi)    
    nu stiu ce sa zic (Marţi, 18 august 2009, 12:41)

    Teodora [anonim]

    eu chiar vreau sa mi-l iau ,sper sa nu am probleme:))