Schimbare tehnica de proportii pe internet - Adresele vor putea fi formate integral din caractere arabe, chirilice, japoneze sau chineze

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 26 octombrie 2009, 13:43 Economie | IT

De la jumatatea anului viitor adresele de internet vor putea contine inclusiv caractere non-latine, in ceea ce constituie una din cele mai importante schimbari tehnice din istoria internet-ului, spun reprezentantii ICANN, asociatia care gestioneaza domeniile web, citati de AFP. Jumatate din cei 1,6 miliarde de utilizatori ai internetului sunt din tari care folosesc caractere diferite de cele latine, astfel ca vor fi multumiti de posibilitatea ca unele adrese web sa contina exclusiv caractere arabe, chineze, japoneze, grecesti, hinduse sau chirilice.

The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) tine un congres de sase zile la Seul, iar la finalul intalnirii, vineri, e de asteptat sa se anunte o schimbare importanta: adresele web vor putea fi formate exclusiv din caractere non-latine, una din cele mai mari schimbari tehnice din istoria de patru decenii a internet-ului.

Cei de la ICANN spun ca primele astfel de adrese ar putea aparea la jumatatea lui 2010, dar schimbarile tehnice sunt extrem de complicate, insa finalitatea tine de faptul ca internetul va fi accesibil pentru mai multi. Reprezentantii asociatiei precizeaza ca schimbarea e posibila dupa crearea unui sistem de traducere care permite convertirea a mai multor script-uri ce vor fi folosite la noua adresa de internet.

Circa jumatate din utilizatorii mondiali de internet folosesc caractere diferite de cele latine, iar proportia acestora va creste, pe fondul raspandirii internet-ului in tarile in curs de dezvoltare.

Schimbarea nu va afecta in niciun fel activitatile utilizatorilor web obisnuiti doar cu adresele clasice cu grafie latina.


Citeste mai multe despre   











5704 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    free (Luni, 26 octombrie 2009, 14:09)

    Adrian [anonim]

    Suna promitator ... astept sa vad ce si cum
  • +1 (15 voturi)    
    Cursuri ! (Luni, 26 octombrie 2009, 14:25)

    Sadi [utilizator]

    Incepeti fratilor sa invatati chineza, hindusa si araba. Asa ne trebuie, daca nu facem mai multi copii
  • +3 (5 voturi)    
    nice! (Luni, 26 octombrie 2009, 14:28)

    Alexandru [anonim]

    ce frumooos! In felul acesta spamurile venite din china vor fi de gen 办公室@中国.的 ... asta e office@china.com... :)) oricum e facuta pentru ei, ma intreb daca noi o s aputem scrie cu diacritice!
    • +5 (7 voturi)    
      Adrian (Luni, 26 octombrie 2009, 14:54)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

      mandarina e cea mai vb limba din lume ... e corecta atitudinea ... faptul ca daca intrii pe o pagina scrisa cu caractere gen 办公室@中国.的 si nu intelegi nimic ... e deasemenea corect sa aiba ambele versiuni .. latina si chinesse ....
    • +6 (6 voturi)    
      dimpotriva (Luni, 26 octombrie 2009, 16:37)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

      Va fi mai usor de filtrat ce nu este in latin. Sincer cred ca spamurile pt west oricum raman in latine... si-ar taia singuri creaca.
  • -2 (8 voturi)    
    aiurea (Luni, 26 octombrie 2009, 14:29)

    MB [anonim]

    povestea cu turnul babilonului nu le zice nimic? sau asta era ideea...

    de bine, de rau, cei din estul apropiat/departat erau familiarizati cu caracterele latine... de acum, mai cauta sa intelegi domenii, nume de site; de aici si pina la a impune ca lege (eventual cu implicatii in securitate - ca in tari gen china, iran) e doar un pas
  • -9 (23 voturi)    
    Si pentru nevazatori ? (Luni, 26 octombrie 2009, 14:31)

    Cornel [anonim]

    Propun sa se introduca si pentru nevazatori, adrese in alfabetul BRAILLE (prin puncte) ca sa poata si ei naviga mai usor; eventual pentru olteni sa fie create pagini speciale iar moldovenilor de dincoace de prut sa li se permita exprimarea in dialectul lor.
    Cat de stupizi putem fi uneori....
    • +2 (8 voturi)    
      mai ales tu (Luni, 26 octombrie 2009, 14:51)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      ce bine-ai zis-o, cornele.
    • +2 (6 voturi)    
      si pentru ... (Luni, 26 octombrie 2009, 17:06)

      poate [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      "Mitici" - "pa dincoace", "painica", "ei este" (ca e sub cincizeci)...daca te gandeai "oleaca", vedeai ce gafa ai facut!Tulai!
  • -6 (14 voturi)    
    Ditamai prostia (Luni, 26 octombrie 2009, 15:01)

    un roman [utilizator]

    Chestia asta va duce doar la aparitia de siteuri pe care 80% sau mai mult din populatia lumii nu le va intelege in nici un fel.

    Care este de fapt rostul acestei masuri?!
    • +7 (11 voturi)    
      corect (Luni, 26 octombrie 2009, 15:28)

      NamVere [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Stati linistiti, pt ca nu afecteaza 'populatia latina' a internetului.

      E un lucru bun pt oamenii mai putin educati din alte tari. Si ei au dreptul la internet si dreptul de a citi sau scrie in limba proprie :P
    • +6 (12 voturi)    
      ca sa le inteleaga (Luni, 26 octombrie 2009, 15:32)

      mumu [anonim] i-a raspuns lui un roman

      80%? china are 1.5 mld de oameni sunt sunt convins ca majoritatea nu cunosc alfabetul latin. ti se pare corect ca ei sa fie nevoiti sa invete alfabetul tau doar pentru ca asa vrei tu?
      • +3 (5 voturi)    
        alfabet latin (Luni, 26 octombrie 2009, 18:04)

        MB [anonim] i-a raspuns lui mumu

        la cite marci & companii vestice au ajuns in Est , fii tu sigur ca pina si cei mai putin educati au ceva idee despre caracterele latine .

        iar site-urile au paginile scrise in caracterele specifice unui popor de multa vreme, nu e asta problema... ci de extreme political correctness, care in spatele afisatelor bune intentii poate naste monstri
        • -4 (6 voturi)    
          Talibani romani (Marţi, 27 octombrie 2009, 7:00)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui MB

          Cei ca tine sunt in principiu principala problema a lumii. Rasisti, tribalisti, inchistati provinciali care isi inchipuie ca e normal ca adresele de net sa fie tastate doar cu caractere latine. Nu, nu este normal. Daca tehnologia permite, trebuie de urgenta ca aceia care folosesc alte alfabete sa tasteze adresele in respectivele limbi.
          • +1 (1 vot)    
            E o problema tehnica (Marţi, 27 octombrie 2009, 10:13)

            radu [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

            Si daca trebuie sa folosesti un computer care nu are maparea chineza sau cu chirilice a tastaturii, ce faci ca sa accesezi siturile cu astfel de adrese? Incepi sa bijbii pe la caracterele speciale? Ai idee ce inseamna sa cauti caracterele corecte dintr-o suta de mii de variante? Asta ca asa nu intru in detalii gen diferente intre diferitele mapari de ideograme si chirilice pentru diferite limbi si dialecte!

            De bine de rau, maparea US QWERTY e disponibila pe marea majoritate a sistemelor. Tine de bun simt si nu de tribalism ca URL-urile sa fie intr-o forma care sa poata fi tastata usor de pe orice sistem din lume.

            De fapt, rasisti sint cei care incearca sa desfaca pe aceasta cale circulatia informatiei intre diferitele parti ale lumii.
            • 0 (0 voturi)    
              IME (Marţi, 27 octombrie 2009, 10:57)

              radu [anonim] i-a raspuns lui radu

              Deschizi un "Input Method Editor" - e un programel care face parte din Windows cu care poti sa introduci caractere chineze, japoneze, coreene etc... Asiaticii asta folosesc.
              Si exista si pe Mac, Linux aplicatii identice.
    • -1 (3 voturi)    
      foarte corect (Luni, 26 octombrie 2009, 16:36)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Pai tocmai asta e ideea, de ce trebuie sa inteleaga toata lumea un site gandit local pe un alt alfabet ? Nu trebuie... ei al el noi la noi unde ne intereseaza samd...
  • +1 (1 vot)    
    e corect (Luni, 26 octombrie 2009, 15:20)

    adib [utilizator]

    atata timp cat ip-ul va avea si o adresa in latina (asta daca vor sa le fie accesata pagina si de altii)
    • +2 (2 voturi)    
      daca vor (Luni, 26 octombrie 2009, 16:42)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui adib

      Bine zis, daca vor sa le fie accesata pagina din afara, multi poate nu or sa vrea. Inclin sa cred ca cei care vor dori vizibilitate internationala vor face site in engleza oricum.
  • +3 (7 voturi)    
    dilema (Luni, 26 octombrie 2009, 15:45)

    romanu' [anonim]

    Salutara aceasta intentie de a face internetul cat mai accesibil omenirii. Cred insa ca aceasta schimbare va aduce totusi un dezavantaj: in loc sa ajute omenirea sa interactioneze mai mult, va ajuta si mai mult la segregarea comunitatii onlline.
    Sper din tot sufletul sa nu se intample asta!
    • +3 (5 voturi)    
      sa fiu sincer... (Luni, 26 octombrie 2009, 16:21)

      f [anonim] i-a raspuns lui romanu'

      nu stiu cat interactioneaza romanii, de exemplu, cu alte comunitati, pe internet. se poate sa fie exceptii, dar ma indoiesc ca zburda romanii pe comunitatile chinezesti, hinduse etc.
      Cat despre vreun chinez sau indian pe site-urile noastre de comuunitati - greu de tot! (daca nu cumva nici unul)

      Poate te deranjeaza ideea ca nu ai mai putea-o face, daca ti-ai dori-o. Dar aici e vorba de realitati, nu de posibilitati - iar realitatea este ca oamenii aceia chiar sunt izolati in comunitatile lor, pt ca de cand sunt oamenii s-a trait in comunitati.
      • 0 (2 voturi)    
        realitati (Luni, 26 octombrie 2009, 17:48)

        MB [anonim] i-a raspuns lui f

        mda, realitatea e ca abia de luna asta ICANN a scapat din ghearele lui Uncle Sam... grr.. dar baietii lucreaza de anul trecut la chestia asta

        ..da un ochi pe bbc - e interesant articolul
        http://news.bbc.co.uk/1/hi/technology/8326241.stm
        mai ales cind vorbesc de cit de excitingly complex is everything

        de ce posibilitati vorbesti ?
        crezi ca cei din china erau izolati ?
        stai sa vezi cind li se va impune sa-si scrie adresa in caractere .... mai ghicesti care vinde ceaiuri sau e agentie pt drepturile omului ??.. Google Translate this page devine desuet
        ... al dracului smecher, uncle sam
      • 0 (2 voturi)    
        comunitati online (Luni, 26 octombrie 2009, 19:36)

        romanu' [anonim] i-a raspuns lui f

        Cand am zis interactionare nu m-am referit neaparat la comunitati de genul facebook, linkedin, etc.
        Sunt multe forumuri de discutii in care diversii utilizatori impart nu numai opinii ci si informatii.
        De pilda sistemele de operare alternative, programele open source, se bazeaza in special pe interactiunea intre oameni apartinand chiar si unor culturi diferite.
        Cum ar fi ca de maine, utilizatorii de Ubuntu de exemplu sa nu mai interactioneze intre ei?
        Chiar si indienii si indonezienii sau chiar si chinezii posteaza pe aceste forumuri.
        Acelasi caz si pt Debian, Freebsd. Exemplele pot continua la nesfarsit.
  • +2 (2 voturi)    
    Traducere (Luni, 26 octombrie 2009, 16:16)

    MaDao [utilizator]

    Dupa cum scrie in articol solutia va fi adoptata dupa rezolvarea problemei de traducere a scripturilor. Adica fiecare va bate adresa in limba lui si sistemul va cauta si va gasi adrese scrise in orice alta limba.
  • +1 (1 vot)    
    pt mumu (Luni, 26 octombrie 2009, 18:51)

    cata [anonim]

    daca nu stii, chinezii invata intai in alfabetul latin si apoi pe masura ce cresc se apuca de invatat semnele chinezesti.
    am prieteni chinezi care nu stiu sa scrie prea bine chineza pentru ca au venit la 14-15 ani la studii in state sau canada si nu au reusit sa invete absolut toate semnele.
  • +3 (3 voturi)    
    Adrese cu caractere non-latine (Luni, 26 octombrie 2009, 22:51)

    Suslik-luna [anonim]

    Am citit cu mare interes articolul, cat si comentariile precedente.

    Pot sa spun ca si mie mi se parea acum ceva timp ca ideea de a scrie adrese web cu caractere non-latine este o mare tampenie, pana cand am vazut, undeva prin Rusia, o fetita care scria un e-mail (cu caractere chirilice, pe o tastatura tot chirilica) si apoi incerca, cu un fel de tastatura virtuala latina, sa caute literele necesare pentru adresa de e-mail a destinatarului.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Marţi, 27 octombrie 2009, 10:19)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Suslik-luna

      Si cum va fi cind o va cauta in chineza, pentru ca prietena ei din China, care invata limba rusa la scoala, are cont pe un site chinezesc?
  • +1 (1 vot)    
    Mai bine... (Marţi, 27 octombrie 2009, 5:50)

    orchid [anonim]

    Incet, incet ar trebui toata lumea sa invete o a doua limba care sa fie universala. Cea mai accesibila si usoara mi se pare engleza. Mai mult de atat este limba vorbita de marea majoritate care sunt mai "rasariti" nitzel. Nu e vorba de monopolul unchiului Sam, Lenin sau Mao
  • +1 (1 vot)    
    cata prostie la romani (Marţi, 27 octombrie 2009, 10:31)

    cristi [anonim]

    pun pariu ca astia care comenteaza decizia de a avea adrese si cu alte caractere au de fapt windows in romana acasa. cu diacritice. si niciun background tehnic decent.
    e binevenita schimbarea si nu poate fi decat bine. ba chiar va duce la o si mai buna interactionare in comunitatile online. priviti si voi dincolo de gard si nu doar in curtea voastra.
    e ca si cum vecinul tau isi ia masina de tuns iarba si tu stai cu frica sa nu vina noaptea sa iti tunda iarba. si tu nici nu ai curte macar. si daca ti-ar tunde iarba oricum ar fi un lucru bun.
    of doamne....
  • 0 (0 voturi)    
    Internet (Joi, 29 octombrie 2009, 10:59)

    gheorghe [anonim]

    Sa speram ca nu va scadea si mai mult viteza pe Internet. In rest orice inovatie care aduce un profit e O.K. Apropo, cine a facut sondajul ala din partea dreapta. Bani cheltuiti din casa de asigurari ? E cel mai cool sondaj.. se pare ca nimeni nu a citit acel supliment. Ce este si unde apare...de nu-l citeste nimeni......