UPDATE: Comisia Europeana analizeaza trei plangeri privind o posibila incalcare a concurentei de catre Google

de Roxana Bobolicu     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2010, 4:18 Economie | IT

Google
Foto: Google
Comisia Europeana a lansat o investigatie preliminara impotriva companiei Google in legatura cu motorul de cautare si cu serviciile de publicitate oferite de aceasta, scrie Financial Times. Comisia Europeana a anuntat miercuri ca a primit si analizeaza trei plangeri impotriva Google, dar ca pana in prezent nu a deschis inca o investigatie oficiala in aceasta privinta.

In cadrul acestei investigatii, care a fost adusa la cunostinta companiei in urma cu doua saptamani, se va cerceta daca intr-adevar Google penalizeaza potentialii competitori de pe piata motoarelor de cautare si daca se foloseste de faptul ca detine un segment de piata semnificativ in Europa pentru a impune preturi marite artificial pentru publicitate.

Desi Google a mai fost implicat in investigatii similare atat in SUA cat si in Europa, pana acum nicio agentie guvernamentala nu a demarat o ancheta oficiala cu privire la competitia neloiala. Potrivit Google, ancheta reprezinta o consecinta a trei plangeri, una dintre ele fiind inregistrata de Microsoft.  

In Europa, Google detine 90% din piata articolelor publicitare din domeniul serviciilor de cautare, mai mult decat in SUA, unde acest segment de piata este estimat la 80%.

Celelalte doua plangeri, inregistrate de Foundem si ejustice.fr, sunt legate se sistemul de indexare folosit de Google, cele doua companii sustinand ca ocupa in mod nejustificat o pozitie foarte joasa in rezultatele cautarilor pe Google. Google neaga ca ar dezavantaja unele companii in mod deliberat in sistemul de indexare.


Citeste mai multe despre   










1729 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    dupa asocierea cu yahoo (Miercuri, 24 februarie 2010, 6:08)

    moldoveanu [anonim]

    microsoft a trecut la modalitatile binecunoscute de lupta impotriva concurentei.
    • +1 (1 vot)    
      Ai incercat vreodata sa folosesti google adwords? (Miercuri, 24 februarie 2010, 9:24)

      red [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

      Treaba e ca astia de la Brussel chiar au dreptate. Google a inchis conturile la 15000 de platitori de publicitate in ultimile luni. Daca esti companie mare poti face ce vrei tu. Chestia e ca elimina micile firme. Alea care au facut google mare. Norocul? Facebook ads.
      • -1 (1 vot)    
        Folosesc... dar alta e intrebarea mea (Miercuri, 24 februarie 2010, 9:41)

        Moldoveanu [anonim] i-a raspuns lui red

        Daca a inchis 15000 de conturi mici... de ce e Microsoft ala care face plangerea? De cand tine M$$$ la noi ?
        • 0 (0 voturi)    
          lol (Luni, 1 martie 2010, 11:00)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Moldoveanu

          mai omule si ms si google au exact aceleasi practici...
          diferenta e ca ms a avut foarte multa publicitate negatva si google nu ... si asta mai ales pentru ca google nu jecmaneste direct utilizatorii
      • 0 (0 voturi)    
        Facebook ads (Miercuri, 24 februarie 2010, 10:08)

        MrSecret [anonim] i-a raspuns lui red

        Sal,

        Aduce ceva Facebook ads ? Eu folosesc Adwords ind paralel cu Overture. Din pacate Overture e mai complicat, nu e chiar asa usor sa faci mai multe campanii in diferite tari.
        O alta modalitate ar fii programele de afiliere.
    • +1 (1 vot)    
      Alternativa la Google (Miercuri, 24 februarie 2010, 9:25)

      ap [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

      Crearea unei alternative la Google e cam necesara, chiar cu unele "costuri".
      • 0 (0 voturi)    
        Numai ca noi EUROpenii (Miercuri, 24 februarie 2010, 9:42)

        Moldoveanu [anonim] i-a raspuns lui ap

        nu suntem in stare...