Gfk: In 10% dintre gospodariile romanesti se gasesc televizoare cu ecran plat. Ponderea e dubla in Ungaria si de cateva ori mai mare in Vest

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 15 aprilie 2010, 17:57 Economie | IT

Evolutia vanzarilor mondiale de televizoare in ultimii cinci ani
Foto: Gfk
Doar o zecime dintre gospodariile din tara detin televizor cu ecran plat, procent mult inferior unor tari din Vest care stau de patru-cinci  ori mai bine, arata un studiu Gfk. Sub o treime dintre televizoarele vandute la noi au ecran cu diagonala de peste 32 de inch, in timp ce in Occident procentul este aproape dublu. Anul trecut pe plan mondial s-au vandut circa 230 de milioane de televizoare, fata de 215 milioane in 2008.

In Romania se gasesc televizoare cu ecran plat in 10% din gospoddarii, in timp ce in Ungaria ponderea este de 19%, iar in Cehia si Polonia de 35%. In Marea Britanie doua treimi dintre familii au televizor cu ecran plat, iar in Franta, peste jumatate.

Datele Gfk privind piata romaneasca indica faptul ca 41% din televizoarele vandute in ianuarie pe plan local au ecran cu diagonala de 31/32 inchi si doar 30% sunt mai mari. Spre comparatie, in Europa de Vest un sfert dintre televizoarele vandute in acea luna au ecran de 31/32 inch si aproape 60% au fost mai mari.

Gfk noteaza ca piata romaneasca a televizoarelor s-a prabusit din cauza crizei, insa are mare potential dupa ce economia isi va reveni, deoarace exista un decalaj tehnologic de doi - trei ani in domeniu fata de occident.

Gfk mai noteaza ca televizoarele 3D sunt inca in faza incipienta, abia au demarat pe alocuri primele transmisii luna aceasta (in Marea Britanie n. r), dar e greu de apreciat ce impact va avea asupra pietei.

Anul trecut s-au vandut pe plan mondial 230 milioane de televizoare, dintre care 146 de milioane de LCD-uri, 14 milioane de plasme si 70 de milioane de CRT-uri. Estimarile privind anul in curs arata o crestere de 5%, spre 243 de milioane. In 2005 se vindeau pe plan mondial 187 milioane de televizoare, iar peste 80% din piata apartinea CRT-urilor care anul acesta vor mai ramane cu o cincime din piata.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

890 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    iata o alta poveste (Joi, 15 aprilie 2010, 17:41)

    wiseguy [anonim]

    Cred ca nici nu conteaza ce inseamna ecran plat. Studiul vrea sa ne faca sa ne fie rusine fata de restul europei civilizate (?!) si sa tabaram sa cumparam ultimele noutati ca sa nu dea faliment baietii care pana ieri urcau pana la cer cu predictiile de vanzari. Am un prieten care si-a cumparat de curand o "plasma", a dus-o acasa, se "vedea" groaznic, a schimbat-o, la fel, pana cand, ca sa-i curme suferinta probabil, un angajat de la magazin ii spune ca singurul lucru pe care il poate vedea "frumos", ca la magazin, sunt discurile blue-ray...Caci semnalul nostru TV este de kakao....
    Morala...o intelegeti voi....
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 15 aprilie 2010, 18:32)

    ... [anonim]

    Ce inseamna plat pentru voi? Si televizoarele CRT pot sa aiba ecran plat.
  • +4 (4 voturi)    
    Mare chestie (Joi, 15 aprilie 2010, 18:41)

    platbanda [anonim]

    Mare chestie ca nu sint destule televizoare cu ecran plat. Eu, senior manager intr-o banca, cu salar bunicel, nu am televizor cu ecran plat. Motivul e simplu: 1) nu ma uit la televizor nici macar o ora pe saptamina si 2) nu sint destul de snob sa il cumpar doar ca sa ma dau mare, ca asa trebuie ca au vecinii,
    Daca asta inseamna ca sint un om sarac si inapoiat, fie (asta vrea sa ne sugereze GfK). Eu prefer sa cred insa ca sint un om care isi aloca resursele (i.e. salariul) spre cele mai bune utilizari (adica spre chestiile care imi sint utile si imi provoaca bucurii).
    In plus, GfK dupa stiinta mea e o firma de cercetare piata destul de compromisa, rezultatele lor sint cam aduse din condei in functie de cine plateste. Probabil ca cercetarea de mai sus e finantata de ceva firme producatoare de teveuri, nemultumite ca nu vind destul in Romania. Si e dezirabil ca GfK sa ne zgindare putin orgoliul, facindu-ne sa ne simtim prost ca nu tinem pasul cu lumea buna in materie de plasme. Vizionare placuta!!!
    • -3 (3 voturi)    
      Subiect flat (Joi, 15 aprilie 2010, 22:08)

      senior manager intr-o banca din parc [anonim] i-a raspuns lui platbanda

      oau !
      tu, senior manager intr-o banca, te-ai coborat din inaltul ceriului sa scrii pe hotnews impotriva "snobilor" care si-au permis nerusinarea sa-si cumpere "teveuri" plate. De fapt tu vrei sa ne demonstrezi ca esti un cineva (senior manager intr-o banca), situat undeva, acolo sus, peste plebea care are LCD. Tu nu faci parte din multime, nu-ti cumperi teve plat tocmai pentru a nu crede lumea despre tine ca ti-ai luat unu "ca asa trebuie ca au vecinii".
      Dl. senior manager intr-o banca, televizoarele astea plate nu servesc doar pentru a te uita la televizor "nici macar o ora pe saptamana", mai sunt unii (care bineinteles nu sunt senior manager intr-o banca) care se mai uita la un film, se mai joaca etc.
      Si, serios, daca nu m-as uita nici macar o ora pe saptamana la teve, eu nu as da banii pe un televizor, fie el plat sau nu.
      P.S. Dude, esti senior manager intr-o banca si spui salar ?
      Hai da-o dracu' de treaba.
    • 0 (0 voturi)    
      nu mai umfla chestia (Vineri, 16 aprilie 2010, 23:55)

      Ava [anonim] i-a raspuns lui platbanda

      Studiul asta (vad numele unui strain ca autor, daca te incalzeste cu ceva) cred ca are doar rolul sa ne spuna ce stim si noi: ca tehnologie Romania e inca in urma Europei. Si datele bineinteles ca folosesc unor firme, ca de'aia s'a facut studiul, nu ca sa iti zica tie sa'ti cumperi LCD.
      Ca insa se gasesc romani verzi care sa se umfle de indignare si sa considere ca vezi domne vor sa zica ca sintem saraci si inapoiati (chiar sintem, compara RRomania cu tarile Europei de Vest), asta e un tipic national...
    • 0 (0 voturi)    
      încă ceva (Luni, 26 aprilie 2010, 19:20)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui platbanda

      Să mai menţionăm că în România nici nu există emisiuni de înaltă rezoluţie şi vor mai trece poate chiar ani până vor fi. În aceste condiţii chiar şi cei care îşi cumpără noile televizoare o fac degeaba. Unde mai punem evoluţia tehnologică şi economică de la apariţia lor pe piaţă şi până în momentul de faţă. Şi, de ce nu, până în momentul în care vor fi şi utile la ceva.
  • 0 (2 voturi)    
    romanul cumpara (Joi, 15 aprilie 2010, 18:44)

    Thomas [anonim]

    E adevarat si normal sa fim in urma Vestului si la TV-uri. oricum nu e grav, la altele stam mai prost, macar televizoare avem, chiar daca nu cele mai reusite. 3D-ul e inca prea scump si e degeaba insa oricum romanii or sa continue sa cumpere televizoare destul de multe. fara ele ar cam muri...
  • +1 (1 vot)    
    ha (Joi, 15 aprilie 2010, 22:29)

    anton [anonim]

    nu conteaza ce ecran ai, conteaza la ce te uiti...pentru stirile de la ora 5 nu iti trebuie mai mult de un tub catodic...
  • 0 (0 voturi)    
    studii de piata (Joi, 15 aprilie 2010, 22:32)

    Kid [anonim]

    nu inteleg problemele voastre acesta este un studiu facut cu scopul de informare, nu isi propune sa demonstreze superioritatea sau inferioritatea nimanui. Astfel de studii se fac pentru ORICE produs existent pe piata. In general ele sunt foarte utile celor care activeaza in domeniul respectiv (vanzare, marketing, etc).
  • +1 (1 vot)    
    Chelului... (Joi, 15 aprilie 2010, 23:29)

    avedaria [anonim]

    ....lipsa tichiei de margaritar ii provoaca frustrari....Avem localitati fara curent electric, avem scoli fara o trusa adevarata de prim-ajutor sau fara buda.....dar ne inverzim de nervi ca stam prost la capitolu' televizoare plate.