Samsung se apropie de Apple: peste 10 milioane de terminale Galaxy S vandute

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Luni, 3 ianuarie 2011, 18:47 Economie | IT

Galaxy S (I9000)
Foto: Samsung Romania
Samsung Galaxy S a devenit cel mai bine vandut terminal cu Google Android de pana acum, dupa ce compania coreeana a anuntat astazi ca a atins vanzari de peste 10 milioane de exemplare.

Vanzarile sunt in linie cu previziunile companiei, care a promis la lansarea Galaxy S ca acest terminal va atinge zece milioane de exemplare vandute. Samsung se afla inca in spatele Apple, care a vandut peste 14 milioane de terminale iPhone doar in cel de-al patrulea trimestru al anului fiscal 2010, informeaza Bloomberg.

Cea mai buna piata pentru Galaxy S a fost America de Nord, unde Samsung a vandut peste 4 milioane de exemplare, urmata de Europa, cu 2,5 milioane si Coreea de Sud, cu 2 milioane.

Samsung si Google au lansat la sfarsitul anului 2010 terminalul Nexus S, modelul de referinta pentru intreaga linie de telefoane care folosesc sistemul de operare Google Android. Analistii se asteapta la vanzari la fel de bune sau chiar mai bune si pentru acest terminal.


Citeste mai multe despre   










7283 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Vanzari iphone (Luni, 3 ianuarie 2011, 20:29)

    Ionescu [anonim]

    Vedeti ca Apple a vandut 14.1 milioane de Iphone doar in trimestrul trei din 2010. Samsung a vindut 10 milioane de Galaxy S in tot anul. Nu sint un fan Apple dar sint fanul informatiilor corecte.
  • +3 (5 voturi)    
    aproape departe (Luni, 3 ianuarie 2011, 20:59)

    Alecu [anonim]

    Apple numai anul trecut au vindut 40 milioane, iar in total vreo 74 milioane.
    • -4 (6 voturi)    
      durere (Luni, 3 ianuarie 2011, 21:51)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui Alecu

      esti cu capul frete....de unde ai scos cifrele astea?? :))))
      • +2 (6 voturi)    
        De wkipedia ai auzit? (Luni, 3 ianuarie 2011, 23:30)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui ionut

        De la wikipedia citire:

        "Apple sold 6.1 million original iPhone units over five quarters. The sales has been growing steadily thereafter, by the end of fiscal year 2010, a total of 73.5 million iPhones were sold."

        Cat de greu era sa verifici inainte sa pui la indoiala cifrele alea? Mai ales ca l-ai acuzat pe bietul om ca e "cu capu' ".

        Nah, lenea asta ne omoara, dar nu stiu cum se face, romanul nu e niciodata prea lenes sa se bage in seama aiurea.
  • +4 (4 voturi)    
    Iphone (Luni, 3 ianuarie 2011, 21:17)

    muciflenduri [anonim]

    Cea mai mare parte a clientilor iphone4 sunt cei care si-au upgradat iphone-ul precedent.
    http://tech.fortune.cnn.com/2010/06/25/77-of-iphone-4-sales-were-upgrades/

    Galaxy S nu se va apropia de numarul total de terminale Iphone4 vandute, dar pentru o prima versiune s-a vandut mai mult decat bine.
    Asta inseamna ca la urmatoarele versiuni (nu nexus) vor fi deja 10 milioane de consumatori care probabil vor dori un upgrade.
    Apple are avantajul ca are deja o baza de cumparatori fideli dar cel mai probabil in cativa ani va urma o migratie puternica spre alte terminale.
    In opinia mea, avantajul major detinut de iphone momentan e faptul ca are o baterie mai buna, dar asta se va remedia cat de curand.
    • +1 (7 voturi)    
      Avantaj iphone (Luni, 3 ianuarie 2011, 23:22)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Oamenii aia au ales sa upgradeze iphone-ul la iphone 4 vine ca urmare a faptului ca au fost multumiti de iphone-ul precedent.

      Numarul mare de clienti care a luat iphone 4 ca upgrade mi se pare un lucru mai important decat un numar mare de clienti care s-au aruncat pe Galaxy S, fara sa stie (unii dintre ei) ce cumpara. Cu alte cuvinte, cei care aveau iphone au ales tot iphone, cu toate ca Galaxy S era (probabil si posibil) mai ieftin.

      Nu cred ca bateria e un avantaj major, dar cred ca Appstore este unul.

      Unified user experience, aia de care tot vorbeste Jobs si la care multi isi dau ochii peste cap, e o mare treaba. Alegi si faci download la app-ul pe care il vrei, fara sa iti faci griji legate de compatibilitate (in afara de cazul in care ai vreun iphone 2G). Pe Android market, unde sunt enshpe device-uri cu enshpe specificatii, si multe app-uri care sunt doar junk, treaba nu e chiar atat de user friendly.

      Apple a mizat pe user experience pana acum, si cifrele arata ca a lovit jackpot-ul. Atat cu iOS, cat si cu Mac OS. Sa vedem cu ce va reusi sa iasa la inaintare concurenta. Mie imi place potentialul pe care il are Android, dar nu imi place cum arata in acest moment.
      • +1 (1 vot)    
        procentual (Marţi, 4 ianuarie 2011, 10:01)

        Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        Unified user experience zic eu bate altundeva. Aplicatiile din Android Market se potrivesc cu majoritatea dispozitivelor existente care au Android. Daca mergi pe HTC Desire (Nexus one) sau Samsung (Nexus S) nu prea ai cum sa dai gres. In plus, pe forumurile dezvoltatorilor poti gasi Sisteme de Operare modificate pentru telefonul tau mult mai repede ca cele oficiale. Cu alte cuvinte, daca am HTC Desire si vreau Android GIngerbread, deja il pot avea, desi oficial nu a venit inca. Customizarea este imensa pe Android comparat cu Iphone. Pot schimba butoanele, interfata, pot avea widget-uri si scurtaturi pe home-screen, pot schimba sisteme de operare.
        Unified user experience zic eu face diferenta intr-un singur fel: logic, un sistem de operare - IOS - gandit pentru UN singur telefon - Iphone va rula mult mai bine pe acel telefon. De fapt asta e si singurul plus real al Iphone dupa parerea mea: experienta de utilizare este intr-adevar reusita. Tranzitiile intre ecrane, viteza de reactie, "sentimentul" este unul de curgere lina.
        Recunosc ca sunt partial subiectiv, avand un HTC Desire, dar eu zic ca telefoanele de top cu Android sunt peste Iphone, pentru ca eu azi pot avea un telefon care arata a HTC, maine instalez interfata de la Samsung Galaxy, poimaine pun un ROM Miui care e similar Iphone, si tot asa, le pot schimba cand ma satur de ele pana in cele mai mici detalii. Ceea ce cu un Iphone nu pot face.
        • 0 (2 voturi)    
          Android e cam urat (Marţi, 4 ianuarie 2011, 14:32)

          Android [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

          Iphone are bateria mai buna, si asta conteaza, sper sa se remedieze si la terminalele Android, are aplicatii mai multe si mai frumoase, or sa apara si pe Android, are interfata mai frumoasa. Nu stiu ce interfete poti instala pe Android, dar deocamdata nu-mi place ca nu e unitara, ba e pe fundal deschis si scris negru, ba fundal inchis si scrisul alb, icoanele sunt cam urate. Ceea ce cred e ca o sa se miste bine ca si iphone la un moment dat, ca au hardware bun, dar estetic nu se apropie, ca nu au gust. Deocamdata ar trebui sa-i zica Robot nu Android
  • +1 (9 voturi)    
    Mere cu pere (Luni, 3 ianuarie 2011, 22:24)

    Vld [anonim]

    Titlul spune ca Samsung se apropie de Apple. In articol se face comparatie intre Galaxy S si iPhone 4. Apple vinde 2 versiuni de iPhone pe cand Samsung vinde o diversitate de mobile cu Android, windows phone 7 si celelalte. Asadar, de fapt, Samsung vinde cu mult mai multe dispozitive! La fel cum Android are cota mai mare de piata decat iOS.
  • +1 (7 voturi)    
    luati-le banii (Luni, 3 ianuarie 2011, 23:07)

    anonim [anonim]

    Ce conteaza ca dai 1500 de lei pe un produs care in 3 luni e deja depasit atata vreme cat sunt destui care au uitat ca un telefon este un obiect de folosinta si nu unul de cult.
  • -3 (7 voturi)    
    Hahaha (Marţi, 4 ianuarie 2011, 3:05)

    Axel [anonim]

    Am facut o mare greseala cumparad samsung(mi-a luat ochii ecranul la prima vedere) dar mi-am dat seama ca nu este deloc ceea ce vroiam apoi mi-am luat iphone 4 ( sunt ff multumit,cu siguranta voi cumpara si urmatorul iphone 5
    • +1 (5 voturi)    
      ... si 6, si 7, si 8 ... (Marţi, 4 ianuarie 2011, 8:57)

      publicitel [anonim] i-a raspuns lui Axel

      .. si ai mai punctat un post, hai ca-ti iese de-o cartela de reincarcare de 2 ieuro de la patron pentru publicitate.
    • +3 (3 voturi)    
      hopa (Marţi, 4 ianuarie 2011, 9:36)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui Axel

      "Nu este deloc ceea ce vroiam"... Poti sa elaborezi un pic? Nu de alta, dar aplicatiile sunt aproape identice intre Iphone si orice mobil cu Android. Daca unul nu e DELOC ce iti doreai, sunt mari sanse sa nu vrei un smartphone.
      • 0 (0 voturi)    
        O da (Marţi, 4 ianuarie 2011, 15:54)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

        Daca ne uitam putin peste top games intre Iphone si Android vedem un singur Angry birds care este comun, restul la Android sunt screensavere (care-ti mai fura si parolele), de parca de asta mi-am luat telefon, sa ma uit la screensaver, iar pe Iphone o gramada de jocuri si aplicatii utile.
        • 0 (0 voturi)    
          Ma lasi (Miercuri, 5 ianuarie 2011, 17:49)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui Cristi

          Daca Angry Birds e top selling game pe iPhone, asta spune mult de optiunile care le ai la jocuri ( si aici ma refer la ambele Android si iOs).

          Mai baieti sa va dau niste jocuri in flash sa le jucati pe PC?

          Nu stiu cum dar in privinta applicatiilor care se gasesc in asazilese AppStore am asa o impresie de deja vu ( anii 2000) poate